AGF har efter en lovende start på Superligaen med masser af sejre og mål skabt fodboldfeber i Aarhus.
De store forventninger formåede AGF-træner Uwe Röslers spillere ikke at matche i søndagens 1-1-kamp på hjemmebane mod Silkeborg, der på dagen lignede et overkommeligt bytte.
Et skaderamt Silkeborg-hold havde svært ved at få det flydende spil til at fungere, men det rakte alligevel til uafgjort.
Formstærke Tonni Adamsen bragte midtvejs i første halvleg Silkeborg foran, inden Nicolai Poulsen kort efter udlignede til 1-1 for AGF.
Den sidste time af opgøret mellem Superligaens nummer to og tre blev en frustrerende affære for begge mandskaber.
AGF var meget på bolden og fik også lagt et nogenlunde tryk på gæsterne, men de store målchancer udeblev. Alt for ofte kiksede den sidste aflevering, og spillet løb ud i ingenting.
Hos Silkeborg nåede boldomgangen ikke de vanlige højder på et ellers fint græstæppe i Aarhus, så cheftræner Kent Nielsen måtte flere gange tage sig til hovedet.
Kent Nielsen kunne dog kortvarigt i første halvleg se en fem-seks minutter lang Silkeborg-opblomstring, hvor hans skaderamte hold tog føringen og potentielt kunne have lukket kampen.
Tonni Adamsen udnyttede den måske mindste af fire muligheder, da angriberen fra en spids vinkel trykkede bolden op i det nærmeste målhjørne forbi Jesper Hansen i AGF-målet.
Adamsen, der nu er delt ligatopscorer med seks mål, var i Silkeborgs gode periode både hurtigere og mere snu end Frederik Tingager, der ikke fik tacklet i tide, når målslugeren forsøgte sig.
Den kortvarige Silkeborg-dominans ebbede hurtigt ud. AGF satte sig igen på spillet, og værterne fik også truet gæsternes mål et par gange.
Nicolai Poulsen fik efter 29 minutter udlignet til 1-1 efter et hjørnespark, hvor Mads Emil Madsen headede midtbaneslideren fri til skud i et overbefolket Silkeborg-felt.
I overtiden fik AGF en sidste chance til at give tilskuerne på et udsolgt stadion en sejr at gå hjem på, da hjemmeholdet fik et frispark på kanten af feltet.
Mikael Anderson blev sat til at sparke, og islændingen var uhyre tæt på, men Nicolai Larsen i Silkeborg-målet fik handskerne på, og så sluttede topopgøret uafgjort.
FC Midtjylland topper Superligaen med 20 point. AGF er nærmeste forfølger med 17 point, mens Silkeborg på tredjepladsen har 16 point.
/ritzau/
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Hård kritik af FC København-stjerne
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
Målmand håber på Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
Aldrig set før
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
MEDIE