AGF ødelagde Brøndbys mesterskabsfest

Brøndby lignede mestre i en lang periode af kampen mod AGF, men det hele smuldrede i anden halvleg.



Den københavnske vestegn sitrede hele søndag af mesterskabsfest, men Brøndby smed det hele på gulvet og tabte med 2-3 til AGF.

Samtidig fik FC Midtjylland uafgjort mod Silkeborg IF, og dermed blev der ikke brug for guldtrøjer og pokalløft i Brøndby.

Tilskuerne på et tætpakket Brøndby Stadion blev udsat for et følelsesbombardement af en anden verden.

I langt det meste af første halvleg lignede de blågule sikre mestre, fordi FCM var bagud, og Brøndby var foran, men i anden halvleg gik det helt galt for Brøndby, som ganske enkelt ikke kunne holde dampen oppe.

De ellers ellevilde tilskuere forsvandt ind i sig selv. Mesterskabet var tabt, og Brøndby måtte nøjes med sølv.

Faktisk fik Brøndby en helt igennem elendig indledning på opgøret.

Tydeligt mærket af nervøsitet overlod hjemmeholdet al initiativ til AGF, som kom frem til to enorme chancer inden for de første ti minutter.

Efter en lad start spredte en jubel sig dog pludselig på Brøndby Stadion. Stille og roligt gik det op for de blågule, at FCM var kommet bagud til Silkeborg, og fem minutter senere eksploderede tribunerne igen.

Rasmus Lauritsen steg op til et frispark og pandede Brøndby foran med sit første mål i den gule trøje.

Granvoksne mænd sprang i armene på hinanden, og i den spækkede fanzone uden for stadion blev der tændt op for raketter, som løftede sig op over de gulklædte tribuner.

Med ét var nerverne væk. Brøndby spillede pludselig flydende og frit, og efter 28 minutter blev der igen jublet, da Silkeborg bragte sig på 2-0 i Herning.

Det lignede et spørgsmål om tid, før Brøndby ville øge sin føring i den buldrende kulisse, og Filip Bundgaard var tæt på efter en halv time.

Men da halvlegen lakkede mod enden, blev det igen nervøst, og efter 41 minutter gik Rasmus Lauritsen fra helt til skurk, da han rettede et indlæg i eget net.

Brøndby Stadion summede ikke rigtig i pausen. Og det blev ikke bedre efter pausen. På rekordtid bragte FCM sig foran med 3-2, og mange Brøndby-fans havde svært ved at finde en grimasse, der passede.

Endnu værre blev det efter en lille time. AGF havde igen vundet momentum, og pludselig lå bolden i Brøndby-nettet. Denne gang dukkede Tobias Bech op ved bageste stolpe og skubbede den i mål med brystet.

Brøndby-spillerne var forstenede, men nødt til at slås videre. Og da de stille og roligt havde fundet sig selv igen, slog de til. Sebastian Sebulonsen brød igennem i højre side af feltet og bragte balance i regnskabet efter 64 minutter.

Brøndby buldrede pludselig frem over stepperne, men efter et kvarters penge gik luften igen af ballonen, og så scorede Patrick Mortensen til 3-2 efter et velkomponeret AGF-angreb.

Brøndby vred al energi ud af stængerne i slutminutterne, og da Silkeborg havde udlignet i Herning, skulle der blot ét mål til. Flere gange var de blågule tæt på, men mesterskabet var væk.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Jagter dansker

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vil undgå Bendtner-stunt

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

På blokken i danskerklub

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Topscorer færdig

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bliver det Chido Obis store chance?

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

– Vi er pressede

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Medie med dyster Dorgu-melding

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Døsig danskerdyst i Deutschland

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’