Rösler: Sagde til Bech at han ville score

Tobias Bech var glad for at levere og sikre sejren over Lyngby med sine to mål efter en hård periode.



AGF’s dårlige stime i Superligaen sluttede på Lyngby Stadion søndag eftermiddag takket være Tobias Bech.

Den offensive spiller leverede to scoringer i en stensikker 2-0-sejr over Lyngby Boldklub, og dermed kom der endelig tre point ind på tavlen efter fem kampe uden en sejr i den bedste danske række.

Derfor var det også en glad og lettet målscorer, der satte ord på sejrens sødme.

– Vi havde optræk til mere, og jeg synes, at det var en fortjent sejr. Det smager godt lige nu.

– Det var helt vildt vigtigt. Jeg synes, at det betyder lidt mere end tre point, når vi har gået så langt tid uden sejr, siger Tobias Bech.

Lyngby har notorisk været et sted, hvor flere hold har haft problemer. Derfor betød det også ekstra meget at lukke fuldstændig ned for et Lyngby-mandskab, der efter 2-0-scoringen var langt fra AGF’s mål.

– Det er megavigtigt at tage herover og vinde. Jeg synes, at det er et undervurderet sted at spille. Det er et svært sted, og der er ikke mange, der kommer hertil og bare lige vinder.

– Der er også mange store hold, der har smidt point her. Vi vandt 2-0, og det var en stensikker sejr. Det betyder meget oven på en hård periode.

Cheftræner i AGF Uwe Rösler var naturligvis også glad for resultatet og for sin målscorer, for tyskeren havde regnet med, at der ville komme mål fra sin offensive spiller.

– Jeg fortalte ham i dag, at han ville score. Han har nu scoret fire mål, og det er et godt antal mål. Han har ikke spillet alle minutter, og jeg tror, at der er mere at komme efter i form af mål og assister. Vi behøvede den sejr. Det var utrolig vigtigt mod en direkte konkurrent, siger cheftræneren.

I Lyngby-lejren var cheftræner Freyr Alexandersson meget utilfreds over udtrykket fra sit mandskab. Især i anden halvleg.

– Jeg var skuffet. Efter 2-0-målet var det lidt som om, at spillerne blev bekymrede for at tabe stort. Vi manglede gejst derfra, og det var jeg utilfreds med.

AGF ligger med sejren på sjettepladsen i Superligaen, mens Lyngby er nummer syv.

/ritzau/






Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Skidt nyt om Lukas Lerager



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper