AGF-chef stikker: Det er der ingen, der taler om

David Nielsen mener, at AGF er i en spillemæssig god udvikling trods sløje resultater i Superligaen.



AGF gik for niende gang i træk fra banen i 3F Superligaen uden en sejr, men trods 0-1-nederlaget til OB ser cheftræner David Nielsen mange positive elementer, som der kan bygges videre på.

– Jeg synes, der har været en opadgående kurve i den måde, vi spiller på. Vi spiller god positiv fodbold.

– Vi har tabt en masse kampe, og så lægger man jo ikke mærke til alle de ændringer, vi har lavet i vores spil. Det er der jo ingen, der taler om, siger Nielsen.

– Vi er blevet langt roligere på bolden, særligt i vores bageste kæde. Der er rigtig mange gode ting i vores spil, synes jeg.

David Nielsen slår dog fast, at det er resultaterne, der tæller, og det gør naturligvis ondt, at de udebliver.

– Men vi er i en situation, hvor vi har rigtig svært ved at vinde fodboldkampe. Det er hårdt og svært lige nu, men vi står sammen om at vende det.

AGF kan trøste sig med, at Vejle tabte 0-3 til Sønderjyske, og dermed er afstanden til nedrykningsstregen uændret.

– Det hjælper meget på det, at Vejle tabte. Jeg vidste det dog ikke undervejs, jeg havde mit hoved et andet sted, siger David Nielsen.

Anderledes positivt står det til for OB, der jagter to muligheder for Europa.

Fynboerne vandt første kamp i semifinalen i pokalturneringen samtidig med, at de jagter den syvendeplads, der sikrer en playoffkamp om en billet til europæisk fodbold.

Det er derfor en spændt Jakob Breum, der ser frem mod resten af sæsonen.

– Vi skal have den syvendeplads, og vi skal i den pokalfinale. Vi er på jagt nu.

– Det er 15 år siden, vi har været i en pokalfinale. Jeg kan ikke engang huske det, og vi har hungret efter det i mange år. Så det vil betyde utroligt meget for klubben og fansene, hvis pokalen kommer til Odense, siger den offensive midtbaneprofil.

Jakob Breum scorede kampens eneste mål i 1-0 sejren over AGF, men for ham handler det udelukkende om holdets resultater, understreger han.

– Det handler bare om at vinde kampe nu, og vi skal forsøge at vinde alle vores kampe, siger han.

/ritzau/





Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’




LIVE

TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



LIVE

Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’

AGF i Europa: De venter i næste runde

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Stjerne på plads i Chelsea



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De vil have Jelert

Hvor er I vilde, AGF!

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Tottenham-flop i stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-stjerne imponerer

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Nærmer sig vild FCK-præstation

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Her er FC Københavns pris på William Clem

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Vildt Superliga-rygte afvises

Kulturministeren vil til kamp mod FIFA