FC Midtjylland hentede i sommeren 2015 tjekkiske Filip Novak, og siden har de danske fodboldfans kunnet nyde en af de mest offensive og målfarlige venstre backs i Superligaen i mange år. Snart kan man nyde ham for sidste gang.
Den 26-årige landsholdsspiller har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2019, men han bliver ikke på Heden frem til kontraktudløb. Filip Novak forlader således FC Midtjylland til sommer.
– Filip skifter klub til sommer. Han fylder snart 27, og det er hans ambition at prøve kræfter med en endnu bedre liga. Det aftalte vi allerede med FC Midtjylland i vinter, og klubben har fuld respekt for den beslutning, siger Filip Novaks agent, Viktor Kolar, til tipsbladet.dk.
Han understreger, at tjekken har nydt at være i FC Midtjylland, og at det var helt rigtigt set at tage til Danmark fra FK Jablonec i 2015.
– Det har været en perfekt klub for Filip. Han har været omgivet af gode folk, og det hele har været meget professionelt. Tilfredsheden går imidlertid begge veje, og det er også derfor, FC Midtjylland ville beholde Filip i januars transfervindue. Det gik vi med til uden indsigelser. Til sommer har han været i klubben i to år, og han skal tage det næste skridt i sin karriere, lyder det fra agenten.
Der er stor interesse for Filip Novak, og det har der sådan set været i lang tid. I januars transfervindue var der konkret interesse fra en Premier League-klub, men det betyder ikke, at England er førsteprioriteten til sommer.
– Det skal ikke nødvendigvis være Premier League, men omvendt – hvem har ikke lyst til at spille i Premier League? Det er en drøm for alle fodboldspillere, og Filip er ikke nogen undtagelse. Der var konkret interesse fra en enkelt Premier League-klub i vinter, men vi aftalte som sagt med FC Midtjylland, at han ville blive i klubben, og vi holder vores aftaler. Hvad det næste skridt bliver er svært at forudse. Filip er en fast del af det tjekkiske landshold, og det vil han fortsat prioritere højt. Han holder meget af Danmark, men målet er selvfølgelig at komme til en bedre liga, siger Viktor Kolar.
Det skulle bestemt være muligt for 26-årige Filip Novak.
– Vi analyserer meget nøje, hvad der kunne være interessant for Filip. Det er vigtigt, at vi finder en klub, der ved, hvem Filip er, kender hans kvaliteter og er på udkig efter lige præcis en type som ham. Lige nu og her er der interesse fra England, Tyskland, Frankrig og Italien. Der er også nogle topklubber fra Tyrkiet inde i billedet, slutter agenten.
FC Midtjylland hentede i vinterpausen Marc Dal Hende i SønderjyskE, så Herning-klubben er allerede forberedte på et salg af Filip Novak, der mod Brøndby IF søndag spillede sin Superliga-kamp nummer 53 for FC Midtjylland.
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads
