AGF-chef stikker: Det er der ingen, der taler om

David Nielsen mener, at AGF er i en spillemæssig god udvikling trods sløje resultater i Superligaen.



AGF gik for niende gang i træk fra banen i 3F Superligaen uden en sejr, men trods 0-1-nederlaget til OB ser cheftræner David Nielsen mange positive elementer, som der kan bygges videre på.

– Jeg synes, der har været en opadgående kurve i den måde, vi spiller på. Vi spiller god positiv fodbold.

– Vi har tabt en masse kampe, og så lægger man jo ikke mærke til alle de ændringer, vi har lavet i vores spil. Det er der jo ingen, der taler om, siger Nielsen.

– Vi er blevet langt roligere på bolden, særligt i vores bageste kæde. Der er rigtig mange gode ting i vores spil, synes jeg.

David Nielsen slår dog fast, at det er resultaterne, der tæller, og det gør naturligvis ondt, at de udebliver.

– Men vi er i en situation, hvor vi har rigtig svært ved at vinde fodboldkampe. Det er hårdt og svært lige nu, men vi står sammen om at vende det.

AGF kan trøste sig med, at Vejle tabte 0-3 til Sønderjyske, og dermed er afstanden til nedrykningsstregen uændret.

– Det hjælper meget på det, at Vejle tabte. Jeg vidste det dog ikke undervejs, jeg havde mit hoved et andet sted, siger David Nielsen.

Anderledes positivt står det til for OB, der jagter to muligheder for Europa.

Fynboerne vandt første kamp i semifinalen i pokalturneringen samtidig med, at de jagter den syvendeplads, der sikrer en playoffkamp om en billet til europæisk fodbold.

Det er derfor en spændt Jakob Breum, der ser frem mod resten af sæsonen.

– Vi skal have den syvendeplads, og vi skal i den pokalfinale. Vi er på jagt nu.

– Det er 15 år siden, vi har været i en pokalfinale. Jeg kan ikke engang huske det, og vi har hungret efter det i mange år. Så det vil betyde utroligt meget for klubben og fansene, hvis pokalen kommer til Odense, siger den offensive midtbaneprofil.

Jakob Breum scorede kampens eneste mål i 1-0 sejren over AGF, men for ham handler det udelukkende om holdets resultater, understreger han.

– Det handler bare om at vinde kampe nu, og vi skal forsøge at vinde alle vores kampe, siger han.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Froholdt med vild hæder i Portugal



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Salah sender særlig besked

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC Fredericia – Silkeborg IF

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Ny offensiv transfer i FCN?

FC København – Randers FC

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart