For et år siden kunne man ånde lettet op i Aarhus, da AGF akkurat overlevede i Superligaen med bare ét point ned til Vejle under stregen.
Situationen er helt anderledes nu, hvor holdet har vundet bronze efter et vanvittigt comeback mod Brøndby på Superligaens sidste spilledag.
En af forskellene er personen på trænerbænken, hvor Uwe Rösler blev hentet til før sæsonen, og AGF-direktør Jacob Nielsen storroser tyskerens arbejde i klubben.
– Rösler har betydet rigtig, rigtig meget. Der er spillere, som nogle tvivlede på, eksempelvis Frederik Tingager, Patrick Mortensen og Nicolai Poulsen, som han har gravet op igen, for de var halvt begravede.
– Jeg skylder ham en stor tak, for det er stort set ene og alene hans fortjeneste. Det må jeg sige. Og da de spillere, som er stammen på holdet, begyndte at fungere igen, så er alt blomstret omkring dem, siger Jacob Nielsen.
Uwe Rösler skrev før sæsonen under på en treårig aftale med AGF, og Jacob Nielsen forventer også, at den tyske træner bliver i AGF som minimum kontraktperioden ud.
– Jeg er slet ikke bange for, at han ryger. Hvis der kommer nogen og vil købe ham, så er det jo os, der skal bestemme prisen. Uwe har ikke en klausul, så han er stavnsbundet til Aarhus i hvert fald to år endnu, siger AGF-direktøren med et smil.
AGF endte med at tage tredjepladsen på en bedre målscore end Viborg, efter at holdet søndag leverede et vanvidscomeback ved at vende 0-3 til 3-3 med ti mand mod Brøndby. Det var kulminationen på et meget flot forår ifølge direktøren.
– Jeg synes, at vi har været det med afstand bedste hold i foråret. Jeg tror også, at vi kunne have spillet med om mere ædelt metal, hvis vi havde været lidt mere dygtige og heldige, siger Jacob Nielsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
OPTAKT
Fulham – Newcastle
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL