ÅRHUS (Tipsbladet): Man skal ikke færdes mange minutter på AGF's træningsanlæg på Fredensvang med førsteholdet for at forvisse sig om, at cheftræner Uwe Rösler mener det alvorligt.
Lige så let, den tyske cheftræner har til smil og kvikke bemærkninger med et glimt i øjet, lige så skarp er han til at slå ned på manglende kvalitet.
Tirsdag aftens kamp mod FC Københavns var måske ikke perfekt med de chancer, FCK spillede sig frem til, men efter to måneder uden Superliga-sejr var både spillere og cheftræneren særdeles tilfredse med det, de sammen havde skruet sammen efter et slutspil, hvor AGF har haft gode perioder og gode halvlege parret op med masser af målgivende fejl og ineffektivt angrebsspil.
– Det er nemt at sige, at det var en dårlig periode i forhold til resultaterne, men vi er nødt til at sætte tingene i perspektiv, siger Uwe Rösler.
– Jeg sagde til spillerne, at jeg ikke vil have, at nogen kan sætte en finger på os og sætte spørgsmålstegn ved vores professionalisme eller appetit på spillet, eller at vi gør nogen tjenester, siger Uwe Rösler.
Og AGF's professionalisme var der ikke megen tvivl om tirsdag aften, hvor AGF slog til og bed hårdt, da FC København viste tydelige svaghedstegn efter Mads Emil Madsens hurtige udligning til 1-1 efter et kvarter.
– Jeg sagde før kampen i dag, at vi var nødt til at score flere mål end dem, for 1-0 var ikke nok mod FCK.
– Hele holdet stod op i dag, hele Danmark så kampen, og ingen kan sætte en finger på os, det er helt sikkert.
Og det betyder selvfølgelig også, at AGF på søndag kommer med fuld indsats mod Brøndby IF, noget flere af AGF's spillere også lagde vægt på efter sejren over FC København.
– Det er meget vigtigt for spillernes selvtillid. Nu vil vi gerne gøre det samme, som vi viste i dag, og så er der ferie. Det er meget vigtigt for mig, at vi går til [sommer]pausen med et godt momentum, så vi kommer tilbage med god energi. Vi skal arbejde ekstremt hårdt på at forbedre vores resultater, siger Uwe Rösler.
Ud over hattrick-skytten Mads Emil Madsen havde Bailey Peacock-Farrell i buret, Mikael Anderson, Gift Links og unge Luka Callø en god kamp på en aften, hvor meget altså endelig flaskede sig for et hårdtarbejdende AGF-mandskab.
AGF får den til den kommende sæson en markant forstærkning fra FC Midtjylland – læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
United overvejer disse fem managers
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
Farzam: En gave for FC København
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT