Den københavnske vestegn sitrede hele søndag af mesterskabsfest, men Brøndby smed det hele på gulvet og tabte med 2-3 til AGF.
Samtidig fik FC Midtjylland uafgjort mod Silkeborg IF, og dermed blev der ikke brug for guldtrøjer og pokalløft i Brøndby.
Tilskuerne på et tætpakket Brøndby Stadion blev udsat for et følelsesbombardement af en anden verden.
I langt det meste af første halvleg lignede de blågule sikre mestre, fordi FCM var bagud, og Brøndby var foran, men i anden halvleg gik det helt galt for Brøndby, som ganske enkelt ikke kunne holde dampen oppe.
De ellers ellevilde tilskuere forsvandt ind i sig selv. Mesterskabet var tabt, og Brøndby måtte nøjes med sølv.
Faktisk fik Brøndby en helt igennem elendig indledning på opgøret.
Tydeligt mærket af nervøsitet overlod hjemmeholdet al initiativ til AGF, som kom frem til to enorme chancer inden for de første ti minutter.
Efter en lad start spredte en jubel sig dog pludselig på Brøndby Stadion. Stille og roligt gik det op for de blågule, at FCM var kommet bagud til Silkeborg, og fem minutter senere eksploderede tribunerne igen.
Rasmus Lauritsen steg op til et frispark og pandede Brøndby foran med sit første mål i den gule trøje.
Granvoksne mænd sprang i armene på hinanden, og i den spækkede fanzone uden for stadion blev der tændt op for raketter, som løftede sig op over de gulklædte tribuner.
Med ét var nerverne væk. Brøndby spillede pludselig flydende og frit, og efter 28 minutter blev der igen jublet, da Silkeborg bragte sig på 2-0 i Herning.
Det lignede et spørgsmål om tid, før Brøndby ville øge sin føring i den buldrende kulisse, og Filip Bundgaard var tæt på efter en halv time.
Men da halvlegen lakkede mod enden, blev det igen nervøst, og efter 41 minutter gik Rasmus Lauritsen fra helt til skurk, da han rettede et indlæg i eget net.
Brøndby Stadion summede ikke rigtig i pausen. Og det blev ikke bedre efter pausen. På rekordtid bragte FCM sig foran med 3-2, og mange Brøndby-fans havde svært ved at finde en grimasse, der passede.
Endnu værre blev det efter en lille time. AGF havde igen vundet momentum, og pludselig lå bolden i Brøndby-nettet. Denne gang dukkede Tobias Bech op ved bageste stolpe og skubbede den i mål med brystet.
Brøndby-spillerne var forstenede, men nødt til at slås videre. Og da de stille og roligt havde fundet sig selv igen, slog de til. Sebastian Sebulonsen brød igennem i højre side af feltet og bragte balance i regnskabet efter 64 minutter.
Brøndby buldrede pludselig frem over stepperne, men efter et kvarters penge gik luften igen af ballonen, og så scorede Patrick Mortensen til 3-2 efter et velkomponeret AGF-angreb.
Brøndby vred al energi ud af stængerne i slutminutterne, og da Silkeborg havde udlignet i Herning, skulle der blot ét mål til. Flere gange var de blågule tæt på, men mesterskabet var væk.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk angriber åbner for transfer
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Bekymrende melding om Andreas Cornelius
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
David Moyes griner over gult kort for jubel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år
AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub
TRANSFER
FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Dansk klub teaser – tæt på ny spiller
TOPNYHED