AGF-boss: Rösler stavnsbundet til Aarhus i to år

AGF-direktør Jacob Nielsen er glad for bronzemedaljerne og sender en stor del af æren i Uwe Röslers retning.



For et år siden kunne man ånde lettet op i Aarhus, da AGF akkurat overlevede i Superligaen med bare ét point ned til Vejle under stregen.

Situationen er helt anderledes nu, hvor holdet har vundet bronze efter et vanvittigt comeback mod Brøndby på Superligaens sidste spilledag.

En af forskellene er personen på trænerbænken, hvor Uwe Rösler blev hentet til før sæsonen, og AGF-direktør Jacob Nielsen storroser tyskerens arbejde i klubben.

– Rösler har betydet rigtig, rigtig meget. Der er spillere, som nogle tvivlede på, eksempelvis Frederik Tingager, Patrick Mortensen og Nicolai Poulsen, som han har gravet op igen, for de var halvt begravede.

– Jeg skylder ham en stor tak, for det er stort set ene og alene hans fortjeneste. Det må jeg sige. Og da de spillere, som er stammen på holdet, begyndte at fungere igen, så er alt blomstret omkring dem, siger Jacob Nielsen.

Uwe Rösler skrev før sæsonen under på en treårig aftale med AGF, og Jacob Nielsen forventer også, at den tyske træner bliver i AGF som minimum kontraktperioden ud.

– Jeg er slet ikke bange for, at han ryger. Hvis der kommer nogen og vil købe ham, så er det jo os, der skal bestemme prisen. Uwe har ikke en klausul, så han er stavnsbundet til Aarhus i hvert fald to år endnu, siger AGF-direktøren med et smil.

AGF endte med at tage tredjepladsen på en bedre målscore end Viborg, efter at holdet søndag leverede et vanvidscomeback ved at vende 0-3 til 3-3 med ti mand mod Brøndby. Det var kulminationen på et meget flot forår ifølge direktøren.

– Jeg synes, at vi har været det med afstand bedste hold i foråret. Jeg tror også, at vi kunne have spillet med om mere ædelt metal, hvis vi havde været lidt mere dygtige og heldige, siger Jacob Nielsen.

/ritzau/





Kongesæson – de køber Pep Biel

Pogba kan få comeback

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

FC København – Brøndby IF

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

I svime over German Onugkha

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Den her sidder dybt i sjælen

Her er Kamil Wilczek i dag

Viborg FF – Vejle Boldklub

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

– Jeg vil være den bedste

– Agger og Kahlenberg var specielt

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Lyngby går alene i front

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

– Korthuset er væltet

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

AGF tilbage på førstepladsen

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’