AGF præsenterer stort millionoverskud

Der er sorte tal på bundlinjen i AGF.



AGF A/S, som er selskabet bag Superliga-klubben AGF, kom ud af det sidste halvår af 2020 med et overskud på 21,1 millioner kroner før skat. Det oplyser selskabet tirsdag eftermiddag.

De sorte tal er en realitet, selv om coronakrisen har medført et stort tab i indtægter. 

Af halvårsrapporten fremgår det, at AGF i perioden havde 23,2 millioner kroner i transferindtægter, og det er især salget af Mustapha Bundu til Anderlecht, der er årsagen. 

Det fremgår desuden, at både omsætningen, personaleomkostninger og eksterne omkostninger er steget i forhold til samme periode sidste år. Omsætningen er blandt andet stedet på baggrund af øgede TV-indtægter.

AGF A/S forventer et overskud på mellem 15 og 30 millioner kroner for regnskabsåret 2020/2021. Usikkerheden skyldes coronakrisen. 

– For tredje regnskabsår i træk forventer vi et positivt resultat – og det skal endda ses i lyset af, at flere af vores kerneaktiviteter har været og fortsat er hårdt ramt af COVID-19 restriktionerne. Vi har dog været i stand til at tackle udfordringerne proaktivt, hvilket først og fremmest skyldes, at vi har en robust og bæredygtig forretningsmodel og en kompetent og hårdtarbejdende medarbejderstab, siger Jacob Nielsen, der er administrerende direktør i AGF, og tilføjer:

– Trods de betydelige begrænsninger, COVID-19 restriktionerne har medført, er det især værd at hæfte sig ved, at vi er lykkedes med at fastholde den kommercielle fremgang. Vi er taknemmelige og ydmyge overfor den opbakning, vores samarbejdspartnere viser os, og derfor er vi også glade for, at vi i juli 2020 kunne betale sportsligt tilbage med de første medaljer til klubben i 23 år.

– I indeværende sæson har vi også formået at skabe et godt udgangspunkt for os selv, og nu bliver opgaven i anden halvdel af regnskabsåret at holde fast i den positive udvikling både sportsligt og kommercielt. Det kræver hårdt arbejde over hele linjen og en fortsat ydmyg tilgang til opgaverne, ligesom vi også er afhængige af byens fortsatte opbakning, hvis vi skal indfri vores ambitioner.

AGF havde 31. december 2020 en egenkapital på 85,6 millioner kroner. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FCK henter svensk talent

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Bud på 1,12 milliard afvist

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

‘AC’-forlængelse på plads, men…



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM