Stor profil regner med at fortsætte i AGF

AGF-profilen Mikkel Duelund håber på at få forlænget sit ophold med AGF efter et flot forår på leje i klubben.



Mikkel Duelund er ejet af ukrainske Dynamo Kiev, men grundet krigen i landet er det et kaotisk sted at spille fodbold.

Derfor er midtbanespilleren kommet på leje i AGF, og selv om hans lejeophold udløber til sommer, sår han ikke tvivl om, at han vil blive i Aarhus.

– Situationen er lidt uklar. Men der er ingen tvivl om, at jeg gerne vil blive, og det regner jeg også med at gøre, siger han.

Det går godt for Duelund i AGF. Med et mål i tirsdagens 3-1-sejr over Randers har han været med til at spille AGF op på tredjepladsen i Superligaen med kun en kamp tilbage.

Derfor er det måske ikke så underligt, at Duelund har stor interesse i at blive.

Og interessen er gensidig. Duelunds cheftræner, Uwe Rösler, håber på, at det frugtbare samarbejde kan fortsætte.

– Der er ingen spørgsmål om, at vi gerne vil beholde ham. Man kan ikke sætte en finger på hans kvaliteter.

– Og jeg tror også, at han bliver. Det er i hvert fald det, jeg får at vide fra sportsdirektøren, fortæller Rösler.

Den tyske cheftræner vil dog ikke helt præcist fortælle, hvor tæt klubben er på en permanent aftale med den danske offensivspiller.

– Det er ikke noget, du skal vide. Men alt, jeg hører, er positivt, og vi vil alle have ham til at blive i klubben, fastslår han.

Duelund frabeder sig også helst mest muligt snak om sin fremtid, når en bronzemedalje er inden for rækkevidde med kun én kamp tilbage.

– Al den snak vil jeg hellere tage, når vi har spillet den sidste kamp i en situation, hvor vi kan få en tredjeplads, og det er der fuld fokus på – og så lad det bare være sagt, at jeg regner med, at jeg bliver, fastslår Duelund.

/ritzau/





‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF køber ham

Frankrig – Senegal

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Jeg er dybt chokeret og forundret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Spanien – Kap Verde

Irak – Norge

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Japan overrasker mod Holland

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Brøndby melder duo færdig og teaser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jagter tidligere FCK-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Belgien – Egypten