Agenter afviser blankt ballade med FCK-transfer

Over for Tipsbladet afviser Rodrigo Huescas agentfirma blankt, at man har overtrådt reglerne i forbindelse med mexicanerens skifte til FC København.



FC Københavns køb af mexicaneren Rodrigo Huescas, som er på plads, men endnu ikke offentliggjort af den danske Superliga-klub, har allerede fået et dramatisk efterspil.

Onsdag formiddag dansk tid har den sælgende mexicanske klub Cruz Azul meddelt, at man vil sagsøge agenterne Alejandro Garcia og Santiago Arbide fra agentifrmaet AmEro Sports Agency, som har repræsenteret Huescas i handlen med FC København.

Cruz Azul mener blandt andet, at højrebackens frikøbsklausul er blevet håndteret fejlagtigt af agenterne.

– Cruz Azul er en institution, der fremmer udviklingen og drømmene for dens spillere, særligt blandt vores ungdomsspillere. Institutionen vil dog ikke tillade, at eksterne agenturer, mellemmænd og tredjeparter med personlige interesser skader dens sportslige planlægning eller aktiver. 

– På den baggrund har klubben besluttet at tage øjeblikkelige retslige skridt mod de ansvarlige, efter at det igennem medierne er blevet meldt ud, at Rodrigo Huescas har forladt landet for at skifte til en klub i Europa, samtidig med, at det på usandfærdig og ondsindet vis er blevet påstået, at Cruz Azul har givet ham tilladelse til at skifte.

– Rodrigo Huescas' personlige beslutning om at tage afsked med Cruz Azul før tid og uden tilladelse reflekterer, at han og hans rådgivere agerer i ond tro i forbindelse med den påståede frikøbsklausul, som ikke håndteres på lovlig vis, skrev klubben i en pressemeddelelse onsdag morgen.

Tipsbladet har været i kontakt med Rodrigo Huescas agentfirma, hvor man tager søgsmålet fra Cruz Azul med ophøjet ro.

– Vi har noteret deres pressemeddelelse, men indtil videre har vi ikke hørt noget fra dem. Vi vil sandsynligvis give vores version, men ikke på nuværende tidspunkt. Jeg kan dog sige, at alt er forløbet efter reglerne, og de har ingen juridisk grund til at sagsøge os, siger Santiago Arbide til Tipsbladet på vegne ham selv og kollegaen Alejandro Garcia.

FC København har udløst Rodrigo Huescas frikøbsklausul på cirka 14 millioner kroner, og mexicaneren får en fem-årig aftale i den danske Superliga-klub. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Viaplay deler stor nyhed

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-boss bekræfter stor interesse



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Hemmelig samtale med storklub

Rekordtransfer?

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Ruben Amorim gjorde det aldrig

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Chokskifte?

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

FBI Boston fælder dansk rigmand

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark

FC Midtjylland dummer sig i Norge