Ledelsen i superligaklubben AGF er alt andet end tilfreds med flere af de besparelser på i alt 38 millioner kroner, som en politisk styregruppe tirsdag vedtog i forbindelse med opførelsen af et nyt kommunalejet fodboldstadion i Aarhus, som AGF skal leje sig ind på.
Det skriver Århus Stiftstidende, som er i besiddelse af den kommentar, som AGF’s ledelse med direktør Jacob Nielsen og bestyrelsesformand Lars Fournais sendte til Aarhus Kommune inden sparemødet i den politiske styregruppe.
– Vi har stor respekt for den situation, som Kongelunden-projektet befinder sig i, hvorfor vi også gennem de seneste to år har bidraget meget mere til finansieringen af byens nye stadion end oprindelig aftalt.
– Samtidig lider vi store driftstab på grund af forsinkelserne, som vi er uden skyld i.
– Vi har jo ærligt talt ikke noget overblik og frygter, hvor det her ender. Situationen er ganske uholdbar for os som fodboldklub og selskab, skriver AGF-lederne blandt andet.
Det rammer klubbens forretningsmodel, hvis kapaciteten til fodboldkampe og koncerter reduceres, hvis parkeringsforholdene ikke bliver som lovet, og hvis kvaliteten af en række faciliteter i VIP-området – heriblandt sædekvalitet, designelementer og tekniske installationer – nedjusteres.
Flere af besparelserne kan klubben ikke acceptere, skriver AGF-ledelsen og påpeger, at eventuelle besparelser og forringelser også skal afspejles i den fortsat ikke fastlagte lejeaftale mellem kommunen og AGF.
Stadionbyggeriet har været ramt af flere forsinkelser og ventes nu at være færdigt i begyndelsen af 2027, men kan blive forsinket i yderligere nogle måneder.
Derudover er anlægsprisen steget flere gange, hvilket har fået både kommunen, fonde og AGF til at spæde ekstra i kassen.
Under byggeperioden spiller AGF på et midlertidigt stadion i Vejlby, som klubben har været med til at finansiere, hvor kapaciteten er lavere og sponsorfaciliteterne utidssvarende.
/ritzau/
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
MEDIE
Klar til at gå shopamok
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE