VEJLBY, ÅRHUS (Tipsbladet): Wow, for en kamp! Hvis man ikke vidste bedre, skulle man tro, at der var point på spil, da AGF lørdag lavede et helt vildt comeback mod FC København i generalprøven inden det går løs i næste uge.
Københavnerne havde ellers en solid føring til pause på hele 3-0, men fire scoringer i anden halvleg sikrede hjemmeholdet en fantastisk start på deres nye hjemmebane i Vejlby, hvor de midlertidigt skal spille deres kampe, mens den nye station bliver bygget færdig. Der var også en intensitet i opgøret, som ikke plejer at være i træningskampe, slår matchvinder Nicolai Poulsen fast.
– Jeg synes, at der var rigtig meget nerve og intensitet i kampen mod FCK. Det var en fed fodboldkamp at være en del af, og jeg håber også, at det var en fed kamp for alle dem, der mødte op herude. Det var et fint punktum, vi fik sat på denne preseason, vi har været igennem, forklarer midtbanekrigeren overfor den fremmødte presse og uddyber.
– I bund og grund synes jeg ikke, at vi skal være bagud med 3-0 til pause, men omvendt skal den heller ikke hedde 4-0 til os i anden halvleg, så det bliver sådan lidt en underlig kamp i perioder, der bliver lidt mere løssluppen i anden halvleg, de er lidt løsslupne i anden halvleg, og vi får den prikket ind til allersidst, hvilket giver en forløsende 4-3 sejr.
Det var dybt inde i overtiden, at Nicolai Poulsen sikrede sejren til AGF, og den rolle er bestemt ikke noget, han er vant til at befinde sig i.
– Det var da en fed fornemmelse at score i overtiden, selvom det bare var en træningskamp. At score det afgørende mål i en fodboldkamp er altid fedt, og så er det ikke nogen hemmelighed, at jeg ikke er garant for mange mål, som gutterne har lavet lidt sjov med derinde. Så er det ærgerligt, at jeg har ‘brugt’ den allerede, fortæller han med et smil.
Hvorefter han blev spurgt ind til, hvornår han sidst havde afgjort en kamp.
– U19-tiden, tror jeg? Ej, det er lang tid siden.
Artiklen fortsætter under billedet.

‘En fed stemning’
Kampen blev overværet af godt og vel 5.000 tilskuere, der havde fundet plads på det nye stadion, hvilket ikke er noget, der er helt normalt, når der er tale om en træningskamp på en råkold februardag, hvor der ikke er point på spil.
– Det var egentlig lidt specielt. Det var stadigvæk en træningskamp, selvom det føltes som en Superliga-kamp. Men omvendt synes jeg, at det var rart at prøve det af for at se, hvordan det bliver herude, og jeg synes, det var en fed stemning herude. Jeg tror, det kommer til at gavne os, at vi kan få lagt noget tryk på modstanderen via den her intime stemning, så det tror jeg bliver rigtig godt.
AGF spiller deres første gældende kamp på den nye hjemmebane den 23. februar, når de møder AaB i den jyske klassiker.
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur