AGF har efter en lovende start på Superligaen med masser af sejre og mål skabt fodboldfeber i Aarhus.
De store forventninger formåede AGF-træner Uwe Röslers spillere ikke at matche i søndagens 1-1-kamp på hjemmebane mod Silkeborg, der på dagen lignede et overkommeligt bytte.
Et skaderamt Silkeborg-hold havde svært ved at få det flydende spil til at fungere, men det rakte alligevel til uafgjort.
Formstærke Tonni Adamsen bragte midtvejs i første halvleg Silkeborg foran, inden Nicolai Poulsen kort efter udlignede til 1-1 for AGF.
Den sidste time af opgøret mellem Superligaens nummer to og tre blev en frustrerende affære for begge mandskaber.
AGF var meget på bolden og fik også lagt et nogenlunde tryk på gæsterne, men de store målchancer udeblev. Alt for ofte kiksede den sidste aflevering, og spillet løb ud i ingenting.
Hos Silkeborg nåede boldomgangen ikke de vanlige højder på et ellers fint græstæppe i Aarhus, så cheftræner Kent Nielsen måtte flere gange tage sig til hovedet.
Kent Nielsen kunne dog kortvarigt i første halvleg se en fem-seks minutter lang Silkeborg-opblomstring, hvor hans skaderamte hold tog føringen og potentielt kunne have lukket kampen.
Tonni Adamsen udnyttede den måske mindste af fire muligheder, da angriberen fra en spids vinkel trykkede bolden op i det nærmeste målhjørne forbi Jesper Hansen i AGF-målet.
Adamsen, der nu er delt ligatopscorer med seks mål, var i Silkeborgs gode periode både hurtigere og mere snu end Frederik Tingager, der ikke fik tacklet i tide, når målslugeren forsøgte sig.
Den kortvarige Silkeborg-dominans ebbede hurtigt ud. AGF satte sig igen på spillet, og værterne fik også truet gæsternes mål et par gange.
Nicolai Poulsen fik efter 29 minutter udlignet til 1-1 efter et hjørnespark, hvor Mads Emil Madsen headede midtbaneslideren fri til skud i et overbefolket Silkeborg-felt.
I overtiden fik AGF en sidste chance til at give tilskuerne på et udsolgt stadion en sejr at gå hjem på, da hjemmeholdet fik et frispark på kanten af feltet.
Mikael Anderson blev sat til at sparke, og islændingen var uhyre tæt på, men Nicolai Larsen i Silkeborg-målet fik handskerne på, og så sluttede topopgøret uafgjort.
FC Midtjylland topper Superligaen med 20 point. AGF er nærmeste forfølger med 17 point, mens Silkeborg på tredjepladsen har 16 point.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FC København henter stortalent
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Dansk træner storroses
Reagerer på Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent