Agent: Det er ikke gået som forventet i FCK

Mustapha Bundus ophold i FC København har ikke levet op til forventningerne, lyder det fra spillerens agent.



Mustapha Bundu var for godt et år siden en stor profil i AGF, så det lignede på papiret en sikker gevinst, da FC København i januars transfervindue lejede offensivspilleren i Anderlecht for resten af indeværende sæson.

Foreløbig er gevinsten udeblevet.

I de seneste ti kampe er Bundu blot startet inde en enkelt gang for FC København. I udekampen mod FC Midtjylland den 22. april kom han i aktion og scorede sit første mål, men alligevel var han bænket i alle 90 minutter senest mod AGF.

FC København har en købsoption på Mustapha Bundu – angiveligt på godt 20 millioner kroner – og den skal løverne i løbet af de kommende måneder beslutte sig for, om de skal indløse eller ej.

– Det er svært at sige, hvad status er lige nu. Bundu kom til FC København for at få noget mere spilletid, og det har han ikke fået så meget af, må vi erkende, men nu skal han have ro og fred til de kommende kampe, og så må vi se, hvad der sker, siger John Sivebæk, der er agent for Mustapha Bundu, til tipsbladet.dk.

Han lægger ikke skjul på, at alle parter havde håbet på mere, da Mustapha Bundu underskrev aftalen med FC København.

– Vi havde da forventet, at det var blevet til mere spilletid for Bundus vedkommende, men spilletid er jo også noget, man skal gøre sig fortjent til, og træneren har vurderet, at andre har gjort det bedre. Den beslutning er han i sin gode ret til, så der er ikke noget at brokke sig over. Men selvfølgelig var det ikke det her, der var forventningen, da vi indgik aftalen, siger agenten.

I sidste uge fastslog Anderlechts sportsdirektør Peter Verbeke, at han regner med, at Bundu vender tilbage til Bruxelles efter opholdet i FC København. Anderlecht er klar til at give den dyrt indkøbte offensivspiller en ny chance.

– Jeg vil tro, at det først afklares efter sæsonen, men det er et anliggende mellem de to klubber. Det er rigtigt, at FC København har en købsoption, men det har egentlig været mit indtryk hele tiden, at Anderlecht gerne vil have ham tilbage til den kommende sæson, så han kan deltage i opstarten. Jeg ved også, at tingene kan ændre sig fra dag til dag i fodboldens verden, så vi må se, hvor den lander, slutter John Sivebæk.

Mustapha Bundu er én af en lang række spillere, der kan forlade FC København efter denne sæson. Løverne kan potentielt vinke farvel til et helt hold – læs mere her. 







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Har budt en milliard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sætter klar målsætning

Diant Ramaj skal videre

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

FCK misser landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

Han er ny landstræner for Italien