VEJLBY, ÅRHUS (Tipsbladet): Wow, for en kamp! Hvis man ikke vidste bedre, skulle man tro, at der var point på spil, da AGF lørdag lavede et helt vildt comeback mod FC København i generalprøven inden det går løs i næste uge.
Københavnerne havde ellers en solid føring til pause på hele 3-0, men fire scoringer i anden halvleg sikrede hjemmeholdet en fantastisk start på deres nye hjemmebane i Vejlby, hvor de midlertidigt skal spille deres kampe, mens den nye station bliver bygget færdig. Der var også en intensitet i opgøret, som ikke plejer at være i træningskampe, slår matchvinder Nicolai Poulsen fast.
– Jeg synes, at der var rigtig meget nerve og intensitet i kampen mod FCK. Det var en fed fodboldkamp at være en del af, og jeg håber også, at det var en fed kamp for alle dem, der mødte op herude. Det var et fint punktum, vi fik sat på denne preseason, vi har været igennem, forklarer midtbanekrigeren overfor den fremmødte presse og uddyber.
– I bund og grund synes jeg ikke, at vi skal være bagud med 3-0 til pause, men omvendt skal den heller ikke hedde 4-0 til os i anden halvleg, så det bliver sådan lidt en underlig kamp i perioder, der bliver lidt mere løssluppen i anden halvleg, de er lidt løsslupne i anden halvleg, og vi får den prikket ind til allersidst, hvilket giver en forløsende 4-3 sejr.
Det var dybt inde i overtiden, at Nicolai Poulsen sikrede sejren til AGF, og den rolle er bestemt ikke noget, han er vant til at befinde sig i.
– Det var da en fed fornemmelse at score i overtiden, selvom det bare var en træningskamp. At score det afgørende mål i en fodboldkamp er altid fedt, og så er det ikke nogen hemmelighed, at jeg ikke er garant for mange mål, som gutterne har lavet lidt sjov med derinde. Så er det ærgerligt, at jeg har ‘brugt’ den allerede, fortæller han med et smil.
Hvorefter han blev spurgt ind til, hvornår han sidst havde afgjort en kamp.
– U19-tiden, tror jeg? Ej, det er lang tid siden.
Artiklen fortsætter under billedet.

‘En fed stemning’
Kampen blev overværet af godt og vel 5.000 tilskuere, der havde fundet plads på det nye stadion, hvilket ikke er noget, der er helt normalt, når der er tale om en træningskamp på en råkold februardag, hvor der ikke er point på spil.
– Det var egentlig lidt specielt. Det var stadigvæk en træningskamp, selvom det føltes som en Superliga-kamp. Men omvendt synes jeg, at det var rart at prøve det af for at se, hvordan det bliver herude, og jeg synes, det var en fed stemning herude. Jeg tror, det kommer til at gavne os, at vi kan få lagt noget tryk på modstanderen via den her intime stemning, så det tror jeg bliver rigtig godt.
AGF spiller deres første gældende kamp på den nye hjemmebane den 23. februar, når de møder AaB i den jyske klassiker.
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
NYHEDER
Sønderjyske er tilbage i medaljekampen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER