FC Midtjylland hentede i sommeren 2015 tjekkiske Filip Novak, og siden har de danske fodboldfans kunnet nyde en af de mest offensive og målfarlige venstre backs i Superligaen i mange år. Snart kan man nyde ham for sidste gang.
Den 26-årige landsholdsspiller har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2019, men han bliver ikke på Heden frem til kontraktudløb. Filip Novak forlader således FC Midtjylland til sommer.
– Filip skifter klub til sommer. Han fylder snart 27, og det er hans ambition at prøve kræfter med en endnu bedre liga. Det aftalte vi allerede med FC Midtjylland i vinter, og klubben har fuld respekt for den beslutning, siger Filip Novaks agent, Viktor Kolar, til tipsbladet.dk.
Han understreger, at tjekken har nydt at være i FC Midtjylland, og at det var helt rigtigt set at tage til Danmark fra FK Jablonec i 2015.
– Det har været en perfekt klub for Filip. Han har været omgivet af gode folk, og det hele har været meget professionelt. Tilfredsheden går imidlertid begge veje, og det er også derfor, FC Midtjylland ville beholde Filip i januars transfervindue. Det gik vi med til uden indsigelser. Til sommer har han været i klubben i to år, og han skal tage det næste skridt i sin karriere, lyder det fra agenten.
Der er stor interesse for Filip Novak, og det har der sådan set været i lang tid. I januars transfervindue var der konkret interesse fra en Premier League-klub, men det betyder ikke, at England er førsteprioriteten til sommer.
– Det skal ikke nødvendigvis være Premier League, men omvendt – hvem har ikke lyst til at spille i Premier League? Det er en drøm for alle fodboldspillere, og Filip er ikke nogen undtagelse. Der var konkret interesse fra en enkelt Premier League-klub i vinter, men vi aftalte som sagt med FC Midtjylland, at han ville blive i klubben, og vi holder vores aftaler. Hvad det næste skridt bliver er svært at forudse. Filip er en fast del af det tjekkiske landshold, og det vil han fortsat prioritere højt. Han holder meget af Danmark, men målet er selvfølgelig at komme til en bedre liga, siger Viktor Kolar.
Det skulle bestemt være muligt for 26-årige Filip Novak.
– Vi analyserer meget nøje, hvad der kunne være interessant for Filip. Det er vigtigt, at vi finder en klub, der ved, hvem Filip er, kender hans kvaliteter og er på udkig efter lige præcis en type som ham. Lige nu og her er der interesse fra England, Tyskland, Frankrig og Italien. Der er også nogle topklubber fra Tyrkiet inde i billedet, slutter agenten.
FC Midtjylland hentede i vinterpausen Marc Dal Hende i SønderjyskE, så Herning-klubben er allerede forberedte på et salg af Filip Novak, der mod Brøndby IF søndag spillede sin Superliga-kamp nummer 53 for FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
Harry Maguire ryger i skammekrogen
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
MEDIE
22 millioner kroner!
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
