AGF kun detaljer fra Ahmed Yasin

Den irakiske landsholdsspiller Ahmed Yasin har bestået lægetjek og er tæt på at være officiel i AGF – den største tvivl er, om han skifter med det samme eller først kommer til januar.



AGF er i fuld gang med at opruste til Superliga-livet, og Aarhus-klubben hentede tidligere på ugen den kroatiske forsvarsspiller Josip Elez i italienske Lazio. Men det varer ikke længe før endnu en spiller vil blive præsenteret. 
Det bliver den 24-årige irakiske landsholdspiller Ahmed Yasin, der er en bærende kraft på Allsvenskan-holdet Örebro. Der har i de seneste dage været forhandlinger mellem Yasin-lejren og AGF, og parterne er nu nået til enighed omkring de personlige forhold i kontrakten.
 
Tipsbladet.dk erfarer, at Ahmed Yasin fredag aften gennemgik og bestod det obligatoriske lægetjek, der er den sidste forhindring inden underskrivelsen af kontrakten.
 
Alligevel er der fortsat detaljer mellem AGF og Örebro, der endnu ikke er faldet helt på plads. Yasin har kontraktudløb til årsskiftet, og prisen for en overgang allerede nu, er der endnu ikke helt enighed om. 
 
Som tingene er aktuelt, skifter Ahmed Yasin til AGF fra januar 2016, men der er fortsat positive forhandlinge mellem klubberne om en øjeblikkelig overgang. 
 
Ahmed Yasin er fast starter i Örebro, der kæmper en kamp i bunden af Allsvenskan, og det vil blive et hårdt slag for den svenske klub, hvis Yasin skifter til den danske Superliga med det samme. 
 
Ahmed Yasin går i hjemlandet under kælenavnet “Iraks svar på Ronaldo”, på grund af sine evner som dribler med meget hurtige fødder. Han har det bedst på wing-positionen men kan også bruges centralt og har i denne sæson scoret to mål for Örebro. 
 
Da Tipsbladet.dk for nyligt talte med Yasins agent Patrick Mörk var der positive vibrationer om et skifte til Danmark. 
 
– Den danske liga er den stærkeste i Skandinavien, så naturligvis vil det være interessant for Ahmed Yasin, lød det fra Patrick Mörk
 
Den irakiske profil har været i den svenske klub siden 2011.    
 




Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland henter ny back

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Overvejer AGF-forlængelse

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit