Agenter tilbyder Randers-profil til andre klubber

Ifølge Tipsbladets oplysninger tilbyder Stephen Odeys agentbureau i disse dage Randers FC-angriberen til andre klubber. Hos kronjyderne afviser sportschef Søren Pedersen, at et exit nærmer sig for Odey.



Mohammed Fuseini forventes at være færdig i Randers FC, og kronjyderne skal måske også sige farvel til en anden angrebsprofil denne sommer. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger tilbyder Stephen Odeys agentbureau nemlig den nigerianske angriber til andre klubber i disse dage. 

Randers-angriberens agentbureau har tilbudt ham til andre klubber på et transferforum, der går under navnet Transferroom, og som er et sted, hvor klubber, agenter og spillere kan orientere hinanden. 

På dette forum nævner Stephen Odeys agentbureau også en lejeaftale som en mulighed for angriberen, der har kontrakt med Randers FC frem til udgangen af 2025. 

Hos Randers FC har sportsdirektør Søren Pedersen dog ikke hørt noget om, at Stephen Odey skal nogen steder denne sommer. 

– Nej, det ved jeg ikke, om han skal. Det ligger ikke lige i kortene, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Så planen er, at Odey bliver i Randers?

– Ja, det er det da indtil videre, i hvert fald. Man kan sige, at selvfølgelig kigger vi efter nogle nye angribere, fordi vi har haft nogle, der er røget ud. Men der er da ingen tvivl om, at Odey indgår i vores planer, medmindre der kommer et eller andet tilbud, som er attraktivt for begge parter, lyder det fra Randers-sportschefen. 

Udover Mohammed Fuseini, hvis lejeaftale udløber i denne uge, har Randers FC også sagt farvel til Muamar Brajanac, som man har solgt til Vålerenga. 

Stephen Odey kom til Randers fra belgiske Genk i sommeren 2021 på en lejeaftale, som senere blev lavet om til en permanent transfer. 

I sidste sæson blev det til fire mål i 32 Superliga-kampe for den 26-årige angriber. 







LIVE

LIVE: FC København-talent målamok

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Bo Svensson med hård kritik

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Færdig i Real Madrid

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer