AGF får skovlen under Hvidovre i uskøn kamp

I en chancefattig og dueltung kamp tog AGF en 2-0-sejr i Hvidovres første Superliga-hjemmebanekamp i 26 år.



Hvidovres første superligakamp på hjemmebane i 26 år endte skuffende for værterne, der søndag tabte 0-2 til AGF i en chancefattig og hårdt spillet kamp.

Selv om oprykkerne var klart bedst i de første 20 minutter af kampen, kunne gæsterne gå til pause foran 1-0 på mål af Patrick Mortensen, efter at Uwe Röslers tropper havde spillet sig ind i kampen.

Indskiftede Magnus Knudsen lukkede kampen i det 75. minut, da Hvidovres forsvar forærede AGF bolden i eget felt, hvilket Knudsen sikkert udnyttede til at score 2-0-målet.

AGF noterer sig efter tredje spillerunde for seks point ud af ni mulige, mens Hvidovre, der har et enkelt point, stadig har sin første sejr i Superligaen siden 1997 til gode.

Hjemmeholdet kom aggressivt ud til kampens start og lagde et højt pres på AGF, der havde store problemer med pasningsspillet.

Værterne fyldte generelt meget på banen og vandt med sit gode duelspil de fleste andenbolde.

Særligt Hvidovre-kanten Lirim Qamili voldte problemer for gæsternes defensiv, hvorfor det var ekstra ærgerligt for værterne, at han efter 19 minutter måtte udgå med en skade.

Gæsterne trak derefter tempoet en anelse ud af kampen, og fem minutter senere kom holdet stik mod spil og chancer foran med 1-0, da AGF-spids Patrick Mortensen nemt kunne prikke bolden i mål efter kampens første store chance.

Målet ændrede kampbilledet til aarhusianernes fordel.

Gæsterne satte sig på spillet, mens Hvidovre, der spillede meget fysisk, lå og lurede på de hurtige omstillinger.

Efter pausen var der kommet langt mere kvalitet i AGF´s afleveringer, og holdet fortsatte med at styre spillet.

Gæsternes gode kombinationer sendte Hvidovre-spillerne på løbearbejde, men værterne virkede ikke trætte og fortsatte ufortrødent med at kæmpe om hver bold.

Værterne skubbede længere op ad banen mod slutningen af kampen, hvilket førte flere farlige situationer med sig, mens det også åbnede op for pladsen til AGF-offensiven.

Med et kvarter tilbage af kampen kom gæsterne på 2-0, da indskiftede Magnus Knudsen trillede bolden i mål efter en kæmpe fejl af den ellers velorganiserede Hvidovre-defensiv.

Værterne var i overtiden tæt på en reducering på saksespark, men de gik uforløste fra banen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

José Mourinho vil have dansk stjerne

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Dansk toptræner lander stort job

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

FC København kan få Jens Stage-millioner

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brighton – Manchester United

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Giver transferopdatering

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Lyon forhandler med dansk profil

AGF kan ende med millionregning, men…