David Nielsen forlader AGF, når klubben lørdag har spillet sin sidste kamp i sæsonen mod FC Nordsjælland. Derefter skal klubben finde en ny træner.
Hvis det står til sportschef Stig Inge Bjørnebye, må det meget gerne være en dansker, der overtager tøjlerne i den stolte fodboldklub fra Aarhus.
– Det ville være perfekt. Men det er ikke altid, vi lever i en perfekt verden, siger den norske sportschef på et pressemøde onsdag og sætter ord på nogle af fordelene ved en dansk træner.
– Man kender ligaen og kulturen og så videre. Det vil være naturligt at kigge der først. Men så må man jo udvide. Det vigtigste er kompetencerne, profilen, lederevnerne, spillestilen, cv’et og erfaringen, siger han.
Svenske Søren Åkeby er AGF’s seneste udenlandske træner. Han stod i spidsen for holdet fra 2003 til 2005.
Siden dengang har folk som Erik Rasmussen, Peter Sørensen, Morten Wieghorst og Glen Riddersholm trænet aarhusianerne – med blandet succes.
Da AGF på sin hjemmeside afslørede, at man afslutter samarbejdet med David Nielsen, var budskabet, at der er behov for nye idéer.
Hvad det helt præcist går ud på, vil Stig Inge Bjørnebye ikke sætte ord på.
– Nye idéer er et vidt begreb. Det handler hele tiden om, at vi skal udvikle vores spil. Det kommer til at handle om en masse ting, siger sportschefen.
Han fortæller, at man i en fodboldklub hele tiden har og opdaterer en liste over potentielle trænerkandidater. Det kunne jo være, at nogen midt i sæsonen var kommet og havde slået kløerne i David Nielsen, som han siger.
Hvornår en ny træner bliver præsenteret, er der ingen præcis afklaring på endnu. Det skal dog ske, inden næste sæson går i gang om knap to måneder, har klubben fastslået.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Ståle Solbakken overvejede at sige op
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED