AGF appellerede Sanneh-rødt: Her er dommen

AGF appellerede efter kampen mod FC Nordsjælland det røde kort, som Bubacarr Sanneh fik, og nu er Fodboldens Disciplinærinstans kommet med en afgørelse.



Efter bare seks minutters spil blev AGF’s forsvarsspiller Bubacarr Sanneh præsenteret for et rødt kort, en kendelse som både han og AGF-træner David Nielsen overhovedet ikke forstod.

Derfor appellerede klubben efterfølgende det røde kort til Fodboldens Disciplinærinstans blandt andet med følgende argumenter:

– At spilleren i situationen der fører til udvisningen, kun har øje for bolden og ingen onde hensigter for så vidt angår den fremadstormende FC Nordsjælland-spiller.

– At spilleren sparker bolden væk fra farezonen og dernæst kolliderer med FC Nordsjælland-spilleren.

– At spilleren kommer først på bolden, og har lov til at sparke bolden væk.

– At det er FC Nordsjælland-spilleren der skal trække sig i situationen, idet han kan se, at spilleren kommer først på bolden.

Vurderingen fra Fodboldens Disciplinærinstans er er dog, at der ikke er grundlag for at omstøde dommen, skriver de i en kendelse.

Kampens dommer, Morten Krogh, er blevet bedt om en redegørelse, og i den fortæller han, at han på baggrund af tv-billederne kunne konstatere, at:

– AGF-spilleren ikke har kontrol over sin spilning, idet han har indsat den som en tackling uden kontakt med jorden.

– AGF-spillerens tackling bliver indsat med strakt ben og hård kraft med knopperne direkte på modstanderens skinneben lige under knæet.

– AGF-spilleren spiller bolden umiddelbart før kontakten opstår, men ikke udviser det nødvendige hensyn for modstanderen.

– FC Nordsjælland-spilleren netop udviser det nødvendige hensyn ved at stoppe op og forsøge at undgå sammenstødet.

Ud fra ovenstående “skønnede dommeren i kampen, at AGF-spillerens tackling var indsat med unødig stor kraft, og at han skulle udvises for spil, som i alvorlig grad er utilladeligt ved at tilsidesætte hensynet til modstanderens sikkerhed.”

Derudover har Morten Krogh set tv-billederne igen og fastholder sin kendelse, skriver Fodboldens Disciplinærinstans.





Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub


Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Fælder hård Schmeichel-dom

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Rangerer Eriksen over superstjerner

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Eriksen ude med hård kritik

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Erstatter han Andreas Christensen?

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”