AGF-direktør varsler: Der skal ske noget

Der er givetvis ændringer på vej i AGF efter en skuffende sæson.



AGF har klaret sig fri af nedrykning, da Vejle tabte med 1-2 til FC Nordsjælland. Selv tabte de senere på søndagen med 0-1 i Viborg, og efter opgøret var det en ganske alvorlig AGF-direktør Jacob Nielsen, der gjorde status.

Det skete i et interview med TV3 Max, hvor han erkendte, at klubben var inde i en ‘dyb, dyb krise point- og spillemæssigt’., ligesom han mente, at det var ynkeligt at se på, hvordan spillerne var i første halvleg af kampen.

Dernæst kom han ind på, hvordan han så på hele sæsonen, hvor han ikke ligefrem maler et skønmaleri og i stedet kalder den en kæmpe skuffelse.

– Vi starter jo sæsonen helt forfærdeligt med at ryge ud til Larne fra Nordirland. Vi får også et pinligt exit i pokalen, synes jeg, hvor vi møder et SønderjyskE-hold, jeg tror det er kvartfinalen (ottendedelsfinalen red.), hvor de jo kommer til Aarhus med et halvt reservehold, som vi ikke formår at slå ud – og vi kommer ikke i top-seks, og så undgår vi her med det sidste af neglene en nedrykning. Jeg ved ikke engang, hvor mange kampe, vi ikke har vundet i i træk nu, lyder det fra Jacob Nielsen.

Der er nu ingen tvivl om, at der venter en del opgaver for AGF-direktøren, hvor han dog ikke kommer helt ind på, hvad der skal ordnes.

– Det er klart, at det gør ondt. Der er rigtig meget, som skal kigges på. Og nu skal jeg passe på. Men der er meget, der skal laves. Jeg skulle til at sige ‘rydde op’, men det ved jeg ikke, om det er det rigtige udtryk lige nu, siger han og fortsætter: 

– Det havde været tæt på en katastrofe – og alt kan ske i Aarhus og AGF – men der skal ske noget, lyder det fra Jacob Nielsen. 

Det kan ende med en afsked af cheftræner David Nielsen, mener ekspert. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Raser: Det er latterligt!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil