AGF-keeper efter stort drop: Alt var ikke dårligt

Leopold Wahlstedt vil ikke dunke sig selv alt for kraftigt i hovedet efter sit store drop mod FC København.



AARHUS (Tipsbladet): Leopold Wahlstedt har endelig formået at slå Jesper Hansen af i AGF – det vil dog være synd at sige, at svenskeren ligefrem greb chancen mod FC København.

Wahlstedt kostede kampens første mål, da han tabte en relativt bovlam afslutning ned for fødderne af Lukas Lerlager, som let kunne score til 1-0. Da de 90 minutter var gået, havde målmanden indkasseret tre kasser.

– Jeg skulle have gjort det bedre ved målet, men jeg er også nødt til at tænke positivt, for alt var ikke dårligt. Det er længe siden, at jeg har spillet en vigtig kamp, og jeg gør en del gode ting, men der er selvfølgelig også noget, jeg kan gøre bedre.

– Man ønsker aldrig at begå fejl, men når det sker, er det vigtigt, at man lærer af dem, siger Leopold Wahlstedt.

Svenskeren har hidtil stået i skyggen af Jesper Hansen, og det har naturligvis sat tålmodigheden på prøve.

– Det har været lidt en ny situation for mig. Jeg har også for første gang været ramt af en længerevarende skade. Det har været hårdt, men det er noget, alle fodboldspillere kommer til at opleve. Det skal nok blive godt, når jeg får spillet lidt flere kampe og får bygget min selvtillid op, siger han.

Leoold Wahlstedt kan glæde sig over, at han får mulighed for at rette op på sin fejl allerede på søndag, når AGF møder FC Midtjylland. Cheftræner Uwe Rösler garanterer således keeperen en ny startplads.

Inden søndagens opgør havde Leopold Wahlstedt kun optrådt i en enkelt pokalkamp for AGF.





‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kan få store konsekvenser for Eriksen



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Hårdt angreb på DBU-boss

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Topboss sviner Barça til

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Conte stopper i Napoli

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?