Den københavnske vestegn sitrede hele søndag af mesterskabsfest, men Brøndby smed det hele på gulvet og tabte med 2-3 til AGF.
Samtidig fik FC Midtjylland uafgjort mod Silkeborg IF, og dermed blev der ikke brug for guldtrøjer og pokalløft i Brøndby.
Tilskuerne på et tætpakket Brøndby Stadion blev udsat for et følelsesbombardement af en anden verden.
I langt det meste af første halvleg lignede de blågule sikre mestre, fordi FCM var bagud, og Brøndby var foran, men i anden halvleg gik det helt galt for Brøndby, som ganske enkelt ikke kunne holde dampen oppe.
De ellers ellevilde tilskuere forsvandt ind i sig selv. Mesterskabet var tabt, og Brøndby måtte nøjes med sølv.
Faktisk fik Brøndby en helt igennem elendig indledning på opgøret.
Tydeligt mærket af nervøsitet overlod hjemmeholdet al initiativ til AGF, som kom frem til to enorme chancer inden for de første ti minutter.
Efter en lad start spredte en jubel sig dog pludselig på Brøndby Stadion. Stille og roligt gik det op for de blågule, at FCM var kommet bagud til Silkeborg, og fem minutter senere eksploderede tribunerne igen.
Rasmus Lauritsen steg op til et frispark og pandede Brøndby foran med sit første mål i den gule trøje.
Granvoksne mænd sprang i armene på hinanden, og i den spækkede fanzone uden for stadion blev der tændt op for raketter, som løftede sig op over de gulklædte tribuner.
Med ét var nerverne væk. Brøndby spillede pludselig flydende og frit, og efter 28 minutter blev der igen jublet, da Silkeborg bragte sig på 2-0 i Herning.
Det lignede et spørgsmål om tid, før Brøndby ville øge sin føring i den buldrende kulisse, og Filip Bundgaard var tæt på efter en halv time.
Men da halvlegen lakkede mod enden, blev det igen nervøst, og efter 41 minutter gik Rasmus Lauritsen fra helt til skurk, da han rettede et indlæg i eget net.
Brøndby Stadion summede ikke rigtig i pausen. Og det blev ikke bedre efter pausen. På rekordtid bragte FCM sig foran med 3-2, og mange Brøndby-fans havde svært ved at finde en grimasse, der passede.
Endnu værre blev det efter en lille time. AGF havde igen vundet momentum, og pludselig lå bolden i Brøndby-nettet. Denne gang dukkede Tobias Bech op ved bageste stolpe og skubbede den i mål med brystet.
Brøndby-spillerne var forstenede, men nødt til at slås videre. Og da de stille og roligt havde fundet sig selv igen, slog de til. Sebastian Sebulonsen brød igennem i højre side af feltet og bragte balance i regnskabet efter 64 minutter.
Brøndby buldrede pludselig frem over stepperne, men efter et kvarters penge gik luften igen af ballonen, og så scorede Patrick Mortensen til 3-2 efter et velkomponeret AGF-angreb.
Brøndby vred al energi ud af stængerne i slutminutterne, og da Silkeborg havde udlignet i Herning, skulle der blot ét mål til. Flere gange var de blågule tæt på, men mesterskabet var væk.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE