Agent: FCK og Ståle vil af med Mos

Mustafa Abdellaoue får ikke forlænget sit lejeophold i OB, og i FC København ønsker Ståle Solbakken ham heller ikke tilbage. Agenten Stig Lillejord er gået på klubjagt.



Han var ét af FC Københavns forhenværende sportsdirektør Carsten V. Jensens højt profilerede indkøb, men det gik slet ikke for Mustafa Abdellaoue i FCK. Han nåede kun 14 Superliga-kampe på halvandet år for hovedstadsklubben, inden de kasserede ham og lejede ham ud til OB.

Her har Mos scoret ni mål i den forgangne sæson, men, så nu er den 25-årige angriber tilbage ved udgangspunktet. Det udgangspunkt bliver dog formentlig ændret i løbet af sommeren. Mos har fået at vide, at han skal finde sig en ny klub.

– Mos har kontrakt med FC København, så den første konsekvens af, at han ikke fortsætter i OB, er, at han skal tilbage til FCK. Men det er udgangspunktet for ethvert sportsligt samarbejde, at man som spiller skal være ønsket af sin træner, og signalet fra FCK og Ståle er, at Mos skal se sig om efter en ny klub, siger Abdellaoues agent Stig Lillejord til tipsbladet.dk.

Mos-lejren har dog på ingen måde stress over den uafklarede klubsituation, for kontrakten med FCK løber til sommeren 2016, og i sidste ende er det op til FCK at afgøre, hvor nemt det bliver for Lillejord at finde den rigtige klub til angriberen.

– Det er FCK, der sidder med nøglen. Kræver de for høj en overgangssum, bliver det sværere at finde løsninger, men vi har en fælles forståelse med FCK for, hvordan vi gør tingene, og jeg har en god dialog med Ståle, som jeg har kendt i mange år.

– Jeg har sagt til Mos, at han skal tage på ferie og koble af både fysisk og mentalt, og så ser vi, hvor vi står derefter. Hvis vi stresser, får vi et dårligt resultat, og vi er altså kun nået til 21. maj, og transfervinduet åbner først 1. juli. Vi er afslappede omkring det, for det handler om at finde det rigtige, siger Stig Lillejord, der ikke ønsker at uddybe, om de primært jagter en ny klub i Danmark, Norge eller et helt tredje sted.

Mustafa Abdellaoue kom til FC København fra Vålerenga i januar 2012. Han kostede FCK i omegnen af 7,5 millioner kroner.





Tottenham tilbyder monsterkontrakt




LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur for Anthony Martial

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Melder ud om Kasper Hjulmand

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Rasmus Højlund har ikke set det før

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Tjekkiet – Danmark

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Stor profil glad for Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FC København vil bruge mere data i transfers

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Ser I med, Brøndby?

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

FC København afviser konspirationsteori

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR