AGF – FC Nordsjælland

AGF og FC Nordsjælland buldrer sammen i 1. runde af mesterskabsspillet. Det er en duel i den tætte strid om Superligaens bronze.



Superliga

Dommer: Jacob Karlsen

Søn 30. marts kl. 16.00

Stream: TV2 Play

Spilforslag

AGF

Odds 2.12

Spil hos Nordicbet

Odds fra december 25, 2025. Odds kan være ændret.


Holdnyt:
AGF:

Smilene er nok stivnet en anelse i Aarhus i denne tid. 

Træner Uwe Rösler og hans Hviii fik en fornem åbning på foråret med storsejre mod Sønderjyske og AaB og otte scorede mål. 

Der duftede af noget stort i Danmarks næststørste by i de uger. Men duften er nu taget en hel del af, for det er blot blevet til to point i de følgende tre kampe.

Særligt nederlaget i grundspillets sidste runde mod Vejle gjorde ondt, og AGF er ni point efter FCM på 1. pladsen, mens de kun har tre point ned til Brøndby på 6. pladsen. 

Med tre point fra nummer 3 til 6 er der lagt op til et herligt forår med en stribe intense indbyrdes opgør, der hver især har potentiale til at afgøre spillet om bronzemedaljerne.

Som denne kamp mellem AGF og FCN. 

Hjemmeholdet kan fryde sig over, at de stadig er ubesejrede på eget græs efter grundspillet. Seks sejre og fem uafgjorte og en score på 26:10.

Michael Akoto og Jacob Andersen er stadig ude med skader, mens Kevin Yacob fik comeback i en testkamp i landskampspausen, men han er næppe klar til fuld tid endnu.  

FC Nordsjælland:

Tre sejre og to nederlag i forårets fem runder i Superligaen er absolut godkendt for FCN.

De sagde farvel til Tverskov, Ingvartsen, Svensson, Hey og Hansen i vinterpausen. Men de har grebet den mulighed, det var at møde de fire nederste hold i de afsluttende fem runder af grundspillet. 

Så nu er de igen klar til mesterskabsspillet, og der er lige nu ét point op til AGF på bronzeplads. Det kan blive et fornøjeligt forår i Farum.

Der kan dog blive en udfordring i mesterskabsspillet, for i sæsonens 11 udekampe har FCN hentet tre sejre – mod AaB, Sønderjyske og Vejle. 

Det eneste point på udebane mod de øvrige hold i top 6 var 1-1 på Brøndby Stadion i november.

Frontløber Nene sad ude i kampen mod Lyngby, og her er Sindre Egeli ude med karantæne. De plejer at være skarpe til at finde afløsere i Farum, men det tynder ud i mulighederne.

De kan omvendt glæde sig over, at Benjamin Nygren spillede en fin kamp for Jon Dahl Tomassons svenske landshold mod Nordirland, hvor han debuterede og fik lov at starte inde og scorede til 2-0 efter 33 minutter. 

I sidste runde var Kian Hansen, Issaka Seidu, Siallo Sanoussi, Villum Berthelsen og Levy Nene ikke klar til kamp.

Karantæner:

AGF: Kristian Arnstad
FC Nordsjælland: Sindre Egeli

Bud på startopstillinger:

AGF: (3-5-2): Hansen – Mølgaard, Tingager, Dalsgaard – Bejimo, Madsen, Poulsen, Anderson, Links – Mortensen, Badji

FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Salquist, Høgsberg, Lähteenmäki – Yirenkyi, Brink, Dorgeles – Wikheim, Illoski, Nygren

Dom:

FC Nordsjælland vandt det seneste indbyrdes møde i slutningen af november med 1-0, men da de senest mødtes i Aarhus, vandt AGF 4-2. 

Ser vi bort fra 1-0-kampen i november, har de fem foregående indbyrdes kampe budt på 25 scoringer og altså fem mål i snit.

AGF har vist sig stærke hjemme og FC Nordsjælland knap så stærke ude i sæsonen, mens holdene kommer med skuffende resultater i slutningen af grundspillet. 

De skal begge jagte bronzemedaljerne, og forhåbentlig slipper de tøjlerne og leverer mål og underholdning. 

Dommen til duellen lyder, at AGF vinder 3-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated december 25, 2025 23:05 pm

Ligatabel:

Seneste resultater



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Raser over dansk stjerne

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

‘Den værste transfer nogensinde’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Brøndby-stjerne med stor donation

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

– Han har været en decideret atombombe

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Benhård transfermelding

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Eriksen med kontant udmelding

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Ny nedtur for Ansu Fati

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Magisk aften for FC København-stjerne

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

AFCON inviterer til gratis fodbold

Det er til dumpekarakter

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt