AGF klar til Brøndby: Ingen må sætte finger på os

AGF-cheftræner Uwe Rösler var særdeles tilfreds med den indsats, hans spillere tirsdag leverede i en overraskende sejr over guldkandidaten FC København.



ÅRHUS (Tipsbladet): Man skal ikke færdes mange minutter på AGF's træningsanlæg på Fredensvang med førsteholdet for at forvisse sig om, at cheftræner Uwe Rösler mener det alvorligt.

Lige så let, den tyske cheftræner har til smil og kvikke bemærkninger med et glimt i øjet, lige så skarp er han til at slå ned på manglende kvalitet.

Tirsdag aftens kamp mod FC Københavns var måske ikke perfekt med de chancer, FCK spillede sig frem til, men efter to måneder uden Superliga-sejr var både spillere og cheftræneren særdeles tilfredse med det, de sammen havde skruet sammen efter et slutspil, hvor AGF har haft gode perioder og gode halvlege parret op med masser af målgivende fejl og ineffektivt angrebsspil.

– Det er nemt at sige, at det var en dårlig periode i forhold til resultaterne, men vi er nødt til at sætte tingene i perspektiv, siger Uwe Rösler.

– Jeg sagde til spillerne, at jeg ikke vil have, at nogen kan sætte en finger på os og sætte spørgsmålstegn ved vores professionalisme eller appetit på spillet, eller at vi gør nogen tjenester, siger Uwe Rösler.

Og AGF's professionalisme var der ikke megen tvivl om tirsdag aften, hvor AGF slog til og bed hårdt, da FC København viste tydelige svaghedstegn efter Mads Emil Madsens hurtige udligning til 1-1 efter et kvarter.

– Jeg sagde før kampen i dag, at vi var nødt til at score flere mål end dem, for 1-0 var ikke nok mod FCK.

– Hele holdet stod op i dag, hele Danmark så kampen, og ingen kan sætte en finger på os, det er helt sikkert.

Og det betyder selvfølgelig også, at AGF på søndag kommer med fuld indsats mod Brøndby IF, noget flere af AGF's spillere også lagde vægt på efter sejren over FC København.

– Det er meget vigtigt for spillernes selvtillid. Nu vil vi gerne gøre det samme, som vi viste i dag, og så er der ferie. Det er meget vigtigt for mig, at vi går til [sommer]pausen med et godt momentum, så vi kommer tilbage med god energi. Vi skal arbejde ekstremt hårdt på at forbedre vores resultater, siger Uwe Rösler.

Ud over hattrick-skytten Mads Emil Madsen havde Bailey Peacock-Farrell i buret, Mikael Anderson, Gift Links og unge Luka Callø en god kamp på en aften, hvor meget altså endelig flaskede sig for et hårdtarbejdende AGF-mandskab.

AGF får den til den kommende sæson en markant forstærkning fra FC Midtjylland – læs mere om det her.



Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

– Lange forhandlinger med FC København

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Liverpool-træner er ked af prædikat

Storklub vil have Filip Jörgensen

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

– Så kan det ikke være et svært valg

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Roony Bardghji med drømmekamp

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’