AGF-keeper efter stort drop: Alt var ikke dårligt

Leopold Wahlstedt vil ikke dunke sig selv alt for kraftigt i hovedet efter sit store drop mod FC København.



AARHUS (Tipsbladet): Leopold Wahlstedt har endelig formået at slå Jesper Hansen af i AGF – det vil dog være synd at sige, at svenskeren ligefrem greb chancen mod FC København.

Wahlstedt kostede kampens første mål, da han tabte en relativt bovlam afslutning ned for fødderne af Lukas Lerlager, som let kunne score til 1-0. Da de 90 minutter var gået, havde målmanden indkasseret tre kasser.

– Jeg skulle have gjort det bedre ved målet, men jeg er også nødt til at tænke positivt, for alt var ikke dårligt. Det er længe siden, at jeg har spillet en vigtig kamp, og jeg gør en del gode ting, men der er selvfølgelig også noget, jeg kan gøre bedre.

– Man ønsker aldrig at begå fejl, men når det sker, er det vigtigt, at man lærer af dem, siger Leopold Wahlstedt.

Svenskeren har hidtil stået i skyggen af Jesper Hansen, og det har naturligvis sat tålmodigheden på prøve.

– Det har været lidt en ny situation for mig. Jeg har også for første gang været ramt af en længerevarende skade. Det har været hårdt, men det er noget, alle fodboldspillere kommer til at opleve. Det skal nok blive godt, når jeg får spillet lidt flere kampe og får bygget min selvtillid op, siger han.

Leoold Wahlstedt kan glæde sig over, at han får mulighed for at rette op på sin fejl allerede på søndag, når AGF møder FC Midtjylland. Cheftræner Uwe Rösler garanterer således keeperen en ny startplads.

Inden søndagens opgør havde Leopold Wahlstedt kun optrådt i en enkelt pokalkamp for AGF.







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansker scorer mod Barcelona

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Kæmpe transfer under opsejling



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Brøndby IF – Viborg FF

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Det er Superligaens svar på en odder

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

FC Midtjylland – AC Horsens

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ingen klausul i FC København-aftale

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote