Han var ét af FC Københavns forhenværende sportsdirektør Carsten V. Jensens højt profilerede indkøb, men det gik slet ikke for Mustafa Abdellaoue i FCK. Han nåede kun 14 Superliga-kampe på halvandet år for hovedstadsklubben, inden de kasserede ham og lejede ham ud til OB.
Her har Mos scoret ni mål i den forgangne sæson, men, så nu er den 25-årige angriber tilbage ved udgangspunktet. Det udgangspunkt bliver dog formentlig ændret i løbet af sommeren. Mos har fået at vide, at han skal finde sig en ny klub.
– Mos har kontrakt med FC København, så den første konsekvens af, at han ikke fortsætter i OB, er, at han skal tilbage til FCK. Men det er udgangspunktet for ethvert sportsligt samarbejde, at man som spiller skal være ønsket af sin træner, og signalet fra FCK og Ståle er, at Mos skal se sig om efter en ny klub, siger Abdellaoues agent Stig Lillejord til tipsbladet.dk.
Mos-lejren har dog på ingen måde stress over den uafklarede klubsituation, for kontrakten med FCK løber til sommeren 2016, og i sidste ende er det op til FCK at afgøre, hvor nemt det bliver for Lillejord at finde den rigtige klub til angriberen.
– Det er FCK, der sidder med nøglen. Kræver de for høj en overgangssum, bliver det sværere at finde løsninger, men vi har en fælles forståelse med FCK for, hvordan vi gør tingene, og jeg har en god dialog med Ståle, som jeg har kendt i mange år.
– Jeg har sagt til Mos, at han skal tage på ferie og koble af både fysisk og mentalt, og så ser vi, hvor vi står derefter. Hvis vi stresser, får vi et dårligt resultat, og vi er altså kun nået til 21. maj, og transfervinduet åbner først 1. juli. Vi er afslappede omkring det, for det handler om at finde det rigtige, siger Stig Lillejord, der ikke ønsker at uddybe, om de primært jagter en ny klub i Danmark, Norge eller et helt tredje sted.
Mustafa Abdellaoue kom til FC København fra Vålerenga i januar 2012. Han kostede FCK i omegnen af 7,5 millioner kroner.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
