AGF havde udstedt for mange billetter til mandagens kamp mod AaB, men klubben forsvarer beslutningen over for Århus Stiftstidende.
Til kampen var der fri adgang for fans, efter at Aros Forsikring havde købt billetterne og inviteret Aarhus på stadion. Men det endte med, at flere sæsonkortholdere ikke kunne komme ind, mens andre også blev afvist i døren. Der var nemlig blevet udstedt flere billetter, end der var tilskuerpladser, og så opstod problemerne altså.
Det var imidlertid den rigtige måde at gøre tingene på, lyder det fra kommunikationschef Søren Højlund Carlsen.
– Så havde vi jo risikeret at stå med en kamp, hvor der kun var 10.000-12.000 tilskuere (hvis der kun var blevet sat den mængde billetter, der er plads til, til rådighed, red.). Vi ville rigtig gerne have fyldt Ceres Park op, og det gjorde vi på denne måde.
– Man kunne hente en gratis billet, og så var der en risiko for, at man ikke kunne komme ind. Den risiko kommunikerede vi kraftigt ud til alle. Det lå ligesom i præmissen og ånden i sådan et arrangement, at det var noget, man kunne risikere, siger han til Århus Stiftstidende.
AGF oplyser ikke, hvor mange billetter der var i omløb, men tilskuertallet lød i sidste ende på lige over 19.000.
Over for tipsbladet.dk har Søren Højlund Carlsen forklaret, at sæsonkortholderne, der ikke kunne komme ind og se AGF vinde den jyske klassiker, vil blive kompenseret. Det kan du læse mere om lige her.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Frankrig – England
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
Spanien har et ekstra øje på Messi
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
