Efter vanvidscomeback: ‘En fed fodboldkamp’

AGF lykkedes med at lave et vildt comeback i træningskampen mod FCK, hvor Nicolai Poulsen blev den store helt, og det er en rolle, han ikke er vant til at have.



VEJLBY, ÅRHUS (Tipsbladet): Wow, for en kamp! Hvis man ikke vidste bedre, skulle man tro, at der var point på spil, da AGF lørdag lavede et helt vildt comeback mod FC København i generalprøven inden det går løs i næste uge.

Københavnerne havde ellers en solid føring til pause på hele 3-0, men fire scoringer i anden halvleg sikrede hjemmeholdet en fantastisk start på deres nye hjemmebane i Vejlby, hvor de midlertidigt skal spille deres kampe, mens den nye station bliver bygget færdig. Der var også en intensitet i opgøret, som ikke plejer at være i træningskampe, slår matchvinder Nicolai Poulsen fast.

– Jeg synes, at der var rigtig meget nerve og intensitet i kampen mod FCK. Det var en fed fodboldkamp at være en del af, og jeg håber også, at det var en fed kamp for alle dem, der mødte op herude. Det var et fint punktum, vi fik sat på denne preseason, vi har været igennem, forklarer midtbanekrigeren overfor den fremmødte presse og uddyber.

– I bund og grund synes jeg ikke, at vi skal være bagud med 3-0 til pause, men omvendt skal den heller ikke hedde 4-0 til os i anden halvleg, så det bliver sådan lidt en underlig kamp i perioder, der bliver lidt mere løssluppen i anden halvleg, de er lidt løsslupne i anden halvleg, og vi får den prikket ind til allersidst, hvilket giver en forløsende 4-3 sejr.

Det var dybt inde i overtiden, at Nicolai Poulsen sikrede sejren til AGF, og den rolle er bestemt ikke noget, han er vant til at befinde sig i.

– Det var da en fed fornemmelse at score i overtiden, selvom det bare var en træningskamp. At score det afgørende mål i en fodboldkamp er altid fedt, og så er det ikke nogen hemmelighed, at jeg ikke er garant for mange mål, som gutterne har lavet lidt sjov med derinde. Så er det ærgerligt, at jeg har ‘brugt’ den allerede, fortæller han med et smil.

Hvorefter han blev spurgt ind til, hvornår han sidst havde afgjort en kamp.

– U19-tiden, tror jeg? Ej, det er lang tid siden.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘En fed stemning’
Kampen blev overværet af godt og vel 5.000 tilskuere, der havde fundet plads på det nye stadion, hvilket ikke er noget, der er helt normalt, når der er tale om en træningskamp på en råkold februardag, hvor der ikke er point på spil.

– Det var egentlig lidt specielt. Det var stadigvæk en træningskamp, selvom det føltes som en Superliga-kamp. Men omvendt synes jeg, at det var rart at prøve det af for at se, hvordan det bliver herude, og jeg synes, det var en fed stemning herude. Jeg tror, det kommer til at gavne os, at vi kan få lagt noget tryk på modstanderen via den her intime stemning, så det tror jeg bliver rigtig godt.

AGF spiller deres første gældende kamp på den nye hjemmebane den 23. februar, når de møder AaB i den jyske klassiker.





‘Det var forfærdeligt at se på!’




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Jagter Christian Nørgaard

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

FC København – FC Nordsjælland

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

– Enten FCK eller også stopper han?

Stort Brøndby-boost

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’