Superliga Mathias Høj Jensen

AGF-fangruppe afviser stemningsboykot

Foto: Getty Images

Fangruppen AGF Fanclub Aarhus modsætter sig andre aarhusianske fangrupper ved at afvise idéen om et stemningsboykot i sæsonens sidste kamp.

Af Mathias Høj Jensen

Der er uenigheder mellem AGF-fangrupperinger om, hvorvidt der skal være en stemningsboykot på Ceres Park i lørdagens kamp mod FC Nordsjælland.

Fangruppen Samlet for Aarhus her skrevet på Facebook, at de vil hylde David Nielsen før og efter kampen, mens der under kampen vil være et stemningsboykot.

Boykot bliver der ikke noget af hos AGF Fanclub Aarhus.

- AGF Fanclub Aarhus støtter AGF i medgang og modgang. Vi kommer på stadion for at bakke vores hold op, og vi bakker derfor ikke op om det stemningsboykot til lørdagens kamp, som nogle af de uofficielle fangrupperinger har meldt ud, skriver fangruppen på Facebook.

- Vi kommer på stemningsafsnittet for at synge og bakke vores hold op, og det vil vi også gøre på lørdag. Vi vil desuden tage ordentlig afsked med en træner, som har givet os de medaljer, vi så længe havde længtes efter. Vi håber at se rigtig mange på stadion, og så regner vi med, at holdet slutter et trist forår af med en tiltrængt sejr.

AGF har haft et svært forår uden sejre i de seneste 13 kampe. Klubben har tre point ned til Vejle Boldklub under nedrykningsstregen, men en nedrykning til den næstbedste række kræver et meget stort nederlag til FC Nordsjælland.

Onsdag kom det frem, at AGF tager afsked med cheftræner David Nielsen efter denne sæson.

Den 45-årige nordjyde har været i den aarhusianske klub siden oktober 2017 og stået i spidsen for holdet i flere end 180 kampe.