ÅRHUS (Tipsbladet): I takt med, at transferdeadline nærmer sig, tager spekulationerne såvel som reelle forhandlinger om køb og salg til.
En af dem, der ikke er så mange rygter omkring, er midtstopperen Frederik Tingager, der i tidligere sæsoner har lignet et oplagt salgsemne, men som nu mere og mere ligner en spiller, AGF ikke kan og vil undvære.
Og det samme gælder den modsatte vej.
På et formstærkt AGF-hold og en solrig træningsdag i august er det svært ikke at være særdeles tilfreds med fodboldlivet, men for midtstopperen Tingager stikker det dybere end det.
– Det er en kæmpe drøm at slutte af på det nye stadion, og det er også en af grundene til, jeg forlængede min aftale med AGF. Vi kommer til at få den bedste atmosfære, ligesom fansene fortjener at få et fort på det nye stadion. Jeg glæder mig helt vildt til at se det, siger Frederik Tingager.
Frederik Tingager er en af de første på cheftræner Uwe Röslers holdkort og en spiller, den tyske træner sætter stor pris på. Rösler har ligesom Tingager et mål om at være med, når AGF spiller første hjemmekamp på det nyopførte stadion, og midtstopperen har ingen planer om at skulle noget andet end AGF.
– Jeg ved jo, alt kan ske i fodbold. Jeg har en lang kontrakt her, og det er helt klart en drøm at slutte af her. Ingen tvivl om der. Århus betyder meget for mig, og min familie er glade for at være her. Og så ved jeg ikke, hvad der sker. Det kan jo være, jeg ikke er her i morgen, jeg ved det ikke, siger Frederik Tingager med et bredt smil.
AGF flytter til et midlertidigt stadion i Vejlby i den nordlige del af Århus efter nytår, der i disse uger og måneder er ved at blive gjort klar.
Her skal AGF efter planen spille på den ombyggede arena med plads til 12.000 tilskuere, indtil den ny hjemmebane på den nuværende lokation nede i skovene ved Marselisborg efter planen er klar i sommeren 2026.
Frederik Tingager forlængede i begyndelsen af året sin kontrakt i AGF indtil 2028. Bliver den i dag 31-årige stopper i AGF indtil da, vil han have været i klubben i ni år siden en fri transfer fra Eintracht Braunschweig.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
FANKLUBBEN
Langt hen ad vejen har det været forrygende
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL