Agenter tilbyder Randers-profil til andre klubber

Ifølge Tipsbladets oplysninger tilbyder Stephen Odeys agentbureau i disse dage Randers FC-angriberen til andre klubber. Hos kronjyderne afviser sportschef Søren Pedersen, at et exit nærmer sig for Odey.



Mohammed Fuseini forventes at være færdig i Randers FC, og kronjyderne skal måske også sige farvel til en anden angrebsprofil denne sommer. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger tilbyder Stephen Odeys agentbureau nemlig den nigerianske angriber til andre klubber i disse dage. 

Randers-angriberens agentbureau har tilbudt ham til andre klubber på et transferforum, der går under navnet Transferroom, og som er et sted, hvor klubber, agenter og spillere kan orientere hinanden. 

På dette forum nævner Stephen Odeys agentbureau også en lejeaftale som en mulighed for angriberen, der har kontrakt med Randers FC frem til udgangen af 2025. 

Hos Randers FC har sportsdirektør Søren Pedersen dog ikke hørt noget om, at Stephen Odey skal nogen steder denne sommer. 

– Nej, det ved jeg ikke, om han skal. Det ligger ikke lige i kortene, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Så planen er, at Odey bliver i Randers?

– Ja, det er det da indtil videre, i hvert fald. Man kan sige, at selvfølgelig kigger vi efter nogle nye angribere, fordi vi har haft nogle, der er røget ud. Men der er da ingen tvivl om, at Odey indgår i vores planer, medmindre der kommer et eller andet tilbud, som er attraktivt for begge parter, lyder det fra Randers-sportschefen. 

Udover Mohammed Fuseini, hvis lejeaftale udløber i denne uge, har Randers FC også sagt farvel til Muamar Brajanac, som man har solgt til Vålerenga. 

Stephen Odey kom til Randers fra belgiske Genk i sommeren 2021 på en lejeaftale, som senere blev lavet om til en permanent transfer. 

I sidste sæson blev det til fire mål i 32 Superliga-kampe for den 26-årige angriber. 





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De er enige med Mathias Jensen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Ecuador – Tyskland

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører: FCK ringede aldrig

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Norge – Frankrig

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

I dialog om dansk bomber

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Kap Verde – Saudi-Arabien

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Senegal – Irak

Paraguay – Australien