AGF havde udstedt for mange billetter til mandagens kamp mod AaB, men klubben forsvarer beslutningen over for Århus Stiftstidende.
Til kampen var der fri adgang for fans, efter at Aros Forsikring havde købt billetterne og inviteret Aarhus på stadion. Men det endte med, at flere sæsonkortholdere ikke kunne komme ind, mens andre også blev afvist i døren. Der var nemlig blevet udstedt flere billetter, end der var tilskuerpladser, og så opstod problemerne altså.
Det var imidlertid den rigtige måde at gøre tingene på, lyder det fra kommunikationschef Søren Højlund Carlsen.
– Så havde vi jo risikeret at stå med en kamp, hvor der kun var 10.000-12.000 tilskuere (hvis der kun var blevet sat den mængde billetter, der er plads til, til rådighed, red.). Vi ville rigtig gerne have fyldt Ceres Park op, og det gjorde vi på denne måde.
– Man kunne hente en gratis billet, og så var der en risiko for, at man ikke kunne komme ind. Den risiko kommunikerede vi kraftigt ud til alle. Det lå ligesom i præmissen og ånden i sådan et arrangement, at det var noget, man kunne risikere, siger han til Århus Stiftstidende.
AGF oplyser ikke, hvor mange billetter der var i omløb, men tilskuertallet lød i sidste ende på lige over 19.000.
Over for tipsbladet.dk har Søren Højlund Carlsen forklaret, at sæsonkortholderne, der ikke kunne komme ind og se AGF vinde den jyske klassiker, vil blive kompenseret. Det kan du læse mere om lige her.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
England – Argentina
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
