Stor profil regner med at fortsætte i AGF

AGF-profilen Mikkel Duelund håber på at få forlænget sit ophold med AGF efter et flot forår på leje i klubben.



Mikkel Duelund er ejet af ukrainske Dynamo Kiev, men grundet krigen i landet er det et kaotisk sted at spille fodbold.

Derfor er midtbanespilleren kommet på leje i AGF, og selv om hans lejeophold udløber til sommer, sår han ikke tvivl om, at han vil blive i Aarhus.

– Situationen er lidt uklar. Men der er ingen tvivl om, at jeg gerne vil blive, og det regner jeg også med at gøre, siger han.

Det går godt for Duelund i AGF. Med et mål i tirsdagens 3-1-sejr over Randers har han været med til at spille AGF op på tredjepladsen i Superligaen med kun en kamp tilbage.

Derfor er det måske ikke så underligt, at Duelund har stor interesse i at blive.

Og interessen er gensidig. Duelunds cheftræner, Uwe Rösler, håber på, at det frugtbare samarbejde kan fortsætte.

– Der er ingen spørgsmål om, at vi gerne vil beholde ham. Man kan ikke sætte en finger på hans kvaliteter.

– Og jeg tror også, at han bliver. Det er i hvert fald det, jeg får at vide fra sportsdirektøren, fortæller Rösler.

Den tyske cheftræner vil dog ikke helt præcist fortælle, hvor tæt klubben er på en permanent aftale med den danske offensivspiller.

– Det er ikke noget, du skal vide. Men alt, jeg hører, er positivt, og vi vil alle have ham til at blive i klubben, fastslår han.

Duelund frabeder sig også helst mest muligt snak om sin fremtid, når en bronzemedalje er inden for rækkevidde med kun én kamp tilbage.

– Al den snak vil jeg hellere tage, når vi har spillet den sidste kamp i en situation, hvor vi kan få en tredjeplads, og det er der fuld fokus på – og så lad det bare være sagt, at jeg regner med, at jeg bliver, fastslår Duelund.

/ritzau/





TransferLIVE: De henter Casemiro




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jens Stage-skifte i fare

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Dame N’Doye scorer nyt job

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Belgien – Iran



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’