AGF nær Europa-exit næsten før det startede

AGF var i store problemer mod Club Brugge, der vandt sikkert med 3-0 i Conference League-kvalifikationen.



Det ligner en umulig mission for fodboldklubben AGF at spille sig videre fra anden runde i Conference League-kvalifikationen, efter at klubben torsdag tabte 0-3 ude til Club Brugge i den første af to kampe.

De danske DM-bronzevindere var i perioder overmatchet mod Club Brugge, der i sidste sæson sluttede på en uvant fjerdeplads i den belgiske liga, men som også nåede frem til ottendedelsfinalen i Champions League.

Det stod hurtigt klart, at det næppe ville blive aktuelt at se AGF hente sin første sejr siden 1997 i en europæisk kamp på udebane.

I det første kvarter var der en voldsom klasseforskel, og det kunne have udløst en scoring allerede efter to minutter. Men AGF-målmand Jesper Hansen var vågen og fik afværget i to omgange.

Club Brugge angreb heftigt i højre side med Andreas Skov Olsen, der var eneste dansker i belgiernes startopstilling, mens Casper Nielsen sad på bænken.

Skov Olsen blev suppleret af den canadiske landsholdsspiller Tajon Buchanan, og netop de to var involveret i kampens første scoring efter ti minutter.

Danskeren forsøgte at drible sig igennem i straffesparksfeltet, og efter en mislykket aflevering røg bolden hen til Tajon Buchanan.

Canadieren tøvede ikke, men hamrede bolden højt op i nettaget forbi en chanceløs Jesper Hansen til 1-0.

Selv om kampen blev lidt mere lige, som første halvleg skred frem, virkede det stadig tydeligt, at Club Brugge kunne fremvise masser af erfaring fra europæiske gruppespil.

AGF udgjorde til gengæld ingen trussel mod Simon Mignolet i hjemmeholdets mål, og billedet fortsatte i anden halvleg.

Den var blot to minutter gammel, da hjemmeholdet fordoblede føringen.

Mats Rits trykkede af, og bolden blev rettet en smule af, så Jesper Hansen kun fik hånden på, inden den strøg op i nettaget.

Nogle minutter senere ramte Club Brugge overliggeren, og det begyndte at trække op til en afklapsning.

Et kvarter før tid foretog Club Brugge intet mindre end en firedobbelt udskiftning, og det gav hurtigt bonus.

Få minutter senere stod en af de indskiftede spillere Hugo Vetlesen klar til en returbold i straffesparksfeltet, og nordmanden scorede sikkert til slutresultatet 3-0.

Få minutter før tid kom Casper Nielsen på banen i stedet for Andreas Skov Olsen i kampen, hvor AGF blot havde én afslutning og ingen inden for målrammen.

Der er returkamp i Aarhus torsdag 3. august.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Real Madrid-træner raser

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

‘Så er Clement Bischoff færdig’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Langer ud efter Peter Sørensen

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

22 millioner kroner!

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Arsenal – Sporting CP

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Heldige danske damer slår Sverige

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Blæst fuldstændig omkuld

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’