ÅRHUS (Tipsbladet): I takt med, at transferdeadline nærmer sig, tager spekulationerne såvel som reelle forhandlinger om køb og salg til.
En af dem, der ikke er så mange rygter omkring, er midtstopperen Frederik Tingager, der i tidligere sæsoner har lignet et oplagt salgsemne, men som nu mere og mere ligner en spiller, AGF ikke kan og vil undvære.
Og det samme gælder den modsatte vej.
På et formstærkt AGF-hold og en solrig træningsdag i august er det svært ikke at være særdeles tilfreds med fodboldlivet, men for midtstopperen Tingager stikker det dybere end det.
– Det er en kæmpe drøm at slutte af på det nye stadion, og det er også en af grundene til, jeg forlængede min aftale med AGF. Vi kommer til at få den bedste atmosfære, ligesom fansene fortjener at få et fort på det nye stadion. Jeg glæder mig helt vildt til at se det, siger Frederik Tingager.
Frederik Tingager er en af de første på cheftræner Uwe Röslers holdkort og en spiller, den tyske træner sætter stor pris på. Rösler har ligesom Tingager et mål om at være med, når AGF spiller første hjemmekamp på det nyopførte stadion, og midtstopperen har ingen planer om at skulle noget andet end AGF.
– Jeg ved jo, alt kan ske i fodbold. Jeg har en lang kontrakt her, og det er helt klart en drøm at slutte af her. Ingen tvivl om der. Århus betyder meget for mig, og min familie er glade for at være her. Og så ved jeg ikke, hvad der sker. Det kan jo være, jeg ikke er her i morgen, jeg ved det ikke, siger Frederik Tingager med et bredt smil.
AGF flytter til et midlertidigt stadion i Vejlby i den nordlige del af Århus efter nytår, der i disse uger og måneder er ved at blive gjort klar.
Her skal AGF efter planen spille på den ombyggede arena med plads til 12.000 tilskuere, indtil den ny hjemmebane på den nuværende lokation nede i skovene ved Marselisborg efter planen er klar i sommeren 2026.
Frederik Tingager forlængede i begyndelsen af året sin kontrakt i AGF indtil 2028. Bliver den i dag 31-årige stopper i AGF indtil da, vil han have været i klubben i ni år siden en fri transfer fra Eintracht Braunschweig.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
LIVE
Superliga-LIVE: Svensson giver Superliga-debut
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
Afslører Brøndbys transferplaner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
NYHEDER