AGF kræver medaljer og gruppespil: Vil være blandt Skandinaviens bedste

AGF skal frem mod 2025 være en fast del af mesterskabsspillet, og så skal der være deltagelse i et europæisk gruppespil.



AGF sluttede en ørkenland vandring uden medaljer i Superligaen, da det i den seneste blev til bronzemedaljer og dermed også adgang til kvalifikationen til Europa League.

Begejstringen var stor hos fansene og spillerne, og selv om der bestemt også hos ledelsen var store smil, var resultatet på samme tid kun første skridt i retning af et stærkere og mere stabilt AGF.

Nu har Superliga-klubben nemlig meldt målsætningen ud for de kommende sæsoner i en 2025-plan, hvor der både skal medaljer og europæiske gruppespil på menuen.

– Med bronzemedaljerne i 2019/20-sæsonen og kvalifikation til europæisk fodbold nåede AGF A/S denne sommer i mål med de sportslige pejlemærker, som i 2014 blev udstukket i koncernens femårsplan efter nedrykningen fra Superligaen.

– Dengang som nu er visionen, at AGF skal være blandt Skandinaviens bedste fodboldklubber, og bestyrelsen og direktionen i AGF A/S har efter et grundigt forarbejde hen over de seneste måneder opstillet en række nye sportslige målsætninger i en 2025-plan, der skal bringe AGF endnu tættere på den absolutte fodboldtop i Skandinavien, når byens nye fodboldstadion til den tid er blevet indviet, lyder det i en pressemeddelelse


De sportslige målsætninger frem mod 2025 er:

Læs også:FC Nordsjællands nye 10’er: Ronaldinho har altid været mit idol

– I sæson 2020/21 skal AGF først og fremmest kvalificere sig til Mesterskabsspillet og europæisk deltagelse i 2021/22.

– Hvert år skal AGF som minimum være i Mesterskabsspillet

– Senest i 2025 skal AGF minimum to gange have vundet medaljer i Superligaen.

– Senest i 2025 skal AGF minimum én gang være kvalificeret til et europæisk gruppespil.

Læs også:Dal Hende kan få SønderjyskE-debut mod FC Midtjylland

– I 2025 skal AGF stadigvæk være den mest vindende klub i den danske pokalturnering, og som minimum opnå den 10. pokaltitel (pt. 9 titler).

AGF gør det klar, at det sportslige setup skal være voksende, hvilket blandt andet skal finansieres ved, at indtægterne fra spillersalg overvejende skal geninvesteres i det sportslige setup – herunder altså også i nye spillere.

I forhold til de deltagelsen i europæisk gruppespil venter der ændringer allerede i næste sæson, hvor Champions League og Europa League får sig en lillebror i forhold til Conference League.

Læs mere om Conference League

Læs også:Superliga-trænernes pointsnit: Priske i udbrud i toppen
Læs også:AGF skal møde slovenere i Europa League
Læs også:FC Nordsjælland-kaptajn: Opstarten har været voldsom




Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?




LIVE

TransferLIVE: Her er ‘VK’s nye klub

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uventet transferdrejning

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Spanien – Belgien

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Superligaen er knækket

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Har droppet stor dansk transfer