AGF får skovlen under Hvidovre i uskøn kamp

I en chancefattig og dueltung kamp tog AGF en 2-0-sejr i Hvidovres første Superliga-hjemmebanekamp i 26 år.



Hvidovres første superligakamp på hjemmebane i 26 år endte skuffende for værterne, der søndag tabte 0-2 til AGF i en chancefattig og hårdt spillet kamp.

Selv om oprykkerne var klart bedst i de første 20 minutter af kampen, kunne gæsterne gå til pause foran 1-0 på mål af Patrick Mortensen, efter at Uwe Röslers tropper havde spillet sig ind i kampen.

Indskiftede Magnus Knudsen lukkede kampen i det 75. minut, da Hvidovres forsvar forærede AGF bolden i eget felt, hvilket Knudsen sikkert udnyttede til at score 2-0-målet.

AGF noterer sig efter tredje spillerunde for seks point ud af ni mulige, mens Hvidovre, der har et enkelt point, stadig har sin første sejr i Superligaen siden 1997 til gode.

Hjemmeholdet kom aggressivt ud til kampens start og lagde et højt pres på AGF, der havde store problemer med pasningsspillet.

Værterne fyldte generelt meget på banen og vandt med sit gode duelspil de fleste andenbolde.

Særligt Hvidovre-kanten Lirim Qamili voldte problemer for gæsternes defensiv, hvorfor det var ekstra ærgerligt for værterne, at han efter 19 minutter måtte udgå med en skade.

Gæsterne trak derefter tempoet en anelse ud af kampen, og fem minutter senere kom holdet stik mod spil og chancer foran med 1-0, da AGF-spids Patrick Mortensen nemt kunne prikke bolden i mål efter kampens første store chance.

Målet ændrede kampbilledet til aarhusianernes fordel.

Gæsterne satte sig på spillet, mens Hvidovre, der spillede meget fysisk, lå og lurede på de hurtige omstillinger.

Efter pausen var der kommet langt mere kvalitet i AGF´s afleveringer, og holdet fortsatte med at styre spillet.

Gæsternes gode kombinationer sendte Hvidovre-spillerne på løbearbejde, men værterne virkede ikke trætte og fortsatte ufortrødent med at kæmpe om hver bold.

Værterne skubbede længere op ad banen mod slutningen af kampen, hvilket førte flere farlige situationer med sig, mens det også åbnede op for pladsen til AGF-offensiven.

Med et kvarter tilbage af kampen kom gæsterne på 2-0, da indskiftede Magnus Knudsen trillede bolden i mål efter en kæmpe fejl af den ellers velorganiserede Hvidovre-defensiv.

Værterne var i overtiden tæt på en reducering på saksespark, men de gik uforløste fra banen.

/ritzau/





Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere




LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Medie: De lurer på FCM-profil

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FC København i forhandlinger med svensk klub

Her er prisen på Aral Simsir

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Canada – Marokko

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Kæmpebud på 16-årig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Real Madrid afviser køb af stjernespiller