Den københavnske vestegn sitrede hele søndag af mesterskabsfest, men Brøndby smed det hele på gulvet og tabte med 2-3 til AGF.
Samtidig fik FC Midtjylland uafgjort mod Silkeborg IF, og dermed blev der ikke brug for guldtrøjer og pokalløft i Brøndby.
Tilskuerne på et tætpakket Brøndby Stadion blev udsat for et følelsesbombardement af en anden verden.
I langt det meste af første halvleg lignede de blågule sikre mestre, fordi FCM var bagud, og Brøndby var foran, men i anden halvleg gik det helt galt for Brøndby, som ganske enkelt ikke kunne holde dampen oppe.
De ellers ellevilde tilskuere forsvandt ind i sig selv. Mesterskabet var tabt, og Brøndby måtte nøjes med sølv.
Faktisk fik Brøndby en helt igennem elendig indledning på opgøret.
Tydeligt mærket af nervøsitet overlod hjemmeholdet al initiativ til AGF, som kom frem til to enorme chancer inden for de første ti minutter.
Efter en lad start spredte en jubel sig dog pludselig på Brøndby Stadion. Stille og roligt gik det op for de blågule, at FCM var kommet bagud til Silkeborg, og fem minutter senere eksploderede tribunerne igen.
Rasmus Lauritsen steg op til et frispark og pandede Brøndby foran med sit første mål i den gule trøje.
Granvoksne mænd sprang i armene på hinanden, og i den spækkede fanzone uden for stadion blev der tændt op for raketter, som løftede sig op over de gulklædte tribuner.
Med ét var nerverne væk. Brøndby spillede pludselig flydende og frit, og efter 28 minutter blev der igen jublet, da Silkeborg bragte sig på 2-0 i Herning.
Det lignede et spørgsmål om tid, før Brøndby ville øge sin føring i den buldrende kulisse, og Filip Bundgaard var tæt på efter en halv time.
Men da halvlegen lakkede mod enden, blev det igen nervøst, og efter 41 minutter gik Rasmus Lauritsen fra helt til skurk, da han rettede et indlæg i eget net.
Brøndby Stadion summede ikke rigtig i pausen. Og det blev ikke bedre efter pausen. På rekordtid bragte FCM sig foran med 3-2, og mange Brøndby-fans havde svært ved at finde en grimasse, der passede.
Endnu værre blev det efter en lille time. AGF havde igen vundet momentum, og pludselig lå bolden i Brøndby-nettet. Denne gang dukkede Tobias Bech op ved bageste stolpe og skubbede den i mål med brystet.
Brøndby-spillerne var forstenede, men nødt til at slås videre. Og da de stille og roligt havde fundet sig selv igen, slog de til. Sebastian Sebulonsen brød igennem i højre side af feltet og bragte balance i regnskabet efter 64 minutter.
Brøndby buldrede pludselig frem over stepperne, men efter et kvarters penge gik luften igen af ballonen, og så scorede Patrick Mortensen til 3-2 efter et velkomponeret AGF-angreb.
Brøndby vred al energi ud af stængerne i slutminutterne, og da Silkeborg havde udlignet i Herning, skulle der blot ét mål til. Flere gange var de blågule tæt på, men mesterskabet var væk.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE