AGF om Ankersen-exit: Ikke muligt at blive enige

AGF ville gerne have holdt på Jakob Ankersen med en ny kontrakt, men nu ender det med farvel-blomster på Ceres Park onsdag.



Jakob Ankersen er færdig i AGF. Det meddeler Superliga-klubben nu også selv.

Nyheden kommer oven på en ellers meget stærk periode for offensivspilleren, der har været en markant skikkelse på på AGF’s rejse frem mod bronzemedaljerne i Superligaen i denne sæson.

AGF har ellers forsøgt at holde på Ankersen, der har kontrakt-udløb efter sæsonen, der rundes af med onsdagens Europa-playoff-finale mod OB på Ceres Park i Aarhus.

– Vi har haft en god dialog længe, men vi har ikke kunne nå til enighed om hverken økonomi eller længde på kontrakten, hvor det ikke har været muligt at finde konsensus. Så det har ikke været muligt at nå i mål om en forlængelse, siger Peter Christiansen til klubbens hjemmeside.

– Så kan vi på en god måde tage afsked med Ankersen, der har gjort meget for vores hold og været en vellidt spiller og holdkammerat, og det er fint, at vores fans dermed også får mulighed for at sige farvel efter nogen gode år. Og vi sender Ankersen videre med et tak for en god tid og et held og lykke med fremtiden.

Jakob Ankersen har overfor bt.dk forklaret, at kontraktudspillet fra AGF lød på kun et års forlængelse, hvilket han selv ikke mener var tilfredsstillende.

Til AGF’s hjemmeside slår han dog fast, at det bliver en skilsmisse uden dårlige vibrationer.

– Jeg har været rigtig glad for min tid i AGF, hvor jeg har været en del af en god udvikling, der forhåbentlig kan kulminere i morgen med en plads i Europa. Nu skilles vores veje så – og sådan er det en gang i mellem i fodbold.

– Vi kunne ikke blive enige om vilkårene i en ny aftale og så er den sådan set ikke så meget længere. Og når det sker, må man søge hvert til sit. Jeg forlader AGF med gode minder om en god klub og om nogen fantastiske mennesker i og omkring klubben – og jeg ønsker alt det bedste for AGF, siger Jakob Ankersen.

Jakob Ankersen scorede senest for AGF, da det blev til 4-2-sejren ude over FC København i mesterskabsslutspillet.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Superligaen er knækket

– Det vil være VM’s største overraskelse!



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Scorer heftig lønstigning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Knuser transferrekord

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Bekræfter dansk kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Spanien – Belgien

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Arbejder på Brøndby-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’