I et intenst og duelpræget opgør spillede AGF og Randers FC mandag 1-1 i Aarhus i første runde af Superligaens mesterskabsspil.
AGF var særligt i første halvleg det bedste mandskab, men formåede ikke at udnytte overtaget til at vinde kampen.
I Rasmus Bertelsens trænerdebut havde Randers svært ved at spille sig ud af AGF’s høje pres, og kronjyderne formåede aldrig at sætte sig på spillet.
Det uafgjorte resultat rykker ikke alverden for nogle af mandskaberne i tabellen. AGF ligger nummer fire med 36 point, mens Randers fortsat er på Superligaens femteplads med 33 point.
AGF startede bedst og forsøgte sig med mange indlæg i boksen, som hjemmeholdet flere gange var tæt på at konvertere til en scoring.
Det var netop et indlæg, der førte til AGF’s føringsmål. Efter 19 minutter ramte et højt indlæg Randers-midtstopperen Hugo Anderssons hånd, og efter et VAR-gennemsyn fik hjemmeholdet straffespark.
Det sparkede superligatopscoreren Patrick Mortensen stensikkert i nettet til en 1-0-føring til hjemmeholdet.
Generelt var AGF klart det bedste og mest målfarlige mandskab før pausen, hvor hjemmeholdets høje pres og styrke i duellerne slog Randers' spil i stykker.
Men efter 43 minutter udlignede gæsterne stik mod spil og chancer til 1-1, da angriberen Stephen Odey fra kanten af feltet sparkede bolden ind bag Jesper Hansen i AGF-målet.
Efter pausen kom Randers bedre med og formåede at lukke langt bedre ned for hjemmeholdets kombinationer og farlige indlæg.
Generelt var anden halvleg en rodet og chancefattig affære, som ingen af mandskaberne formåede at sætte sig på.
Et kvarter før tid var Partick Mortensen tæt på at sikre AGF den forløsende sejr, men topscorerens hovedstød blev blokeret af Randers-forsvaret, og dermed endte kampen uden vinder.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
LIVE
LIVE: Vendsyssel-spiller sygemeldt
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt
10. gang i træk
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
AVIS