AGF har efter en lovende start på Superligaen med masser af sejre og mål skabt fodboldfeber i Aarhus.
De store forventninger formåede AGF-træner Uwe Röslers spillere ikke at matche i søndagens 1-1-kamp på hjemmebane mod Silkeborg, der på dagen lignede et overkommeligt bytte.
Et skaderamt Silkeborg-hold havde svært ved at få det flydende spil til at fungere, men det rakte alligevel til uafgjort.
Formstærke Tonni Adamsen bragte midtvejs i første halvleg Silkeborg foran, inden Nicolai Poulsen kort efter udlignede til 1-1 for AGF.
Den sidste time af opgøret mellem Superligaens nummer to og tre blev en frustrerende affære for begge mandskaber.
AGF var meget på bolden og fik også lagt et nogenlunde tryk på gæsterne, men de store målchancer udeblev. Alt for ofte kiksede den sidste aflevering, og spillet løb ud i ingenting.
Hos Silkeborg nåede boldomgangen ikke de vanlige højder på et ellers fint græstæppe i Aarhus, så cheftræner Kent Nielsen måtte flere gange tage sig til hovedet.
Kent Nielsen kunne dog kortvarigt i første halvleg se en fem-seks minutter lang Silkeborg-opblomstring, hvor hans skaderamte hold tog føringen og potentielt kunne have lukket kampen.
Tonni Adamsen udnyttede den måske mindste af fire muligheder, da angriberen fra en spids vinkel trykkede bolden op i det nærmeste målhjørne forbi Jesper Hansen i AGF-målet.
Adamsen, der nu er delt ligatopscorer med seks mål, var i Silkeborgs gode periode både hurtigere og mere snu end Frederik Tingager, der ikke fik tacklet i tide, når målslugeren forsøgte sig.
Den kortvarige Silkeborg-dominans ebbede hurtigt ud. AGF satte sig igen på spillet, og værterne fik også truet gæsternes mål et par gange.
Nicolai Poulsen fik efter 29 minutter udlignet til 1-1 efter et hjørnespark, hvor Mads Emil Madsen headede midtbaneslideren fri til skud i et overbefolket Silkeborg-felt.
I overtiden fik AGF en sidste chance til at give tilskuerne på et udsolgt stadion en sejr at gå hjem på, da hjemmeholdet fik et frispark på kanten af feltet.
Mikael Anderson blev sat til at sparke, og islændingen var uhyre tæt på, men Nicolai Larsen i Silkeborg-målet fik handskerne på, og så sluttede topopgøret uafgjort.
FC Midtjylland topper Superligaen med 20 point. AGF er nærmeste forfølger med 17 point, mens Silkeborg på tredjepladsen har 16 point.
/ritzau/
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
AVIS
Det kommer til at trække ud
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
AVIS
Intet aftryk!
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
Salah har undskyldt
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
Vild Diant Ramaj-historie
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
MEDIE