Agent: FCK og Ståle vil af med Mos

Mustafa Abdellaoue får ikke forlænget sit lejeophold i OB, og i FC København ønsker Ståle Solbakken ham heller ikke tilbage. Agenten Stig Lillejord er gået på klubjagt.



Han var ét af FC Københavns forhenværende sportsdirektør Carsten V. Jensens højt profilerede indkøb, men det gik slet ikke for Mustafa Abdellaoue i FCK. Han nåede kun 14 Superliga-kampe på halvandet år for hovedstadsklubben, inden de kasserede ham og lejede ham ud til OB.

Her har Mos scoret ni mål i den forgangne sæson, men, så nu er den 25-årige angriber tilbage ved udgangspunktet. Det udgangspunkt bliver dog formentlig ændret i løbet af sommeren. Mos har fået at vide, at han skal finde sig en ny klub.

– Mos har kontrakt med FC København, så den første konsekvens af, at han ikke fortsætter i OB, er, at han skal tilbage til FCK. Men det er udgangspunktet for ethvert sportsligt samarbejde, at man som spiller skal være ønsket af sin træner, og signalet fra FCK og Ståle er, at Mos skal se sig om efter en ny klub, siger Abdellaoues agent Stig Lillejord til tipsbladet.dk.

Mos-lejren har dog på ingen måde stress over den uafklarede klubsituation, for kontrakten med FCK løber til sommeren 2016, og i sidste ende er det op til FCK at afgøre, hvor nemt det bliver for Lillejord at finde den rigtige klub til angriberen.

– Det er FCK, der sidder med nøglen. Kræver de for høj en overgangssum, bliver det sværere at finde løsninger, men vi har en fælles forståelse med FCK for, hvordan vi gør tingene, og jeg har en god dialog med Ståle, som jeg har kendt i mange år.

– Jeg har sagt til Mos, at han skal tage på ferie og koble af både fysisk og mentalt, og så ser vi, hvor vi står derefter. Hvis vi stresser, får vi et dårligt resultat, og vi er altså kun nået til 21. maj, og transfervinduet åbner først 1. juli. Vi er afslappede omkring det, for det handler om at finde det rigtige, siger Stig Lillejord, der ikke ønsker at uddybe, om de primært jagter en ny klub i Danmark, Norge eller et helt tredje sted.

Mustafa Abdellaoue kom til FC København fra Vålerenga i januar 2012. Han kostede FCK i omegnen af 7,5 millioner kroner.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Pokalhelt knækker FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Sker for første gang i 20 år for Real Betis