Jakob Ankersen er færdig i AGF. Det meddeler Superliga-klubben nu også selv.
Nyheden kommer oven på en ellers meget stærk periode for offensivspilleren, der har været en markant skikkelse på på AGF’s rejse frem mod bronzemedaljerne i Superligaen i denne sæson.
AGF har ellers forsøgt at holde på Ankersen, der har kontrakt-udløb efter sæsonen, der rundes af med onsdagens Europa-playoff-finale mod OB på Ceres Park i Aarhus.
– Vi har haft en god dialog længe, men vi har ikke kunne nå til enighed om hverken økonomi eller længde på kontrakten, hvor det ikke har været muligt at finde konsensus. Så det har ikke været muligt at nå i mål om en forlængelse, siger Peter Christiansen til klubbens hjemmeside.
– Så kan vi på en god måde tage afsked med Ankersen, der har gjort meget for vores hold og været en vellidt spiller og holdkammerat, og det er fint, at vores fans dermed også får mulighed for at sige farvel efter nogen gode år. Og vi sender Ankersen videre med et tak for en god tid og et held og lykke med fremtiden.
Jakob Ankersen har overfor bt.dk forklaret, at kontraktudspillet fra AGF lød på kun et års forlængelse, hvilket han selv ikke mener var tilfredsstillende.
Til AGF’s hjemmeside slår han dog fast, at det bliver en skilsmisse uden dårlige vibrationer.
– Jeg har været rigtig glad for min tid i AGF, hvor jeg har været en del af en god udvikling, der forhåbentlig kan kulminere i morgen med en plads i Europa. Nu skilles vores veje så – og sådan er det en gang i mellem i fodbold.
– Vi kunne ikke blive enige om vilkårene i en ny aftale og så er den sådan set ikke så meget længere. Og når det sker, må man søge hvert til sit. Jeg forlader AGF med gode minder om en god klub og om nogen fantastiske mennesker i og omkring klubben – og jeg ønsker alt det bedste for AGF, siger Jakob Ankersen.
Jakob Ankersen scorede senest for AGF, da det blev til 4-2-sejren ude over FC København i mesterskabsslutspillet.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
– Det vil være VM’s største overraskelse!
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
Knuser transferrekord
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
Bekræfter dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
OPTAKT
Spanien – Belgien
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER
