Han var ét af FC Københavns forhenværende sportsdirektør Carsten V. Jensens højt profilerede indkøb, men det gik slet ikke for Mustafa Abdellaoue i FCK. Han nåede kun 14 Superliga-kampe på halvandet år for hovedstadsklubben, inden de kasserede ham og lejede ham ud til OB.
Her har Mos scoret ni mål i den forgangne sæson, men, så nu er den 25-årige angriber tilbage ved udgangspunktet. Det udgangspunkt bliver dog formentlig ændret i løbet af sommeren. Mos har fået at vide, at han skal finde sig en ny klub.
– Mos har kontrakt med FC København, så den første konsekvens af, at han ikke fortsætter i OB, er, at han skal tilbage til FCK. Men det er udgangspunktet for ethvert sportsligt samarbejde, at man som spiller skal være ønsket af sin træner, og signalet fra FCK og Ståle er, at Mos skal se sig om efter en ny klub, siger Abdellaoues agent Stig Lillejord til tipsbladet.dk.
Mos-lejren har dog på ingen måde stress over den uafklarede klubsituation, for kontrakten med FCK løber til sommeren 2016, og i sidste ende er det op til FCK at afgøre, hvor nemt det bliver for Lillejord at finde den rigtige klub til angriberen.
– Det er FCK, der sidder med nøglen. Kræver de for høj en overgangssum, bliver det sværere at finde løsninger, men vi har en fælles forståelse med FCK for, hvordan vi gør tingene, og jeg har en god dialog med Ståle, som jeg har kendt i mange år.
– Jeg har sagt til Mos, at han skal tage på ferie og koble af både fysisk og mentalt, og så ser vi, hvor vi står derefter. Hvis vi stresser, får vi et dårligt resultat, og vi er altså kun nået til 21. maj, og transfervinduet åbner først 1. juli. Vi er afslappede omkring det, for det handler om at finde det rigtige, siger Stig Lillejord, der ikke ønsker at uddybe, om de primært jagter en ny klub i Danmark, Norge eller et helt tredje sted.
Mustafa Abdellaoue kom til FC København fra Vålerenga i januar 2012. Han kostede FCK i omegnen af 7,5 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
OPTAKT
