ÅRHUS (Tipsbladet): Man skal ikke færdes mange minutter på AGF's træningsanlæg på Fredensvang med førsteholdet for at forvisse sig om, at cheftræner Uwe Rösler mener det alvorligt.
Lige så let, den tyske cheftræner har til smil og kvikke bemærkninger med et glimt i øjet, lige så skarp er han til at slå ned på manglende kvalitet.
Tirsdag aftens kamp mod FC Københavns var måske ikke perfekt med de chancer, FCK spillede sig frem til, men efter to måneder uden Superliga-sejr var både spillere og cheftræneren særdeles tilfredse med det, de sammen havde skruet sammen efter et slutspil, hvor AGF har haft gode perioder og gode halvlege parret op med masser af målgivende fejl og ineffektivt angrebsspil.
– Det er nemt at sige, at det var en dårlig periode i forhold til resultaterne, men vi er nødt til at sætte tingene i perspektiv, siger Uwe Rösler.
– Jeg sagde til spillerne, at jeg ikke vil have, at nogen kan sætte en finger på os og sætte spørgsmålstegn ved vores professionalisme eller appetit på spillet, eller at vi gør nogen tjenester, siger Uwe Rösler.
Og AGF's professionalisme var der ikke megen tvivl om tirsdag aften, hvor AGF slog til og bed hårdt, da FC København viste tydelige svaghedstegn efter Mads Emil Madsens hurtige udligning til 1-1 efter et kvarter.
– Jeg sagde før kampen i dag, at vi var nødt til at score flere mål end dem, for 1-0 var ikke nok mod FCK.
– Hele holdet stod op i dag, hele Danmark så kampen, og ingen kan sætte en finger på os, det er helt sikkert.
Og det betyder selvfølgelig også, at AGF på søndag kommer med fuld indsats mod Brøndby IF, noget flere af AGF's spillere også lagde vægt på efter sejren over FC København.
– Det er meget vigtigt for spillernes selvtillid. Nu vil vi gerne gøre det samme, som vi viste i dag, og så er der ferie. Det er meget vigtigt for mig, at vi går til [sommer]pausen med et godt momentum, så vi kommer tilbage med god energi. Vi skal arbejde ekstremt hårdt på at forbedre vores resultater, siger Uwe Rösler.
Ud over hattrick-skytten Mads Emil Madsen havde Bailey Peacock-Farrell i buret, Mikael Anderson, Gift Links og unge Luka Callø en god kamp på en aften, hvor meget altså endelig flaskede sig for et hårdtarbejdende AGF-mandskab.
AGF får den til den kommende sæson en markant forstærkning fra FC Midtjylland – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern