FC Københavns køb af mexicaneren Rodrigo Huescas, som er på plads, men endnu ikke offentliggjort af den danske Superliga-klub, har allerede fået et dramatisk efterspil.
Onsdag formiddag dansk tid har den sælgende mexicanske klub Cruz Azul meddelt, at man vil sagsøge agenterne Alejandro Garcia og Santiago Arbide fra agentifrmaet AmEro Sports Agency, som har repræsenteret Huescas i handlen med FC København.
Cruz Azul mener blandt andet, at højrebackens frikøbsklausul er blevet håndteret fejlagtigt af agenterne.
– Cruz Azul er en institution, der fremmer udviklingen og drømmene for dens spillere, særligt blandt vores ungdomsspillere. Institutionen vil dog ikke tillade, at eksterne agenturer, mellemmænd og tredjeparter med personlige interesser skader dens sportslige planlægning eller aktiver.
– På den baggrund har klubben besluttet at tage øjeblikkelige retslige skridt mod de ansvarlige, efter at det igennem medierne er blevet meldt ud, at Rodrigo Huescas har forladt landet for at skifte til en klub i Europa, samtidig med, at det på usandfærdig og ondsindet vis er blevet påstået, at Cruz Azul har givet ham tilladelse til at skifte.
– Rodrigo Huescas' personlige beslutning om at tage afsked med Cruz Azul før tid og uden tilladelse reflekterer, at han og hans rådgivere agerer i ond tro i forbindelse med den påståede frikøbsklausul, som ikke håndteres på lovlig vis, skrev klubben i en pressemeddelelse onsdag morgen.
Tipsbladet har været i kontakt med Rodrigo Huescas agentfirma, hvor man tager søgsmålet fra Cruz Azul med ophøjet ro.
– Vi har noteret deres pressemeddelelse, men indtil videre har vi ikke hørt noget fra dem. Vi vil sandsynligvis give vores version, men ikke på nuværende tidspunkt. Jeg kan dog sige, at alt er forløbet efter reglerne, og de har ingen juridisk grund til at sagsøge os, siger Santiago Arbide til Tipsbladet på vegne ham selv og kollegaen Alejandro Garcia.
FC København har udløst Rodrigo Huescas frikøbsklausul på cirka 14 millioner kroner, og mexicaneren får en fem-årig aftale i den danske Superliga-klub.

TransferLIVE: Barcelona tæt på salg

Brøndby-scoop? ‘Han har tre klare styrker’

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

De viser Brøndby og FCM i Europa

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Kold krig i ni måneder

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Tæt på FC København-exit

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

– Det virker bare lidt mærkeligt

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

‘En gennemsnitlig målmand’

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Skandale! Transfer-finte skal forbydes i Danmark

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

Åbne for at sælge

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Afslører vanvittig kontrakt

Hvalfangere indtager Bergen

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Makreller vinder derby i Göteborg

De dropper Højlund

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer