Rösler: Sagde til Bech at han ville score

Tobias Bech var glad for at levere og sikre sejren over Lyngby med sine to mål efter en hård periode.



AGF’s dårlige stime i Superligaen sluttede på Lyngby Stadion søndag eftermiddag takket være Tobias Bech.

Den offensive spiller leverede to scoringer i en stensikker 2-0-sejr over Lyngby Boldklub, og dermed kom der endelig tre point ind på tavlen efter fem kampe uden en sejr i den bedste danske række.

Derfor var det også en glad og lettet målscorer, der satte ord på sejrens sødme.

– Vi havde optræk til mere, og jeg synes, at det var en fortjent sejr. Det smager godt lige nu.

– Det var helt vildt vigtigt. Jeg synes, at det betyder lidt mere end tre point, når vi har gået så langt tid uden sejr, siger Tobias Bech.

Lyngby har notorisk været et sted, hvor flere hold har haft problemer. Derfor betød det også ekstra meget at lukke fuldstændig ned for et Lyngby-mandskab, der efter 2-0-scoringen var langt fra AGF’s mål.

– Det er megavigtigt at tage herover og vinde. Jeg synes, at det er et undervurderet sted at spille. Det er et svært sted, og der er ikke mange, der kommer hertil og bare lige vinder.

– Der er også mange store hold, der har smidt point her. Vi vandt 2-0, og det var en stensikker sejr. Det betyder meget oven på en hård periode.

Cheftræner i AGF Uwe Rösler var naturligvis også glad for resultatet og for sin målscorer, for tyskeren havde regnet med, at der ville komme mål fra sin offensive spiller.

– Jeg fortalte ham i dag, at han ville score. Han har nu scoret fire mål, og det er et godt antal mål. Han har ikke spillet alle minutter, og jeg tror, at der er mere at komme efter i form af mål og assister. Vi behøvede den sejr. Det var utrolig vigtigt mod en direkte konkurrent, siger cheftræneren.

I Lyngby-lejren var cheftræner Freyr Alexandersson meget utilfreds over udtrykket fra sit mandskab. Især i anden halvleg.

– Jeg var skuffet. Efter 2-0-målet var det lidt som om, at spillerne blev bekymrede for at tabe stort. Vi manglede gejst derfra, og det var jeg utilfreds med.

AGF ligger med sejren på sjettepladsen i Superligaen, mens Lyngby er nummer syv.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’