AGF-boss: Han slutter jo nok ikke karrieren her

Stig Inge Bjørnebye glæder sig over, at forsvarsstjernen stadig er at finde i Aarhus, men er også godt klar over, at det er på lånt tid.



Der var ikke meget aktivitet på transfervinduets sidste dag i AGF, hvor eneste ændring i truppen var, at Anthony D’Alberto fik ophævet sin aftale. Men det er ikke ensbetydende med, at sportschef Stig Inge Bjørnebye og kompagni havde en rolig aften. 

– Jeg tror, at uanset hvad man vil den sidste aften, bliver der travlt. Der er en masse aktivitet, så der var ting at se til, men det var som forventet, siger AGF-sportschefen til Tipsbladet dagen derpå.

Midt på deadlinedagen kom ellers en historie, der nok fik sveden til at løbe koldt nedad ryggen på mange AGF-fans. Eintracht Frankfurt havde århusianernes forsvarsstjerne Yann Aurel Bisseck på ønskelisten, skrev lokalavisen Frankfurter Rundschau.

Bjørnebye vil ikke sige, hvor der var interesse fra, men lægger ikke skjul på, at den 22-årige tysker havde bejlere i vinduet.

– Vi forventede, at der i dette vindue ville være meget interesse for Yann, og det gav mening, fordi han har skilt sig ud i ligaen. Vi havde snakke med klubber, der var interesserede, men det er ikke mit bord at nævne de klubber eller prisen. Han er stadig hos os, og det er vi glade for, siger Bjørnebye og erkender:

– Vi ved, at han jo nok ikke slutter sin karriere i AGF, fordi han med sin udvikling vil tiltrække sig interesse.

Har I sat jer ned med ham og lagt en plan for hans fremtid?

– Ja.

Kan du fortælle noget om, hvordan den ser ud?

– Det er interne ting, og vi snakker med spillerne om deres karriere, så det er ikke fair at gå i detaljer om det. Men Yann er et stort aktiv, siger Bjørnebye og glæder sig over Yann Aurel Bissecks historie:

– Det er en virkelig god historie. Da vi startede samarbejdet, var han ikke det bedste sted som spiller, og han havde nogle skadesproblemer. Siden han har været her, har han været fit og har spillet og har spillet godt. Yann er så professionel, og han er en fornuftig dreng, der har en stor karriere foran sig.

– I fodbold er ens ry så vigtigt. Vi vil skabe så mange gode historier som muligt for fansene og sponsorerne og alle, der støtter os. Vi vil altid producere så mange gode historier som muligt.

Selvom der ikke skete noget med Yann Aurel Bisseck i transfervinduet, var der fint gang i svingdøren i AGF. Sebastian Grønning, Sebastian Hausner og Anthony D'Alberto forlod klubben, mens Mikkel Duelund, Peter Bjur og Felix Beijmo kom til. 

– Vi har gjort meget af det, vi gerne ville, og det er godt.  Vi er glad for spillerne, vi har hentet. Hvad angår om vi er tilfredse, så tror jeg, at man i denne branche – om man er spiller, træner eller sportsdirektør – altid leder efter mere. Det er farligt at stille sig tilfreds, for der er altid mere, man kan gøre. Det er sådan, vi arbejder, lyder AGF-bossen vurdering. 

AGF er aktuelt nummer otte i Superligaen og indleder forårssæsonen mod AaB den 17. februar. 





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Presset træner vil rotere mod FCM

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Nu forklarer Noah Nartey

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Barcelona – Newcastle United

Troels Bech slår fast: Glem det!

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Interessant afsløring

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain