AGF kræver medaljer og gruppespil: Vil være blandt Skandinaviens bedste

AGF skal frem mod 2025 være en fast del af mesterskabsspillet, og så skal der være deltagelse i et europæisk gruppespil.



AGF sluttede en ørkenland vandring uden medaljer i Superligaen, da det i den seneste blev til bronzemedaljer og dermed også adgang til kvalifikationen til Europa League.

Begejstringen var stor hos fansene og spillerne, og selv om der bestemt også hos ledelsen var store smil, var resultatet på samme tid kun første skridt i retning af et stærkere og mere stabilt AGF.

Nu har Superliga-klubben nemlig meldt målsætningen ud for de kommende sæsoner i en 2025-plan, hvor der både skal medaljer og europæiske gruppespil på menuen.

– Med bronzemedaljerne i 2019/20-sæsonen og kvalifikation til europæisk fodbold nåede AGF A/S denne sommer i mål med de sportslige pejlemærker, som i 2014 blev udstukket i koncernens femårsplan efter nedrykningen fra Superligaen.

– Dengang som nu er visionen, at AGF skal være blandt Skandinaviens bedste fodboldklubber, og bestyrelsen og direktionen i AGF A/S har efter et grundigt forarbejde hen over de seneste måneder opstillet en række nye sportslige målsætninger i en 2025-plan, der skal bringe AGF endnu tættere på den absolutte fodboldtop i Skandinavien, når byens nye fodboldstadion til den tid er blevet indviet, lyder det i en pressemeddelelse


De sportslige målsætninger frem mod 2025 er:

Læs også:FC Nordsjællands nye 10’er: Ronaldinho har altid været mit idol

– I sæson 2020/21 skal AGF først og fremmest kvalificere sig til Mesterskabsspillet og europæisk deltagelse i 2021/22.

– Hvert år skal AGF som minimum være i Mesterskabsspillet

– Senest i 2025 skal AGF minimum to gange have vundet medaljer i Superligaen.

– Senest i 2025 skal AGF minimum én gang være kvalificeret til et europæisk gruppespil.

Læs også:Dal Hende kan få SønderjyskE-debut mod FC Midtjylland

– I 2025 skal AGF stadigvæk være den mest vindende klub i den danske pokalturnering, og som minimum opnå den 10. pokaltitel (pt. 9 titler).

AGF gør det klar, at det sportslige setup skal være voksende, hvilket blandt andet skal finansieres ved, at indtægterne fra spillersalg overvejende skal geninvesteres i det sportslige setup – herunder altså også i nye spillere.

I forhold til de deltagelsen i europæisk gruppespil venter der ændringer allerede i næste sæson, hvor Champions League og Europa League får sig en lillebror i forhold til Conference League.

Læs mere om Conference League

Læs også:Superliga-trænernes pointsnit: Priske i udbrud i toppen
Læs også:AGF skal møde slovenere i Europa League
Læs også:FC Nordsjælland-kaptajn: Opstarten har været voldsom






LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Supercomputer: De vinder VM

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning