Der er ikke mange kilometer mellem de to byer Århus og Silkeborg, og den korte distance betyder meget for især torsdagens hjemmehold i pokalfinalen, Silkeborg IF.
For Aarhus er den store by. Det er den store klub med de mange mesterskaber og pokaltitler. Med flere fans. Det er storebror.
Og det forhold gør også, at AGF er den perfekte pokalfinalemodstander for Silkeborg, lyder det fra SIF-fan Jesper Koerstz Jensen.
– Det er det hold, Silkeborg helst vil slå i en pokalfinale. Det er der ingen tvivl om. Og det er jo, fordi vi ikke regner Midtjylland som et rigtigt hold på den måde. Men at kunne slå AGF i en pokalfinale vil være ubeskriveligt stort, ligesom det ville være ubeskreveligt ubærligt at tabe til dem.
– Der er alt på spil den her dag. Heldigvis har vi jo et ret godt tag på AGF, og det kommer altid bag på AGF-fans, når vi nævner det. Statistisk set plejer det at gå meget godt mod AGF, og det tør jeg næsten ikke sige, for hver gang Silkeborg går ind til en kamp som favoritter, så taber vi, siger Jesper Koerstz Jensen og sætter nogle flere ord på forholdet:
– Der er klart noget lillebror-storebror over det. Jeg har altid oplevet, at når vi har skullet møde AGF, har vi gået og snakket om det i 14 dage. Men mødte man en AGF-fan, var det sådan, “hvem er det, vi har søndag? Nå, det er Silkeborg. Det er fedt, så skal vi ikke så langt med bussen”.
– Det har altid betydet enormt meget for os at slå AGF. Hvor AGF har koncentreret sig om Brøndby og andre klubber. En klassisk lillebror-storebror ting.
Anders Søgaard erkender, at Århus mest kigger mod hovedstadsområdet, når det kommer til rivaler, men der er alligevel noget, han misunder hos Silkeborg.
– Det kan jeg godt tilslutte mig. Ikke at det ikke er et opgør, der betyder noget, men som klub har man tit skelet mod Brøndby og FCK og AaB som de der lidt større klubber, men man kan sige, at de seneste år har Silkeborg taget nogle skridt i forhold til spillestil, og det kan man godt være misunderlig på, at de faktisk spiller noget flot fodbold.
Jeg kunne slet ikke se kunstgræs på Århus Stadion – det ville slet ikke passe til den klubs DNA, hvor det med at spille passioneret og fysisk duelpræget passer meget godt til AGF i en historisk kontekst med John Stampe til Stig Tøfting og nu Nicolai Poulsen og med Uwe Rösler ved roret.
Jesper Koerstz JensenSilkeborg IF-fan
Mener du ikke, at AGF spiller god fodbold?
– Nej, det synes jeg ikke, vi gør. Jeg synes ikke, vi spiller super flot fodbold, men man kan sige, at jeg tror, vi er heldige med at have en træner, der er ret dygtig taktisk og får det optimale ud af det hold, han har til rådighed.
– Han har formået at skabe resultater, hvis man lige ser bort fra de sidste runder i Superligaen. Ellers synes jeg faktisk, at han har gjort det bedre end forventet med det spillermateriale, der er til rådighed i den her sæson. Det kan man bestemt ikke klage over. Jeg klager heller ikke over, at de spiller, som de gør, men jeg kan jo konstatere, at Silkeborg spiller flottere og mere offensiv fodbold, end AGF gør.
Silkeborg-fan Jesper Koerstz Jensen ser noget symbolsk over den måde, de to klubber spiller på.
– Jeg synes personligt, at de spillestile, der er i de klubber, passer meget godt til klubbernes DNA. Jeg kunne slet ikke se kunstgræs på Århus Stadion – det ville slet ikke passe til den klubs DNA, hvor det med at spille passioneret og fysisk duelpræget passer meget godt til AGF i en historisk kontekst med John Stampe til Stig Tøfting og nu Nicolai Poulsen og med Uwe Rösler ved roret.
– Jeg synes, det passer godt med min historiske opfattelse af AGF. Det passer mig glimrende, at vi spiller teknisk pasningsfodbold i Silkeborg, siger Jesper Koerstz Jensen, der får opbakning af AGF-fan Anders Søgaard:
– Det er jeg enig i. Spillestilen passer godt til AGF og til Århus som by, som godt vil ses som en arbejderby, hvor vi kæmper for tingene, og hvor vi går med knopperne forrest, og det har AGF gjort i mange, mange år. Det er en dyd at få få hele stadion op at koge, hvis man får sat en solid tackling ind. Og det er også derfor, at Nicolai Poulsen er ekstremt elsket på Århus Stadion.
Der er pokalfinale på torsdag i et udsolgt Parken. Opgøret fløjtes i gang klokken 17.00.
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Superliga-profil får trænerlicens
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
Landstræner uenig med Ronaldo
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
Clement Bischoff på tavlen
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
