AGF om Ankersen-exit: Ikke muligt at blive enige

AGF ville gerne have holdt på Jakob Ankersen med en ny kontrakt, men nu ender det med farvel-blomster på Ceres Park onsdag.



Jakob Ankersen er færdig i AGF. Det meddeler Superliga-klubben nu også selv.

Nyheden kommer oven på en ellers meget stærk periode for offensivspilleren, der har været en markant skikkelse på på AGF’s rejse frem mod bronzemedaljerne i Superligaen i denne sæson.

AGF har ellers forsøgt at holde på Ankersen, der har kontrakt-udløb efter sæsonen, der rundes af med onsdagens Europa-playoff-finale mod OB på Ceres Park i Aarhus.

– Vi har haft en god dialog længe, men vi har ikke kunne nå til enighed om hverken økonomi eller længde på kontrakten, hvor det ikke har været muligt at finde konsensus. Så det har ikke været muligt at nå i mål om en forlængelse, siger Peter Christiansen til klubbens hjemmeside.

– Så kan vi på en god måde tage afsked med Ankersen, der har gjort meget for vores hold og været en vellidt spiller og holdkammerat, og det er fint, at vores fans dermed også får mulighed for at sige farvel efter nogen gode år. Og vi sender Ankersen videre med et tak for en god tid og et held og lykke med fremtiden.

Jakob Ankersen har overfor bt.dk forklaret, at kontraktudspillet fra AGF lød på kun et års forlængelse, hvilket han selv ikke mener var tilfredsstillende.

Til AGF’s hjemmeside slår han dog fast, at det bliver en skilsmisse uden dårlige vibrationer.

– Jeg har været rigtig glad for min tid i AGF, hvor jeg har været en del af en god udvikling, der forhåbentlig kan kulminere i morgen med en plads i Europa. Nu skilles vores veje så – og sådan er det en gang i mellem i fodbold.

– Vi kunne ikke blive enige om vilkårene i en ny aftale og så er den sådan set ikke så meget længere. Og når det sker, må man søge hvert til sit. Jeg forlader AGF med gode minder om en god klub og om nogen fantastiske mennesker i og omkring klubben – og jeg ønsker alt det bedste for AGF, siger Jakob Ankersen.

Jakob Ankersen scorede senest for AGF, da det blev til 4-2-sejren ude over FC København i mesterskabsslutspillet.



Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk profil færdig i tysk klub, men

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg