Agent: Det er ikke gået som forventet i FCK

Mustapha Bundus ophold i FC København har ikke levet op til forventningerne, lyder det fra spillerens agent.



Mustapha Bundu var for godt et år siden en stor profil i AGF, så det lignede på papiret en sikker gevinst, da FC København i januars transfervindue lejede offensivspilleren i Anderlecht for resten af indeværende sæson.

Foreløbig er gevinsten udeblevet.

I de seneste ti kampe er Bundu blot startet inde en enkelt gang for FC København. I udekampen mod FC Midtjylland den 22. april kom han i aktion og scorede sit første mål, men alligevel var han bænket i alle 90 minutter senest mod AGF.

FC København har en købsoption på Mustapha Bundu – angiveligt på godt 20 millioner kroner – og den skal løverne i løbet af de kommende måneder beslutte sig for, om de skal indløse eller ej.

– Det er svært at sige, hvad status er lige nu. Bundu kom til FC København for at få noget mere spilletid, og det har han ikke fået så meget af, må vi erkende, men nu skal han have ro og fred til de kommende kampe, og så må vi se, hvad der sker, siger John Sivebæk, der er agent for Mustapha Bundu, til tipsbladet.dk.

Han lægger ikke skjul på, at alle parter havde håbet på mere, da Mustapha Bundu underskrev aftalen med FC København.

– Vi havde da forventet, at det var blevet til mere spilletid for Bundus vedkommende, men spilletid er jo også noget, man skal gøre sig fortjent til, og træneren har vurderet, at andre har gjort det bedre. Den beslutning er han i sin gode ret til, så der er ikke noget at brokke sig over. Men selvfølgelig var det ikke det her, der var forventningen, da vi indgik aftalen, siger agenten.

I sidste uge fastslog Anderlechts sportsdirektør Peter Verbeke, at han regner med, at Bundu vender tilbage til Bruxelles efter opholdet i FC København. Anderlecht er klar til at give den dyrt indkøbte offensivspiller en ny chance.

– Jeg vil tro, at det først afklares efter sæsonen, men det er et anliggende mellem de to klubber. Det er rigtigt, at FC København har en købsoption, men det har egentlig været mit indtryk hele tiden, at Anderlecht gerne vil have ham tilbage til den kommende sæson, så han kan deltage i opstarten. Jeg ved også, at tingene kan ændre sig fra dag til dag i fodboldens verden, så vi må se, hvor den lander, slutter John Sivebæk.

Mustapha Bundu er én af en lang række spillere, der kan forlade FC København efter denne sæson. Løverne kan potentielt vinke farvel til et helt hold – læs mere her. 







LIVE

TransferLIVE: Katastrofe for Viborg

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

FC København-transfer bremses af denne årsag



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

De har spurgt på Gustav Isaksen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Melder ud om Mbappé

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Maxsø træner med i Brøndby

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afslører kæmpe VM-chok

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Så meget kræver Ajax for Gaaei

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Frankrig – Spanien

‘Kæmpe cadeau til AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Jess Thorup på vej til denne klub