AGF er i fuld gang med at opruste til Superliga-livet, og Aarhus-klubben hentede tidligere på ugen den kroatiske forsvarsspiller Josip Elez i italienske Lazio. Men det varer ikke længe før endnu en spiller vil blive præsenteret.
Det bliver den 24-årige irakiske landsholdspiller Ahmed Yasin, der er en bærende kraft på Allsvenskan-holdet Örebro. Der har i de seneste dage været forhandlinger mellem Yasin-lejren og AGF, og parterne er nu nået til enighed omkring de personlige forhold i kontrakten.
Tipsbladet.dk erfarer, at Ahmed Yasin fredag aften gennemgik og bestod det obligatoriske lægetjek, der er den sidste forhindring inden underskrivelsen af kontrakten.
Alligevel er der fortsat detaljer mellem AGF og Örebro, der endnu ikke er faldet helt på plads. Yasin har kontraktudløb til årsskiftet, og prisen for en overgang allerede nu, er der endnu ikke helt enighed om.
Som tingene er aktuelt, skifter Ahmed Yasin til AGF fra januar 2016, men der er fortsat positive forhandlinge mellem klubberne om en øjeblikkelig overgang.
Ahmed Yasin er fast starter i Örebro, der kæmper en kamp i bunden af Allsvenskan, og det vil blive et hårdt slag for den svenske klub, hvis Yasin skifter til den danske Superliga med det samme.
Ahmed Yasin går i hjemlandet under kælenavnet “Iraks svar på Ronaldo”, på grund af sine evner som dribler med meget hurtige fødder. Han har det bedst på wing-positionen men kan også bruges centralt og har i denne sæson scoret to mål for Örebro.
Da Tipsbladet.dk for nyligt talte med Yasins agent Patrick Mörk var der positive vibrationer om et skifte til Danmark.
– Den danske liga er den stærkeste i Skandinavien, så naturligvis vil det være interessant for Ahmed Yasin, lød det fra Patrick Mörk
Den irakiske profil har været i den svenske klub siden 2011.
LIVE
TransferLIVE: I dialog med Alvaro Arbeloa
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TIPSBLADET SPECIAL
