AGF-boss: Rösler stavnsbundet til Aarhus i to år

AGF-direktør Jacob Nielsen er glad for bronzemedaljerne og sender en stor del af æren i Uwe Röslers retning.



For et år siden kunne man ånde lettet op i Aarhus, da AGF akkurat overlevede i Superligaen med bare ét point ned til Vejle under stregen.

Situationen er helt anderledes nu, hvor holdet har vundet bronze efter et vanvittigt comeback mod Brøndby på Superligaens sidste spilledag.

En af forskellene er personen på trænerbænken, hvor Uwe Rösler blev hentet til før sæsonen, og AGF-direktør Jacob Nielsen storroser tyskerens arbejde i klubben.

– Rösler har betydet rigtig, rigtig meget. Der er spillere, som nogle tvivlede på, eksempelvis Frederik Tingager, Patrick Mortensen og Nicolai Poulsen, som han har gravet op igen, for de var halvt begravede.

– Jeg skylder ham en stor tak, for det er stort set ene og alene hans fortjeneste. Det må jeg sige. Og da de spillere, som er stammen på holdet, begyndte at fungere igen, så er alt blomstret omkring dem, siger Jacob Nielsen.

Uwe Rösler skrev før sæsonen under på en treårig aftale med AGF, og Jacob Nielsen forventer også, at den tyske træner bliver i AGF som minimum kontraktperioden ud.

– Jeg er slet ikke bange for, at han ryger. Hvis der kommer nogen og vil købe ham, så er det jo os, der skal bestemme prisen. Uwe har ikke en klausul, så han er stavnsbundet til Aarhus i hvert fald to år endnu, siger AGF-direktøren med et smil.

AGF endte med at tage tredjepladsen på en bedre målscore end Viborg, efter at holdet søndag leverede et vanvidscomeback ved at vende 0-3 til 3-3 med ti mand mod Brøndby. Det var kulminationen på et meget flot forår ifølge direktøren.

– Jeg synes, at vi har været det med afstand bedste hold i foråret. Jeg tror også, at vi kunne have spillet med om mere ædelt metal, hvis vi havde været lidt mere dygtige og heldige, siger Jacob Nielsen.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Stor ændring i AGF?

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind