ÅRHUS (Tipsbladet): Man skal ikke færdes mange minutter på AGF's træningsanlæg på Fredensvang med førsteholdet for at forvisse sig om, at cheftræner Uwe Rösler mener det alvorligt.
Lige så let, den tyske cheftræner har til smil og kvikke bemærkninger med et glimt i øjet, lige så skarp er han til at slå ned på manglende kvalitet.
Tirsdag aftens kamp mod FC Københavns var måske ikke perfekt med de chancer, FCK spillede sig frem til, men efter to måneder uden Superliga-sejr var både spillere og cheftræneren særdeles tilfredse med det, de sammen havde skruet sammen efter et slutspil, hvor AGF har haft gode perioder og gode halvlege parret op med masser af målgivende fejl og ineffektivt angrebsspil.
– Det er nemt at sige, at det var en dårlig periode i forhold til resultaterne, men vi er nødt til at sætte tingene i perspektiv, siger Uwe Rösler.
– Jeg sagde til spillerne, at jeg ikke vil have, at nogen kan sætte en finger på os og sætte spørgsmålstegn ved vores professionalisme eller appetit på spillet, eller at vi gør nogen tjenester, siger Uwe Rösler.
Og AGF's professionalisme var der ikke megen tvivl om tirsdag aften, hvor AGF slog til og bed hårdt, da FC København viste tydelige svaghedstegn efter Mads Emil Madsens hurtige udligning til 1-1 efter et kvarter.
– Jeg sagde før kampen i dag, at vi var nødt til at score flere mål end dem, for 1-0 var ikke nok mod FCK.
– Hele holdet stod op i dag, hele Danmark så kampen, og ingen kan sætte en finger på os, det er helt sikkert.
Og det betyder selvfølgelig også, at AGF på søndag kommer med fuld indsats mod Brøndby IF, noget flere af AGF's spillere også lagde vægt på efter sejren over FC København.
– Det er meget vigtigt for spillernes selvtillid. Nu vil vi gerne gøre det samme, som vi viste i dag, og så er der ferie. Det er meget vigtigt for mig, at vi går til [sommer]pausen med et godt momentum, så vi kommer tilbage med god energi. Vi skal arbejde ekstremt hårdt på at forbedre vores resultater, siger Uwe Rösler.
Ud over hattrick-skytten Mads Emil Madsen havde Bailey Peacock-Farrell i buret, Mikael Anderson, Gift Links og unge Luka Callø en god kamp på en aften, hvor meget altså endelig flaskede sig for et hårdtarbejdende AGF-mandskab.
AGF får den til den kommende sæson en markant forstærkning fra FC Midtjylland – læs mere om det her.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Her skal Sepp Piontek begraves
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Liverpool – West Ham United
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
MEDIE
‘Det må ikke ske’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
MEDIE
Endelig er der godt nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom