ÅRHUS (Tipsbladet): Man skal ikke færdes mange minutter på AGF's træningsanlæg på Fredensvang med førsteholdet for at forvisse sig om, at cheftræner Uwe Rösler mener det alvorligt.
Lige så let, den tyske cheftræner har til smil og kvikke bemærkninger med et glimt i øjet, lige så skarp er han til at slå ned på manglende kvalitet.
Tirsdag aftens kamp mod FC Københavns var måske ikke perfekt med de chancer, FCK spillede sig frem til, men efter to måneder uden Superliga-sejr var både spillere og cheftræneren særdeles tilfredse med det, de sammen havde skruet sammen efter et slutspil, hvor AGF har haft gode perioder og gode halvlege parret op med masser af målgivende fejl og ineffektivt angrebsspil.
– Det er nemt at sige, at det var en dårlig periode i forhold til resultaterne, men vi er nødt til at sætte tingene i perspektiv, siger Uwe Rösler.
– Jeg sagde til spillerne, at jeg ikke vil have, at nogen kan sætte en finger på os og sætte spørgsmålstegn ved vores professionalisme eller appetit på spillet, eller at vi gør nogen tjenester, siger Uwe Rösler.
Og AGF's professionalisme var der ikke megen tvivl om tirsdag aften, hvor AGF slog til og bed hårdt, da FC København viste tydelige svaghedstegn efter Mads Emil Madsens hurtige udligning til 1-1 efter et kvarter.
– Jeg sagde før kampen i dag, at vi var nødt til at score flere mål end dem, for 1-0 var ikke nok mod FCK.
– Hele holdet stod op i dag, hele Danmark så kampen, og ingen kan sætte en finger på os, det er helt sikkert.
Og det betyder selvfølgelig også, at AGF på søndag kommer med fuld indsats mod Brøndby IF, noget flere af AGF's spillere også lagde vægt på efter sejren over FC København.
– Det er meget vigtigt for spillernes selvtillid. Nu vil vi gerne gøre det samme, som vi viste i dag, og så er der ferie. Det er meget vigtigt for mig, at vi går til [sommer]pausen med et godt momentum, så vi kommer tilbage med god energi. Vi skal arbejde ekstremt hårdt på at forbedre vores resultater, siger Uwe Rösler.
Ud over hattrick-skytten Mads Emil Madsen havde Bailey Peacock-Farrell i buret, Mikael Anderson, Gift Links og unge Luka Callø en god kamp på en aften, hvor meget altså endelig flaskede sig for et hårdtarbejdende AGF-mandskab.
AGF får den til den kommende sæson en markant forstærkning fra FC Midtjylland – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Stor profil glad for Brøndby
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
– Det er et møghold!
Sendt hjem fra FC København-træning
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Her begynder næste sæson i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Brøndby får stor bøde
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER