Agenter afviser blankt ballade med FCK-transfer

Over for Tipsbladet afviser Rodrigo Huescas agentfirma blankt, at man har overtrådt reglerne i forbindelse med mexicanerens skifte til FC København.



FC Københavns køb af mexicaneren Rodrigo Huescas, som er på plads, men endnu ikke offentliggjort af den danske Superliga-klub, har allerede fået et dramatisk efterspil.

Onsdag formiddag dansk tid har den sælgende mexicanske klub Cruz Azul meddelt, at man vil sagsøge agenterne Alejandro Garcia og Santiago Arbide fra agentifrmaet AmEro Sports Agency, som har repræsenteret Huescas i handlen med FC København.

Cruz Azul mener blandt andet, at højrebackens frikøbsklausul er blevet håndteret fejlagtigt af agenterne.

– Cruz Azul er en institution, der fremmer udviklingen og drømmene for dens spillere, særligt blandt vores ungdomsspillere. Institutionen vil dog ikke tillade, at eksterne agenturer, mellemmænd og tredjeparter med personlige interesser skader dens sportslige planlægning eller aktiver. 

– På den baggrund har klubben besluttet at tage øjeblikkelige retslige skridt mod de ansvarlige, efter at det igennem medierne er blevet meldt ud, at Rodrigo Huescas har forladt landet for at skifte til en klub i Europa, samtidig med, at det på usandfærdig og ondsindet vis er blevet påstået, at Cruz Azul har givet ham tilladelse til at skifte.

– Rodrigo Huescas' personlige beslutning om at tage afsked med Cruz Azul før tid og uden tilladelse reflekterer, at han og hans rådgivere agerer i ond tro i forbindelse med den påståede frikøbsklausul, som ikke håndteres på lovlig vis, skrev klubben i en pressemeddelelse onsdag morgen.

Tipsbladet har været i kontakt med Rodrigo Huescas agentfirma, hvor man tager søgsmålet fra Cruz Azul med ophøjet ro.

– Vi har noteret deres pressemeddelelse, men indtil videre har vi ikke hørt noget fra dem. Vi vil sandsynligvis give vores version, men ikke på nuværende tidspunkt. Jeg kan dog sige, at alt er forløbet efter reglerne, og de har ingen juridisk grund til at sagsøge os, siger Santiago Arbide til Tipsbladet på vegne ham selv og kollegaen Alejandro Garcia.

FC København har udløst Rodrigo Huescas frikøbsklausul på cirka 14 millioner kroner, og mexicaneren får en fem-årig aftale i den danske Superliga-klub. 





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

AGF tager pis på FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Brian Riemer giver klar besked

Mileta Rajovic i stor optur



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Vil have ham væk fra FC København

23 røde kort i vanvidskamp

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Real Madrid – Manchester City

Han er Eriksen og co’s nye træner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Froholdt på tavlen i storkamp

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Alpha retter hård kritik

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

I chok: Har aldrig set lignende

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

– Han har måske været lagt lidt på is

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!