Superliga
Dommer: Jacob Karlsen
Søn 30. marts kl. 16.00
Stream: TV2 Play
Spilforslag
AGF
Odds 2.12
Odds fra maj 16, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
AGF:
Smilene er nok stivnet en anelse i Aarhus i denne tid.
Træner Uwe Rösler og hans Hviii fik en fornem åbning på foråret med storsejre mod Sønderjyske og AaB og otte scorede mål.
Der duftede af noget stort i Danmarks næststørste by i de uger. Men duften er nu taget en hel del af, for det er blot blevet til to point i de følgende tre kampe.
Særligt nederlaget i grundspillets sidste runde mod Vejle gjorde ondt, og AGF er ni point efter FCM på 1. pladsen, mens de kun har tre point ned til Brøndby på 6. pladsen.
Med tre point fra nummer 3 til 6 er der lagt op til et herligt forår med en stribe intense indbyrdes opgør, der hver især har potentiale til at afgøre spillet om bronzemedaljerne.
Som denne kamp mellem AGF og FCN.
Hjemmeholdet kan fryde sig over, at de stadig er ubesejrede på eget græs efter grundspillet. Seks sejre og fem uafgjorte og en score på 26:10.
Michael Akoto og Jacob Andersen er stadig ude med skader, mens Kevin Yacob fik comeback i en testkamp i landskampspausen, men han er næppe klar til fuld tid endnu.
FC Nordsjælland:
Tre sejre og to nederlag i forårets fem runder i Superligaen er absolut godkendt for FCN.
De sagde farvel til Tverskov, Ingvartsen, Svensson, Hey og Hansen i vinterpausen. Men de har grebet den mulighed, det var at møde de fire nederste hold i de afsluttende fem runder af grundspillet.
Så nu er de igen klar til mesterskabsspillet, og der er lige nu ét point op til AGF på bronzeplads. Det kan blive et fornøjeligt forår i Farum.
Der kan dog blive en udfordring i mesterskabsspillet, for i sæsonens 11 udekampe har FCN hentet tre sejre – mod AaB, Sønderjyske og Vejle.
Det eneste point på udebane mod de øvrige hold i top 6 var 1-1 på Brøndby Stadion i november.
Frontløber Nene sad ude i kampen mod Lyngby, og her er Sindre Egeli ude med karantæne. De plejer at være skarpe til at finde afløsere i Farum, men det tynder ud i mulighederne.
De kan omvendt glæde sig over, at Benjamin Nygren spillede en fin kamp for Jon Dahl Tomassons svenske landshold mod Nordirland, hvor han debuterede og fik lov at starte inde og scorede til 2-0 efter 33 minutter.
I sidste runde var Kian Hansen, Issaka Seidu, Siallo Sanoussi, Villum Berthelsen og Levy Nene ikke klar til kamp.
Karantæner:
AGF: Kristian Arnstad
FC Nordsjælland: Sindre Egeli
Bud på startopstillinger:
AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Dalsgaard – Bejimo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Badji
FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Salquist, Høgsberg, Lähteenmäki – Yirenkyi, Brink, Dorgeles – Wikheim, Illoski, Nygren
Dom:
FC Nordsjælland vandt det seneste indbyrdes møde i slutningen af november med 1-0, men da de senest mødtes i Aarhus, vandt AGF 4-2.
Ser vi bort fra 1-0-kampen i november, har de fem foregående indbyrdes kampe budt på 25 scoringer og altså fem mål i snit.
AGF har vist sig stærke hjemme og FC Nordsjælland knap så stærke ude i sæsonen, mens holdene kommer med skuffende resultater i slutningen af grundspillet.
De skal begge jagte bronzemedaljerne, og forhåbentlig slipper de tøjlerne og leverer mål og underholdning.
Dommen til duellen lyder, at AGF vinder 3-1.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 16, 2026 20:20 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Manchester City vinder FA Cup
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER