AGF i Top 6: Der er ikke så meget at rafle om

Uanset valget af afløser for David Nielsen skal AGF tilbage i Top 6 i næste sæson, vurderer Tipsbladets chefredaktør.



AGF slutter højst skuffende sæsonen 2021/22 på en tiendeplads.

Kun SønderjyskE og Vejle Boldklub har klaret sig dårligere, og havde sæsonen bare været få runder længere, kunne jorden have brændt under AGF i en grad, så man var endt tilbage i den 1. division, man senest spillede i i sæsonen 2014/15.

David Nielsen stopper i AGF, der dermed skal have ny cheftræner, men uanset en ny træners spillestil må målet for næste sæson være soleklart, vurderer Troels Bager Thøgersen, der er chefredaktør for den trykte udgave af Tipsbladet.

– Den ledelse, der sagde farvel til David Nielsen, mener, at AGF har et hold, der kan spille med om Top 6.

– Jeg ved ikke, om jeg er lige så sikker på det efter at have set AGF i denne sæson, men det er i hvert fald den analyse, vi hører.

– Dermed må kravet selvfølgelig også være, at man bevæger sig op i Top 6 igen, siger Troels Bager Thøgersen.

En håndfuld spillere har kontraktudløb til sommer, herunder Jon Dagur Thorsteinsson, der har meldt sit stop ud, og Mustapha Bundu (lejet i Anderlecht) og Jack Wilshere.

Der kan meget vel være lagt op til store udskiftninger i AGF, men det betyder ikke, at man dermed kan acceptere en blød mellemsæson i 2022/23.

– Jeg tror helt klart, der sker udskiftninger i truppen i løbet af sommeren. Der kan ende med at ske en hel del, det kan endda være, at det er uundgåeligt.

– Når man har Superligaens fjerdestørste budget, og det har AGF efter FC København, FC Midtjylland og Brøndby, er der heller ikke så meget at rafle om. Man skulle være endt i Top 6 i den sæson, vi går ud af nu, og man skal helt sikkert gøre det i den næste, siger Troels Bager Thøgersen.

Se hele analysen i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.

Læs også vores bud på trænere, der kan afløse David Nielsen i AGF.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I dialog om Albert Grønbæk

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Afsløring: DBU-boss stopper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Midtjylland – Viborg FF

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli