AGF-fans fortsætter boykot: Ikke logoet værdigt

Der bliver ingen sang eller andre stemningsskabende aktiviteter fra to store AGF-fangrupper mod FC Nordsjælland.



Det har mildt sagt ikke været en herlig halvsæson for AGF, som siden begyndelsen af foråret er raslet ned i tabellen, og først i næstsidste runde sikrede de sig overlevelse. Det var tilmed ikke efter en sejr af dem selv, men fordi Vejle tabte.

Det udløste i den følgende kamp et stemningsboykot mod Viborg på udebane, og i sæsonens sidste kamp vil man videreføre det på hjemmebanen i den næste kamp mod FC Nordsjælland på lørdag. Det melder Nýsir Aarhus og Samlet for Aarhus i en fælles meddelelse på Facebook.

Der bliver beslutningen forklaret med, at man ikke er glad for den vej, som det går for deres hold.

– Forårssæsonen har været en katastrofe, med AGF som det klart dårligste hold i ligaen. Til trods for den ene pinlige indsats efter den anden, har holdet fået massiv opbakning rundt om i landet, hvor vi har givet alt, for at kæmpe os ud af krisen. Nu står vi i en situation, hvor overlevelse er sikret, hvorfor vi reagerer nu.

– Da kampen ikke har resultatmæssig betydning, vælger vi at boycotte hele kampen, for at vise vores utilfredshed med den retning klubben bevæger sig i. Derfor vil vi overvære kampen siddende, og uden sang eller de faste stemningsskabende aktiviteter.

– Det vi har været vidne til de seneste måneder, har på ingen måde været klubben, opbakningen, byen eller logoet værdigt, og vi føler det som vores pligt at kræve forandringer. Loyalitet overfor klubben er også at sige fra, når de der er udvalgt til at repræsentere den, ikke gør det på en måde, der må og skal kendetegne AGF.

Det bliver endvidere fastslået, at man ikke vil bestemme over, hvordan andre fans vil gøre på dagen. 

Samtidig understreges det i en kommentar, at man intet udestående har med cheftræner David Nielsen, og at han vil blive taget imod på samme måde lørdag, som i de år, som han har været i klubben.

Kritikken mod AGF er også noget, der er kommet fra den tidligere landsholdsspiller Thomas Gravesen, som kan ses i videoen øverst i artiklen.



Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Han peger på Simon Kjær

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Magisk aften for FC København-stjerne

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Presset Frank: Her er vores store problem

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Overvejer Mathias Jensen-køb

Fælder dom over Højlund

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

– Et frygteligt scenarie

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kartago-Ørne tæver Traner