Den københavnske vestegn sitrede hele søndag af mesterskabsfest, men Brøndby smed det hele på gulvet og tabte med 2-3 til AGF.
Samtidig fik FC Midtjylland uafgjort mod Silkeborg IF, og dermed blev der ikke brug for guldtrøjer og pokalløft i Brøndby.
Tilskuerne på et tætpakket Brøndby Stadion blev udsat for et følelsesbombardement af en anden verden.
I langt det meste af første halvleg lignede de blågule sikre mestre, fordi FCM var bagud, og Brøndby var foran, men i anden halvleg gik det helt galt for Brøndby, som ganske enkelt ikke kunne holde dampen oppe.
De ellers ellevilde tilskuere forsvandt ind i sig selv. Mesterskabet var tabt, og Brøndby måtte nøjes med sølv.
Faktisk fik Brøndby en helt igennem elendig indledning på opgøret.
Tydeligt mærket af nervøsitet overlod hjemmeholdet al initiativ til AGF, som kom frem til to enorme chancer inden for de første ti minutter.
Efter en lad start spredte en jubel sig dog pludselig på Brøndby Stadion. Stille og roligt gik det op for de blågule, at FCM var kommet bagud til Silkeborg, og fem minutter senere eksploderede tribunerne igen.
Rasmus Lauritsen steg op til et frispark og pandede Brøndby foran med sit første mål i den gule trøje.
Granvoksne mænd sprang i armene på hinanden, og i den spækkede fanzone uden for stadion blev der tændt op for raketter, som løftede sig op over de gulklædte tribuner.
Med ét var nerverne væk. Brøndby spillede pludselig flydende og frit, og efter 28 minutter blev der igen jublet, da Silkeborg bragte sig på 2-0 i Herning.
Det lignede et spørgsmål om tid, før Brøndby ville øge sin føring i den buldrende kulisse, og Filip Bundgaard var tæt på efter en halv time.
Men da halvlegen lakkede mod enden, blev det igen nervøst, og efter 41 minutter gik Rasmus Lauritsen fra helt til skurk, da han rettede et indlæg i eget net.
Brøndby Stadion summede ikke rigtig i pausen. Og det blev ikke bedre efter pausen. På rekordtid bragte FCM sig foran med 3-2, og mange Brøndby-fans havde svært ved at finde en grimasse, der passede.
Endnu værre blev det efter en lille time. AGF havde igen vundet momentum, og pludselig lå bolden i Brøndby-nettet. Denne gang dukkede Tobias Bech op ved bageste stolpe og skubbede den i mål med brystet.
Brøndby-spillerne var forstenede, men nødt til at slås videre. Og da de stille og roligt havde fundet sig selv igen, slog de til. Sebastian Sebulonsen brød igennem i højre side af feltet og bragte balance i regnskabet efter 64 minutter.
Brøndby buldrede pludselig frem over stepperne, men efter et kvarters penge gik luften igen af ballonen, og så scorede Patrick Mortensen til 3-2 efter et velkomponeret AGF-angreb.
Brøndby vred al energi ud af stængerne i slutminutterne, og da Silkeborg havde udlignet i Herning, skulle der blot ét mål til. Flere gange var de blågule tæt på, men mesterskabet var væk.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Tæt på utrolig kamprekord
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED