AGF med ny assistent: Hentet i Premier League

AGF har netop præsenteret sin nye assistenttræner.



Ruben Selles stoppede, og så kom Johnny Mølby ind for at tage sæsonen ud.

AGF har nu fundet manden, der skal være David Nielsens assistenttræner på den lange bane – sammen med Morten Karlsen, naturligvis.

Han kommer fra Premier League-klubben Crystal Palace og hedder Dave Reddington.

Den 39-årige har de seneste tre sæsoner været first team coach for Roy Hodgson og Crystal Palace, og han tager altså turen til Aarhus nu.

– Vi er meget tilfredse med, at vi kan hente Dave Reddington til Aarhus. Han er en yderst kompetent træner fra den øverste hylde, der har arbejdet under Roy Hodgson i Crystal Palace. Her har han været en del af et spændende projekt og har arbejdet på et højt niveau med dygtige spillere i den bedste liga i verden, hvor han har leveret gode resultater baseret på principper, som vi glæder os til at blive inspireret af.

– Dave skal være med til at videreudvikle vores hold og forbedre dele af vores spil. Dave arbejder med klare principper og høje krav og skal bidrage til at forbedre og udvikle vores udtryk som hold. Derudover skal Dave også – med sit fodboldsyn og sin erfaring – bidrage til at højne vores kultur og vores træningsniveau i dagligdagen, siger sportschef i AGF Stig Inge Bjørnebye.

Fra den nye mand lyder det:

– Jeg er meget glad for den her mulighed og var ikke i tvivl om, at det havde jeg lyst til, efter jeg havde nogen gode møder med Stig Inge Bjørnebye og David Nielsen om de visioner og ambitioner, klubben har. I England har jeg arbejdet i forskellige miljøer inden for fodbold, og det er nu det rigtige tidspunkt for mig til at prøve mig selv af i en anden liga med nye udfordringer, siger Dave Reddington og forklarer:

– Jeg skal bidrage til at udvikle vores stil – vores style of play – og samtidig arbejde med holdets struktur og vores defensive base. Det er nogen af de kompetencer og erfaringer, jeg bringer med mig fra Crystal Palace FC og fra Premier League. Og jeg ser frem til at arbejde med David og resten af trænerstaben med at udvikle klubbens positive kultur, hvor vi skal stille høje krav til hinanden, så vi sammen kan udvikle holdet og nå vores ambitioner.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’