ÅRHUS (Tipsbladet): Man skal ikke færdes mange minutter på AGF's træningsanlæg på Fredensvang med førsteholdet for at forvisse sig om, at cheftræner Uwe Rösler mener det alvorligt.
Lige så let, den tyske cheftræner har til smil og kvikke bemærkninger med et glimt i øjet, lige så skarp er han til at slå ned på manglende kvalitet.
Tirsdag aftens kamp mod FC Københavns var måske ikke perfekt med de chancer, FCK spillede sig frem til, men efter to måneder uden Superliga-sejr var både spillere og cheftræneren særdeles tilfredse med det, de sammen havde skruet sammen efter et slutspil, hvor AGF har haft gode perioder og gode halvlege parret op med masser af målgivende fejl og ineffektivt angrebsspil.
– Det er nemt at sige, at det var en dårlig periode i forhold til resultaterne, men vi er nødt til at sætte tingene i perspektiv, siger Uwe Rösler.
– Jeg sagde til spillerne, at jeg ikke vil have, at nogen kan sætte en finger på os og sætte spørgsmålstegn ved vores professionalisme eller appetit på spillet, eller at vi gør nogen tjenester, siger Uwe Rösler.
Og AGF's professionalisme var der ikke megen tvivl om tirsdag aften, hvor AGF slog til og bed hårdt, da FC København viste tydelige svaghedstegn efter Mads Emil Madsens hurtige udligning til 1-1 efter et kvarter.
– Jeg sagde før kampen i dag, at vi var nødt til at score flere mål end dem, for 1-0 var ikke nok mod FCK.
– Hele holdet stod op i dag, hele Danmark så kampen, og ingen kan sætte en finger på os, det er helt sikkert.
Og det betyder selvfølgelig også, at AGF på søndag kommer med fuld indsats mod Brøndby IF, noget flere af AGF's spillere også lagde vægt på efter sejren over FC København.
– Det er meget vigtigt for spillernes selvtillid. Nu vil vi gerne gøre det samme, som vi viste i dag, og så er der ferie. Det er meget vigtigt for mig, at vi går til [sommer]pausen med et godt momentum, så vi kommer tilbage med god energi. Vi skal arbejde ekstremt hårdt på at forbedre vores resultater, siger Uwe Rösler.
Ud over hattrick-skytten Mads Emil Madsen havde Bailey Peacock-Farrell i buret, Mikael Anderson, Gift Links og unge Luka Callø en god kamp på en aften, hvor meget altså endelig flaskede sig for et hårdtarbejdende AGF-mandskab.
AGF får den til den kommende sæson en markant forstærkning fra FC Midtjylland – læs mere om det her.
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
HELT VILDT
Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
NYHEDER
Hård udmelding fra Thomas Frank
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
MEDIE
Brøndby-stjerne på vej til Tyskland
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
Trist melding om Emil Højlund
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
MEDIE
‘Usandsynlig genopstandelse’
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien