AGF-fans laver stemningsboykot mod hverdagskampe i Superligaen

Der bliver ikke lavet stemningsarbejde i første halvleg af alle AGF’s hverdagskampe.



I den kommende sæson vil Superligaen igen have mandagskampe på menuen, og denne gang er det i høj grad AGF, der skal spille dem. I de første otte runder har aarhusianerne fået fem af dem, hvoraf fire af dem er på udebane.

Den slags er noget, som AGF’s store fangrupper Samlet for Aarhus og Nýsir Aarhus er meget imod, og derfor har de nu valgt at tage handling. I et opslag på deres Facebook-gruppe oplyses det, at man vil nedlægge alt stemningsarbejde i første halvleg af alle hverdagskampe. Både på udebane og hjemmebane.

– Det er et drastisk skridt, da det går udover opbakningen til spillerne, og oplevelsen for medfans på stadion, men vi ser os nødsaget til, at sætte fokus på problemet. Med dette stemningsboykot, vil vi ligeledes demonstrere, hvor vigtige aktive fans er, for den samlede fodboldoplevelse, skriver gruppen og fortsætter:

– Fodbold uden stemningen på stadion, er ikke det samme, hvad end man er tv-seer, eller ser kampene på stadion, lyder det fra Samlet for Aarhus og Nýsir Aarhus.

Det bliver endvidere påpeget, at det er bekymrende i en tid med fokus på tilskuertal i Superligaen, at de helt unge fans bliver frataget muligheden for at komme på stadion, når der er kampstart klokken 19.

Endelig kan de også se, at den kampfordeling, der bliver foretaget af tv-stationerne betyder, at det særligt er AGF, som skal spille i hverdagene.

– Antallet af hverdagskampe i ligaen, begrænses løbende de kommende år, men så længe der er hverdagskampe, vil AGF blive tildelt mange af disse, med det nuværende system. Statistikken taler sit klare sprog. Derfor ser vi os nu nødsaget til at handle, melder AGF-fangrupperne.

Den første mandagskamp, som AGF skal spille, er på mandag mod Hobro. De spiller herefter allerede igen fredag mod FC København.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spanien – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Jagter tidligere FCK-stjerne

Tyskland – Curacao

VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Raser over VM-tiltag

Han tager hjem fra VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

AGF køber ham

De vil have Victor Nelsson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?