AGF ødelagde Brøndbys mesterskabsfest

Brøndby lignede mestre i en lang periode af kampen mod AGF, men det hele smuldrede i anden halvleg.



Den københavnske vestegn sitrede hele søndag af mesterskabsfest, men Brøndby smed det hele på gulvet og tabte med 2-3 til AGF.

Samtidig fik FC Midtjylland uafgjort mod Silkeborg IF, og dermed blev der ikke brug for guldtrøjer og pokalløft i Brøndby.

Tilskuerne på et tætpakket Brøndby Stadion blev udsat for et følelsesbombardement af en anden verden.

I langt det meste af første halvleg lignede de blågule sikre mestre, fordi FCM var bagud, og Brøndby var foran, men i anden halvleg gik det helt galt for Brøndby, som ganske enkelt ikke kunne holde dampen oppe.

De ellers ellevilde tilskuere forsvandt ind i sig selv. Mesterskabet var tabt, og Brøndby måtte nøjes med sølv.

Faktisk fik Brøndby en helt igennem elendig indledning på opgøret.

Tydeligt mærket af nervøsitet overlod hjemmeholdet al initiativ til AGF, som kom frem til to enorme chancer inden for de første ti minutter.

Efter en lad start spredte en jubel sig dog pludselig på Brøndby Stadion. Stille og roligt gik det op for de blågule, at FCM var kommet bagud til Silkeborg, og fem minutter senere eksploderede tribunerne igen.

Rasmus Lauritsen steg op til et frispark og pandede Brøndby foran med sit første mål i den gule trøje.

Granvoksne mænd sprang i armene på hinanden, og i den spækkede fanzone uden for stadion blev der tændt op for raketter, som løftede sig op over de gulklædte tribuner.

Med ét var nerverne væk. Brøndby spillede pludselig flydende og frit, og efter 28 minutter blev der igen jublet, da Silkeborg bragte sig på 2-0 i Herning.

Det lignede et spørgsmål om tid, før Brøndby ville øge sin føring i den buldrende kulisse, og Filip Bundgaard var tæt på efter en halv time.

Men da halvlegen lakkede mod enden, blev det igen nervøst, og efter 41 minutter gik Rasmus Lauritsen fra helt til skurk, da han rettede et indlæg i eget net.

Brøndby Stadion summede ikke rigtig i pausen. Og det blev ikke bedre efter pausen. På rekordtid bragte FCM sig foran med 3-2, og mange Brøndby-fans havde svært ved at finde en grimasse, der passede.

Endnu værre blev det efter en lille time. AGF havde igen vundet momentum, og pludselig lå bolden i Brøndby-nettet. Denne gang dukkede Tobias Bech op ved bageste stolpe og skubbede den i mål med brystet.

Brøndby-spillerne var forstenede, men nødt til at slås videre. Og da de stille og roligt havde fundet sig selv igen, slog de til. Sebastian Sebulonsen brød igennem i højre side af feltet og bragte balance i regnskabet efter 64 minutter.

Brøndby buldrede pludselig frem over stepperne, men efter et kvarters penge gik luften igen af ballonen, og så scorede Patrick Mortensen til 3-2 efter et velkomponeret AGF-angreb.

Brøndby vred al energi ud af stængerne i slutminutterne, og da Silkeborg havde udlignet i Herning, skulle der blot ét mål til. Flere gange var de blågule tæt på, men mesterskabet var væk.

/ritzau/







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

‘Thomas Delaney er fortid’

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Peter Schmeichel hylder superstjerner

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Nu er han pludselig syg

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Han er Superligaens ringeste målmand!

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Har været uenig med Steve Cooper



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Danmark har aldrig haft så mange før

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Barcelona – Atletico

Det betyder intet mod Liverpool

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’