Marinus Larsen, Oscar Schwartau, Christian Friedrich og Bertram Kvist er fire nye navne, man skal vænne sig til i Brøndby IF's førsteholdstrup.
Er man familiær med ungdomsakademiet, så har de alle fire huseret der de seneste år, men nu er turen kommet til at lære og træne med seniorerne.
– Det er fedt. Det er lærerigt og det er det, man har drømt om, siden man var helt lille. Så det er fantastisk, siger Bertram Kvist til Tipsbladet.
Det er alligevel ikke helt nyt for den 17-årige midtbanespiller at træne med førsteholdet. Han var med dem på træningslejr i Portugal tidligere på året og har også flere gange trænet med dem i løbet af foråret, hvor han har gjort indtryk – eksempelvis fremhævede Simon Hedlund netop Kvist tilbage i februar.
– Det er eksempelvis fedt at se sådan en som Bertram Kvist, der viser sig godt frem og spiller sit spil, sagde den svenske Brøndby-veteran i februar.
Og den ros bed Kvist mærke i.
– Det er jeg glad for, og jeg var også glad for at se det [Simon Hedlunds ros, red.]. Hedlund var en af dem, der var rigtig god til at tage imod mig på træningslejren, så det er en stor kadeau.
Bertram Kvist har sine forcer på den offensive del af banen, hvor han ifølge sig selv har en god teknik og overblik, som hjælper ham med at sætte sine medspillere op. De kvaliteter får Brøndby gavn af frem til 2025, da han for ganske nyligt forlængede sin aftale trods interesse fra Holland.
– Det, jeg kan sige, er, at der var klubber, der var interessede, og jeg havde egentlig også mulighed for at vælge det. Men jeg har hele tiden været ret afklaret med, at det var vigtigt for mig at slå igennem her, siger Kvist om andre tilbud, der var fra den bedste hollandske række.
– Planen i Brøndby for mig er rigtig god, jeg er fan af klubben og har altid drømt om at komme ind på Brøndby Stadion og spille, så for mig er det den vej, jeg går efter, og planen her er rigtig god for mig
I første omgang er U17-landsholdsspilleren ikke blevet lovet spilletid på førsteholdet, men han drømmer om at tage den samme vej, som nogle af hans tidligere Brøndby-helte har gjort det.
– "Jobbe" er vel det bedste eksempel, og det er også sådan en vej, man gerne selv vil gå. Han er herude fra, så det er fedt at se ham og Frendrup komme op, så det har helt klart været med til at bane vejen for mig.
I sidste sæson var han en del af Brøndbys U19-hold, der endte på fjerdepladsen. Han står noteret for 19 kampe, fire mål og fem assists i den forgangne sæson.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
OPTAKT
AGF – OB
HELT VILDT
‘De går amok!’
NYHEDER
Superliga-profil skadet
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER