AGF-chefer harcelerer mod stadionbesparelser

Planlagte besparelser på stadionprojekt i Aarhus møder stor kritik fra AGF, der skal leje sig ind.



Ledelsen i superligaklubben AGF er alt andet end tilfreds med flere af de besparelser på i alt 38 millioner kroner, som en politisk styregruppe tirsdag vedtog i forbindelse med opførelsen af et nyt kommunalejet fodboldstadion i Aarhus, som AGF skal leje sig ind på.

Det skriver Århus Stiftstidende, som er i besiddelse af den kommentar, som AGF’s ledelse med direktør Jacob Nielsen og bestyrelsesformand Lars Fournais sendte til Aarhus Kommune inden sparemødet i den politiske styregruppe.

– Vi har stor respekt for den situation, som Kongelunden-projektet befinder sig i, hvorfor vi også gennem de seneste to år har bidraget meget mere til finansieringen af byens nye stadion end oprindelig aftalt. 

– Samtidig lider vi store driftstab på grund af forsinkelserne, som vi er uden skyld i. 

– Vi har jo ærligt talt ikke noget overblik og frygter, hvor det her ender. Situationen er ganske uholdbar for os som fodboldklub og selskab, skriver AGF-lederne blandt andet.

Det rammer klubbens forretningsmodel, hvis kapaciteten til fodboldkampe og koncerter reduceres, hvis parkeringsforholdene ikke bliver som lovet, og hvis kvaliteten af en række faciliteter i VIP-området – heriblandt sædekvalitet, designelementer og tekniske installationer – nedjusteres.

Flere af besparelserne kan klubben ikke acceptere, skriver AGF-ledelsen og påpeger, at eventuelle besparelser og forringelser også skal afspejles i den fortsat ikke fastlagte lejeaftale mellem kommunen og AGF.

Stadionbyggeriet har været ramt af flere forsinkelser og ventes nu at være færdigt i begyndelsen af 2027, men kan blive forsinket i yderligere nogle måneder.

Derudover er anlægsprisen steget flere gange, hvilket har fået både kommunen, fonde og AGF til at spæde ekstra i kassen.

Under byggeperioden spiller AGF på et midlertidigt stadion i Vejlby, som klubben har været med til at finansiere, hvor kapaciteten er lavere og sponsorfaciliteterne utidssvarende.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Colombia – Ghana

Argentina – Kap Verde

Paraguay – Frankrig

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Canada – Marokko

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Forstår intet af Bisseck-beslutning

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Her kan man se La Liga fremover

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’