For et år siden kunne man ånde lettet op i Aarhus, da AGF akkurat overlevede i Superligaen med bare ét point ned til Vejle under stregen.
Situationen er helt anderledes nu, hvor holdet har vundet bronze efter et vanvittigt comeback mod Brøndby på Superligaens sidste spilledag.
En af forskellene er personen på trænerbænken, hvor Uwe Rösler blev hentet til før sæsonen, og AGF-direktør Jacob Nielsen storroser tyskerens arbejde i klubben.
– Rösler har betydet rigtig, rigtig meget. Der er spillere, som nogle tvivlede på, eksempelvis Frederik Tingager, Patrick Mortensen og Nicolai Poulsen, som han har gravet op igen, for de var halvt begravede.
– Jeg skylder ham en stor tak, for det er stort set ene og alene hans fortjeneste. Det må jeg sige. Og da de spillere, som er stammen på holdet, begyndte at fungere igen, så er alt blomstret omkring dem, siger Jacob Nielsen.
Uwe Rösler skrev før sæsonen under på en treårig aftale med AGF, og Jacob Nielsen forventer også, at den tyske træner bliver i AGF som minimum kontraktperioden ud.
– Jeg er slet ikke bange for, at han ryger. Hvis der kommer nogen og vil købe ham, så er det jo os, der skal bestemme prisen. Uwe har ikke en klausul, så han er stavnsbundet til Aarhus i hvert fald to år endnu, siger AGF-direktøren med et smil.
AGF endte med at tage tredjepladsen på en bedre målscore end Viborg, efter at holdet søndag leverede et vanvidscomeback ved at vende 0-3 til 3-3 med ti mand mod Brøndby. Det var kulminationen på et meget flot forår ifølge direktøren.
– Jeg synes, at vi har været det med afstand bedste hold i foråret. Jeg tror også, at vi kunne have spillet med om mere ædelt metal, hvis vi havde været lidt mere dygtige og heldige, siger Jacob Nielsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: PL-klub køber stort Real-talent
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
Her er FCK’s næste modstander i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
NYHEDER