ÅRHUS (Tipsbladet): Det var smil, høje råb, lidt skældud og en masse ros til spillerne, da AGF trænede i solskinnet forud for første kamp i slutspillet.
AGF skal nedkæmpe FC Nordsjælland, og det kan man jo godt spørge sig selv, om århusianerne overhovedet er i stand til, efter de var heldige med at spille 1-1 i Randers og derefter spillede uafgjort med Viborg og tabte til Vejle Boldklub.
Vejle-kampen er der da heller ikke nogen på Fredensvang, der er den mindste smule tilfredse med.
Men efter en landsholdspause med tid til at træne og ikke mindst til at holde lidt fri, er optimismen på vej tilbage i Århus, selv om man risikerer at undvære en skadet Mikael Anderson i søndagens kamp.
– Først og fremmest havde alle brug for en pause. Vi havde godt af træningskampen mod AaB [torsdag i sidste uge, endte 1-1], hvor nogle spillere, der havde brug for 90 minutter for at komme i kampform, spillede 90 minutter. Mens andre som Patrick Mortensen og Frederik Tingager fik en pause, fordi de havde brug for det, siger Uwe Rösler.
– Og så havde vi tre dages pause fra fodbold, fra hinanden, fra den her bygning og for nogles vedkommende fra Århus. Tag ikke fejl, jeg elsker Århus, men jeg siger bare, at når man kommer tilbage, føler man sig revitaliseret. Og så er man klar til at klø på. Nu starter vi med en hjemmekamp, hvilket efter min mening er rigtig godt.
– Vi har lidt mere selvtillid, vi får et løft af at spille foran vores fans. Og vi husker, vi vandt den sidste hjemmekamp over dem 4-2. Så der er nogle faktorer, der gør, at vi kan opbygge momentum, siger AGF-cheftræneren.
38 indlæg
Der må sidde en AGF-fan eller to og tænke tanken, at de seneste tre kampe var lidt af et spild for AGF, der med ni point mod tre modstandere lavere i tabellen havde været i hælene på FC Midtjylland fra en andenplads her ved starten af slutspillet.
I stedet ligner det et hundeslagsmål for AGF om tredjepladsen med FCM og FCK som temmelig klare favoritter til at placere mesterskabet mellem sig.
Men at Superligaen er tæt og svær er ikke noget, AGF-cheftræneren vil begræde, og mens han er træt af AGF’s første halvleg mod Vejle og en dræbende 3-1-scoring til vejlenserne, er det ikke lutter sortsind og bange anelser, den erfarne tyske fodboldtræner ser tilbage på.

– Vi skabte mere end nok til at score i anden halvleg. Det kommer også an på, hvad man vil have. Vil man spille som Brøndby, spillede vi ikke godt. Men når man spiller med to store angribere og har 38 forsøg på indlæg plus 12 hjørnespark og dertil frispark, så havde vi vel 45 bolde ind i boksen til ligaens bedste boksangriber og en Youssouph Badji, der scorede et fremragende mål, siger Uwe Rösler.
– Vi kan jo alle se, hvordan tabellen ser ud, at det er ekstremt tæt, og at hver kamp og hvert point tæller, ja endda hver scoring. Bare se det, der skete med Brøndby og Silkeborg, der blev nummer seks og syv på målscoren.
– Så alt er i spil, og det er også det, der efter min mening gør den her 12-holds Superliga så attraktiv. Fra første til sidste spilledag er spændingsniveauet så højt. Det er ikke som Championship, hvor man kan starte langsomt og stadig nå med senere på sæsonen. Vi skal have vores energiniveauer tilbage og få vores mentale energi tilbage, træffe de rigtige beslutninger. Det er som på et diskotek, man skal kunne se alle lysene og ikke den der tåge, de nogle gange sprøjter ud. Jeg vil skinnende, klare lys, ikke den der forbandede tåge, siger Uwe Rösler med et smil.
AGF starter slutspillet på 36 point, præcis som man også gjorde for et år siden, mens man havde 35 point i sæsonen 2022/23 efter de første 22 runders grundspil.
AGF har et point mere end søndagens modstander FC Nordsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
Tuchel klarmelder stor profil
EKSKLUSIVT