Agent: Det er ikke gået som forventet i FCK

Mustapha Bundus ophold i FC København har ikke levet op til forventningerne, lyder det fra spillerens agent.



Mustapha Bundu var for godt et år siden en stor profil i AGF, så det lignede på papiret en sikker gevinst, da FC København i januars transfervindue lejede offensivspilleren i Anderlecht for resten af indeværende sæson.

Foreløbig er gevinsten udeblevet.

I de seneste ti kampe er Bundu blot startet inde en enkelt gang for FC København. I udekampen mod FC Midtjylland den 22. april kom han i aktion og scorede sit første mål, men alligevel var han bænket i alle 90 minutter senest mod AGF.

FC København har en købsoption på Mustapha Bundu – angiveligt på godt 20 millioner kroner – og den skal løverne i løbet af de kommende måneder beslutte sig for, om de skal indløse eller ej.

– Det er svært at sige, hvad status er lige nu. Bundu kom til FC København for at få noget mere spilletid, og det har han ikke fået så meget af, må vi erkende, men nu skal han have ro og fred til de kommende kampe, og så må vi se, hvad der sker, siger John Sivebæk, der er agent for Mustapha Bundu, til tipsbladet.dk.

Han lægger ikke skjul på, at alle parter havde håbet på mere, da Mustapha Bundu underskrev aftalen med FC København.

– Vi havde da forventet, at det var blevet til mere spilletid for Bundus vedkommende, men spilletid er jo også noget, man skal gøre sig fortjent til, og træneren har vurderet, at andre har gjort det bedre. Den beslutning er han i sin gode ret til, så der er ikke noget at brokke sig over. Men selvfølgelig var det ikke det her, der var forventningen, da vi indgik aftalen, siger agenten.

I sidste uge fastslog Anderlechts sportsdirektør Peter Verbeke, at han regner med, at Bundu vender tilbage til Bruxelles efter opholdet i FC København. Anderlecht er klar til at give den dyrt indkøbte offensivspiller en ny chance.

– Jeg vil tro, at det først afklares efter sæsonen, men det er et anliggende mellem de to klubber. Det er rigtigt, at FC København har en købsoption, men det har egentlig været mit indtryk hele tiden, at Anderlecht gerne vil have ham tilbage til den kommende sæson, så han kan deltage i opstarten. Jeg ved også, at tingene kan ændre sig fra dag til dag i fodboldens verden, så vi må se, hvor den lander, slutter John Sivebæk.

Mustapha Bundu er én af en lang række spillere, der kan forlade FC København efter denne sæson. Løverne kan potentielt vinke farvel til et helt hold – læs mere her. 







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Bombe på vej i Real Madrid?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’