Trods dominans: AGF får kun uafgjort mod Randers

AGF kunne ikke finde det afgørende mål og må derfor nøjes med 1-1 mod Randers FC i mesterskabsspillet.



I et intenst og duelpræget opgør spillede AGF og Randers FC mandag 1-1 i Aarhus i første runde af Superligaens mesterskabsspil.

AGF var særligt i første halvleg det bedste mandskab, men formåede ikke at udnytte overtaget til at vinde kampen.

I Rasmus Bertelsens trænerdebut havde Randers svært ved at spille sig ud af AGF’s høje pres, og kronjyderne formåede aldrig at sætte sig på spillet.

Det uafgjorte resultat rykker ikke alverden for nogle af mandskaberne i tabellen. AGF ligger nummer fire med 36 point, mens Randers fortsat er på Superligaens femteplads med 33 point.

AGF startede bedst og forsøgte sig med mange indlæg i boksen, som hjemmeholdet flere gange var tæt på at konvertere til en scoring.

Det var netop et indlæg, der førte til AGF’s føringsmål. Efter 19 minutter ramte et højt indlæg Randers-midtstopperen Hugo Anderssons hånd, og efter et VAR-gennemsyn fik hjemmeholdet straffespark.

Det sparkede superligatopscoreren Patrick Mortensen stensikkert i nettet til en 1-0-føring til hjemmeholdet.

Generelt var AGF klart det bedste og mest målfarlige mandskab før pausen, hvor hjemmeholdets høje pres og styrke i duellerne slog Randers' spil i stykker.

Men efter 43 minutter udlignede gæsterne stik mod spil og chancer til 1-1, da angriberen Stephen Odey fra kanten af feltet sparkede bolden ind bag Jesper Hansen i AGF-målet.

Efter pausen kom Randers bedre med og formåede at lukke langt bedre ned for hjemmeholdets kombinationer og farlige indlæg.

Generelt var anden halvleg en rodet og chancefattig affære, som ingen af mandskaberne formåede at sætte sig på.

Et kvarter før tid var Partick Mortensen tæt på at sikre AGF den forløsende sejr, men topscorerens hovedstød blev blokeret af Randers-forsvaret, og dermed endte kampen uden vinder.

/ritzau/



Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Brøndbys store karantænemareridt

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Køber sig ind i dansk klub

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Tænker ikke på Danmarks landshold

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Det var fuldstændig galimatias!

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Thomas Frank afviser at tale om det

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– De skal skille sig af med ham!

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– Vi tror på et godt resultat

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Bayern München sejrer over Sporting CP

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’