AGF har ikke vundet en titel i 28 år, men det kan være, at tørken får en ende i denne sæson.
Fredag spillede aarhusianerne sig tættere på pokalfinalen, da de i den første af to semifinaler vandt med 3-2 på udebane over FC Nordsjælland.
AGF førte tre gange i den underholdende kamp og har nu det bedste udgangspunkt før returkampen i Aarhus 11. april.
AGF kom bedst ud til kampen, men FCN overtog hurtigt dominansen og skabte flere store muligheder.
En af dem tilfaldt Marcus Ingvartsen, men AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell stod godt i vejen som i flere andre situationer i første halvleg.
Derfor kom udeholdets føring lidt ud af det blå. FCN mistede bolden foran eget felt, og den endte hos wingbacken Gift Links, der tog chancen fra 20 meter og tordnede bolden i hjørnet via overliggeren efter 32 minutter.
Det satte gang i et målrigt sidste kvarter. I det 44. minut fik FCN endelig bonus foran kassen, da ghaneseren Ibrahim Osman stod helt umarkeret efter et gennemspillet angreb.
Alligevel endte halvlegen i nordsjællandsk tristesse, da AGF som så mange gange før i sæsonen viste farlighed ved et hjørnespark. I det tætbefolkede felt sendte Tobias Bech 2-1-målet ind via en afretning i den lange tillægstid.
Kampen fortsatte med at sprælle i begge ender efter pausen, hvor Osman efter kort tid var tæt på at udligne for anden gang, men hans flade afslutning strøg snert forbi stolpen.
Efter en time kom der så alligevel balance i stillingen. Andreas Schjelderup tog et frispark fra en god position og krøllede elegant bolden ind i hjørnet til 2-2.
Men AGF skulle komme foran for tredje gang. I første omgang tog Andreas Hansen sig af Tobias Bechs friløber, men med knap et kvarter tilbage blev det 3-2, da forsvareren Frederik Tingager headede et hjørnespark i nettet.
FCN havde bolden i nettet igen kort før tid, men i den VAR-løse kamp vurderede dommeren, at Osman havde begået frispark, før han headede bolden i mål.
I stedet endte det værre for FCN, der i tillægstiden blev ramt af en udvisning til Oliver Villadsen.
Han er dermed ude, når FCN skal til Aarhus og vinde returkampen for at holde liv i drømmen om en pokalfinale.
Den anden semifinale står mellem Silkeborg og Fredericia, der afvikler den første kamp fredag klokken 19.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
AVIS