Agent: Superliga-klubber efter Jallow

Ousman Jallow forlader Brøndby, men han kan alligevel ende med at blive i Danmark. I følge hans agent er to Superliga-klubber inde i billedet.



Brøndby meldte i går ud, at Ousman Jallow forlader klubben efter tre år på Vestegnen. Jallow er rejst til Gambia for at møde til landsholdssamling, og derefter står den på ferie, inden han igen er i Danmark den 21. juni.

Jallow har nemlig ikke nået at pakke sine ting sammen i Brøndby, og faktisk kan det ende med, at 22-årige Jallow skal flytte sine ting rundt indenfor landets grænser. For der er to danske klubber, der har snøren ude efter ham.

– Der er to danske tilbud fra Superligaen, der er rigtig gode. Jeg har fået masser af henvendelser på Ousman – også fra klubber i de store lande, hvor både klubber i de bedste og de næstbedste rækker har meldt sig. Ousman har brug for tid til at finde ud af, hvad han skal, og det kan både blive Danmark og udlandet, siger agenten Ibrahim Jallow til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Brøndby-forstærkninger indenfor få uger

Ousman Jallow nåede at spille 70 Superliga-kampe for Brøndby og har scoret 14 mål. I denne sæson har han ikke fundet Superliga-netmaskerne én eneste gang, og derfor erkender Jallow-lejren, at den snart forhenværende Brøndby-spiller måske skal tage et skridt tilbage for at tage to frem.

– Ousman har haft en dårlig sæson og har noget at bevise, men han er stadig ung og har tiden foran sig. Måske vil det være bedst at starte i en mindre klub og så bygge sig op derfra, men det er ham, der bestemmer, hvad han vil. Jeg har hjulpet ham med at sortere i henvendelserne, og så er det op til ham at vælge, siger agenten.

Også Mikkel Bischoff, Bruno Batata, Pierre Kanstrup og Beran Camili fik i går at vide, at de ikke får forlænget deres kontrakter i Brøndby.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

‘Det vil være en stor ting i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Supercomputer: De vinder Superligaen

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

AGF – Brøndby IF

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Køb, køb, køb!

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Skyder Brøndby-transfer ned

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen