AGF-chef stikker: Det er der ingen, der taler om

David Nielsen mener, at AGF er i en spillemæssig god udvikling trods sløje resultater i Superligaen.



AGF gik for niende gang i træk fra banen i 3F Superligaen uden en sejr, men trods 0-1-nederlaget til OB ser cheftræner David Nielsen mange positive elementer, som der kan bygges videre på.

– Jeg synes, der har været en opadgående kurve i den måde, vi spiller på. Vi spiller god positiv fodbold.

– Vi har tabt en masse kampe, og så lægger man jo ikke mærke til alle de ændringer, vi har lavet i vores spil. Det er der jo ingen, der taler om, siger Nielsen.

– Vi er blevet langt roligere på bolden, særligt i vores bageste kæde. Der er rigtig mange gode ting i vores spil, synes jeg.

David Nielsen slår dog fast, at det er resultaterne, der tæller, og det gør naturligvis ondt, at de udebliver.

– Men vi er i en situation, hvor vi har rigtig svært ved at vinde fodboldkampe. Det er hårdt og svært lige nu, men vi står sammen om at vende det.

AGF kan trøste sig med, at Vejle tabte 0-3 til Sønderjyske, og dermed er afstanden til nedrykningsstregen uændret.

– Det hjælper meget på det, at Vejle tabte. Jeg vidste det dog ikke undervejs, jeg havde mit hoved et andet sted, siger David Nielsen.

Anderledes positivt står det til for OB, der jagter to muligheder for Europa.

Fynboerne vandt første kamp i semifinalen i pokalturneringen samtidig med, at de jagter den syvendeplads, der sikrer en playoffkamp om en billet til europæisk fodbold.

Det er derfor en spændt Jakob Breum, der ser frem mod resten af sæsonen.

– Vi skal have den syvendeplads, og vi skal i den pokalfinale. Vi er på jagt nu.

– Det er 15 år siden, vi har været i en pokalfinale. Jeg kan ikke engang huske det, og vi har hungret efter det i mange år. Så det vil betyde utroligt meget for klubben og fansene, hvis pokalen kommer til Odense, siger den offensive midtbaneprofil.

Jakob Breum scorede kampens eneste mål i 1-0 sejren over AGF, men for ham handler det udelukkende om holdets resultater, understreger han.

– Det handler bare om at vinde kampe nu, og vi skal forsøge at vinde alle vores kampe, siger han.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Laudrup stopper på TV 2



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Argentina – Kap Verde

Portugal – Kroatien

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Steve Cooper med stor beslutning



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?