AGF i dårlig stime: Brug for pause fra hinanden

Det har været sundt med en landsholdspause i Århus.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det var smil, høje råb, lidt skældud og en masse ros til spillerne, da AGF trænede i solskinnet forud for første kamp i slutspillet.

AGF skal nedkæmpe FC Nordsjælland, og det kan man jo godt spørge sig selv, om århusianerne overhovedet er i stand til, efter de var heldige med at spille 1-1 i Randers og derefter spillede uafgjort med Viborg og tabte til Vejle Boldklub.

Vejle-kampen er der da heller ikke nogen på Fredensvang, der er den mindste smule tilfredse med.

Men efter en landsholdspause med tid til at træne og ikke mindst til at holde lidt fri, er optimismen på vej tilbage i Århus, selv om man risikerer at undvære en skadet Mikael Anderson i søndagens kamp.

– Først og fremmest havde alle brug for en pause. Vi havde godt af træningskampen mod AaB [torsdag i sidste uge, endte 1-1], hvor nogle spillere, der havde brug for 90 minutter for at komme i kampform, spillede 90 minutter. Mens andre som Patrick Mortensen og Frederik Tingager fik en pause, fordi de havde brug for det, siger Uwe Rösler.

– Og så havde vi tre dages pause fra fodbold, fra hinanden, fra den her bygning og for nogles vedkommende fra Århus. Tag ikke fejl, jeg elsker Århus, men jeg siger bare, at når man kommer tilbage, føler man sig revitaliseret. Og så er man klar til at klø på. Nu starter vi med en hjemmekamp, hvilket efter min mening er rigtig godt.

– Vi har lidt mere selvtillid, vi får et løft af at spille foran vores fans. Og vi husker, vi vandt den sidste hjemmekamp over dem 4-2. Så der er nogle faktorer, der gør, at vi kan opbygge momentum, siger AGF-cheftræneren.

38 indlæg
Der må sidde en AGF-fan eller to og tænke tanken, at de seneste tre kampe var lidt af et spild for AGF, der med ni point mod tre modstandere lavere i tabellen havde været i hælene på FC Midtjylland fra en andenplads her ved starten af slutspillet.

I stedet ligner det et hundeslagsmål for AGF om tredjepladsen med FCM og FCK som temmelig klare favoritter til at placere mesterskabet mellem sig.

Men at Superligaen er tæt og svær er ikke noget, AGF-cheftræneren vil begræde, og mens han er træt af AGF’s første halvleg mod Vejle og en dræbende 3-1-scoring til vejlenserne, er det ikke lutter sortsind og bange anelser, den erfarne tyske fodboldtræner ser tilbage på.

Optakt til AGF - Viborg i Superligaen
Optakt til AGF – Viborg i Superligaen. Foto: Ritzau / Alamy Stock Photo

– Vi skabte mere end nok til at score i anden halvleg. Det kommer også an på, hvad man vil have. Vil man spille som Brøndby, spillede vi ikke godt. Men når man spiller med to store angribere og har 38 forsøg på indlæg plus 12 hjørnespark og dertil frispark, så havde vi vel 45 bolde ind i boksen til ligaens bedste boksangriber og en Youssouph Badji, der scorede et fremragende mål, siger Uwe Rösler.

– Vi kan jo alle se, hvordan tabellen ser ud, at det er ekstremt tæt, og at hver kamp og hvert point tæller, ja endda hver scoring. Bare se det, der skete med Brøndby og Silkeborg, der blev nummer seks og syv på målscoren.

– Så alt er i spil, og det er også det, der efter min mening gør den her 12-holds Superliga så attraktiv. Fra første til sidste spilledag er spændingsniveauet så højt. Det er ikke som Championship, hvor man kan starte langsomt og stadig nå med senere på sæsonen. Vi skal have vores energiniveauer tilbage og få vores mentale energi tilbage, træffe de rigtige beslutninger. Det er som på et diskotek, man skal kunne se alle lysene og ikke den der tåge, de nogle gange sprøjter ud. Jeg vil skinnende, klare lys, ikke den der forbandede tåge, siger Uwe Rösler med et smil.

AGF starter slutspillet på 36 point, præcis som man også gjorde for et år siden, mens man havde 35 point i sæsonen 2022/23 efter de første 22 runders grundspil.

AGF har et point mere end søndagens modstander FC Nordsjælland.



Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Hylder ny United-spiller

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Steve Coopers højre hånd afviser

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

– Han tog mig på røven!

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Vil købe dansk landsholdsbobler

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

– Jeg var mega ked af det

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

– Alle ønskede at sende et signal

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Forventer friske danskere efter fiasko

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Pione Sisto på vej væk?

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen