ÅRHUS (Tipsbladet): I takt med, at transferdeadline nærmer sig, tager spekulationerne såvel som reelle forhandlinger om køb og salg til.
En af dem, der ikke er så mange rygter omkring, er midtstopperen Frederik Tingager, der i tidligere sæsoner har lignet et oplagt salgsemne, men som nu mere og mere ligner en spiller, AGF ikke kan og vil undvære.
Og det samme gælder den modsatte vej.
På et formstærkt AGF-hold og en solrig træningsdag i august er det svært ikke at være særdeles tilfreds med fodboldlivet, men for midtstopperen Tingager stikker det dybere end det.
– Det er en kæmpe drøm at slutte af på det nye stadion, og det er også en af grundene til, jeg forlængede min aftale med AGF. Vi kommer til at få den bedste atmosfære, ligesom fansene fortjener at få et fort på det nye stadion. Jeg glæder mig helt vildt til at se det, siger Frederik Tingager.
Frederik Tingager er en af de første på cheftræner Uwe Röslers holdkort og en spiller, den tyske træner sætter stor pris på. Rösler har ligesom Tingager et mål om at være med, når AGF spiller første hjemmekamp på det nyopførte stadion, og midtstopperen har ingen planer om at skulle noget andet end AGF.
– Jeg ved jo, alt kan ske i fodbold. Jeg har en lang kontrakt her, og det er helt klart en drøm at slutte af her. Ingen tvivl om der. Århus betyder meget for mig, og min familie er glade for at være her. Og så ved jeg ikke, hvad der sker. Det kan jo være, jeg ikke er her i morgen, jeg ved det ikke, siger Frederik Tingager med et bredt smil.
AGF flytter til et midlertidigt stadion i Vejlby i den nordlige del af Århus efter nytår, der i disse uger og måneder er ved at blive gjort klar.
Her skal AGF efter planen spille på den ombyggede arena med plads til 12.000 tilskuere, indtil den ny hjemmebane på den nuværende lokation nede i skovene ved Marselisborg efter planen er klar i sommeren 2026.
Frederik Tingager forlængede i begyndelsen af året sin kontrakt i AGF indtil 2028. Bliver den i dag 31-årige stopper i AGF indtil da, vil han have været i klubben i ni år siden en fri transfer fra Eintracht Braunschweig.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
Knuser transferrekord
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Spanien – Belgien
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER