AGF ødelagde Brøndbys mesterskabsfest

Brøndby lignede mestre i en lang periode af kampen mod AGF, men det hele smuldrede i anden halvleg.



Den københavnske vestegn sitrede hele søndag af mesterskabsfest, men Brøndby smed det hele på gulvet og tabte med 2-3 til AGF.

Samtidig fik FC Midtjylland uafgjort mod Silkeborg IF, og dermed blev der ikke brug for guldtrøjer og pokalløft i Brøndby.

Tilskuerne på et tætpakket Brøndby Stadion blev udsat for et følelsesbombardement af en anden verden.

I langt det meste af første halvleg lignede de blågule sikre mestre, fordi FCM var bagud, og Brøndby var foran, men i anden halvleg gik det helt galt for Brøndby, som ganske enkelt ikke kunne holde dampen oppe.

De ellers ellevilde tilskuere forsvandt ind i sig selv. Mesterskabet var tabt, og Brøndby måtte nøjes med sølv.

Faktisk fik Brøndby en helt igennem elendig indledning på opgøret.

Tydeligt mærket af nervøsitet overlod hjemmeholdet al initiativ til AGF, som kom frem til to enorme chancer inden for de første ti minutter.

Efter en lad start spredte en jubel sig dog pludselig på Brøndby Stadion. Stille og roligt gik det op for de blågule, at FCM var kommet bagud til Silkeborg, og fem minutter senere eksploderede tribunerne igen.

Rasmus Lauritsen steg op til et frispark og pandede Brøndby foran med sit første mål i den gule trøje.

Granvoksne mænd sprang i armene på hinanden, og i den spækkede fanzone uden for stadion blev der tændt op for raketter, som løftede sig op over de gulklædte tribuner.

Med ét var nerverne væk. Brøndby spillede pludselig flydende og frit, og efter 28 minutter blev der igen jublet, da Silkeborg bragte sig på 2-0 i Herning.

Det lignede et spørgsmål om tid, før Brøndby ville øge sin føring i den buldrende kulisse, og Filip Bundgaard var tæt på efter en halv time.

Men da halvlegen lakkede mod enden, blev det igen nervøst, og efter 41 minutter gik Rasmus Lauritsen fra helt til skurk, da han rettede et indlæg i eget net.

Brøndby Stadion summede ikke rigtig i pausen. Og det blev ikke bedre efter pausen. På rekordtid bragte FCM sig foran med 3-2, og mange Brøndby-fans havde svært ved at finde en grimasse, der passede.

Endnu værre blev det efter en lille time. AGF havde igen vundet momentum, og pludselig lå bolden i Brøndby-nettet. Denne gang dukkede Tobias Bech op ved bageste stolpe og skubbede den i mål med brystet.

Brøndby-spillerne var forstenede, men nødt til at slås videre. Og da de stille og roligt havde fundet sig selv igen, slog de til. Sebastian Sebulonsen brød igennem i højre side af feltet og bragte balance i regnskabet efter 64 minutter.

Brøndby buldrede pludselig frem over stepperne, men efter et kvarters penge gik luften igen af ballonen, og så scorede Patrick Mortensen til 3-2 efter et velkomponeret AGF-angreb.

Brøndby vred al energi ud af stængerne i slutminutterne, og da Silkeborg havde udlignet i Herning, skulle der blot ét mål til. Flere gange var de blågule tæt på, men mesterskabet var væk.

/ritzau/






Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner




LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Cooper gav hård og ærlig besked

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

AGF snubler i guldkampen

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Hård kritik af FCM-profil

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Det er en katastrofe for Brøndby

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

– Går det galt, går det rigtig galt!

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Barcelona klager til UEFA

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Thomas Frank er favorit til jobbet

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Chelsea – Manchester City

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

AGF – FC Nordsjælland

Liverpool – Fulham

Nu er han tilbage for Brøndby

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring