ÅRHUS (Tipsbladet): I takt med, at transferdeadline nærmer sig, tager spekulationerne såvel som reelle forhandlinger om køb og salg til.
En af dem, der ikke er så mange rygter omkring, er midtstopperen Frederik Tingager, der i tidligere sæsoner har lignet et oplagt salgsemne, men som nu mere og mere ligner en spiller, AGF ikke kan og vil undvære.
Og det samme gælder den modsatte vej.
På et formstærkt AGF-hold og en solrig træningsdag i august er det svært ikke at være særdeles tilfreds med fodboldlivet, men for midtstopperen Tingager stikker det dybere end det.
– Det er en kæmpe drøm at slutte af på det nye stadion, og det er også en af grundene til, jeg forlængede min aftale med AGF. Vi kommer til at få den bedste atmosfære, ligesom fansene fortjener at få et fort på det nye stadion. Jeg glæder mig helt vildt til at se det, siger Frederik Tingager.
Frederik Tingager er en af de første på cheftræner Uwe Röslers holdkort og en spiller, den tyske træner sætter stor pris på. Rösler har ligesom Tingager et mål om at være med, når AGF spiller første hjemmekamp på det nyopførte stadion, og midtstopperen har ingen planer om at skulle noget andet end AGF.
– Jeg ved jo, alt kan ske i fodbold. Jeg har en lang kontrakt her, og det er helt klart en drøm at slutte af her. Ingen tvivl om der. Århus betyder meget for mig, og min familie er glade for at være her. Og så ved jeg ikke, hvad der sker. Det kan jo være, jeg ikke er her i morgen, jeg ved det ikke, siger Frederik Tingager med et bredt smil.
AGF flytter til et midlertidigt stadion i Vejlby i den nordlige del af Århus efter nytår, der i disse uger og måneder er ved at blive gjort klar.
Her skal AGF efter planen spille på den ombyggede arena med plads til 12.000 tilskuere, indtil den ny hjemmebane på den nuværende lokation nede i skovene ved Marselisborg efter planen er klar i sommeren 2026.
Frederik Tingager forlængede i begyndelsen af året sin kontrakt i AGF indtil 2028. Bliver den i dag 31-årige stopper i AGF indtil da, vil han have været i klubben i ni år siden en fri transfer fra Eintracht Braunschweig.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Froholdt med vild hæder i Portugal
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Lewandowski forlader FC Barcelona
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC København – Randers FC
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
EKSKLUSIVT