AGF om Ankersen-exit: Ikke muligt at blive enige

AGF ville gerne have holdt på Jakob Ankersen med en ny kontrakt, men nu ender det med farvel-blomster på Ceres Park onsdag.



Jakob Ankersen er færdig i AGF. Det meddeler Superliga-klubben nu også selv.

Nyheden kommer oven på en ellers meget stærk periode for offensivspilleren, der har været en markant skikkelse på på AGF’s rejse frem mod bronzemedaljerne i Superligaen i denne sæson.

AGF har ellers forsøgt at holde på Ankersen, der har kontrakt-udløb efter sæsonen, der rundes af med onsdagens Europa-playoff-finale mod OB på Ceres Park i Aarhus.

– Vi har haft en god dialog længe, men vi har ikke kunne nå til enighed om hverken økonomi eller længde på kontrakten, hvor det ikke har været muligt at finde konsensus. Så det har ikke været muligt at nå i mål om en forlængelse, siger Peter Christiansen til klubbens hjemmeside.

– Så kan vi på en god måde tage afsked med Ankersen, der har gjort meget for vores hold og været en vellidt spiller og holdkammerat, og det er fint, at vores fans dermed også får mulighed for at sige farvel efter nogen gode år. Og vi sender Ankersen videre med et tak for en god tid og et held og lykke med fremtiden.

Jakob Ankersen har overfor bt.dk forklaret, at kontraktudspillet fra AGF lød på kun et års forlængelse, hvilket han selv ikke mener var tilfredsstillende.

Til AGF’s hjemmeside slår han dog fast, at det bliver en skilsmisse uden dårlige vibrationer.

– Jeg har været rigtig glad for min tid i AGF, hvor jeg har været en del af en god udvikling, der forhåbentlig kan kulminere i morgen med en plads i Europa. Nu skilles vores veje så – og sådan er det en gang i mellem i fodbold.

– Vi kunne ikke blive enige om vilkårene i en ny aftale og så er den sådan set ikke så meget længere. Og når det sker, må man søge hvert til sit. Jeg forlader AGF med gode minder om en god klub og om nogen fantastiske mennesker i og omkring klubben – og jeg ønsker alt det bedste for AGF, siger Jakob Ankersen.

Jakob Ankersen scorede senest for AGF, da det blev til 4-2-sejren ude over FC København i mesterskabsslutspillet.






Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari




LIVE

TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Benhård kritik af Danmark

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Dansker vil væk fra RB Salzburg



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt transferrygte skydes ned

Uventet skifte?

Der er al mulig grund til bekymring

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Medie: FC København jagter Michael Parker

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

De 10 største stjerner, der misser VM

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner