Efter vanvidscomeback: ‘En fed fodboldkamp’

AGF lykkedes med at lave et vildt comeback i træningskampen mod FCK, hvor Nicolai Poulsen blev den store helt, og det er en rolle, han ikke er vant til at have.



VEJLBY, ÅRHUS (Tipsbladet): Wow, for en kamp! Hvis man ikke vidste bedre, skulle man tro, at der var point på spil, da AGF lørdag lavede et helt vildt comeback mod FC København i generalprøven inden det går løs i næste uge.

Københavnerne havde ellers en solid føring til pause på hele 3-0, men fire scoringer i anden halvleg sikrede hjemmeholdet en fantastisk start på deres nye hjemmebane i Vejlby, hvor de midlertidigt skal spille deres kampe, mens den nye station bliver bygget færdig. Der var også en intensitet i opgøret, som ikke plejer at være i træningskampe, slår matchvinder Nicolai Poulsen fast.

– Jeg synes, at der var rigtig meget nerve og intensitet i kampen mod FCK. Det var en fed fodboldkamp at være en del af, og jeg håber også, at det var en fed kamp for alle dem, der mødte op herude. Det var et fint punktum, vi fik sat på denne preseason, vi har været igennem, forklarer midtbanekrigeren overfor den fremmødte presse og uddyber.

– I bund og grund synes jeg ikke, at vi skal være bagud med 3-0 til pause, men omvendt skal den heller ikke hedde 4-0 til os i anden halvleg, så det bliver sådan lidt en underlig kamp i perioder, der bliver lidt mere løssluppen i anden halvleg, de er lidt løsslupne i anden halvleg, og vi får den prikket ind til allersidst, hvilket giver en forløsende 4-3 sejr.

Det var dybt inde i overtiden, at Nicolai Poulsen sikrede sejren til AGF, og den rolle er bestemt ikke noget, han er vant til at befinde sig i.

– Det var da en fed fornemmelse at score i overtiden, selvom det bare var en træningskamp. At score det afgørende mål i en fodboldkamp er altid fedt, og så er det ikke nogen hemmelighed, at jeg ikke er garant for mange mål, som gutterne har lavet lidt sjov med derinde. Så er det ærgerligt, at jeg har ‘brugt’ den allerede, fortæller han med et smil.

Hvorefter han blev spurgt ind til, hvornår han sidst havde afgjort en kamp.

– U19-tiden, tror jeg? Ej, det er lang tid siden.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘En fed stemning’
Kampen blev overværet af godt og vel 5.000 tilskuere, der havde fundet plads på det nye stadion, hvilket ikke er noget, der er helt normalt, når der er tale om en træningskamp på en råkold februardag, hvor der ikke er point på spil.

– Det var egentlig lidt specielt. Det var stadigvæk en træningskamp, selvom det føltes som en Superliga-kamp. Men omvendt synes jeg, at det var rart at prøve det af for at se, hvordan det bliver herude, og jeg synes, det var en fed stemning herude. Jeg tror, det kommer til at gavne os, at vi kan få lagt noget tryk på modstanderen via den her intime stemning, så det tror jeg bliver rigtig godt.

AGF spiller deres første gældende kamp på den nye hjemmebane den 23. februar, når de møder AaB i den jyske klassiker.





Grundspillets hold i Superligaen 25/26




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Fuld opbakning til Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

‘Det er tæt på uforklarligt’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Voldsomt skænderi i FC København

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Henter kæmpe Superliga-flop

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

FC København-fans raser

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Chokpris på Victor Froholdt

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet