Mikkel Duelund er ejet af ukrainske Dynamo Kiev, men grundet krigen i landet er det et kaotisk sted at spille fodbold.
Derfor er midtbanespilleren kommet på leje i AGF, og selv om hans lejeophold udløber til sommer, sår han ikke tvivl om, at han vil blive i Aarhus.
– Situationen er lidt uklar. Men der er ingen tvivl om, at jeg gerne vil blive, og det regner jeg også med at gøre, siger han.
Det går godt for Duelund i AGF. Med et mål i tirsdagens 3-1-sejr over Randers har han været med til at spille AGF op på tredjepladsen i Superligaen med kun en kamp tilbage.
Derfor er det måske ikke så underligt, at Duelund har stor interesse i at blive.
Og interessen er gensidig. Duelunds cheftræner, Uwe Rösler, håber på, at det frugtbare samarbejde kan fortsætte.
– Der er ingen spørgsmål om, at vi gerne vil beholde ham. Man kan ikke sætte en finger på hans kvaliteter.
– Og jeg tror også, at han bliver. Det er i hvert fald det, jeg får at vide fra sportsdirektøren, fortæller Rösler.
Den tyske cheftræner vil dog ikke helt præcist fortælle, hvor tæt klubben er på en permanent aftale med den danske offensivspiller.
– Det er ikke noget, du skal vide. Men alt, jeg hører, er positivt, og vi vil alle have ham til at blive i klubben, fastslår han.
Duelund frabeder sig også helst mest muligt snak om sin fremtid, når en bronzemedalje er inden for rækkevidde med kun én kamp tilbage.
– Al den snak vil jeg hellere tage, når vi har spillet den sidste kamp i en situation, hvor vi kan få en tredjeplads, og det er der fuld fokus på – og så lad det bare være sagt, at jeg regner med, at jeg bliver, fastslår Duelund.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
INTERVIEW