ÅRHUS (Tipsbladet): Det var smil, høje råb, lidt skældud og en masse ros til spillerne, da AGF trænede i solskinnet forud for første kamp i slutspillet.
AGF skal nedkæmpe FC Nordsjælland, og det kan man jo godt spørge sig selv, om århusianerne overhovedet er i stand til, efter de var heldige med at spille 1-1 i Randers og derefter spillede uafgjort med Viborg og tabte til Vejle Boldklub.
Vejle-kampen er der da heller ikke nogen på Fredensvang, der er den mindste smule tilfredse med.
Men efter en landsholdspause med tid til at træne og ikke mindst til at holde lidt fri, er optimismen på vej tilbage i Århus, selv om man risikerer at undvære en skadet Mikael Anderson i søndagens kamp.
– Først og fremmest havde alle brug for en pause. Vi havde godt af træningskampen mod AaB [torsdag i sidste uge, endte 1-1], hvor nogle spillere, der havde brug for 90 minutter for at komme i kampform, spillede 90 minutter. Mens andre som Patrick Mortensen og Frederik Tingager fik en pause, fordi de havde brug for det, siger Uwe Rösler.
– Og så havde vi tre dages pause fra fodbold, fra hinanden, fra den her bygning og for nogles vedkommende fra Århus. Tag ikke fejl, jeg elsker Århus, men jeg siger bare, at når man kommer tilbage, føler man sig revitaliseret. Og så er man klar til at klø på. Nu starter vi med en hjemmekamp, hvilket efter min mening er rigtig godt.
– Vi har lidt mere selvtillid, vi får et løft af at spille foran vores fans. Og vi husker, vi vandt den sidste hjemmekamp over dem 4-2. Så der er nogle faktorer, der gør, at vi kan opbygge momentum, siger AGF-cheftræneren.
38 indlæg
Der må sidde en AGF-fan eller to og tænke tanken, at de seneste tre kampe var lidt af et spild for AGF, der med ni point mod tre modstandere lavere i tabellen havde været i hælene på FC Midtjylland fra en andenplads her ved starten af slutspillet.
I stedet ligner det et hundeslagsmål for AGF om tredjepladsen med FCM og FCK som temmelig klare favoritter til at placere mesterskabet mellem sig.
Men at Superligaen er tæt og svær er ikke noget, AGF-cheftræneren vil begræde, og mens han er træt af AGF’s første halvleg mod Vejle og en dræbende 3-1-scoring til vejlenserne, er det ikke lutter sortsind og bange anelser, den erfarne tyske fodboldtræner ser tilbage på.

– Vi skabte mere end nok til at score i anden halvleg. Det kommer også an på, hvad man vil have. Vil man spille som Brøndby, spillede vi ikke godt. Men når man spiller med to store angribere og har 38 forsøg på indlæg plus 12 hjørnespark og dertil frispark, så havde vi vel 45 bolde ind i boksen til ligaens bedste boksangriber og en Youssouph Badji, der scorede et fremragende mål, siger Uwe Rösler.
– Vi kan jo alle se, hvordan tabellen ser ud, at det er ekstremt tæt, og at hver kamp og hvert point tæller, ja endda hver scoring. Bare se det, der skete med Brøndby og Silkeborg, der blev nummer seks og syv på målscoren.
– Så alt er i spil, og det er også det, der efter min mening gør den her 12-holds Superliga så attraktiv. Fra første til sidste spilledag er spændingsniveauet så højt. Det er ikke som Championship, hvor man kan starte langsomt og stadig nå med senere på sæsonen. Vi skal have vores energiniveauer tilbage og få vores mentale energi tilbage, træffe de rigtige beslutninger. Det er som på et diskotek, man skal kunne se alle lysene og ikke den der tåge, de nogle gange sprøjter ud. Jeg vil skinnende, klare lys, ikke den der forbandede tåge, siger Uwe Rösler med et smil.
AGF starter slutspillet på 36 point, præcis som man også gjorde for et år siden, mens man havde 35 point i sæsonen 2022/23 efter de første 22 runders grundspil.
AGF har et point mere end søndagens modstander FC Nordsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
AVIS
Storklub har taget kontakt
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
MEDIE
Choktransfer på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
– Han leder efter et sted at eksplodere
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
‘Thomas Frank løber tør for tid’
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
