AGF har efter en lovende start på Superligaen med masser af sejre og mål skabt fodboldfeber i Aarhus.
De store forventninger formåede AGF-træner Uwe Röslers spillere ikke at matche i søndagens 1-1-kamp på hjemmebane mod Silkeborg, der på dagen lignede et overkommeligt bytte.
Et skaderamt Silkeborg-hold havde svært ved at få det flydende spil til at fungere, men det rakte alligevel til uafgjort.
Formstærke Tonni Adamsen bragte midtvejs i første halvleg Silkeborg foran, inden Nicolai Poulsen kort efter udlignede til 1-1 for AGF.
Den sidste time af opgøret mellem Superligaens nummer to og tre blev en frustrerende affære for begge mandskaber.
AGF var meget på bolden og fik også lagt et nogenlunde tryk på gæsterne, men de store målchancer udeblev. Alt for ofte kiksede den sidste aflevering, og spillet løb ud i ingenting.
Hos Silkeborg nåede boldomgangen ikke de vanlige højder på et ellers fint græstæppe i Aarhus, så cheftræner Kent Nielsen måtte flere gange tage sig til hovedet.
Kent Nielsen kunne dog kortvarigt i første halvleg se en fem-seks minutter lang Silkeborg-opblomstring, hvor hans skaderamte hold tog føringen og potentielt kunne have lukket kampen.
Tonni Adamsen udnyttede den måske mindste af fire muligheder, da angriberen fra en spids vinkel trykkede bolden op i det nærmeste målhjørne forbi Jesper Hansen i AGF-målet.
Adamsen, der nu er delt ligatopscorer med seks mål, var i Silkeborgs gode periode både hurtigere og mere snu end Frederik Tingager, der ikke fik tacklet i tide, når målslugeren forsøgte sig.
Den kortvarige Silkeborg-dominans ebbede hurtigt ud. AGF satte sig igen på spillet, og værterne fik også truet gæsternes mål et par gange.
Nicolai Poulsen fik efter 29 minutter udlignet til 1-1 efter et hjørnespark, hvor Mads Emil Madsen headede midtbaneslideren fri til skud i et overbefolket Silkeborg-felt.
I overtiden fik AGF en sidste chance til at give tilskuerne på et udsolgt stadion en sejr at gå hjem på, da hjemmeholdet fik et frispark på kanten af feltet.
Mikael Anderson blev sat til at sparke, og islændingen var uhyre tæt på, men Nicolai Larsen i Silkeborg-målet fik handskerne på, og så sluttede topopgøret uafgjort.
FC Midtjylland topper Superligaen med 20 point. AGF er nærmeste forfølger med 17 point, mens Silkeborg på tredjepladsen har 16 point.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
AVIS