AGF har ikke vundet en titel i 28 år, men det kan være, at tørken får en ende i denne sæson.
Fredag spillede aarhusianerne sig tættere på pokalfinalen, da de i den første af to semifinaler vandt med 3-2 på udebane over FC Nordsjælland.
AGF førte tre gange i den underholdende kamp og har nu det bedste udgangspunkt før returkampen i Aarhus 11. april.
AGF kom bedst ud til kampen, men FCN overtog hurtigt dominansen og skabte flere store muligheder.
En af dem tilfaldt Marcus Ingvartsen, men AGF-keeper Bailey Peacock-Farrell stod godt i vejen som i flere andre situationer i første halvleg.
Derfor kom udeholdets føring lidt ud af det blå. FCN mistede bolden foran eget felt, og den endte hos wingbacken Gift Links, der tog chancen fra 20 meter og tordnede bolden i hjørnet via overliggeren efter 32 minutter.
Det satte gang i et målrigt sidste kvarter. I det 44. minut fik FCN endelig bonus foran kassen, da ghaneseren Ibrahim Osman stod helt umarkeret efter et gennemspillet angreb.
Alligevel endte halvlegen i nordsjællandsk tristesse, da AGF som så mange gange før i sæsonen viste farlighed ved et hjørnespark. I det tætbefolkede felt sendte Tobias Bech 2-1-målet ind via en afretning i den lange tillægstid.
Kampen fortsatte med at sprælle i begge ender efter pausen, hvor Osman efter kort tid var tæt på at udligne for anden gang, men hans flade afslutning strøg snert forbi stolpen.
Efter en time kom der så alligevel balance i stillingen. Andreas Schjelderup tog et frispark fra en god position og krøllede elegant bolden ind i hjørnet til 2-2.
Men AGF skulle komme foran for tredje gang. I første omgang tog Andreas Hansen sig af Tobias Bechs friløber, men med knap et kvarter tilbage blev det 3-2, da forsvareren Frederik Tingager headede et hjørnespark i nettet.
FCN havde bolden i nettet igen kort før tid, men i den VAR-løse kamp vurderede dommeren, at Osman havde begået frispark, før han headede bolden i mål.
I stedet endte det værre for FCN, der i tillægstiden blev ramt af en udvisning til Oliver Villadsen.
Han er dermed ude, når FCN skal til Aarhus og vinde returkampen for at holde liv i drømmen om en pokalfinale.
Den anden semifinale står mellem Silkeborg og Fredericia, der afvikler den første kamp fredag klokken 19.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: PL-klub jagter Wolfsburg-profil
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
NYHEDER
Vanvittige scener – 416 tilbageholdt i Frankrig
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Spurs-stjerne tager pis på Arsenal
TOPNYHED
Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TRANSFER
Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
NYHEDER