Mustapha Bundu er symptom- og virusfri, men han var ikke på banen for AGF onsdag aften. Det var ellers sæsonens sidste kamp og samtidig en af de vigtigste med en plads i Europa på spil.
AGF kunne formelt godt have brugt ham mod OB, men så ville klubben have gået imod anbefalingerne fra Divisionsforeningen – og det forløb, som Brøndby IF’s Samuel Mraz og Simon Hedlund var igennem.
De var også raske og havde været i isolation i en uge, men et eksternt ekspertudvalg anbefalede, at de holdt sig fra kampe i yderligere en uge. Udvalgets anbefalinger er dog netop kun anbefalinger, så klubberne er ikke forpligtet til at følge dem. Både Brøndby og AGF efterkom dem altså alligevel.
Læs også:Patrick Mortensen jubler: Det er fantastisk for Aarhus
– Vi har valgt at følge de anvisninger og anbefalinger, der er fra Dvisionsforeningen. Også i respekt for det, som Brøndby har været i gennem, så syntes vi, det ville være forkert at gå imod de anbefalinger, siger administrerende direktør Jacob Nielsen.
Han slår fast, at Mustapha Bundu i princippet var klar til at spille, men at man valgte at gå med livrem og seler.
– Vi har igen haft et godt samarbejde på sundhedsstaben, så man kunne have bragt ham ind i dag, uden der havde været nogen risiko forbundet med det, eller det havde været forkert. Der har ikke været nogen lægelig vurdering på, at vi ikke kunne have bragt ham. Så det er alene de protokoller, der er i dansk fodbold, siger direktøren.
Læs også:OB-målscorer erkender: Det er fortjent, at AGF vinder
Det er Divisionsforeningens protokol for håndtering af coronavirus, der danner grundlag for klubbernes beslutninger. Her er en uges isolation obligatorisk, og derudover opfordres klubberne til at kontakte det uafhængige ekspertudvalg, som Divisionsforeningen har nedsat.
Det består af en speciallæge i infektionsmedicin, en overlæge med speciale i kardiologi og en overlæge med speciale i lungemedicin.
AGF klarede sig dog uden Mustapha Bundu, der så med fra tribunen. Holdet vandt 2-1 over OB og er således klar til europæisk fodbold for første gang siden 2012.
Læs også:Jakob Ankersen efter afskedskamp: Fantastisk måde at slutte af på
Læs også:AGF slår OB og er klar til europæisk fodbold
Læs også:Bedst og værst: AGF er klar til Europa efter sejr over OB
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
