Hvidovres første superligakamp på hjemmebane i 26 år endte skuffende for værterne, der søndag tabte 0-2 til AGF i en chancefattig og hårdt spillet kamp.
Selv om oprykkerne var klart bedst i de første 20 minutter af kampen, kunne gæsterne gå til pause foran 1-0 på mål af Patrick Mortensen, efter at Uwe Röslers tropper havde spillet sig ind i kampen.
Indskiftede Magnus Knudsen lukkede kampen i det 75. minut, da Hvidovres forsvar forærede AGF bolden i eget felt, hvilket Knudsen sikkert udnyttede til at score 2-0-målet.
AGF noterer sig efter tredje spillerunde for seks point ud af ni mulige, mens Hvidovre, der har et enkelt point, stadig har sin første sejr i Superligaen siden 1997 til gode.
Hjemmeholdet kom aggressivt ud til kampens start og lagde et højt pres på AGF, der havde store problemer med pasningsspillet.
Værterne fyldte generelt meget på banen og vandt med sit gode duelspil de fleste andenbolde.
Særligt Hvidovre-kanten Lirim Qamili voldte problemer for gæsternes defensiv, hvorfor det var ekstra ærgerligt for værterne, at han efter 19 minutter måtte udgå med en skade.
Gæsterne trak derefter tempoet en anelse ud af kampen, og fem minutter senere kom holdet stik mod spil og chancer foran med 1-0, da AGF-spids Patrick Mortensen nemt kunne prikke bolden i mål efter kampens første store chance.
Målet ændrede kampbilledet til aarhusianernes fordel.
Gæsterne satte sig på spillet, mens Hvidovre, der spillede meget fysisk, lå og lurede på de hurtige omstillinger.
Efter pausen var der kommet langt mere kvalitet i AGF´s afleveringer, og holdet fortsatte med at styre spillet.
Gæsternes gode kombinationer sendte Hvidovre-spillerne på løbearbejde, men værterne virkede ikke trætte og fortsatte ufortrødent med at kæmpe om hver bold.
Værterne skubbede længere op ad banen mod slutningen af kampen, hvilket førte flere farlige situationer med sig, mens det også åbnede op for pladsen til AGF-offensiven.
Med et kvarter tilbage af kampen kom gæsterne på 2-0, da indskiftede Magnus Knudsen trillede bolden i mål efter en kæmpe fejl af den ellers velorganiserede Hvidovre-defensiv.
Værterne var i overtiden tæt på en reducering på saksespark, men de gik uforløste fra banen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
UEFA med vild ændring
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TOPNYHED