FC Midtjylland hentede i sommeren 2015 tjekkiske Filip Novak, og siden har de danske fodboldfans kunnet nyde en af de mest offensive og målfarlige venstre backs i Superligaen i mange år. Snart kan man nyde ham for sidste gang.
Den 26-årige landsholdsspiller har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2019, men han bliver ikke på Heden frem til kontraktudløb. Filip Novak forlader således FC Midtjylland til sommer.
– Filip skifter klub til sommer. Han fylder snart 27, og det er hans ambition at prøve kræfter med en endnu bedre liga. Det aftalte vi allerede med FC Midtjylland i vinter, og klubben har fuld respekt for den beslutning, siger Filip Novaks agent, Viktor Kolar, til tipsbladet.dk.
Han understreger, at tjekken har nydt at være i FC Midtjylland, og at det var helt rigtigt set at tage til Danmark fra FK Jablonec i 2015.
– Det har været en perfekt klub for Filip. Han har været omgivet af gode folk, og det hele har været meget professionelt. Tilfredsheden går imidlertid begge veje, og det er også derfor, FC Midtjylland ville beholde Filip i januars transfervindue. Det gik vi med til uden indsigelser. Til sommer har han været i klubben i to år, og han skal tage det næste skridt i sin karriere, lyder det fra agenten.
Der er stor interesse for Filip Novak, og det har der sådan set været i lang tid. I januars transfervindue var der konkret interesse fra en Premier League-klub, men det betyder ikke, at England er førsteprioriteten til sommer.
– Det skal ikke nødvendigvis være Premier League, men omvendt – hvem har ikke lyst til at spille i Premier League? Det er en drøm for alle fodboldspillere, og Filip er ikke nogen undtagelse. Der var konkret interesse fra en enkelt Premier League-klub i vinter, men vi aftalte som sagt med FC Midtjylland, at han ville blive i klubben, og vi holder vores aftaler. Hvad det næste skridt bliver er svært at forudse. Filip er en fast del af det tjekkiske landshold, og det vil han fortsat prioritere højt. Han holder meget af Danmark, men målet er selvfølgelig at komme til en bedre liga, siger Viktor Kolar.
Det skulle bestemt være muligt for 26-årige Filip Novak.
– Vi analyserer meget nøje, hvad der kunne være interessant for Filip. Det er vigtigt, at vi finder en klub, der ved, hvem Filip er, kender hans kvaliteter og er på udkig efter lige præcis en type som ham. Lige nu og her er der interesse fra England, Tyskland, Frankrig og Italien. Der er også nogle topklubber fra Tyrkiet inde i billedet, slutter agenten.
FC Midtjylland hentede i vinterpausen Marc Dal Hende i SønderjyskE, så Herning-klubben er allerede forberedte på et salg af Filip Novak, der mod Brøndby IF søndag spillede sin Superliga-kamp nummer 53 for FC Midtjylland.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Marokko – Haiti
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
OPTAKT
Tyrkiet – USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
OPTAKT
Tunesien – Holland
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
