AGF-chef stikker: Det er der ingen, der taler om

David Nielsen mener, at AGF er i en spillemæssig god udvikling trods sløje resultater i Superligaen.



AGF gik for niende gang i træk fra banen i 3F Superligaen uden en sejr, men trods 0-1-nederlaget til OB ser cheftræner David Nielsen mange positive elementer, som der kan bygges videre på.

– Jeg synes, der har været en opadgående kurve i den måde, vi spiller på. Vi spiller god positiv fodbold.

– Vi har tabt en masse kampe, og så lægger man jo ikke mærke til alle de ændringer, vi har lavet i vores spil. Det er der jo ingen, der taler om, siger Nielsen.

– Vi er blevet langt roligere på bolden, særligt i vores bageste kæde. Der er rigtig mange gode ting i vores spil, synes jeg.

David Nielsen slår dog fast, at det er resultaterne, der tæller, og det gør naturligvis ondt, at de udebliver.

– Men vi er i en situation, hvor vi har rigtig svært ved at vinde fodboldkampe. Det er hårdt og svært lige nu, men vi står sammen om at vende det.

AGF kan trøste sig med, at Vejle tabte 0-3 til Sønderjyske, og dermed er afstanden til nedrykningsstregen uændret.

– Det hjælper meget på det, at Vejle tabte. Jeg vidste det dog ikke undervejs, jeg havde mit hoved et andet sted, siger David Nielsen.

Anderledes positivt står det til for OB, der jagter to muligheder for Europa.

Fynboerne vandt første kamp i semifinalen i pokalturneringen samtidig med, at de jagter den syvendeplads, der sikrer en playoffkamp om en billet til europæisk fodbold.

Det er derfor en spændt Jakob Breum, der ser frem mod resten af sæsonen.

– Vi skal have den syvendeplads, og vi skal i den pokalfinale. Vi er på jagt nu.

– Det er 15 år siden, vi har været i en pokalfinale. Jeg kan ikke engang huske det, og vi har hungret efter det i mange år. Så det vil betyde utroligt meget for klubben og fansene, hvis pokalen kommer til Odense, siger den offensive midtbaneprofil.

Jakob Breum scorede kampens eneste mål i 1-0 sejren over AGF, men for ham handler det udelukkende om holdets resultater, understreger han.

– Det handler bare om at vinde kampe nu, og vi skal forsøge at vinde alle vores kampe, siger han.

/ritzau/





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

AGF kan ende med millionregning, men…

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Harry Maguire i chok

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Bayern München lurer på choktransfer

Brighton – Manchester United

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!