AGF har kurs mod pokalfinale efter målfest

AGF vandt den første semifinale i pokalturneringen med 3-2 ude over FC Nordsjælland.



AGF har ikke vundet en titel i 28 år, men det kan være, at tørken får en ende i denne sæson.

Fredag spillede aarhusianerne sig tættere på pokalfinalen, da de i den første af to semifinaler vandt med 3-2 på udebane over FC Nordsjælland.

AGF førte tre gange i den underholdende kamp og har nu det bedste udgangspunkt før returkampen i Aarhus 11. april.

AGF kom bedst ud til kampen, men FCN overtog hurtigt dominansen og skabte flere store muligheder.

En af dem tilfaldt Marcus Ingvartsen, men AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell stod godt i vejen som i flere andre situationer i første halvleg.

Derfor kom udeholdets føring lidt ud af det blå. FCN mistede bolden foran eget felt, og den endte hos wingbacken Gift Links, der tog chancen fra 20 meter og tordnede bolden i hjørnet via overliggeren efter 32 minutter.

Det satte gang i et målrigt sidste kvarter. I det 44. minut fik FCN endelig bonus foran kassen, da ghaneseren Ibrahim Osman stod helt umarkeret efter et gennemspillet angreb.

Alligevel endte halvlegen i nordsjællandsk tristesse, da AGF som så mange gange før i sæsonen viste farlighed ved et hjørnespark. I det tætbefolkede felt sendte Tobias Bech 2-1-målet ind via en afretning i den lange tillægstid.

Kampen fortsatte med at sprælle i begge ender efter pausen, hvor Osman efter kort tid var tæt på at udligne for anden gang, men hans flade afslutning strøg snert forbi stolpen.

Efter en time kom der så alligevel balance i stillingen. Andreas Schjelderup tog et frispark fra en god position og krøllede elegant bolden ind i hjørnet til 2-2.

Men AGF skulle komme foran for tredje gang. I første omgang tog Andreas Hansen sig af Tobias Bechs friløber, men med knap et kvarter tilbage blev det 3-2, da forsvareren Frederik Tingager headede et hjørnespark i nettet.

FCN havde bolden i nettet igen kort før tid, men i den VAR-løse kamp vurderede dommeren, at Osman havde begået frispark, før han headede bolden i mål.

I stedet endte det værre for FCN, der i tillægstiden blev ramt af en udvisning til Oliver Villadsen.

Han er dermed ude, når FCN skal til Aarhus og vinde returkampen for at holde liv i drømmen om en pokalfinale.

Den anden semifinale står mellem Silkeborg og Fredericia, der afvikler den første kamp fredag klokken 19.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’