Agent: Filip Novak forlader FC Midtjylland

Filip Novak forlader FC Midtjylland til sommer. Der er interesse fra fem forskellige lande.



FC Midtjylland hentede i sommeren 2015 tjekkiske Filip Novak, og siden har de danske fodboldfans kunnet nyde en af de mest offensive og målfarlige venstre backs i Superligaen i mange år. Snart kan man nyde ham for sidste gang.

Den 26-årige landsholdsspiller har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2019, men han bliver ikke på Heden frem til kontraktudløb. Filip Novak forlader således FC Midtjylland til sommer.

– Filip skifter klub til sommer. Han fylder snart 27, og det er hans ambition at prøve kræfter med en endnu bedre liga. Det aftalte vi allerede med FC Midtjylland i vinter, og klubben har fuld respekt for den beslutning, siger Filip Novaks agent, Viktor Kolar, til tipsbladet.dk.

Han understreger, at tjekken har nydt at være i FC Midtjylland, og at det var helt rigtigt set at tage til Danmark fra FK Jablonec i 2015.

– Det har været en perfekt klub for Filip. Han har været omgivet af gode folk, og det hele har været meget professionelt. Tilfredsheden går imidlertid begge veje, og det er også derfor, FC Midtjylland ville beholde Filip i januars transfervindue. Det gik vi med til uden indsigelser. Til sommer har han været i klubben i to år, og han skal tage det næste skridt i sin karriere, lyder det fra agenten.

Der er stor interesse for Filip Novak, og det har der sådan set været i lang tid. I januars transfervindue var der konkret interesse fra en Premier League-klub, men det betyder ikke, at England er førsteprioriteten til sommer.

– Det skal ikke nødvendigvis være Premier League, men omvendt – hvem har ikke lyst til at spille i Premier League? Det er en drøm for alle fodboldspillere, og Filip er ikke nogen undtagelse. Der var konkret interesse fra en enkelt Premier League-klub i vinter, men vi aftalte som sagt med FC Midtjylland, at han ville blive i klubben, og vi holder vores aftaler. Hvad det næste skridt bliver er svært at forudse. Filip er en fast del af det tjekkiske landshold, og det vil han fortsat prioritere højt. Han holder meget af Danmark, men målet er selvfølgelig at komme til en bedre liga, siger Viktor Kolar.

Det skulle bestemt være muligt for 26-årige Filip Novak.

– Vi analyserer meget nøje, hvad der kunne være interessant for Filip. Det er vigtigt, at vi finder en klub, der ved, hvem Filip er, kender hans kvaliteter og er på udkig efter lige præcis en type som ham. Lige nu og her er der interesse fra England, Tyskland, Frankrig og Italien. Der er også nogle topklubber fra Tyrkiet inde i billedet, slutter agenten.

FC Midtjylland hentede i vinterpausen Marc Dal Hende i SønderjyskE, så Herning-klubben er allerede forberedte på et salg af Filip Novak, der mod Brøndby IF søndag spillede sin Superliga-kamp nummer 53 for FC Midtjylland. 





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

– Der får David at vide, at han er fyret

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Jonas Schwartz lander nyt job

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Medie afslører møde med Deco

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Arteta afviser kritik fra kollega

I svime over Filip Jørgensen

Dansk milliardær smider 75.000

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Her tager de stor beslutning

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Skal han på landsholdet, Riemer?

Dansk træner storroses

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Hjulmand vinder i Hamborg

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Reagerer på Brøndby-bombe

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

David Nielsen tæt på fyring

Victor Nelsson topper international impact-liste

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup