Jakob Ankersen er færdig i AGF. Det meddeler Superliga-klubben nu også selv.
Nyheden kommer oven på en ellers meget stærk periode for offensivspilleren, der har været en markant skikkelse på på AGF’s rejse frem mod bronzemedaljerne i Superligaen i denne sæson.
AGF har ellers forsøgt at holde på Ankersen, der har kontrakt-udløb efter sæsonen, der rundes af med onsdagens Europa-playoff-finale mod OB på Ceres Park i Aarhus.
– Vi har haft en god dialog længe, men vi har ikke kunne nå til enighed om hverken økonomi eller længde på kontrakten, hvor det ikke har været muligt at finde konsensus. Så det har ikke været muligt at nå i mål om en forlængelse, siger Peter Christiansen til klubbens hjemmeside.
– Så kan vi på en god måde tage afsked med Ankersen, der har gjort meget for vores hold og været en vellidt spiller og holdkammerat, og det er fint, at vores fans dermed også får mulighed for at sige farvel efter nogen gode år. Og vi sender Ankersen videre med et tak for en god tid og et held og lykke med fremtiden.
Jakob Ankersen har overfor bt.dk forklaret, at kontraktudspillet fra AGF lød på kun et års forlængelse, hvilket han selv ikke mener var tilfredsstillende.
Til AGF’s hjemmeside slår han dog fast, at det bliver en skilsmisse uden dårlige vibrationer.
– Jeg har været rigtig glad for min tid i AGF, hvor jeg har været en del af en god udvikling, der forhåbentlig kan kulminere i morgen med en plads i Europa. Nu skilles vores veje så – og sådan er det en gang i mellem i fodbold.
– Vi kunne ikke blive enige om vilkårene i en ny aftale og så er den sådan set ikke så meget længere. Og når det sker, må man søge hvert til sit. Jeg forlader AGF med gode minder om en god klub og om nogen fantastiske mennesker i og omkring klubben – og jeg ønsker alt det bedste for AGF, siger Jakob Ankersen.
Jakob Ankersen scorede senest for AGF, da det blev til 4-2-sejren ude over FC København i mesterskabsslutspillet.
LIVE
LIVE: ‘Jeg tror, det bliver min sidste sæson’
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
NYHEDER
Harry Maguire i chok
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
