AGF-chef stikker: Det er der ingen, der taler om

David Nielsen mener, at AGF er i en spillemæssig god udvikling trods sløje resultater i Superligaen.



AGF gik for niende gang i træk fra banen i 3F Superligaen uden en sejr, men trods 0-1-nederlaget til OB ser cheftræner David Nielsen mange positive elementer, som der kan bygges videre på.

– Jeg synes, der har været en opadgående kurve i den måde, vi spiller på. Vi spiller god positiv fodbold.

– Vi har tabt en masse kampe, og så lægger man jo ikke mærke til alle de ændringer, vi har lavet i vores spil. Det er der jo ingen, der taler om, siger Nielsen.

– Vi er blevet langt roligere på bolden, særligt i vores bageste kæde. Der er rigtig mange gode ting i vores spil, synes jeg.

David Nielsen slår dog fast, at det er resultaterne, der tæller, og det gør naturligvis ondt, at de udebliver.

– Men vi er i en situation, hvor vi har rigtig svært ved at vinde fodboldkampe. Det er hårdt og svært lige nu, men vi står sammen om at vende det.

AGF kan trøste sig med, at Vejle tabte 0-3 til Sønderjyske, og dermed er afstanden til nedrykningsstregen uændret.

– Det hjælper meget på det, at Vejle tabte. Jeg vidste det dog ikke undervejs, jeg havde mit hoved et andet sted, siger David Nielsen.

Anderledes positivt står det til for OB, der jagter to muligheder for Europa.

Fynboerne vandt første kamp i semifinalen i pokalturneringen samtidig med, at de jagter den syvendeplads, der sikrer en playoffkamp om en billet til europæisk fodbold.

Det er derfor en spændt Jakob Breum, der ser frem mod resten af sæsonen.

– Vi skal have den syvendeplads, og vi skal i den pokalfinale. Vi er på jagt nu.

– Det er 15 år siden, vi har været i en pokalfinale. Jeg kan ikke engang huske det, og vi har hungret efter det i mange år. Så det vil betyde utroligt meget for klubben og fansene, hvis pokalen kommer til Odense, siger den offensive midtbaneprofil.

Jakob Breum scorede kampens eneste mål i 1-0 sejren over AGF, men for ham handler det udelukkende om holdets resultater, understreger han.

– Det handler bare om at vinde kampe nu, og vi skal forsøge at vinde alle vores kampe, siger han.

/ritzau/






Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’




LIVE

TransferLIVE: Superliga-stjerner efterudtaget

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Manchester United afbryder forhandlingerne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt transferrygte skydes ned

Farvel Hjulmand? Afløseren er fundet

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Der er al mulig grund til bekymring