AGF’s dårlige stime i Superligaen sluttede på Lyngby Stadion søndag eftermiddag takket være Tobias Bech.
Den offensive spiller leverede to scoringer i en stensikker 2-0-sejr over Lyngby Boldklub, og dermed kom der endelig tre point ind på tavlen efter fem kampe uden en sejr i den bedste danske række.
Derfor var det også en glad og lettet målscorer, der satte ord på sejrens sødme.
– Vi havde optræk til mere, og jeg synes, at det var en fortjent sejr. Det smager godt lige nu.
– Det var helt vildt vigtigt. Jeg synes, at det betyder lidt mere end tre point, når vi har gået så langt tid uden sejr, siger Tobias Bech.
Lyngby har notorisk været et sted, hvor flere hold har haft problemer. Derfor betød det også ekstra meget at lukke fuldstændig ned for et Lyngby-mandskab, der efter 2-0-scoringen var langt fra AGF’s mål.
– Det er megavigtigt at tage herover og vinde. Jeg synes, at det er et undervurderet sted at spille. Det er et svært sted, og der er ikke mange, der kommer hertil og bare lige vinder.
– Der er også mange store hold, der har smidt point her. Vi vandt 2-0, og det var en stensikker sejr. Det betyder meget oven på en hård periode.
Cheftræner i AGF Uwe Rösler var naturligvis også glad for resultatet og for sin målscorer, for tyskeren havde regnet med, at der ville komme mål fra sin offensive spiller.
– Jeg fortalte ham i dag, at han ville score. Han har nu scoret fire mål, og det er et godt antal mål. Han har ikke spillet alle minutter, og jeg tror, at der er mere at komme efter i form af mål og assister. Vi behøvede den sejr. Det var utrolig vigtigt mod en direkte konkurrent, siger cheftræneren.
I Lyngby-lejren var cheftræner Freyr Alexandersson meget utilfreds over udtrykket fra sit mandskab. Især i anden halvleg.
– Jeg var skuffet. Efter 2-0-målet var det lidt som om, at spillerne blev bekymrede for at tabe stort. Vi manglede gejst derfra, og det var jeg utilfreds med.
AGF ligger med sejren på sjettepladsen i Superligaen, mens Lyngby er nummer syv.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Brian Riemer peger på tre årsager
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER