Trods dominans: AGF får kun uafgjort mod Randers

AGF kunne ikke finde det afgørende mål og må derfor nøjes med 1-1 mod Randers FC i mesterskabsspillet.



I et intenst og duelpræget opgør spillede AGF og Randers FC mandag 1-1 i Aarhus i første runde af Superligaens mesterskabsspil.

AGF var særligt i første halvleg det bedste mandskab, men formåede ikke at udnytte overtaget til at vinde kampen.

I Rasmus Bertelsens trænerdebut havde Randers svært ved at spille sig ud af AGF’s høje pres, og kronjyderne formåede aldrig at sætte sig på spillet.

Det uafgjorte resultat rykker ikke alverden for nogle af mandskaberne i tabellen. AGF ligger nummer fire med 36 point, mens Randers fortsat er på Superligaens femteplads med 33 point.

AGF startede bedst og forsøgte sig med mange indlæg i boksen, som hjemmeholdet flere gange var tæt på at konvertere til en scoring.

Det var netop et indlæg, der førte til AGF’s føringsmål. Efter 19 minutter ramte et højt indlæg Randers-midtstopperen Hugo Anderssons hånd, og efter et VAR-gennemsyn fik hjemmeholdet straffespark.

Det sparkede superligatopscoreren Patrick Mortensen stensikkert i nettet til en 1-0-føring til hjemmeholdet.

Generelt var AGF klart det bedste og mest målfarlige mandskab før pausen, hvor hjemmeholdets høje pres og styrke i duellerne slog Randers' spil i stykker.

Men efter 43 minutter udlignede gæsterne stik mod spil og chancer til 1-1, da angriberen Stephen Odey fra kanten af feltet sparkede bolden ind bag Jesper Hansen i AGF-målet.

Efter pausen kom Randers bedre med og formåede at lukke langt bedre ned for hjemmeholdets kombinationer og farlige indlæg.

Generelt var anden halvleg en rodet og chancefattig affære, som ingen af mandskaberne formåede at sætte sig på.

Et kvarter før tid var Partick Mortensen tæt på at sikre AGF den forløsende sejr, men topscorerens hovedstød blev blokeret af Randers-forsvaret, og dermed endte kampen uden vinder.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg

Belgien – Egypten

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Tyskland – Curacao

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brøndby melder duo færdig og teaser

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Raser over VM-tiltag

Holland – Japan

Spottet i København

Spanien – Kap Verde

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne