AGF kræver medaljer og gruppespil: Vil være blandt Skandinaviens bedste

AGF skal frem mod 2025 være en fast del af mesterskabsspillet, og så skal der være deltagelse i et europæisk gruppespil.



AGF sluttede en ørkenland vandring uden medaljer i Superligaen, da det i den seneste blev til bronzemedaljer og dermed også adgang til kvalifikationen til Europa League.

Begejstringen var stor hos fansene og spillerne, og selv om der bestemt også hos ledelsen var store smil, var resultatet på samme tid kun første skridt i retning af et stærkere og mere stabilt AGF.

Nu har Superliga-klubben nemlig meldt målsætningen ud for de kommende sæsoner i en 2025-plan, hvor der både skal medaljer og europæiske gruppespil på menuen.

– Med bronzemedaljerne i 2019/20-sæsonen og kvalifikation til europæisk fodbold nåede AGF A/S denne sommer i mål med de sportslige pejlemærker, som i 2014 blev udstukket i koncernens femårsplan efter nedrykningen fra Superligaen.

– Dengang som nu er visionen, at AGF skal være blandt Skandinaviens bedste fodboldklubber, og bestyrelsen og direktionen i AGF A/S har efter et grundigt forarbejde hen over de seneste måneder opstillet en række nye sportslige målsætninger i en 2025-plan, der skal bringe AGF endnu tættere på den absolutte fodboldtop i Skandinavien, når byens nye fodboldstadion til den tid er blevet indviet, lyder det i en pressemeddelelse


De sportslige målsætninger frem mod 2025 er:

Læs også:FC Nordsjællands nye 10’er: Ronaldinho har altid været mit idol

– I sæson 2020/21 skal AGF først og fremmest kvalificere sig til Mesterskabsspillet og europæisk deltagelse i 2021/22.

– Hvert år skal AGF som minimum være i Mesterskabsspillet

– Senest i 2025 skal AGF minimum to gange have vundet medaljer i Superligaen.

– Senest i 2025 skal AGF minimum én gang være kvalificeret til et europæisk gruppespil.

Læs også:Dal Hende kan få SønderjyskE-debut mod FC Midtjylland

– I 2025 skal AGF stadigvæk være den mest vindende klub i den danske pokalturnering, og som minimum opnå den 10. pokaltitel (pt. 9 titler).

AGF gør det klar, at det sportslige setup skal være voksende, hvilket blandt andet skal finansieres ved, at indtægterne fra spillersalg overvejende skal geninvesteres i det sportslige setup – herunder altså også i nye spillere.

I forhold til de deltagelsen i europæisk gruppespil venter der ændringer allerede i næste sæson, hvor Champions League og Europa League får sig en lillebror i forhold til Conference League.

Læs mere om Conference League

Læs også:Superliga-trænernes pointsnit: Priske i udbrud i toppen
Læs også:AGF skal møde slovenere i Europa League
Læs også:FC Nordsjælland-kaptajn: Opstarten har været voldsom






LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Begejstret for Jacob Neestrup

Thomas Frank: De vinder VM

Argentina i VM-finalen efter nyt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Maxsø træner med i Brøndby

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

‘Det var verdens undergang’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Spændende transfermelding om Maxsø

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos