AGF og Silkeborg deler i østjysk topopgør

Den østjyske duel mellem Superligaens nummer to og tre endte 1-1. Tonni Adamsen bragte Silkeborg foran.



AGF har efter en lovende start på Superligaen med masser af sejre og mål skabt fodboldfeber i Aarhus.

De store forventninger formåede AGF-træner Uwe Röslers spillere ikke at matche i søndagens 1-1-kamp på hjemmebane mod Silkeborg, der på dagen lignede et overkommeligt bytte.

Et skaderamt Silkeborg-hold havde svært ved at få det flydende spil til at fungere, men det rakte alligevel til uafgjort.

Formstærke Tonni Adamsen bragte midtvejs i første halvleg Silkeborg foran, inden Nicolai Poulsen kort efter udlignede til 1-1 for AGF.

Den sidste time af opgøret mellem Superligaens nummer to og tre blev en frustrerende affære for begge mandskaber.

AGF var meget på bolden og fik også lagt et nogenlunde tryk på gæsterne, men de store målchancer udeblev. Alt for ofte kiksede den sidste aflevering, og spillet løb ud i ingenting.

Hos Silkeborg nåede boldomgangen ikke de vanlige højder på et ellers fint græstæppe i Aarhus, så cheftræner Kent Nielsen måtte flere gange tage sig til hovedet.

Kent Nielsen kunne dog kortvarigt i første halvleg se en fem-seks minutter lang Silkeborg-opblomstring, hvor hans skaderamte hold tog føringen og potentielt kunne have lukket kampen.

Tonni Adamsen udnyttede den måske mindste af fire muligheder, da angriberen fra en spids vinkel trykkede bolden op i det nærmeste målhjørne forbi Jesper Hansen i AGF-målet.

Adamsen, der nu er delt ligatopscorer med seks mål, var i Silkeborgs gode periode både hurtigere og mere snu end Frederik Tingager, der ikke fik tacklet i tide, når målslugeren forsøgte sig.

Den kortvarige Silkeborg-dominans ebbede hurtigt ud. AGF satte sig igen på spillet, og værterne fik også truet gæsternes mål et par gange.

Nicolai Poulsen fik efter 29 minutter udlignet til 1-1 efter et hjørnespark, hvor Mads Emil Madsen headede midtbaneslideren fri til skud i et overbefolket Silkeborg-felt.

I overtiden fik AGF en sidste chance til at give tilskuerne på et udsolgt stadion en sejr at gå hjem på, da hjemmeholdet fik et frispark på kanten af feltet.

Mikael Anderson blev sat til at sparke, og islændingen var uhyre tæt på, men Nicolai Larsen i Silkeborg-målet fik handskerne på, og så sluttede topopgøret uafgjort.

FC Midtjylland topper Superligaen med 20 point. AGF er nærmeste forfølger med 17 point, mens Silkeborg på tredjepladsen har 16 point.

/ritzau/





Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Mæhle kan hentes for spotpris

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Erik ten Hag jagter dansker

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen