Stor profil regner med at fortsætte i AGF

AGF-profilen Mikkel Duelund håber på at få forlænget sit ophold med AGF efter et flot forår på leje i klubben.



Mikkel Duelund er ejet af ukrainske Dynamo Kiev, men grundet krigen i landet er det et kaotisk sted at spille fodbold.

Derfor er midtbanespilleren kommet på leje i AGF, og selv om hans lejeophold udløber til sommer, sår han ikke tvivl om, at han vil blive i Aarhus.

– Situationen er lidt uklar. Men der er ingen tvivl om, at jeg gerne vil blive, og det regner jeg også med at gøre, siger han.

Det går godt for Duelund i AGF. Med et mål i tirsdagens 3-1-sejr over Randers har han været med til at spille AGF op på tredjepladsen i Superligaen med kun en kamp tilbage.

Derfor er det måske ikke så underligt, at Duelund har stor interesse i at blive.

Og interessen er gensidig. Duelunds cheftræner, Uwe Rösler, håber på, at det frugtbare samarbejde kan fortsætte.

– Der er ingen spørgsmål om, at vi gerne vil beholde ham. Man kan ikke sætte en finger på hans kvaliteter.

– Og jeg tror også, at han bliver. Det er i hvert fald det, jeg får at vide fra sportsdirektøren, fortæller Rösler.

Den tyske cheftræner vil dog ikke helt præcist fortælle, hvor tæt klubben er på en permanent aftale med den danske offensivspiller.

– Det er ikke noget, du skal vide. Men alt, jeg hører, er positivt, og vi vil alle have ham til at blive i klubben, fastslår han.

Duelund frabeder sig også helst mest muligt snak om sin fremtid, når en bronzemedalje er inden for rækkevidde med kun én kamp tilbage.

– Al den snak vil jeg hellere tage, når vi har spillet den sidste kamp i en situation, hvor vi kan få en tredjeplads, og det er der fuld fokus på – og så lad det bare være sagt, at jeg regner med, at jeg bliver, fastslår Duelund.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Køber snart Brøndby-angriber

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

– Det var en af de værste dage

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peter Schmeichel lander stort job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Liverpool – Chelsea

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!