AGF appellerede Sanneh-rødt: Her er dommen

AGF appellerede efter kampen mod FC Nordsjælland det røde kort, som Bubacarr Sanneh fik, og nu er Fodboldens Disciplinærinstans kommet med en afgørelse.



Efter bare seks minutters spil blev AGF’s forsvarsspiller Bubacarr Sanneh præsenteret for et rødt kort, en kendelse som både han og AGF-træner David Nielsen overhovedet ikke forstod.

Derfor appellerede klubben efterfølgende det røde kort til Fodboldens Disciplinærinstans blandt andet med følgende argumenter:

– At spilleren i situationen der fører til udvisningen, kun har øje for bolden og ingen onde hensigter for så vidt angår den fremadstormende FC Nordsjælland-spiller.

– At spilleren sparker bolden væk fra farezonen og dernæst kolliderer med FC Nordsjælland-spilleren.

– At spilleren kommer først på bolden, og har lov til at sparke bolden væk.

– At det er FC Nordsjælland-spilleren der skal trække sig i situationen, idet han kan se, at spilleren kommer først på bolden.

Vurderingen fra Fodboldens Disciplinærinstans er er dog, at der ikke er grundlag for at omstøde dommen, skriver de i en kendelse.

Kampens dommer, Morten Krogh, er blevet bedt om en redegørelse, og i den fortæller han, at han på baggrund af tv-billederne kunne konstatere, at:

– AGF-spilleren ikke har kontrol over sin spilning, idet han har indsat den som en tackling uden kontakt med jorden.

– AGF-spillerens tackling bliver indsat med strakt ben og hård kraft med knopperne direkte på modstanderens skinneben lige under knæet.

– AGF-spilleren spiller bolden umiddelbart før kontakten opstår, men ikke udviser det nødvendige hensyn for modstanderen.

– FC Nordsjælland-spilleren netop udviser det nødvendige hensyn ved at stoppe op og forsøge at undgå sammenstødet.

Ud fra ovenstående “skønnede dommeren i kampen, at AGF-spillerens tackling var indsat med unødig stor kraft, og at han skulle udvises for spil, som i alvorlig grad er utilladeligt ved at tilsidesætte hensynet til modstanderens sikkerhed.”

Derudover har Morten Krogh set tv-billederne igen og fastholder sin kendelse, skriver Fodboldens Disciplinærinstans.



Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Viborg-boss afviser norsk storklub

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

FC København-handling går verden rundt 

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Danske klubber vil have ham

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand