AGF ødelagde Brøndbys mesterskabsfest

Brøndby lignede mestre i en lang periode af kampen mod AGF, men det hele smuldrede i anden halvleg.



Den københavnske vestegn sitrede hele søndag af mesterskabsfest, men Brøndby smed det hele på gulvet og tabte med 2-3 til AGF.

Samtidig fik FC Midtjylland uafgjort mod Silkeborg IF, og dermed blev der ikke brug for guldtrøjer og pokalløft i Brøndby.

Tilskuerne på et tætpakket Brøndby Stadion blev udsat for et følelsesbombardement af en anden verden.

I langt det meste af første halvleg lignede de blågule sikre mestre, fordi FCM var bagud, og Brøndby var foran, men i anden halvleg gik det helt galt for Brøndby, som ganske enkelt ikke kunne holde dampen oppe.

De ellers ellevilde tilskuere forsvandt ind i sig selv. Mesterskabet var tabt, og Brøndby måtte nøjes med sølv.

Faktisk fik Brøndby en helt igennem elendig indledning på opgøret.

Tydeligt mærket af nervøsitet overlod hjemmeholdet al initiativ til AGF, som kom frem til to enorme chancer inden for de første ti minutter.

Efter en lad start spredte en jubel sig dog pludselig på Brøndby Stadion. Stille og roligt gik det op for de blågule, at FCM var kommet bagud til Silkeborg, og fem minutter senere eksploderede tribunerne igen.

Rasmus Lauritsen steg op til et frispark og pandede Brøndby foran med sit første mål i den gule trøje.

Granvoksne mænd sprang i armene på hinanden, og i den spækkede fanzone uden for stadion blev der tændt op for raketter, som løftede sig op over de gulklædte tribuner.

Med ét var nerverne væk. Brøndby spillede pludselig flydende og frit, og efter 28 minutter blev der igen jublet, da Silkeborg bragte sig på 2-0 i Herning.

Det lignede et spørgsmål om tid, før Brøndby ville øge sin føring i den buldrende kulisse, og Filip Bundgaard var tæt på efter en halv time.

Men da halvlegen lakkede mod enden, blev det igen nervøst, og efter 41 minutter gik Rasmus Lauritsen fra helt til skurk, da han rettede et indlæg i eget net.

Brøndby Stadion summede ikke rigtig i pausen. Og det blev ikke bedre efter pausen. På rekordtid bragte FCM sig foran med 3-2, og mange Brøndby-fans havde svært ved at finde en grimasse, der passede.

Endnu værre blev det efter en lille time. AGF havde igen vundet momentum, og pludselig lå bolden i Brøndby-nettet. Denne gang dukkede Tobias Bech op ved bageste stolpe og skubbede den i mål med brystet.

Brøndby-spillerne var forstenede, men nødt til at slås videre. Og da de stille og roligt havde fundet sig selv igen, slog de til. Sebastian Sebulonsen brød igennem i højre side af feltet og bragte balance i regnskabet efter 64 minutter.

Brøndby buldrede pludselig frem over stepperne, men efter et kvarters penge gik luften igen af ballonen, og så scorede Patrick Mortensen til 3-2 efter et velkomponeret AGF-angreb.

Brøndby vred al energi ud af stængerne i slutminutterne, og da Silkeborg havde udlignet i Herning, skulle der blot ét mål til. Flere gange var de blågule tæt på, men mesterskabet var væk.

/ritzau/



Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Her kan du se VM-lodtrækningen

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FC Fredericia – OB

Ikke sket siden Kamil Wilczek

De er klar til at købe Mohamed Salah

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

– Det har man nok aldrig set før

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Saver United-stjerne over

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Jonas Wind er i København

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Griner af AaB-rygte

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

DBU giver fans fem års karantæne

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Rigmand vild med FC København-aftale

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

– Det var vanvittigt brutalt!

Stor derby-bøde til FC København

Froholdt får kæmpe hæder

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen