AGF nær Europa-exit næsten før det startede

AGF var i store problemer mod Club Brugge, der vandt sikkert med 3-0 i Conference League-kvalifikationen.



Det ligner en umulig mission for fodboldklubben AGF at spille sig videre fra anden runde i Conference League-kvalifikationen, efter at klubben torsdag tabte 0-3 ude til Club Brugge i den første af to kampe.

De danske DM-bronzevindere var i perioder overmatchet mod Club Brugge, der i sidste sæson sluttede på en uvant fjerdeplads i den belgiske liga, men som også nåede frem til ottendedelsfinalen i Champions League.

Det stod hurtigt klart, at det næppe ville blive aktuelt at se AGF hente sin første sejr siden 1997 i en europæisk kamp på udebane.

I det første kvarter var der en voldsom klasseforskel, og det kunne have udløst en scoring allerede efter to minutter. Men AGF-målmand Jesper Hansen var vågen og fik afværget i to omgange.

Club Brugge angreb heftigt i højre side med Andreas Skov Olsen, der var eneste dansker i belgiernes startopstilling, mens Casper Nielsen sad på bænken.

Skov Olsen blev suppleret af den canadiske landsholdsspiller Tajon Buchanan, og netop de to var involveret i kampens første scoring efter ti minutter.

Danskeren forsøgte at drible sig igennem i straffesparksfeltet, og efter en mislykket aflevering røg bolden hen til Tajon Buchanan.

Canadieren tøvede ikke, men hamrede bolden højt op i nettaget forbi en chanceløs Jesper Hansen til 1-0.

Selv om kampen blev lidt mere lige, som første halvleg skred frem, virkede det stadig tydeligt, at Club Brugge kunne fremvise masser af erfaring fra europæiske gruppespil.

AGF udgjorde til gengæld ingen trussel mod Simon Mignolet i hjemmeholdets mål, og billedet fortsatte i anden halvleg.

Den var blot to minutter gammel, da hjemmeholdet fordoblede føringen.

Mats Rits trykkede af, og bolden blev rettet en smule af, så Jesper Hansen kun fik hånden på, inden den strøg op i nettaget.

Nogle minutter senere ramte Club Brugge overliggeren, og det begyndte at trække op til en afklapsning.

Et kvarter før tid foretog Club Brugge intet mindre end en firedobbelt udskiftning, og det gav hurtigt bonus.

Få minutter senere stod en af de indskiftede spillere Hugo Vetlesen klar til en returbold i straffesparksfeltet, og nordmanden scorede sikkert til slutresultatet 3-0.

Få minutter før tid kom Casper Nielsen på banen i stedet for Andreas Skov Olsen i kampen, hvor AGF blot havde én afslutning og ingen inden for målrammen.

Der er returkamp i Aarhus torsdag 3. august.

/ritzau/





Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Kevin Diks skriver historie

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Han stiller ultimative krav

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Voldsom udmelding om Froholdt

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

De må have mareridt om ham i nat!

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

United overvejer disse fem managers

Supercomputer spår FCM-nedtur

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– En gigantisk nedtur!

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland