AGF-direktør varsler: Der skal ske noget

Der er givetvis ændringer på vej i AGF efter en skuffende sæson.



AGF har klaret sig fri af nedrykning, da Vejle tabte med 1-2 til FC Nordsjælland. Selv tabte de senere på søndagen med 0-1 i Viborg, og efter opgøret var det en ganske alvorlig AGF-direktør Jacob Nielsen, der gjorde status.

Det skete i et interview med TV3 Max, hvor han erkendte, at klubben var inde i en ‘dyb, dyb krise point- og spillemæssigt’., ligesom han mente, at det var ynkeligt at se på, hvordan spillerne var i første halvleg af kampen.

Dernæst kom han ind på, hvordan han så på hele sæsonen, hvor han ikke ligefrem maler et skønmaleri og i stedet kalder den en kæmpe skuffelse.

– Vi starter jo sæsonen helt forfærdeligt med at ryge ud til Larne fra Nordirland. Vi får også et pinligt exit i pokalen, synes jeg, hvor vi møder et SønderjyskE-hold, jeg tror det er kvartfinalen (ottendedelsfinalen red.), hvor de jo kommer til Aarhus med et halvt reservehold, som vi ikke formår at slå ud – og vi kommer ikke i top-seks, og så undgår vi her med det sidste af neglene en nedrykning. Jeg ved ikke engang, hvor mange kampe, vi ikke har vundet i i træk nu, lyder det fra Jacob Nielsen.

Der er nu ingen tvivl om, at der venter en del opgaver for AGF-direktøren, hvor han dog ikke kommer helt ind på, hvad der skal ordnes.

– Det er klart, at det gør ondt. Der er rigtig meget, som skal kigges på. Og nu skal jeg passe på. Men der er meget, der skal laves. Jeg skulle til at sige ‘rydde op’, men det ved jeg ikke, om det er det rigtige udtryk lige nu, siger han og fortsætter: 

– Det havde været tæt på en katastrofe – og alt kan ske i Aarhus og AGF – men der skal ske noget, lyder det fra Jacob Nielsen. 

Det kan ende med en afsked af cheftræner David Nielsen, mener ekspert. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kæmpekøb retur til FC København?

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Arsenal skal til Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen