ÅRHUS (Tipsbladet): Man skal ikke færdes mange minutter på AGF's træningsanlæg på Fredensvang med førsteholdet for at forvisse sig om, at cheftræner Uwe Rösler mener det alvorligt.
Lige så let, den tyske cheftræner har til smil og kvikke bemærkninger med et glimt i øjet, lige så skarp er han til at slå ned på manglende kvalitet.
Tirsdag aftens kamp mod FC Københavns var måske ikke perfekt med de chancer, FCK spillede sig frem til, men efter to måneder uden Superliga-sejr var både spillere og cheftræneren særdeles tilfredse med det, de sammen havde skruet sammen efter et slutspil, hvor AGF har haft gode perioder og gode halvlege parret op med masser af målgivende fejl og ineffektivt angrebsspil.
– Det er nemt at sige, at det var en dårlig periode i forhold til resultaterne, men vi er nødt til at sætte tingene i perspektiv, siger Uwe Rösler.
– Jeg sagde til spillerne, at jeg ikke vil have, at nogen kan sætte en finger på os og sætte spørgsmålstegn ved vores professionalisme eller appetit på spillet, eller at vi gør nogen tjenester, siger Uwe Rösler.
Og AGF's professionalisme var der ikke megen tvivl om tirsdag aften, hvor AGF slog til og bed hårdt, da FC København viste tydelige svaghedstegn efter Mads Emil Madsens hurtige udligning til 1-1 efter et kvarter.
– Jeg sagde før kampen i dag, at vi var nødt til at score flere mål end dem, for 1-0 var ikke nok mod FCK.
– Hele holdet stod op i dag, hele Danmark så kampen, og ingen kan sætte en finger på os, det er helt sikkert.
Og det betyder selvfølgelig også, at AGF på søndag kommer med fuld indsats mod Brøndby IF, noget flere af AGF's spillere også lagde vægt på efter sejren over FC København.
– Det er meget vigtigt for spillernes selvtillid. Nu vil vi gerne gøre det samme, som vi viste i dag, og så er der ferie. Det er meget vigtigt for mig, at vi går til [sommer]pausen med et godt momentum, så vi kommer tilbage med god energi. Vi skal arbejde ekstremt hårdt på at forbedre vores resultater, siger Uwe Rösler.
Ud over hattrick-skytten Mads Emil Madsen havde Bailey Peacock-Farrell i buret, Mikael Anderson, Gift Links og unge Luka Callø en god kamp på en aften, hvor meget altså endelig flaskede sig for et hårdtarbejdende AGF-mandskab.
AGF får den til den kommende sæson en markant forstærkning fra FC Midtjylland – læs mere om det her.
Nu drømmer de stort i AGF
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER