AGF havde udstedt for mange billetter til mandagens kamp mod AaB, men klubben forsvarer beslutningen over for Århus Stiftstidende.
Til kampen var der fri adgang for fans, efter at Aros Forsikring havde købt billetterne og inviteret Aarhus på stadion. Men det endte med, at flere sæsonkortholdere ikke kunne komme ind, mens andre også blev afvist i døren. Der var nemlig blevet udstedt flere billetter, end der var tilskuerpladser, og så opstod problemerne altså.
Det var imidlertid den rigtige måde at gøre tingene på, lyder det fra kommunikationschef Søren Højlund Carlsen.
– Så havde vi jo risikeret at stå med en kamp, hvor der kun var 10.000-12.000 tilskuere (hvis der kun var blevet sat den mængde billetter, der er plads til, til rådighed, red.). Vi ville rigtig gerne have fyldt Ceres Park op, og det gjorde vi på denne måde.
– Man kunne hente en gratis billet, og så var der en risiko for, at man ikke kunne komme ind. Den risiko kommunikerede vi kraftigt ud til alle. Det lå ligesom i præmissen og ånden i sådan et arrangement, at det var noget, man kunne risikere, siger han til Århus Stiftstidende.
AGF oplyser ikke, hvor mange billetter der var i omløb, men tilskuertallet lød i sidste ende på lige over 19.000.
Over for tipsbladet.dk har Søren Højlund Carlsen forklaret, at sæsonkortholderne, der ikke kunne komme ind og se AGF vinde den jyske klassiker, vil blive kompenseret. Det kan du læse mere om lige her.
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
OPTAKT
Portugal – Spanien
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
OPTAKT
USA – Belgien
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
