Det ligner en umulig mission for fodboldklubben AGF at spille sig videre fra anden runde i Conference League-kvalifikationen, efter at klubben torsdag tabte 0-3 ude til Club Brugge i den første af to kampe.
De danske DM-bronzevindere var i perioder overmatchet mod Club Brugge, der i sidste sæson sluttede på en uvant fjerdeplads i den belgiske liga, men som også nåede frem til ottendedelsfinalen i Champions League.
Det stod hurtigt klart, at det næppe ville blive aktuelt at se AGF hente sin første sejr siden 1997 i en europæisk kamp på udebane.
I det første kvarter var der en voldsom klasseforskel, og det kunne have udløst en scoring allerede efter to minutter. Men AGF-målmand Jesper Hansen var vågen og fik afværget i to omgange.
Club Brugge angreb heftigt i højre side med Andreas Skov Olsen, der var eneste dansker i belgiernes startopstilling, mens Casper Nielsen sad på bænken.
Skov Olsen blev suppleret af den canadiske landsholdsspiller Tajon Buchanan, og netop de to var involveret i kampens første scoring efter ti minutter.
Danskeren forsøgte at drible sig igennem i straffesparksfeltet, og efter en mislykket aflevering røg bolden hen til Tajon Buchanan.
Canadieren tøvede ikke, men hamrede bolden højt op i nettaget forbi en chanceløs Jesper Hansen til 1-0.
Selv om kampen blev lidt mere lige, som første halvleg skred frem, virkede det stadig tydeligt, at Club Brugge kunne fremvise masser af erfaring fra europæiske gruppespil.
AGF udgjorde til gengæld ingen trussel mod Simon Mignolet i hjemmeholdets mål, og billedet fortsatte i anden halvleg.
Den var blot to minutter gammel, da hjemmeholdet fordoblede føringen.
Mats Rits trykkede af, og bolden blev rettet en smule af, så Jesper Hansen kun fik hånden på, inden den strøg op i nettaget.
Nogle minutter senere ramte Club Brugge overliggeren, og det begyndte at trække op til en afklapsning.
Et kvarter før tid foretog Club Brugge intet mindre end en firedobbelt udskiftning, og det gav hurtigt bonus.
Få minutter senere stod en af de indskiftede spillere Hugo Vetlesen klar til en returbold i straffesparksfeltet, og nordmanden scorede sikkert til slutresultatet 3-0.
Få minutter før tid kom Casper Nielsen på banen i stedet for Andreas Skov Olsen i kampen, hvor AGF blot havde én afslutning og ingen inden for målrammen.
Der er returkamp i Aarhus torsdag 3. august.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Fifa kritiserer transportpriser under
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OB siger farvel til seks spillere
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Nu klager FC Barcelona igen
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL