For et år siden kunne man ånde lettet op i Aarhus, da AGF akkurat overlevede i Superligaen med bare ét point ned til Vejle under stregen.
Situationen er helt anderledes nu, hvor holdet har vundet bronze efter et vanvittigt comeback mod Brøndby på Superligaens sidste spilledag.
En af forskellene er personen på trænerbænken, hvor Uwe Rösler blev hentet til før sæsonen, og AGF-direktør Jacob Nielsen storroser tyskerens arbejde i klubben.
– Rösler har betydet rigtig, rigtig meget. Der er spillere, som nogle tvivlede på, eksempelvis Frederik Tingager, Patrick Mortensen og Nicolai Poulsen, som han har gravet op igen, for de var halvt begravede.
– Jeg skylder ham en stor tak, for det er stort set ene og alene hans fortjeneste. Det må jeg sige. Og da de spillere, som er stammen på holdet, begyndte at fungere igen, så er alt blomstret omkring dem, siger Jacob Nielsen.
Uwe Rösler skrev før sæsonen under på en treårig aftale med AGF, og Jacob Nielsen forventer også, at den tyske træner bliver i AGF som minimum kontraktperioden ud.
– Jeg er slet ikke bange for, at han ryger. Hvis der kommer nogen og vil købe ham, så er det jo os, der skal bestemme prisen. Uwe har ikke en klausul, så han er stavnsbundet til Aarhus i hvert fald to år endnu, siger AGF-direktøren med et smil.
AGF endte med at tage tredjepladsen på en bedre målscore end Viborg, efter at holdet søndag leverede et vanvidscomeback ved at vende 0-3 til 3-3 med ti mand mod Brøndby. Det var kulminationen på et meget flot forår ifølge direktøren.
– Jeg synes, at vi har været det med afstand bedste hold i foråret. Jeg tror også, at vi kunne have spillet med om mere ædelt metal, hvis vi havde været lidt mere dygtige og heldige, siger Jacob Nielsen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
NYHEDER