ÅRHUS (Tipsbladet): Det var smil, høje råb, lidt skældud og en masse ros til spillerne, da AGF trænede i solskinnet forud for første kamp i slutspillet.
AGF skal nedkæmpe FC Nordsjælland, og det kan man jo godt spørge sig selv, om århusianerne overhovedet er i stand til, efter de var heldige med at spille 1-1 i Randers og derefter spillede uafgjort med Viborg og tabte til Vejle Boldklub.
Vejle-kampen er der da heller ikke nogen på Fredensvang, der er den mindste smule tilfredse med.
Men efter en landsholdspause med tid til at træne og ikke mindst til at holde lidt fri, er optimismen på vej tilbage i Århus, selv om man risikerer at undvære en skadet Mikael Anderson i søndagens kamp.
– Først og fremmest havde alle brug for en pause. Vi havde godt af træningskampen mod AaB [torsdag i sidste uge, endte 1-1], hvor nogle spillere, der havde brug for 90 minutter for at komme i kampform, spillede 90 minutter. Mens andre som Patrick Mortensen og Frederik Tingager fik en pause, fordi de havde brug for det, siger Uwe Rösler.
– Og så havde vi tre dages pause fra fodbold, fra hinanden, fra den her bygning og for nogles vedkommende fra Århus. Tag ikke fejl, jeg elsker Århus, men jeg siger bare, at når man kommer tilbage, føler man sig revitaliseret. Og så er man klar til at klø på. Nu starter vi med en hjemmekamp, hvilket efter min mening er rigtig godt.
– Vi har lidt mere selvtillid, vi får et løft af at spille foran vores fans. Og vi husker, vi vandt den sidste hjemmekamp over dem 4-2. Så der er nogle faktorer, der gør, at vi kan opbygge momentum, siger AGF-cheftræneren.
38 indlæg
Der må sidde en AGF-fan eller to og tænke tanken, at de seneste tre kampe var lidt af et spild for AGF, der med ni point mod tre modstandere lavere i tabellen havde været i hælene på FC Midtjylland fra en andenplads her ved starten af slutspillet.
I stedet ligner det et hundeslagsmål for AGF om tredjepladsen med FCM og FCK som temmelig klare favoritter til at placere mesterskabet mellem sig.
Men at Superligaen er tæt og svær er ikke noget, AGF-cheftræneren vil begræde, og mens han er træt af AGF’s første halvleg mod Vejle og en dræbende 3-1-scoring til vejlenserne, er det ikke lutter sortsind og bange anelser, den erfarne tyske fodboldtræner ser tilbage på.

– Vi skabte mere end nok til at score i anden halvleg. Det kommer også an på, hvad man vil have. Vil man spille som Brøndby, spillede vi ikke godt. Men når man spiller med to store angribere og har 38 forsøg på indlæg plus 12 hjørnespark og dertil frispark, så havde vi vel 45 bolde ind i boksen til ligaens bedste boksangriber og en Youssouph Badji, der scorede et fremragende mål, siger Uwe Rösler.
– Vi kan jo alle se, hvordan tabellen ser ud, at det er ekstremt tæt, og at hver kamp og hvert point tæller, ja endda hver scoring. Bare se det, der skete med Brøndby og Silkeborg, der blev nummer seks og syv på målscoren.
– Så alt er i spil, og det er også det, der efter min mening gør den her 12-holds Superliga så attraktiv. Fra første til sidste spilledag er spændingsniveauet så højt. Det er ikke som Championship, hvor man kan starte langsomt og stadig nå med senere på sæsonen. Vi skal have vores energiniveauer tilbage og få vores mentale energi tilbage, træffe de rigtige beslutninger. Det er som på et diskotek, man skal kunne se alle lysene og ikke den der tåge, de nogle gange sprøjter ud. Jeg vil skinnende, klare lys, ikke den der forbandede tåge, siger Uwe Rösler med et smil.
AGF starter slutspillet på 36 point, præcis som man også gjorde for et år siden, mens man havde 35 point i sæsonen 2022/23 efter de første 22 runders grundspil.
AGF har et point mere end søndagens modstander FC Nordsjælland.
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
Han erstatter Bo Henriksen
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Chelsea og Liverpool flopper fælt
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG
