AGF ødelagde Brøndbys mesterskabsfest

Brøndby lignede mestre i en lang periode af kampen mod AGF, men det hele smuldrede i anden halvleg.



Den københavnske vestegn sitrede hele søndag af mesterskabsfest, men Brøndby smed det hele på gulvet og tabte med 2-3 til AGF.

Samtidig fik FC Midtjylland uafgjort mod Silkeborg IF, og dermed blev der ikke brug for guldtrøjer og pokalløft i Brøndby.

Tilskuerne på et tætpakket Brøndby Stadion blev udsat for et følelsesbombardement af en anden verden.

I langt det meste af første halvleg lignede de blågule sikre mestre, fordi FCM var bagud, og Brøndby var foran, men i anden halvleg gik det helt galt for Brøndby, som ganske enkelt ikke kunne holde dampen oppe.

De ellers ellevilde tilskuere forsvandt ind i sig selv. Mesterskabet var tabt, og Brøndby måtte nøjes med sølv.

Faktisk fik Brøndby en helt igennem elendig indledning på opgøret.

Tydeligt mærket af nervøsitet overlod hjemmeholdet al initiativ til AGF, som kom frem til to enorme chancer inden for de første ti minutter.

Efter en lad start spredte en jubel sig dog pludselig på Brøndby Stadion. Stille og roligt gik det op for de blågule, at FCM var kommet bagud til Silkeborg, og fem minutter senere eksploderede tribunerne igen.

Rasmus Lauritsen steg op til et frispark og pandede Brøndby foran med sit første mål i den gule trøje.

Granvoksne mænd sprang i armene på hinanden, og i den spækkede fanzone uden for stadion blev der tændt op for raketter, som løftede sig op over de gulklædte tribuner.

Med ét var nerverne væk. Brøndby spillede pludselig flydende og frit, og efter 28 minutter blev der igen jublet, da Silkeborg bragte sig på 2-0 i Herning.

Det lignede et spørgsmål om tid, før Brøndby ville øge sin føring i den buldrende kulisse, og Filip Bundgaard var tæt på efter en halv time.

Men da halvlegen lakkede mod enden, blev det igen nervøst, og efter 41 minutter gik Rasmus Lauritsen fra helt til skurk, da han rettede et indlæg i eget net.

Brøndby Stadion summede ikke rigtig i pausen. Og det blev ikke bedre efter pausen. På rekordtid bragte FCM sig foran med 3-2, og mange Brøndby-fans havde svært ved at finde en grimasse, der passede.

Endnu værre blev det efter en lille time. AGF havde igen vundet momentum, og pludselig lå bolden i Brøndby-nettet. Denne gang dukkede Tobias Bech op ved bageste stolpe og skubbede den i mål med brystet.

Brøndby-spillerne var forstenede, men nødt til at slås videre. Og da de stille og roligt havde fundet sig selv igen, slog de til. Sebastian Sebulonsen brød igennem i højre side af feltet og bragte balance i regnskabet efter 64 minutter.

Brøndby buldrede pludselig frem over stepperne, men efter et kvarters penge gik luften igen af ballonen, og så scorede Patrick Mortensen til 3-2 efter et velkomponeret AGF-angreb.

Brøndby vred al energi ud af stængerne i slutminutterne, og da Silkeborg havde udlignet i Herning, skulle der blot ét mål til. Flere gange var de blågule tæt på, men mesterskabet var væk.

/ritzau/





På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’


‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Rygter om AC Horsens-legende

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Neymar tager en tørn mere

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Tauson er færdig i Brisbane

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Vil have Jonas Wind til FC København

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er Ajax-danskers millionløn

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Manchester United overvejer ham

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Her er Superligaens bedste stadion

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub