AGF-chefer harcelerer mod stadionbesparelser

Planlagte besparelser på stadionprojekt i Aarhus møder stor kritik fra AGF, der skal leje sig ind.



Ledelsen i superligaklubben AGF er alt andet end tilfreds med flere af de besparelser på i alt 38 millioner kroner, som en politisk styregruppe tirsdag vedtog i forbindelse med opførelsen af et nyt kommunalejet fodboldstadion i Aarhus, som AGF skal leje sig ind på.

Det skriver Århus Stiftstidende, som er i besiddelse af den kommentar, som AGF’s ledelse med direktør Jacob Nielsen og bestyrelsesformand Lars Fournais sendte til Aarhus Kommune inden sparemødet i den politiske styregruppe.

– Vi har stor respekt for den situation, som Kongelunden-projektet befinder sig i, hvorfor vi også gennem de seneste to år har bidraget meget mere til finansieringen af byens nye stadion end oprindelig aftalt. 

– Samtidig lider vi store driftstab på grund af forsinkelserne, som vi er uden skyld i. 

– Vi har jo ærligt talt ikke noget overblik og frygter, hvor det her ender. Situationen er ganske uholdbar for os som fodboldklub og selskab, skriver AGF-lederne blandt andet.

Det rammer klubbens forretningsmodel, hvis kapaciteten til fodboldkampe og koncerter reduceres, hvis parkeringsforholdene ikke bliver som lovet, og hvis kvaliteten af en række faciliteter i VIP-området – heriblandt sædekvalitet, designelementer og tekniske installationer – nedjusteres.

Flere af besparelserne kan klubben ikke acceptere, skriver AGF-ledelsen og påpeger, at eventuelle besparelser og forringelser også skal afspejles i den fortsat ikke fastlagte lejeaftale mellem kommunen og AGF.

Stadionbyggeriet har været ramt af flere forsinkelser og ventes nu at være færdigt i begyndelsen af 2027, men kan blive forsinket i yderligere nogle måneder.

Derudover er anlægsprisen steget flere gange, hvilket har fået både kommunen, fonde og AGF til at spæde ekstra i kassen.

Under byggeperioden spiller AGF på et midlertidigt stadion i Vejlby, som klubben har været med til at finansiere, hvor kapaciteten er lavere og sponsorfaciliteterne utidssvarende.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tuchel forsvarer sin taktik

Voldsom kritik

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Skamroses af Thomas Nørgaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Messi sætter ord på vildt drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

‘Det var verdens undergang’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind