David Nielsen forlader AGF, når klubben lørdag har spillet sin sidste kamp i sæsonen mod FC Nordsjælland. Derefter skal klubben finde en ny træner.
Hvis det står til sportschef Stig Inge Bjørnebye, må det meget gerne være en dansker, der overtager tøjlerne i den stolte fodboldklub fra Aarhus.
– Det ville være perfekt. Men det er ikke altid, vi lever i en perfekt verden, siger den norske sportschef på et pressemøde onsdag og sætter ord på nogle af fordelene ved en dansk træner.
– Man kender ligaen og kulturen og så videre. Det vil være naturligt at kigge der først. Men så må man jo udvide. Det vigtigste er kompetencerne, profilen, lederevnerne, spillestilen, cv’et og erfaringen, siger han.
Svenske Søren Åkeby er AGF’s seneste udenlandske træner. Han stod i spidsen for holdet fra 2003 til 2005.
Siden dengang har folk som Erik Rasmussen, Peter Sørensen, Morten Wieghorst og Glen Riddersholm trænet aarhusianerne – med blandet succes.
Da AGF på sin hjemmeside afslørede, at man afslutter samarbejdet med David Nielsen, var budskabet, at der er behov for nye idéer.
Hvad det helt præcist går ud på, vil Stig Inge Bjørnebye ikke sætte ord på.
– Nye idéer er et vidt begreb. Det handler hele tiden om, at vi skal udvikle vores spil. Det kommer til at handle om en masse ting, siger sportschefen.
Han fortæller, at man i en fodboldklub hele tiden har og opdaterer en liste over potentielle trænerkandidater. Det kunne jo være, at nogen midt i sæsonen var kommet og havde slået kløerne i David Nielsen, som han siger.
Hvornår en ny træner bliver præsenteret, er der ingen præcis afklaring på endnu. Det skal dog ske, inden næste sæson går i gang om knap to måneder, har klubben fastslået.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER