Afviste Holland: Den rette plan lå i Brøndby

Fire nye navne fra akademiet i Brøndby er rykket op i førsteholdstruppen. Her kan du lære et af dem, Bertram Kvist, bedre at kende. Tipsbladet har talt med det unge talent.



Marinus Larsen, Oscar Schwartau, Christian Friedrich og Bertram Kvist er fire nye navne, man skal vænne sig til i Brøndby IF's førsteholdstrup.

Er man familiær med ungdomsakademiet, så har de alle fire huseret der de seneste år, men nu er turen kommet til at lære og træne med seniorerne.

– Det er fedt. Det er lærerigt og det er det, man har drømt om, siden man var helt lille. Så det er fantastisk, siger Bertram Kvist til Tipsbladet.

Det er alligevel ikke helt nyt for den 17-årige midtbanespiller at træne med førsteholdet. Han var med dem på træningslejr i Portugal tidligere på året og har også flere gange trænet med dem i løbet af foråret, hvor han har gjort indtryk – eksempelvis fremhævede Simon Hedlund netop Kvist tilbage i februar.

– Det er eksempelvis fedt at se sådan en som Bertram Kvist, der viser sig godt frem og spiller sit spil, sagde den svenske Brøndby-veteran i februar. 

Og den ros bed Kvist mærke i.

– Det er jeg glad for, og jeg var også glad for at se det [Simon Hedlunds ros, red.]. Hedlund var en af dem, der var rigtig god til at tage imod mig på træningslejren, så det er en stor kadeau.

Bertram Kvist har sine forcer på den offensive del af banen, hvor han ifølge sig selv har en god teknik og overblik, som hjælper ham med at sætte sine medspillere op. De kvaliteter får Brøndby gavn af frem til 2025, da han for ganske nyligt forlængede sin aftale trods interesse fra Holland.

– Det, jeg kan sige, er, at der var klubber, der var interessede, og jeg havde egentlig også mulighed for at vælge det. Men jeg har hele tiden været ret afklaret med, at det var vigtigt for mig at slå igennem her, siger Kvist om andre tilbud, der var fra den bedste hollandske række.

– Planen i Brøndby for mig er rigtig god, jeg er fan af klubben og har altid drømt om at komme ind på Brøndby Stadion og spille, så for mig er det den vej, jeg går efter, og planen her er rigtig god for mig

I første omgang er U17-landsholdsspilleren ikke blevet lovet spilletid på førsteholdet, men han drømmer om at tage den samme vej, som nogle af hans tidligere Brøndby-helte har gjort det.

– "Jobbe" er vel det bedste eksempel, og det er også sådan en vej, man gerne selv vil gå. Han er herude fra, så det er fedt at se ham og Frendrup komme op, så det har helt klart været med til at bane vejen for mig.

I sidste sæson var han en del af Brøndbys U19-hold, der endte på fjerdepladsen. Han står noteret for 19 kampe, fire mål og fem assists i den forgangne sæson.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: OB afslører klausul

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Chokskifte?

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Malmö-fansene protesterer mod FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Hemmelig samtale med storklub

FBI Boston fælder dansk rigmand

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Mere aktivitet på vej i FC København

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Dyr dansk bomber til Everton?

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Stor profil skifter til FC København

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten