AGF og Silkeborg deler i østjysk topopgør

Den østjyske duel mellem Superligaens nummer to og tre endte 1-1. Tonni Adamsen bragte Silkeborg foran.



AGF har efter en lovende start på Superligaen med masser af sejre og mål skabt fodboldfeber i Aarhus.

De store forventninger formåede AGF-træner Uwe Röslers spillere ikke at matche i søndagens 1-1-kamp på hjemmebane mod Silkeborg, der på dagen lignede et overkommeligt bytte.

Et skaderamt Silkeborg-hold havde svært ved at få det flydende spil til at fungere, men det rakte alligevel til uafgjort.

Formstærke Tonni Adamsen bragte midtvejs i første halvleg Silkeborg foran, inden Nicolai Poulsen kort efter udlignede til 1-1 for AGF.

Den sidste time af opgøret mellem Superligaens nummer to og tre blev en frustrerende affære for begge mandskaber.

AGF var meget på bolden og fik også lagt et nogenlunde tryk på gæsterne, men de store målchancer udeblev. Alt for ofte kiksede den sidste aflevering, og spillet løb ud i ingenting.

Hos Silkeborg nåede boldomgangen ikke de vanlige højder på et ellers fint græstæppe i Aarhus, så cheftræner Kent Nielsen måtte flere gange tage sig til hovedet.

Kent Nielsen kunne dog kortvarigt i første halvleg se en fem-seks minutter lang Silkeborg-opblomstring, hvor hans skaderamte hold tog føringen og potentielt kunne have lukket kampen.

Tonni Adamsen udnyttede den måske mindste af fire muligheder, da angriberen fra en spids vinkel trykkede bolden op i det nærmeste målhjørne forbi Jesper Hansen i AGF-målet.

Adamsen, der nu er delt ligatopscorer med seks mål, var i Silkeborgs gode periode både hurtigere og mere snu end Frederik Tingager, der ikke fik tacklet i tide, når målslugeren forsøgte sig.

Den kortvarige Silkeborg-dominans ebbede hurtigt ud. AGF satte sig igen på spillet, og værterne fik også truet gæsternes mål et par gange.

Nicolai Poulsen fik efter 29 minutter udlignet til 1-1 efter et hjørnespark, hvor Mads Emil Madsen headede midtbaneslideren fri til skud i et overbefolket Silkeborg-felt.

I overtiden fik AGF en sidste chance til at give tilskuerne på et udsolgt stadion en sejr at gå hjem på, da hjemmeholdet fik et frispark på kanten af feltet.

Mikael Anderson blev sat til at sparke, og islændingen var uhyre tæt på, men Nicolai Larsen i Silkeborg-målet fik handskerne på, og så sluttede topopgøret uafgjort.

FC Midtjylland topper Superligaen med 20 point. AGF er nærmeste forfølger med 17 point, mens Silkeborg på tredjepladsen har 16 point.

/ritzau/



Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Åge Hareide er død

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Stort Yussuf Poulsen-chok

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Her er AGF’s transferplaner

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpe brag venter fredag

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Dansker færdig i Ajax?

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz