Agenter tilbyder Randers-profil til andre klubber

Ifølge Tipsbladets oplysninger tilbyder Stephen Odeys agentbureau i disse dage Randers FC-angriberen til andre klubber. Hos kronjyderne afviser sportschef Søren Pedersen, at et exit nærmer sig for Odey.



Mohammed Fuseini forventes at være færdig i Randers FC, og kronjyderne skal måske også sige farvel til en anden angrebsprofil denne sommer. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger tilbyder Stephen Odeys agentbureau nemlig den nigerianske angriber til andre klubber i disse dage. 

Randers-angriberens agentbureau har tilbudt ham til andre klubber på et transferforum, der går under navnet Transferroom, og som er et sted, hvor klubber, agenter og spillere kan orientere hinanden. 

På dette forum nævner Stephen Odeys agentbureau også en lejeaftale som en mulighed for angriberen, der har kontrakt med Randers FC frem til udgangen af 2025. 

Hos Randers FC har sportsdirektør Søren Pedersen dog ikke hørt noget om, at Stephen Odey skal nogen steder denne sommer. 

– Nej, det ved jeg ikke, om han skal. Det ligger ikke lige i kortene, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Så planen er, at Odey bliver i Randers?

– Ja, det er det da indtil videre, i hvert fald. Man kan sige, at selvfølgelig kigger vi efter nogle nye angribere, fordi vi har haft nogle, der er røget ud. Men der er da ingen tvivl om, at Odey indgår i vores planer, medmindre der kommer et eller andet tilbud, som er attraktivt for begge parter, lyder det fra Randers-sportschefen. 

Udover Mohammed Fuseini, hvis lejeaftale udløber i denne uge, har Randers FC også sagt farvel til Muamar Brajanac, som man har solgt til Vålerenga. 

Stephen Odey kom til Randers fra belgiske Genk i sommeren 2021 på en lejeaftale, som senere blev lavet om til en permanent transfer. 

I sidste sæson blev det til fire mål i 32 Superliga-kampe for den 26-årige angriber. 





LIVE

VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chelsea henter back til 375 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby tæt på denne keeper

De køber ham for 740 mio.

Brøndby med transferscoop?

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De tager ikke med FC København på træningslejr

England – DR Congo