Agent: Filip Novak forlader FC Midtjylland

Filip Novak forlader FC Midtjylland til sommer. Der er interesse fra fem forskellige lande.



FC Midtjylland hentede i sommeren 2015 tjekkiske Filip Novak, og siden har de danske fodboldfans kunnet nyde en af de mest offensive og målfarlige venstre backs i Superligaen i mange år. Snart kan man nyde ham for sidste gang.

Den 26-årige landsholdsspiller har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2019, men han bliver ikke på Heden frem til kontraktudløb. Filip Novak forlader således FC Midtjylland til sommer.

– Filip skifter klub til sommer. Han fylder snart 27, og det er hans ambition at prøve kræfter med en endnu bedre liga. Det aftalte vi allerede med FC Midtjylland i vinter, og klubben har fuld respekt for den beslutning, siger Filip Novaks agent, Viktor Kolar, til tipsbladet.dk.

Han understreger, at tjekken har nydt at være i FC Midtjylland, og at det var helt rigtigt set at tage til Danmark fra FK Jablonec i 2015.

– Det har været en perfekt klub for Filip. Han har været omgivet af gode folk, og det hele har været meget professionelt. Tilfredsheden går imidlertid begge veje, og det er også derfor, FC Midtjylland ville beholde Filip i januars transfervindue. Det gik vi med til uden indsigelser. Til sommer har han været i klubben i to år, og han skal tage det næste skridt i sin karriere, lyder det fra agenten.

Der er stor interesse for Filip Novak, og det har der sådan set været i lang tid. I januars transfervindue var der konkret interesse fra en Premier League-klub, men det betyder ikke, at England er førsteprioriteten til sommer.

– Det skal ikke nødvendigvis være Premier League, men omvendt – hvem har ikke lyst til at spille i Premier League? Det er en drøm for alle fodboldspillere, og Filip er ikke nogen undtagelse. Der var konkret interesse fra en enkelt Premier League-klub i vinter, men vi aftalte som sagt med FC Midtjylland, at han ville blive i klubben, og vi holder vores aftaler. Hvad det næste skridt bliver er svært at forudse. Filip er en fast del af det tjekkiske landshold, og det vil han fortsat prioritere højt. Han holder meget af Danmark, men målet er selvfølgelig at komme til en bedre liga, siger Viktor Kolar.

Det skulle bestemt være muligt for 26-årige Filip Novak.

– Vi analyserer meget nøje, hvad der kunne være interessant for Filip. Det er vigtigt, at vi finder en klub, der ved, hvem Filip er, kender hans kvaliteter og er på udkig efter lige præcis en type som ham. Lige nu og her er der interesse fra England, Tyskland, Frankrig og Italien. Der er også nogle topklubber fra Tyrkiet inde i billedet, slutter agenten.

FC Midtjylland hentede i vinterpausen Marc Dal Hende i SønderjyskE, så Herning-klubben er allerede forberedte på et salg af Filip Novak, der mod Brøndby IF søndag spillede sin Superliga-kamp nummer 53 for FC Midtjylland. 





LIVE

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Ny VM-melding fra Iran

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Danmark – Nordmakedonien

‘FC København var en mulighed’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Helt på røven over Victor Froholdt

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Philip Billing tabte kæben



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Brøndby-handel er kollapset

Nu flytter anfører til Danmark

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?