Brøndby meldte i går ud, at Ousman Jallow forlader klubben efter tre år på Vestegnen. Jallow er rejst til Gambia for at møde til landsholdssamling, og derefter står den på ferie, inden han igen er i Danmark den 21. juni.
Jallow har nemlig ikke nået at pakke sine ting sammen i Brøndby, og faktisk kan det ende med, at 22-årige Jallow skal flytte sine ting rundt indenfor landets grænser. For der er to danske klubber, der har snøren ude efter ham.
– Der er to danske tilbud fra Superligaen, der er rigtig gode. Jeg har fået masser af henvendelser på Ousman – også fra klubber i de store lande, hvor både klubber i de bedste og de næstbedste rækker har meldt sig. Ousman har brug for tid til at finde ud af, hvad han skal, og det kan både blive Danmark og udlandet, siger agenten Ibrahim Jallow til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Brøndby-forstærkninger indenfor få uger
Ousman Jallow nåede at spille 70 Superliga-kampe for Brøndby og har scoret 14 mål. I denne sæson har han ikke fundet Superliga-netmaskerne én eneste gang, og derfor erkender Jallow-lejren, at den snart forhenværende Brøndby-spiller måske skal tage et skridt tilbage for at tage to frem.
– Ousman har haft en dårlig sæson og har noget at bevise, men han er stadig ung og har tiden foran sig. Måske vil det være bedst at starte i en mindre klub og så bygge sig op derfra, men det er ham, der bestemmer, hvad han vil. Jeg har hjulpet ham med at sortere i henvendelserne, og så er det op til ham at vælge, siger agenten.
Også Mikkel Bischoff, Bruno Batata, Pierre Kanstrup og Beran Camili fik i går at vide, at de ikke får forlænget deres kontrakter i Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
‘Det er ufatteligt imponerende’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Tuchel forsvarer sin taktik
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
NYHEDER