AGF-boss forklarer Bundu-fravalg: Det var blandt andet i respekt for Brøndby

Mustapha Bundu sad over, da AGF onsdag aften sikrede sig en plads i Europa. Det valg traf AGF blandt andet med skelen til forløbet, som Brøndby IF var igennem med sine to coronaramte spillere.



Mustapha Bundu er symptom- og virusfri, men han var ikke på banen for AGF onsdag aften. Det var ellers sæsonens sidste kamp og samtidig en af de vigtigste med en plads i Europa på spil.

AGF kunne formelt godt have brugt ham mod OB, men så ville klubben have gået imod anbefalingerne fra Divisionsforeningen – og det forløb, som Brøndby IF’s Samuel Mraz og Simon Hedlund var igennem.

De var også raske og havde været i isolation i en uge, men et eksternt ekspertudvalg anbefalede, at de holdt sig fra kampe i yderligere en uge. Udvalgets anbefalinger er dog netop kun anbefalinger, så klubberne er ikke forpligtet til at følge dem. Både Brøndby og AGF efterkom dem altså alligevel.

Læs også:Patrick Mortensen jubler: Det er fantastisk for Aarhus

– Vi har valgt at følge de anvisninger og anbefalinger, der er fra Dvisionsforeningen. Også i respekt for det, som Brøndby har været i gennem, så syntes vi, det ville være forkert at gå imod de anbefalinger, siger administrerende direktør Jacob Nielsen.

Han slår fast, at Mustapha Bundu i princippet var klar til at spille, men at man valgte at gå med livrem og seler.

– Vi har igen haft et godt samarbejde på sundhedsstaben, så man kunne have bragt ham ind i dag, uden der havde været nogen risiko forbundet med det, eller det havde været forkert. Der har ikke været nogen lægelig vurdering på, at vi ikke kunne have bragt ham. Så det er alene de protokoller, der er i dansk fodbold, siger direktøren.

Læs også:OB-målscorer erkender: Det er fortjent, at AGF vinder

Det er Divisionsforeningens protokol for håndtering af coronavirus, der danner grundlag for klubbernes beslutninger. Her er en uges isolation obligatorisk, og derudover opfordres klubberne til at kontakte det uafhængige ekspertudvalg, som Divisionsforeningen har nedsat.

Det består af en speciallæge i infektionsmedicin, en overlæge med speciale i kardiologi og en overlæge med speciale i lungemedicin.

AGF klarede sig dog uden Mustapha Bundu, der så med fra tribunen. Holdet vandt 2-1 over OB og er således klar til europæisk fodbold for første gang siden 2012.

Læs også:Jakob Ankersen efter afskedskamp: Fantastisk måde at slutte af på
Læs også:AGF slår OB og er klar til europæisk fodbold
Læs også:Bedst og værst: AGF er klar til Europa efter sejr over OB




– Han er den helt store positive overraskelse


Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Færdig efter pinligt nederlag

De meldes ude efter Andreas Christensen

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Straffet – Sektion 12 lukkes

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Kræver rekordbeløb

– Har aldrig set noget lignende før!

Danmarks største rival skriver historie

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Pønser Thomas Frank og Tottenham på transfer?

Klar til at købe Marcus Rashford

Forvirring: ‘Det er faktisk ikke hele sandheden’

Her er Simon Pytlicks nye klub

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Brøndby i dialog med finsk klub

Tævede Holger Rune: Nu fuldender han overraskelsen

Græske klovnerier straffet: Han var uhyggelig!

Afviser to kæmpe muligheder

Brøndbys fanafdeling: Det er gift for vores klub

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Priske-fyring kostede 82 millioner

Slagter Rune: ‘Opfører sig som en lille pige’

‘Han er strøget direkte ind i Brøndbys hjerter’

Nedtur for Robert Skov

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Zidane flirter med kæmpe job

Kun 18,8 procents chance

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’

Få mål i Reykjavik