AGF præsenterer stort millionoverskud

Der er sorte tal på bundlinjen i AGF.



AGF A/S, som er selskabet bag Superliga-klubben AGF, kom ud af det sidste halvår af 2020 med et overskud på 21,1 millioner kroner før skat. Det oplyser selskabet tirsdag eftermiddag.

De sorte tal er en realitet, selv om coronakrisen har medført et stort tab i indtægter. 

Af halvårsrapporten fremgår det, at AGF i perioden havde 23,2 millioner kroner i transferindtægter, og det er især salget af Mustapha Bundu til Anderlecht, der er årsagen. 

Det fremgår desuden, at både omsætningen, personaleomkostninger og eksterne omkostninger er steget i forhold til samme periode sidste år. Omsætningen er blandt andet stedet på baggrund af øgede TV-indtægter.

AGF A/S forventer et overskud på mellem 15 og 30 millioner kroner for regnskabsåret 2020/2021. Usikkerheden skyldes coronakrisen. 

– For tredje regnskabsår i træk forventer vi et positivt resultat – og det skal endda ses i lyset af, at flere af vores kerneaktiviteter har været og fortsat er hårdt ramt af COVID-19 restriktionerne. Vi har dog været i stand til at tackle udfordringerne proaktivt, hvilket først og fremmest skyldes, at vi har en robust og bæredygtig forretningsmodel og en kompetent og hårdtarbejdende medarbejderstab, siger Jacob Nielsen, der er administrerende direktør i AGF, og tilføjer:

– Trods de betydelige begrænsninger, COVID-19 restriktionerne har medført, er det især værd at hæfte sig ved, at vi er lykkedes med at fastholde den kommercielle fremgang. Vi er taknemmelige og ydmyge overfor den opbakning, vores samarbejdspartnere viser os, og derfor er vi også glade for, at vi i juli 2020 kunne betale sportsligt tilbage med de første medaljer til klubben i 23 år.

– I indeværende sæson har vi også formået at skabe et godt udgangspunkt for os selv, og nu bliver opgaven i anden halvdel af regnskabsåret at holde fast i den positive udvikling både sportsligt og kommercielt. Det kræver hårdt arbejde over hele linjen og en fortsat ydmyg tilgang til opgaverne, ligesom vi også er afhængige af byens fortsatte opbakning, hvis vi skal indfri vores ambitioner.

AGF havde 31. december 2020 en egenkapital på 85,6 millioner kroner. 



Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Nartey blæser alt modstand til vægs

Fælder dom over Norwich-danskere

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Hold da op – den er helt gal

FC København misser denne midtbane-stjerne

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Raser over dansk stjerne

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

City-ejer sælger klub

‘Den værste transfer nogensinde’

Her er planen for januars transfervindue

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Det har taget røven på Steve Cooper

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Forlænger med to Superliga-talenter

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

AFCON inviterer til gratis fodbold