Agent: FCK og Ståle vil af med Mos

Mustafa Abdellaoue får ikke forlænget sit lejeophold i OB, og i FC København ønsker Ståle Solbakken ham heller ikke tilbage. Agenten Stig Lillejord er gået på klubjagt.



Han var ét af FC Københavns forhenværende sportsdirektør Carsten V. Jensens højt profilerede indkøb, men det gik slet ikke for Mustafa Abdellaoue i FCK. Han nåede kun 14 Superliga-kampe på halvandet år for hovedstadsklubben, inden de kasserede ham og lejede ham ud til OB.

Her har Mos scoret ni mål i den forgangne sæson, men, så nu er den 25-årige angriber tilbage ved udgangspunktet. Det udgangspunkt bliver dog formentlig ændret i løbet af sommeren. Mos har fået at vide, at han skal finde sig en ny klub.

– Mos har kontrakt med FC København, så den første konsekvens af, at han ikke fortsætter i OB, er, at han skal tilbage til FCK. Men det er udgangspunktet for ethvert sportsligt samarbejde, at man som spiller skal være ønsket af sin træner, og signalet fra FCK og Ståle er, at Mos skal se sig om efter en ny klub, siger Abdellaoues agent Stig Lillejord til tipsbladet.dk.

Mos-lejren har dog på ingen måde stress over den uafklarede klubsituation, for kontrakten med FCK løber til sommeren 2016, og i sidste ende er det op til FCK at afgøre, hvor nemt det bliver for Lillejord at finde den rigtige klub til angriberen.

– Det er FCK, der sidder med nøglen. Kræver de for høj en overgangssum, bliver det sværere at finde løsninger, men vi har en fælles forståelse med FCK for, hvordan vi gør tingene, og jeg har en god dialog med Ståle, som jeg har kendt i mange år.

– Jeg har sagt til Mos, at han skal tage på ferie og koble af både fysisk og mentalt, og så ser vi, hvor vi står derefter. Hvis vi stresser, får vi et dårligt resultat, og vi er altså kun nået til 21. maj, og transfervinduet åbner først 1. juli. Vi er afslappede omkring det, for det handler om at finde det rigtige, siger Stig Lillejord, der ikke ønsker at uddybe, om de primært jagter en ny klub i Danmark, Norge eller et helt tredje sted.

Mustafa Abdellaoue kom til FC København fra Vålerenga i januar 2012. Han kostede FCK i omegnen af 7,5 millioner kroner.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Så brænder hele København ned’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Fyrer landstræner to måneder før VM

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Nedtur for Højlund og Napoli

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Vejle Boldklub – FC København

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Her spiller Lasse Schöne i dag

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads