AGF kræver medaljer og gruppespil: Vil være blandt Skandinaviens bedste

AGF skal frem mod 2025 være en fast del af mesterskabsspillet, og så skal der være deltagelse i et europæisk gruppespil.



AGF sluttede en ørkenland vandring uden medaljer i Superligaen, da det i den seneste blev til bronzemedaljer og dermed også adgang til kvalifikationen til Europa League.

Begejstringen var stor hos fansene og spillerne, og selv om der bestemt også hos ledelsen var store smil, var resultatet på samme tid kun første skridt i retning af et stærkere og mere stabilt AGF.

Nu har Superliga-klubben nemlig meldt målsætningen ud for de kommende sæsoner i en 2025-plan, hvor der både skal medaljer og europæiske gruppespil på menuen.

– Med bronzemedaljerne i 2019/20-sæsonen og kvalifikation til europæisk fodbold nåede AGF A/S denne sommer i mål med de sportslige pejlemærker, som i 2014 blev udstukket i koncernens femårsplan efter nedrykningen fra Superligaen.

– Dengang som nu er visionen, at AGF skal være blandt Skandinaviens bedste fodboldklubber, og bestyrelsen og direktionen i AGF A/S har efter et grundigt forarbejde hen over de seneste måneder opstillet en række nye sportslige målsætninger i en 2025-plan, der skal bringe AGF endnu tættere på den absolutte fodboldtop i Skandinavien, når byens nye fodboldstadion til den tid er blevet indviet, lyder det i en pressemeddelelse


De sportslige målsætninger frem mod 2025 er:

Læs også:FC Nordsjællands nye 10’er: Ronaldinho har altid været mit idol

– I sæson 2020/21 skal AGF først og fremmest kvalificere sig til Mesterskabsspillet og europæisk deltagelse i 2021/22.

– Hvert år skal AGF som minimum være i Mesterskabsspillet

– Senest i 2025 skal AGF minimum to gange have vundet medaljer i Superligaen.

– Senest i 2025 skal AGF minimum én gang være kvalificeret til et europæisk gruppespil.

Læs også:Dal Hende kan få SønderjyskE-debut mod FC Midtjylland

– I 2025 skal AGF stadigvæk være den mest vindende klub i den danske pokalturnering, og som minimum opnå den 10. pokaltitel (pt. 9 titler).

AGF gør det klar, at det sportslige setup skal være voksende, hvilket blandt andet skal finansieres ved, at indtægterne fra spillersalg overvejende skal geninvesteres i det sportslige setup – herunder altså også i nye spillere.

I forhold til de deltagelsen i europæisk gruppespil venter der ændringer allerede i næste sæson, hvor Champions League og Europa League får sig en lillebror i forhold til Conference League.

Læs mere om Conference League

Læs også:Superliga-trænernes pointsnit: Priske i udbrud i toppen
Læs også:AGF skal møde slovenere i Europa League
Læs også:FC Nordsjælland-kaptajn: Opstarten har været voldsom






LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: FCK smider sejren

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’

Osula får stor rolle i Newcastle

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’