AGF A/S, som er selskabet bag Superliga-klubben AGF, kom ud af det sidste halvår af 2020 med et overskud på 21,1 millioner kroner før skat. Det oplyser selskabet tirsdag eftermiddag.
De sorte tal er en realitet, selv om coronakrisen har medført et stort tab i indtægter.
Af halvårsrapporten fremgår det, at AGF i perioden havde 23,2 millioner kroner i transferindtægter, og det er især salget af Mustapha Bundu til Anderlecht, der er årsagen.
Det fremgår desuden, at både omsætningen, personaleomkostninger og eksterne omkostninger er steget i forhold til samme periode sidste år. Omsætningen er blandt andet stedet på baggrund af øgede TV-indtægter.
AGF A/S forventer et overskud på mellem 15 og 30 millioner kroner for regnskabsåret 2020/2021. Usikkerheden skyldes coronakrisen.
– For tredje regnskabsår i træk forventer vi et positivt resultat – og det skal endda ses i lyset af, at flere af vores kerneaktiviteter har været og fortsat er hårdt ramt af COVID-19 restriktionerne. Vi har dog været i stand til at tackle udfordringerne proaktivt, hvilket først og fremmest skyldes, at vi har en robust og bæredygtig forretningsmodel og en kompetent og hårdtarbejdende medarbejderstab, siger Jacob Nielsen, der er administrerende direktør i AGF, og tilføjer:
– Trods de betydelige begrænsninger, COVID-19 restriktionerne har medført, er det især værd at hæfte sig ved, at vi er lykkedes med at fastholde den kommercielle fremgang. Vi er taknemmelige og ydmyge overfor den opbakning, vores samarbejdspartnere viser os, og derfor er vi også glade for, at vi i juli 2020 kunne betale sportsligt tilbage med de første medaljer til klubben i 23 år.
– I indeværende sæson har vi også formået at skabe et godt udgangspunkt for os selv, og nu bliver opgaven i anden halvdel af regnskabsåret at holde fast i den positive udvikling både sportsligt og kommercielt. Det kræver hårdt arbejde over hele linjen og en fortsat ydmyg tilgang til opgaverne, ligesom vi også er afhængige af byens fortsatte opbakning, hvis vi skal indfri vores ambitioner.
AGF havde 31. december 2020 en egenkapital på 85,6 millioner kroner.
LIVE
VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Norge – Senegal
TOPNYHED
