Der var ikke meget aktivitet på transfervinduets sidste dag i AGF, hvor eneste ændring i truppen var, at Anthony D’Alberto fik ophævet sin aftale. Men det er ikke ensbetydende med, at sportschef Stig Inge Bjørnebye og kompagni havde en rolig aften.
– Jeg tror, at uanset hvad man vil den sidste aften, bliver der travlt. Der er en masse aktivitet, så der var ting at se til, men det var som forventet, siger AGF-sportschefen til Tipsbladet dagen derpå.
Midt på deadlinedagen kom ellers en historie, der nok fik sveden til at løbe koldt nedad ryggen på mange AGF-fans. Eintracht Frankfurt havde århusianernes forsvarsstjerne Yann Aurel Bisseck på ønskelisten, skrev lokalavisen Frankfurter Rundschau.
Bjørnebye vil ikke sige, hvor der var interesse fra, men lægger ikke skjul på, at den 22-årige tysker havde bejlere i vinduet.
– Vi forventede, at der i dette vindue ville være meget interesse for Yann, og det gav mening, fordi han har skilt sig ud i ligaen. Vi havde snakke med klubber, der var interesserede, men det er ikke mit bord at nævne de klubber eller prisen. Han er stadig hos os, og det er vi glade for, siger Bjørnebye og erkender:
– Vi ved, at han jo nok ikke slutter sin karriere i AGF, fordi han med sin udvikling vil tiltrække sig interesse.
Har I sat jer ned med ham og lagt en plan for hans fremtid?
– Ja.
Kan du fortælle noget om, hvordan den ser ud?
– Det er interne ting, og vi snakker med spillerne om deres karriere, så det er ikke fair at gå i detaljer om det. Men Yann er et stort aktiv, siger Bjørnebye og glæder sig over Yann Aurel Bissecks historie:
– Det er en virkelig god historie. Da vi startede samarbejdet, var han ikke det bedste sted som spiller, og han havde nogle skadesproblemer. Siden han har været her, har han været fit og har spillet og har spillet godt. Yann er så professionel, og han er en fornuftig dreng, der har en stor karriere foran sig.
– I fodbold er ens ry så vigtigt. Vi vil skabe så mange gode historier som muligt for fansene og sponsorerne og alle, der støtter os. Vi vil altid producere så mange gode historier som muligt.
Selvom der ikke skete noget med Yann Aurel Bisseck i transfervinduet, var der fint gang i svingdøren i AGF. Sebastian Grønning, Sebastian Hausner og Anthony D'Alberto forlod klubben, mens Mikkel Duelund, Peter Bjur og Felix Beijmo kom til.
– Vi har gjort meget af det, vi gerne ville, og det er godt. Vi er glad for spillerne, vi har hentet. Hvad angår om vi er tilfredse, så tror jeg, at man i denne branche – om man er spiller, træner eller sportsdirektør – altid leder efter mere. Det er farligt at stille sig tilfreds, for der er altid mere, man kan gøre. Det er sådan, vi arbejder, lyder AGF-bossen vurdering.
AGF er aktuelt nummer otte i Superligaen og indleder forårssæsonen mod AaB den 17. februar.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
Årets mest læste – I elsker transfers!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
NYHEDER