AGF A/S, som er selskabet bag Superliga-klubben AGF, kom ud af det sidste halvår af 2020 med et overskud på 21,1 millioner kroner før skat. Det oplyser selskabet tirsdag eftermiddag.
De sorte tal er en realitet, selv om coronakrisen har medført et stort tab i indtægter.
Af halvårsrapporten fremgår det, at AGF i perioden havde 23,2 millioner kroner i transferindtægter, og det er især salget af Mustapha Bundu til Anderlecht, der er årsagen.
Det fremgår desuden, at både omsætningen, personaleomkostninger og eksterne omkostninger er steget i forhold til samme periode sidste år. Omsætningen er blandt andet stedet på baggrund af øgede TV-indtægter.
AGF A/S forventer et overskud på mellem 15 og 30 millioner kroner for regnskabsåret 2020/2021. Usikkerheden skyldes coronakrisen.
– For tredje regnskabsår i træk forventer vi et positivt resultat – og det skal endda ses i lyset af, at flere af vores kerneaktiviteter har været og fortsat er hårdt ramt af COVID-19 restriktionerne. Vi har dog været i stand til at tackle udfordringerne proaktivt, hvilket først og fremmest skyldes, at vi har en robust og bæredygtig forretningsmodel og en kompetent og hårdtarbejdende medarbejderstab, siger Jacob Nielsen, der er administrerende direktør i AGF, og tilføjer:
– Trods de betydelige begrænsninger, COVID-19 restriktionerne har medført, er det især værd at hæfte sig ved, at vi er lykkedes med at fastholde den kommercielle fremgang. Vi er taknemmelige og ydmyge overfor den opbakning, vores samarbejdspartnere viser os, og derfor er vi også glade for, at vi i juli 2020 kunne betale sportsligt tilbage med de første medaljer til klubben i 23 år.
– I indeværende sæson har vi også formået at skabe et godt udgangspunkt for os selv, og nu bliver opgaven i anden halvdel af regnskabsåret at holde fast i den positive udvikling både sportsligt og kommercielt. Det kræver hårdt arbejde over hele linjen og en fortsat ydmyg tilgang til opgaverne, ligesom vi også er afhængige af byens fortsatte opbakning, hvis vi skal indfri vores ambitioner.
AGF havde 31. december 2020 en egenkapital på 85,6 millioner kroner.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
10. gang i træk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
TOPNYHED
Emre Mor færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER
