Efter vanvidscomeback: ‘En fed fodboldkamp’

AGF lykkedes med at lave et vildt comeback i træningskampen mod FCK, hvor Nicolai Poulsen blev den store helt, og det er en rolle, han ikke er vant til at have.



VEJLBY, ÅRHUS (Tipsbladet): Wow, for en kamp! Hvis man ikke vidste bedre, skulle man tro, at der var point på spil, da AGF lørdag lavede et helt vildt comeback mod FC København i generalprøven inden det går løs i næste uge.

Københavnerne havde ellers en solid føring til pause på hele 3-0, men fire scoringer i anden halvleg sikrede hjemmeholdet en fantastisk start på deres nye hjemmebane i Vejlby, hvor de midlertidigt skal spille deres kampe, mens den nye station bliver bygget færdig. Der var også en intensitet i opgøret, som ikke plejer at være i træningskampe, slår matchvinder Nicolai Poulsen fast.

– Jeg synes, at der var rigtig meget nerve og intensitet i kampen mod FCK. Det var en fed fodboldkamp at være en del af, og jeg håber også, at det var en fed kamp for alle dem, der mødte op herude. Det var et fint punktum, vi fik sat på denne preseason, vi har været igennem, forklarer midtbanekrigeren overfor den fremmødte presse og uddyber.

– I bund og grund synes jeg ikke, at vi skal være bagud med 3-0 til pause, men omvendt skal den heller ikke hedde 4-0 til os i anden halvleg, så det bliver sådan lidt en underlig kamp i perioder, der bliver lidt mere løssluppen i anden halvleg, de er lidt løsslupne i anden halvleg, og vi får den prikket ind til allersidst, hvilket giver en forløsende 4-3 sejr.

Det var dybt inde i overtiden, at Nicolai Poulsen sikrede sejren til AGF, og den rolle er bestemt ikke noget, han er vant til at befinde sig i.

– Det var da en fed fornemmelse at score i overtiden, selvom det bare var en træningskamp. At score det afgørende mål i en fodboldkamp er altid fedt, og så er det ikke nogen hemmelighed, at jeg ikke er garant for mange mål, som gutterne har lavet lidt sjov med derinde. Så er det ærgerligt, at jeg har ‘brugt’ den allerede, fortæller han med et smil.

Hvorefter han blev spurgt ind til, hvornår han sidst havde afgjort en kamp.

– U19-tiden, tror jeg? Ej, det er lang tid siden.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘En fed stemning’
Kampen blev overværet af godt og vel 5.000 tilskuere, der havde fundet plads på det nye stadion, hvilket ikke er noget, der er helt normalt, når der er tale om en træningskamp på en råkold februardag, hvor der ikke er point på spil.

– Det var egentlig lidt specielt. Det var stadigvæk en træningskamp, selvom det føltes som en Superliga-kamp. Men omvendt synes jeg, at det var rart at prøve det af for at se, hvordan det bliver herude, og jeg synes, det var en fed stemning herude. Jeg tror, det kommer til at gavne os, at vi kan få lagt noget tryk på modstanderen via den her intime stemning, så det tror jeg bliver rigtig godt.

AGF spiller deres første gældende kamp på den nye hjemmebane den 23. februar, når de møder AaB i den jyske klassiker.





TransferLIVE: Diant Ramaj tæt på ny klub




LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Supercomputer: De vinder Superligaen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Arsenal jagter Spurs-stjerne

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen