• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

AGF med ny assistent: Hentet i Premier League

Foto: Getty Images

AGF har netop præsenteret sin nye assistenttræner.

Af Kenneth Jensen

Ruben Selles stoppede, og så kom Johnny Mølby ind for at tage sæsonen ud.

AGF har nu fundet manden, der skal være David Nielsens assistenttræner på den lange bane - sammen med Morten Karlsen, naturligvis.

Han kommer fra Premier League-klubben Crystal Palace og hedder Dave Reddington.

Den 39-årige har de seneste tre sæsoner været first team coach for Roy Hodgson og Crystal Palace, og han tager altså turen til Aarhus nu.

- Vi er meget tilfredse med, at vi kan hente Dave Reddington til Aarhus. Han er en yderst kompetent træner fra den øverste hylde, der har arbejdet under Roy Hodgson i Crystal Palace. Her har han været en del af et spændende projekt og har arbejdet på et højt niveau med dygtige spillere i den bedste liga i verden, hvor han har leveret gode resultater baseret på principper, som vi glæder os til at blive inspireret af.

- Dave skal være med til at videreudvikle vores hold og forbedre dele af vores spil. Dave arbejder med klare principper og høje krav og skal bidrage til at forbedre og udvikle vores udtryk som hold. Derudover skal Dave også - med sit fodboldsyn og sin erfaring - bidrage til at højne vores kultur og vores træningsniveau i dagligdagen, siger sportschef i AGF Stig Inge Bjørnebye.

Fra den nye mand lyder det:

- Jeg er meget glad for den her mulighed og var ikke i tvivl om, at det havde jeg lyst til, efter jeg havde nogen gode møder med Stig Inge Bjørnebye og David Nielsen om de visioner og ambitioner, klubben har. I England har jeg arbejdet i forskellige miljøer inden for fodbold, og det er nu det rigtige tidspunkt for mig til at prøve mig selv af i en anden liga med nye udfordringer, siger Dave Reddington og forklarer:

- Jeg skal bidrage til at udvikle vores stil - vores style of play - og samtidig arbejde med holdets struktur og vores defensive base. Det er nogen af de kompetencer og erfaringer, jeg bringer med mig fra Crystal Palace FC og fra Premier League. Og jeg ser frem til at arbejde med David og resten af trænerstaben med at udvikle klubbens positive kultur, hvor vi skal stille høje krav til hinanden, så vi sammen kan udvikle holdet og nå vores ambitioner.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020