Agent: Superliga-klubber efter Jallow

Ousman Jallow forlader Brøndby, men han kan alligevel ende med at blive i Danmark. I følge hans agent er to Superliga-klubber inde i billedet.



Brøndby meldte i går ud, at Ousman Jallow forlader klubben efter tre år på Vestegnen. Jallow er rejst til Gambia for at møde til landsholdssamling, og derefter står den på ferie, inden han igen er i Danmark den 21. juni.

Jallow har nemlig ikke nået at pakke sine ting sammen i Brøndby, og faktisk kan det ende med, at 22-årige Jallow skal flytte sine ting rundt indenfor landets grænser. For der er to danske klubber, der har snøren ude efter ham.

– Der er to danske tilbud fra Superligaen, der er rigtig gode. Jeg har fået masser af henvendelser på Ousman – også fra klubber i de store lande, hvor både klubber i de bedste og de næstbedste rækker har meldt sig. Ousman har brug for tid til at finde ud af, hvad han skal, og det kan både blive Danmark og udlandet, siger agenten Ibrahim Jallow til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Brøndby-forstærkninger indenfor få uger

Ousman Jallow nåede at spille 70 Superliga-kampe for Brøndby og har scoret 14 mål. I denne sæson har han ikke fundet Superliga-netmaskerne én eneste gang, og derfor erkender Jallow-lejren, at den snart forhenværende Brøndby-spiller måske skal tage et skridt tilbage for at tage to frem.

– Ousman har haft en dårlig sæson og har noget at bevise, men han er stadig ung og har tiden foran sig. Måske vil det være bedst at starte i en mindre klub og så bygge sig op derfra, men det er ham, der bestemmer, hvad han vil. Jeg har hjulpet ham med at sortere i henvendelserne, og så er det op til ham at vælge, siger agenten.

Også Mikkel Bischoff, Bruno Batata, Pierre Kanstrup og Beran Camili fik i går at vide, at de ikke får forlænget deres kontrakter i Brøndby.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Frankrig – England

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCK-boss åben for lejeaftaler

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han bestemmer det hele

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Forventer rekord i Superliga-klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby tæt på ny forstærkning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

– Han har en “grim” side

Spændende transfermelding om Maxsø