David Nielsen forlader AGF, når klubben lørdag har spillet sin sidste kamp i sæsonen mod FC Nordsjælland. Derefter skal klubben finde en ny træner.
Hvis det står til sportschef Stig Inge Bjørnebye, må det meget gerne være en dansker, der overtager tøjlerne i den stolte fodboldklub fra Aarhus.
– Det ville være perfekt. Men det er ikke altid, vi lever i en perfekt verden, siger den norske sportschef på et pressemøde onsdag og sætter ord på nogle af fordelene ved en dansk træner.
– Man kender ligaen og kulturen og så videre. Det vil være naturligt at kigge der først. Men så må man jo udvide. Det vigtigste er kompetencerne, profilen, lederevnerne, spillestilen, cv’et og erfaringen, siger han.
Svenske Søren Åkeby er AGF’s seneste udenlandske træner. Han stod i spidsen for holdet fra 2003 til 2005.
Siden dengang har folk som Erik Rasmussen, Peter Sørensen, Morten Wieghorst og Glen Riddersholm trænet aarhusianerne – med blandet succes.
Da AGF på sin hjemmeside afslørede, at man afslutter samarbejdet med David Nielsen, var budskabet, at der er behov for nye idéer.
Hvad det helt præcist går ud på, vil Stig Inge Bjørnebye ikke sætte ord på.
– Nye idéer er et vidt begreb. Det handler hele tiden om, at vi skal udvikle vores spil. Det kommer til at handle om en masse ting, siger sportschefen.
Han fortæller, at man i en fodboldklub hele tiden har og opdaterer en liste over potentielle trænerkandidater. Det kunne jo være, at nogen midt i sæsonen var kommet og havde slået kløerne i David Nielsen, som han siger.
Hvornår en ny træner bliver præsenteret, er der ingen præcis afklaring på endnu. Det skal dog ske, inden næste sæson går i gang om knap to måneder, har klubben fastslået.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vender retur til FC København
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
Spottet i København
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT
Holland – Japan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE