AGF-boss: Han slutter jo nok ikke karrieren her

Stig Inge Bjørnebye glæder sig over, at forsvarsstjernen stadig er at finde i Aarhus, men er også godt klar over, at det er på lånt tid.



Der var ikke meget aktivitet på transfervinduets sidste dag i AGF, hvor eneste ændring i truppen var, at Anthony D’Alberto fik ophævet sin aftale. Men det er ikke ensbetydende med, at sportschef Stig Inge Bjørnebye og kompagni havde en rolig aften. 

– Jeg tror, at uanset hvad man vil den sidste aften, bliver der travlt. Der er en masse aktivitet, så der var ting at se til, men det var som forventet, siger AGF-sportschefen til Tipsbladet dagen derpå.

Midt på deadlinedagen kom ellers en historie, der nok fik sveden til at løbe koldt nedad ryggen på mange AGF-fans. Eintracht Frankfurt havde århusianernes forsvarsstjerne Yann Aurel Bisseck på ønskelisten, skrev lokalavisen Frankfurter Rundschau.

Bjørnebye vil ikke sige, hvor der var interesse fra, men lægger ikke skjul på, at den 22-årige tysker havde bejlere i vinduet.

– Vi forventede, at der i dette vindue ville være meget interesse for Yann, og det gav mening, fordi han har skilt sig ud i ligaen. Vi havde snakke med klubber, der var interesserede, men det er ikke mit bord at nævne de klubber eller prisen. Han er stadig hos os, og det er vi glade for, siger Bjørnebye og erkender:

– Vi ved, at han jo nok ikke slutter sin karriere i AGF, fordi han med sin udvikling vil tiltrække sig interesse.

Har I sat jer ned med ham og lagt en plan for hans fremtid?

– Ja.

Kan du fortælle noget om, hvordan den ser ud?

– Det er interne ting, og vi snakker med spillerne om deres karriere, så det er ikke fair at gå i detaljer om det. Men Yann er et stort aktiv, siger Bjørnebye og glæder sig over Yann Aurel Bissecks historie:

– Det er en virkelig god historie. Da vi startede samarbejdet, var han ikke det bedste sted som spiller, og han havde nogle skadesproblemer. Siden han har været her, har han været fit og har spillet og har spillet godt. Yann er så professionel, og han er en fornuftig dreng, der har en stor karriere foran sig.

– I fodbold er ens ry så vigtigt. Vi vil skabe så mange gode historier som muligt for fansene og sponsorerne og alle, der støtter os. Vi vil altid producere så mange gode historier som muligt.

Selvom der ikke skete noget med Yann Aurel Bisseck i transfervinduet, var der fint gang i svingdøren i AGF. Sebastian Grønning, Sebastian Hausner og Anthony D'Alberto forlod klubben, mens Mikkel Duelund, Peter Bjur og Felix Beijmo kom til. 

– Vi har gjort meget af det, vi gerne ville, og det er godt.  Vi er glad for spillerne, vi har hentet. Hvad angår om vi er tilfredse, så tror jeg, at man i denne branche – om man er spiller, træner eller sportsdirektør – altid leder efter mere. Det er farligt at stille sig tilfreds, for der er altid mere, man kan gøre. Det er sådan, vi arbejder, lyder AGF-bossen vurdering. 

AGF er aktuelt nummer otte i Superligaen og indleder forårssæsonen mod AaB den 17. februar. 





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

FC Midtjylland – AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Steve Cooper storroser stjerne

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nedtur for Højlund og Napoli

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

‘Så brænder hele København ned’

Vejle Boldklub – FC København

Manchester United sætter Chelsea på plads

Kan koste Brøndby flere millioner

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

OB – Randers FC

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Få mål i Herning

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud