AGF-fans fortsætter boykot: Ikke logoet værdigt

Der bliver ingen sang eller andre stemningsskabende aktiviteter fra to store AGF-fangrupper mod FC Nordsjælland.



Det har mildt sagt ikke været en herlig halvsæson for AGF, som siden begyndelsen af foråret er raslet ned i tabellen, og først i næstsidste runde sikrede de sig overlevelse. Det var tilmed ikke efter en sejr af dem selv, men fordi Vejle tabte.

Det udløste i den følgende kamp et stemningsboykot mod Viborg på udebane, og i sæsonens sidste kamp vil man videreføre det på hjemmebanen i den næste kamp mod FC Nordsjælland på lørdag. Det melder Nýsir Aarhus og Samlet for Aarhus i en fælles meddelelse på Facebook.

Der bliver beslutningen forklaret med, at man ikke er glad for den vej, som det går for deres hold.

– Forårssæsonen har været en katastrofe, med AGF som det klart dårligste hold i ligaen. Til trods for den ene pinlige indsats efter den anden, har holdet fået massiv opbakning rundt om i landet, hvor vi har givet alt, for at kæmpe os ud af krisen. Nu står vi i en situation, hvor overlevelse er sikret, hvorfor vi reagerer nu.

– Da kampen ikke har resultatmæssig betydning, vælger vi at boycotte hele kampen, for at vise vores utilfredshed med den retning klubben bevæger sig i. Derfor vil vi overvære kampen siddende, og uden sang eller de faste stemningsskabende aktiviteter.

– Det vi har været vidne til de seneste måneder, har på ingen måde været klubben, opbakningen, byen eller logoet værdigt, og vi føler det som vores pligt at kræve forandringer. Loyalitet overfor klubben er også at sige fra, når de der er udvalgt til at repræsentere den, ikke gør det på en måde, der må og skal kendetegne AGF.

Det bliver endvidere fastslået, at man ikke vil bestemme over, hvordan andre fans vil gøre på dagen. 

Samtidig understreges det i en kommentar, at man intet udestående har med cheftræner David Nielsen, og at han vil blive taget imod på samme måde lørdag, som i de år, som han har været i klubben.

Kritikken mod AGF er også noget, der er kommet fra den tidligere landsholdsspiller Thomas Gravesen, som kan ses i videoen øverst i artiklen.





Bischoff-comeback? Nu er han fyret




LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jess Thorup indlagt

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Roy Keane slagter dansk stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Tæt på aftale med Andreas Christensen

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Hold nu kæft, hvor er han god!

Så er det officielt

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Salah sender særlig besked

Jakob Poulsen uddeler topkarakter