Agent: Superliga-klubber efter Jallow

Ousman Jallow forlader Brøndby, men han kan alligevel ende med at blive i Danmark. I følge hans agent er to Superliga-klubber inde i billedet.



Brøndby meldte i går ud, at Ousman Jallow forlader klubben efter tre år på Vestegnen. Jallow er rejst til Gambia for at møde til landsholdssamling, og derefter står den på ferie, inden han igen er i Danmark den 21. juni.

Jallow har nemlig ikke nået at pakke sine ting sammen i Brøndby, og faktisk kan det ende med, at 22-årige Jallow skal flytte sine ting rundt indenfor landets grænser. For der er to danske klubber, der har snøren ude efter ham.

– Der er to danske tilbud fra Superligaen, der er rigtig gode. Jeg har fået masser af henvendelser på Ousman – også fra klubber i de store lande, hvor både klubber i de bedste og de næstbedste rækker har meldt sig. Ousman har brug for tid til at finde ud af, hvad han skal, og det kan både blive Danmark og udlandet, siger agenten Ibrahim Jallow til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Brøndby-forstærkninger indenfor få uger

Ousman Jallow nåede at spille 70 Superliga-kampe for Brøndby og har scoret 14 mål. I denne sæson har han ikke fundet Superliga-netmaskerne én eneste gang, og derfor erkender Jallow-lejren, at den snart forhenværende Brøndby-spiller måske skal tage et skridt tilbage for at tage to frem.

– Ousman har haft en dårlig sæson og har noget at bevise, men han er stadig ung og har tiden foran sig. Måske vil det være bedst at starte i en mindre klub og så bygge sig op derfra, men det er ham, der bestemmer, hvad han vil. Jeg har hjulpet ham med at sortere i henvendelserne, og så er det op til ham at vælge, siger agenten.

Også Mikkel Bischoff, Bruno Batata, Pierre Kanstrup og Beran Camili fik i går at vide, at de ikke får forlænget deres kontrakter i Brøndby.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Brøndby tæt på denne keeper

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Her er Jonas Winds nye klub

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby med transferscoop?

England – DR Congo

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Afsløring: Kolding køber stor profil

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Han ryger 100 procent!’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier