AGF forklarer: Derfor var der for mange billetter

AGF forsvarer, at der blev udstedt for mange billetter til mandagens kamp.



AGF havde udstedt for mange billetter til mandagens kamp mod AaB, men klubben forsvarer beslutningen over for Århus Stiftstidende.

Til kampen var der fri adgang for fans, efter at Aros Forsikring havde købt billetterne og inviteret Aarhus på stadion. Men det endte med, at flere sæsonkortholdere ikke kunne komme ind, mens andre også blev afvist i døren. Der var nemlig blevet udstedt flere billetter, end der var tilskuerpladser, og så opstod problemerne altså.

Det var imidlertid den rigtige måde at gøre tingene på, lyder det fra kommunikationschef Søren Højlund Carlsen.  

– Så havde vi jo risikeret at stå med en kamp, hvor der kun var 10.000-12.000 tilskuere (hvis der kun var blevet sat den mængde billetter, der er plads til, til rådighed, red.). Vi ville rigtig gerne have fyldt Ceres Park op, og det gjorde vi på denne måde.

– Man kunne hente en gratis billet, og så var der en risiko for, at man ikke kunne komme ind. Den risiko kommunikerede vi kraftigt ud til alle. Det lå ligesom i præmissen og ånden i sådan et arrangement, at det var noget, man kunne risikere, siger han til Århus Stiftstidende.

AGF oplyser ikke, hvor mange billetter der var i omløb, men tilskuertallet lød i sidste ende på lige over 19.000. 

Over for tipsbladet.dk har Søren Højlund Carlsen forklaret, at sæsonkortholderne, der ikke kunne komme ind og se AGF vinde den jyske klassiker, vil blive kompenseret. Det kan du læse mere om lige her. 







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Historisk transfer – FC København tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Argentina – Schweiz

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Norge – England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Afsløring: OB køber Topi Keskinen