Agent: Filip Novak forlader FC Midtjylland

Filip Novak forlader FC Midtjylland til sommer. Der er interesse fra fem forskellige lande.



FC Midtjylland hentede i sommeren 2015 tjekkiske Filip Novak, og siden har de danske fodboldfans kunnet nyde en af de mest offensive og målfarlige venstre backs i Superligaen i mange år. Snart kan man nyde ham for sidste gang.

Den 26-årige landsholdsspiller har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2019, men han bliver ikke på Heden frem til kontraktudløb. Filip Novak forlader således FC Midtjylland til sommer.

– Filip skifter klub til sommer. Han fylder snart 27, og det er hans ambition at prøve kræfter med en endnu bedre liga. Det aftalte vi allerede med FC Midtjylland i vinter, og klubben har fuld respekt for den beslutning, siger Filip Novaks agent, Viktor Kolar, til tipsbladet.dk.

Han understreger, at tjekken har nydt at være i FC Midtjylland, og at det var helt rigtigt set at tage til Danmark fra FK Jablonec i 2015.

– Det har været en perfekt klub for Filip. Han har været omgivet af gode folk, og det hele har været meget professionelt. Tilfredsheden går imidlertid begge veje, og det er også derfor, FC Midtjylland ville beholde Filip i januars transfervindue. Det gik vi med til uden indsigelser. Til sommer har han været i klubben i to år, og han skal tage det næste skridt i sin karriere, lyder det fra agenten.

Der er stor interesse for Filip Novak, og det har der sådan set været i lang tid. I januars transfervindue var der konkret interesse fra en Premier League-klub, men det betyder ikke, at England er førsteprioriteten til sommer.

– Det skal ikke nødvendigvis være Premier League, men omvendt – hvem har ikke lyst til at spille i Premier League? Det er en drøm for alle fodboldspillere, og Filip er ikke nogen undtagelse. Der var konkret interesse fra en enkelt Premier League-klub i vinter, men vi aftalte som sagt med FC Midtjylland, at han ville blive i klubben, og vi holder vores aftaler. Hvad det næste skridt bliver er svært at forudse. Filip er en fast del af det tjekkiske landshold, og det vil han fortsat prioritere højt. Han holder meget af Danmark, men målet er selvfølgelig at komme til en bedre liga, siger Viktor Kolar.

Det skulle bestemt være muligt for 26-årige Filip Novak.

– Vi analyserer meget nøje, hvad der kunne være interessant for Filip. Det er vigtigt, at vi finder en klub, der ved, hvem Filip er, kender hans kvaliteter og er på udkig efter lige præcis en type som ham. Lige nu og her er der interesse fra England, Tyskland, Frankrig og Italien. Der er også nogle topklubber fra Tyrkiet inde i billedet, slutter agenten.

FC Midtjylland hentede i vinterpausen Marc Dal Hende i SønderjyskE, så Herning-klubben er allerede forberedte på et salg af Filip Novak, der mod Brøndby IF søndag spillede sin Superliga-kamp nummer 53 for FC Midtjylland. 





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Peter Schmeichel lander stort job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Køber snart Brøndby-angriber

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Manchester City – Brentford

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Det var en af de værste dage

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Skæbnedag venter Yuito Suzuki



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’