Ruben Selles stoppede, og så kom Johnny Mølby ind for at tage sæsonen ud.
AGF har nu fundet manden, der skal være David Nielsens assistenttræner på den lange bane – sammen med Morten Karlsen, naturligvis.
Han kommer fra Premier League-klubben Crystal Palace og hedder Dave Reddington.
Den 39-årige har de seneste tre sæsoner været first team coach for Roy Hodgson og Crystal Palace, og han tager altså turen til Aarhus nu.
– Vi er meget tilfredse med, at vi kan hente Dave Reddington til Aarhus. Han er en yderst kompetent træner fra den øverste hylde, der har arbejdet under Roy Hodgson i Crystal Palace. Her har han været en del af et spændende projekt og har arbejdet på et højt niveau med dygtige spillere i den bedste liga i verden, hvor han har leveret gode resultater baseret på principper, som vi glæder os til at blive inspireret af.
– Dave skal være med til at videreudvikle vores hold og forbedre dele af vores spil. Dave arbejder med klare principper og høje krav og skal bidrage til at forbedre og udvikle vores udtryk som hold. Derudover skal Dave også – med sit fodboldsyn og sin erfaring – bidrage til at højne vores kultur og vores træningsniveau i dagligdagen, siger sportschef i AGF Stig Inge Bjørnebye.
Fra den nye mand lyder det:
– Jeg er meget glad for den her mulighed og var ikke i tvivl om, at det havde jeg lyst til, efter jeg havde nogen gode møder med Stig Inge Bjørnebye og David Nielsen om de visioner og ambitioner, klubben har. I England har jeg arbejdet i forskellige miljøer inden for fodbold, og det er nu det rigtige tidspunkt for mig til at prøve mig selv af i en anden liga med nye udfordringer, siger Dave Reddington og forklarer:
– Jeg skal bidrage til at udvikle vores stil – vores style of play – og samtidig arbejde med holdets struktur og vores defensive base. Det er nogen af de kompetencer og erfaringer, jeg bringer med mig fra Crystal Palace FC og fra Premier League. Og jeg ser frem til at arbejde med David og resten af trænerstaben med at udvikle klubbens positive kultur, hvor vi skal stille høje krav til hinanden, så vi sammen kan udvikle holdet og nå vores ambitioner.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE