AGF A/S, som er selskabet bag Superliga-klubben AGF, kom ud af det sidste halvår af 2020 med et overskud på 21,1 millioner kroner før skat. Det oplyser selskabet tirsdag eftermiddag.
De sorte tal er en realitet, selv om coronakrisen har medført et stort tab i indtægter.
Af halvårsrapporten fremgår det, at AGF i perioden havde 23,2 millioner kroner i transferindtægter, og det er især salget af Mustapha Bundu til Anderlecht, der er årsagen.
Det fremgår desuden, at både omsætningen, personaleomkostninger og eksterne omkostninger er steget i forhold til samme periode sidste år. Omsætningen er blandt andet stedet på baggrund af øgede TV-indtægter.
AGF A/S forventer et overskud på mellem 15 og 30 millioner kroner for regnskabsåret 2020/2021. Usikkerheden skyldes coronakrisen.
– For tredje regnskabsår i træk forventer vi et positivt resultat – og det skal endda ses i lyset af, at flere af vores kerneaktiviteter har været og fortsat er hårdt ramt af COVID-19 restriktionerne. Vi har dog været i stand til at tackle udfordringerne proaktivt, hvilket først og fremmest skyldes, at vi har en robust og bæredygtig forretningsmodel og en kompetent og hårdtarbejdende medarbejderstab, siger Jacob Nielsen, der er administrerende direktør i AGF, og tilføjer:
– Trods de betydelige begrænsninger, COVID-19 restriktionerne har medført, er det især værd at hæfte sig ved, at vi er lykkedes med at fastholde den kommercielle fremgang. Vi er taknemmelige og ydmyge overfor den opbakning, vores samarbejdspartnere viser os, og derfor er vi også glade for, at vi i juli 2020 kunne betale sportsligt tilbage med de første medaljer til klubben i 23 år.
– I indeværende sæson har vi også formået at skabe et godt udgangspunkt for os selv, og nu bliver opgaven i anden halvdel af regnskabsåret at holde fast i den positive udvikling både sportsligt og kommercielt. Det kræver hårdt arbejde over hele linjen og en fortsat ydmyg tilgang til opgaverne, ligesom vi også er afhængige af byens fortsatte opbakning, hvis vi skal indfri vores ambitioner.
AGF havde 31. december 2020 en egenkapital på 85,6 millioner kroner.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
Tv-vært stopper på Viaplay
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
OPTAKT
