AGF-fans laver stemningsboykot mod hverdagskampe i Superligaen

Der bliver ikke lavet stemningsarbejde i første halvleg af alle AGF’s hverdagskampe.



I den kommende sæson vil Superligaen igen have mandagskampe på menuen, og denne gang er det i høj grad AGF, der skal spille dem. I de første otte runder har aarhusianerne fået fem af dem, hvoraf fire af dem er på udebane.

Den slags er noget, som AGF’s store fangrupper Samlet for Aarhus og Nýsir Aarhus er meget imod, og derfor har de nu valgt at tage handling. I et opslag på deres Facebook-gruppe oplyses det, at man vil nedlægge alt stemningsarbejde i første halvleg af alle hverdagskampe. Både på udebane og hjemmebane.

– Det er et drastisk skridt, da det går udover opbakningen til spillerne, og oplevelsen for medfans på stadion, men vi ser os nødsaget til, at sætte fokus på problemet. Med dette stemningsboykot, vil vi ligeledes demonstrere, hvor vigtige aktive fans er, for den samlede fodboldoplevelse, skriver gruppen og fortsætter:

– Fodbold uden stemningen på stadion, er ikke det samme, hvad end man er tv-seer, eller ser kampene på stadion, lyder det fra Samlet for Aarhus og Nýsir Aarhus.

Det bliver endvidere påpeget, at det er bekymrende i en tid med fokus på tilskuertal i Superligaen, at de helt unge fans bliver frataget muligheden for at komme på stadion, når der er kampstart klokken 19.

Endelig kan de også se, at den kampfordeling, der bliver foretaget af tv-stationerne betyder, at det særligt er AGF, som skal spille i hverdagene.

– Antallet af hverdagskampe i ligaen, begrænses løbende de kommende år, men så længe der er hverdagskampe, vil AGF blive tildelt mange af disse, med det nuværende system. Statistikken taler sit klare sprog. Derfor ser vi os nu nødsaget til at handle, melder AGF-fangrupperne.

Den første mandagskamp, som AGF skal spille, er på mandag mod Hobro. De spiller herefter allerede igen fredag mod FC København.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

‘Det er et større problem for os’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Hylder FC København og Brøndby

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Jess Thorup på vej til denne klub

FC København i intense transferforhandlinger

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen