Mohammed Fuseini forventes at være færdig i Randers FC, og kronjyderne skal måske også sige farvel til en anden angrebsprofil denne sommer.
Ifølge Tipsbladets oplysninger tilbyder Stephen Odeys agentbureau nemlig den nigerianske angriber til andre klubber i disse dage.
Randers-angriberens agentbureau har tilbudt ham til andre klubber på et transferforum, der går under navnet Transferroom, og som er et sted, hvor klubber, agenter og spillere kan orientere hinanden.
På dette forum nævner Stephen Odeys agentbureau også en lejeaftale som en mulighed for angriberen, der har kontrakt med Randers FC frem til udgangen af 2025.
Hos Randers FC har sportsdirektør Søren Pedersen dog ikke hørt noget om, at Stephen Odey skal nogen steder denne sommer.
– Nej, det ved jeg ikke, om han skal. Det ligger ikke lige i kortene, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.
Så planen er, at Odey bliver i Randers?
– Ja, det er det da indtil videre, i hvert fald. Man kan sige, at selvfølgelig kigger vi efter nogle nye angribere, fordi vi har haft nogle, der er røget ud. Men der er da ingen tvivl om, at Odey indgår i vores planer, medmindre der kommer et eller andet tilbud, som er attraktivt for begge parter, lyder det fra Randers-sportschefen.
Udover Mohammed Fuseini, hvis lejeaftale udløber i denne uge, har Randers FC også sagt farvel til Muamar Brajanac, som man har solgt til Vålerenga.
Stephen Odey kom til Randers fra belgiske Genk i sommeren 2021 på en lejeaftale, som senere blev lavet om til en permanent transfer.
I sidste sæson blev det til fire mål i 32 Superliga-kampe for den 26-årige angriber.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Tottenham henter forløsende sejr
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT