AGF’s dårlige stime i Superligaen sluttede på Lyngby Stadion søndag eftermiddag takket være Tobias Bech.
Den offensive spiller leverede to scoringer i en stensikker 2-0-sejr over Lyngby Boldklub, og dermed kom der endelig tre point ind på tavlen efter fem kampe uden en sejr i den bedste danske række.
Derfor var det også en glad og lettet målscorer, der satte ord på sejrens sødme.
– Vi havde optræk til mere, og jeg synes, at det var en fortjent sejr. Det smager godt lige nu.
– Det var helt vildt vigtigt. Jeg synes, at det betyder lidt mere end tre point, når vi har gået så langt tid uden sejr, siger Tobias Bech.
Lyngby har notorisk været et sted, hvor flere hold har haft problemer. Derfor betød det også ekstra meget at lukke fuldstændig ned for et Lyngby-mandskab, der efter 2-0-scoringen var langt fra AGF’s mål.
– Det er megavigtigt at tage herover og vinde. Jeg synes, at det er et undervurderet sted at spille. Det er et svært sted, og der er ikke mange, der kommer hertil og bare lige vinder.
– Der er også mange store hold, der har smidt point her. Vi vandt 2-0, og det var en stensikker sejr. Det betyder meget oven på en hård periode.
Cheftræner i AGF Uwe Rösler var naturligvis også glad for resultatet og for sin målscorer, for tyskeren havde regnet med, at der ville komme mål fra sin offensive spiller.
– Jeg fortalte ham i dag, at han ville score. Han har nu scoret fire mål, og det er et godt antal mål. Han har ikke spillet alle minutter, og jeg tror, at der er mere at komme efter i form af mål og assister. Vi behøvede den sejr. Det var utrolig vigtigt mod en direkte konkurrent, siger cheftræneren.
I Lyngby-lejren var cheftræner Freyr Alexandersson meget utilfreds over udtrykket fra sit mandskab. Især i anden halvleg.
– Jeg var skuffet. Efter 2-0-målet var det lidt som om, at spillerne blev bekymrede for at tabe stort. Vi manglede gejst derfra, og det var jeg utilfreds med.
AGF ligger med sejren på sjettepladsen i Superligaen, mens Lyngby er nummer syv.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER