De seneste år har været gode for AGF, men da administrerende direktør Jacob Nielsen kom til klubben for godt syv år siden, så det noget anderledes ud. Det fortæller AGF-bossen om i et interview med B.T. Sport.
AGF har først og fremmest haft succes på banen i de seneste to år, hvor det er blevet til en tredje- og fjerdeplads i Superligaen. Samtidig kunne klubben tidligere på ugen præsentere et historisk overskud på hele 25,3 millioner kroner.
Det er noget af en forskel i forhold til 2014, hvor AGF netop var rykket ud af Superligaen, havde et underskud på knap 25 millioner og hyrede Jacob Nielsen.
– Da jeg kommer til AGF, er det en forretning, der er hårdt ramt med den tredje nedrykning på otte år. Det gør, at tilliden hos interessenter er væk. Så for at sige det direkte, så var det sponsormæssigt en meget stor nedsmeltning. Klubben mistede mange store partnere, da deres aftaler uheldigvis udløb samme tid som nedrykningen, fortæller Jacob Nielsen over for B.T. Sport.
Samtidig forklarer direktøren udvikling med en klar retning og hårdt arbejde fra mange mennesker.
AGF har dog stadig store ambitioner om at forbedre sig mere og udfordre klubberne i toppen af dansk fodbold, og som bestyrelsesformand Lars Fournais sagde i forbindelse med præsentationen af overskuddet:
– Vi holder den kurs, vi har udstukket, og vores sunde økonomi gør, at vi kan fortsætte med at styrke vores fundament både sportsligt og kommercielt og navigere efter vores vision om med tiden at etablere os blandt de bedste fodboldklubber i Skandinavien.
AGF forventer også et overskud i indeværende regnskabsår på mellem 0 og 20 millioner kroner.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Sprudler i MLS
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
En voldsom ulighed
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
