Agent: Superliga-klubber efter Jallow

Ousman Jallow forlader Brøndby, men han kan alligevel ende med at blive i Danmark. I følge hans agent er to Superliga-klubber inde i billedet.



Brøndby meldte i går ud, at Ousman Jallow forlader klubben efter tre år på Vestegnen. Jallow er rejst til Gambia for at møde til landsholdssamling, og derefter står den på ferie, inden han igen er i Danmark den 21. juni.

Jallow har nemlig ikke nået at pakke sine ting sammen i Brøndby, og faktisk kan det ende med, at 22-årige Jallow skal flytte sine ting rundt indenfor landets grænser. For der er to danske klubber, der har snøren ude efter ham.

– Der er to danske tilbud fra Superligaen, der er rigtig gode. Jeg har fået masser af henvendelser på Ousman – også fra klubber i de store lande, hvor både klubber i de bedste og de næstbedste rækker har meldt sig. Ousman har brug for tid til at finde ud af, hvad han skal, og det kan både blive Danmark og udlandet, siger agenten Ibrahim Jallow til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Brøndby-forstærkninger indenfor få uger

Ousman Jallow nåede at spille 70 Superliga-kampe for Brøndby og har scoret 14 mål. I denne sæson har han ikke fundet Superliga-netmaskerne én eneste gang, og derfor erkender Jallow-lejren, at den snart forhenværende Brøndby-spiller måske skal tage et skridt tilbage for at tage to frem.

– Ousman har haft en dårlig sæson og har noget at bevise, men han er stadig ung og har tiden foran sig. Måske vil det være bedst at starte i en mindre klub og så bygge sig op derfra, men det er ham, der bestemmer, hvad han vil. Jeg har hjulpet ham med at sortere i henvendelserne, og så er det op til ham at vælge, siger agenten.

Også Mikkel Bischoff, Bruno Batata, Pierre Kanstrup og Beran Camili fik i går at vide, at de ikke får forlænget deres kontrakter i Brøndby.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

Fransk klub overvejer Victor Bak



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Smadrer transferrekord

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Snød FC København for keeper

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK