Agent: Filip Novak forlader FC Midtjylland

Filip Novak forlader FC Midtjylland til sommer. Der er interesse fra fem forskellige lande.



FC Midtjylland hentede i sommeren 2015 tjekkiske Filip Novak, og siden har de danske fodboldfans kunnet nyde en af de mest offensive og målfarlige venstre backs i Superligaen i mange år. Snart kan man nyde ham for sidste gang.

Den 26-årige landsholdsspiller har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2019, men han bliver ikke på Heden frem til kontraktudløb. Filip Novak forlader således FC Midtjylland til sommer.

– Filip skifter klub til sommer. Han fylder snart 27, og det er hans ambition at prøve kræfter med en endnu bedre liga. Det aftalte vi allerede med FC Midtjylland i vinter, og klubben har fuld respekt for den beslutning, siger Filip Novaks agent, Viktor Kolar, til tipsbladet.dk.

Han understreger, at tjekken har nydt at være i FC Midtjylland, og at det var helt rigtigt set at tage til Danmark fra FK Jablonec i 2015.

– Det har været en perfekt klub for Filip. Han har været omgivet af gode folk, og det hele har været meget professionelt. Tilfredsheden går imidlertid begge veje, og det er også derfor, FC Midtjylland ville beholde Filip i januars transfervindue. Det gik vi med til uden indsigelser. Til sommer har han været i klubben i to år, og han skal tage det næste skridt i sin karriere, lyder det fra agenten.

Der er stor interesse for Filip Novak, og det har der sådan set været i lang tid. I januars transfervindue var der konkret interesse fra en Premier League-klub, men det betyder ikke, at England er førsteprioriteten til sommer.

– Det skal ikke nødvendigvis være Premier League, men omvendt – hvem har ikke lyst til at spille i Premier League? Det er en drøm for alle fodboldspillere, og Filip er ikke nogen undtagelse. Der var konkret interesse fra en enkelt Premier League-klub i vinter, men vi aftalte som sagt med FC Midtjylland, at han ville blive i klubben, og vi holder vores aftaler. Hvad det næste skridt bliver er svært at forudse. Filip er en fast del af det tjekkiske landshold, og det vil han fortsat prioritere højt. Han holder meget af Danmark, men målet er selvfølgelig at komme til en bedre liga, siger Viktor Kolar.

Det skulle bestemt være muligt for 26-årige Filip Novak.

– Vi analyserer meget nøje, hvad der kunne være interessant for Filip. Det er vigtigt, at vi finder en klub, der ved, hvem Filip er, kender hans kvaliteter og er på udkig efter lige præcis en type som ham. Lige nu og her er der interesse fra England, Tyskland, Frankrig og Italien. Der er også nogle topklubber fra Tyrkiet inde i billedet, slutter agenten.

FC Midtjylland hentede i vinterpausen Marc Dal Hende i SønderjyskE, så Herning-klubben er allerede forberedte på et salg af Filip Novak, der mod Brøndby IF søndag spillede sin Superliga-kamp nummer 53 for FC Midtjylland. 





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Midtjyder i irsk skydetelt 

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jubler over store FC København-nyheder

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

‘Et af de største danske resultater’

Kontant dom over Elyounoussi

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Dansk angriber sat til salg

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Afsløring: FC København afviser millionbud

FCM-transfer i fare

Ked af hemmeligt FCK-skifte

LIVE: AGF klarede presset!

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl