ÅRHUS (Tipsbladet): Man skal ikke færdes mange minutter på AGF's træningsanlæg på Fredensvang med førsteholdet for at forvisse sig om, at cheftræner Uwe Rösler mener det alvorligt.
Lige så let, den tyske cheftræner har til smil og kvikke bemærkninger med et glimt i øjet, lige så skarp er han til at slå ned på manglende kvalitet.
Tirsdag aftens kamp mod FC Københavns var måske ikke perfekt med de chancer, FCK spillede sig frem til, men efter to måneder uden Superliga-sejr var både spillere og cheftræneren særdeles tilfredse med det, de sammen havde skruet sammen efter et slutspil, hvor AGF har haft gode perioder og gode halvlege parret op med masser af målgivende fejl og ineffektivt angrebsspil.
– Det er nemt at sige, at det var en dårlig periode i forhold til resultaterne, men vi er nødt til at sætte tingene i perspektiv, siger Uwe Rösler.
– Jeg sagde til spillerne, at jeg ikke vil have, at nogen kan sætte en finger på os og sætte spørgsmålstegn ved vores professionalisme eller appetit på spillet, eller at vi gør nogen tjenester, siger Uwe Rösler.
Og AGF's professionalisme var der ikke megen tvivl om tirsdag aften, hvor AGF slog til og bed hårdt, da FC København viste tydelige svaghedstegn efter Mads Emil Madsens hurtige udligning til 1-1 efter et kvarter.
– Jeg sagde før kampen i dag, at vi var nødt til at score flere mål end dem, for 1-0 var ikke nok mod FCK.
– Hele holdet stod op i dag, hele Danmark så kampen, og ingen kan sætte en finger på os, det er helt sikkert.
Og det betyder selvfølgelig også, at AGF på søndag kommer med fuld indsats mod Brøndby IF, noget flere af AGF's spillere også lagde vægt på efter sejren over FC København.
– Det er meget vigtigt for spillernes selvtillid. Nu vil vi gerne gøre det samme, som vi viste i dag, og så er der ferie. Det er meget vigtigt for mig, at vi går til [sommer]pausen med et godt momentum, så vi kommer tilbage med god energi. Vi skal arbejde ekstremt hårdt på at forbedre vores resultater, siger Uwe Rösler.
Ud over hattrick-skytten Mads Emil Madsen havde Bailey Peacock-Farrell i buret, Mikael Anderson, Gift Links og unge Luka Callø en god kamp på en aften, hvor meget altså endelig flaskede sig for et hårdtarbejdende AGF-mandskab.
AGF får den til den kommende sæson en markant forstærkning fra FC Midtjylland – læs mere om det her.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TIPSBLADET SPECIAL