ÅRHUS (Tipsbladet): I takt med, at transferdeadline nærmer sig, tager spekulationerne såvel som reelle forhandlinger om køb og salg til.
En af dem, der ikke er så mange rygter omkring, er midtstopperen Frederik Tingager, der i tidligere sæsoner har lignet et oplagt salgsemne, men som nu mere og mere ligner en spiller, AGF ikke kan og vil undvære.
Og det samme gælder den modsatte vej.
På et formstærkt AGF-hold og en solrig træningsdag i august er det svært ikke at være særdeles tilfreds med fodboldlivet, men for midtstopperen Tingager stikker det dybere end det.
– Det er en kæmpe drøm at slutte af på det nye stadion, og det er også en af grundene til, jeg forlængede min aftale med AGF. Vi kommer til at få den bedste atmosfære, ligesom fansene fortjener at få et fort på det nye stadion. Jeg glæder mig helt vildt til at se det, siger Frederik Tingager.
Frederik Tingager er en af de første på cheftræner Uwe Röslers holdkort og en spiller, den tyske træner sætter stor pris på. Rösler har ligesom Tingager et mål om at være med, når AGF spiller første hjemmekamp på det nyopførte stadion, og midtstopperen har ingen planer om at skulle noget andet end AGF.
– Jeg ved jo, alt kan ske i fodbold. Jeg har en lang kontrakt her, og det er helt klart en drøm at slutte af her. Ingen tvivl om der. Århus betyder meget for mig, og min familie er glade for at være her. Og så ved jeg ikke, hvad der sker. Det kan jo være, jeg ikke er her i morgen, jeg ved det ikke, siger Frederik Tingager med et bredt smil.
AGF flytter til et midlertidigt stadion i Vejlby i den nordlige del af Århus efter nytår, der i disse uger og måneder er ved at blive gjort klar.
Her skal AGF efter planen spille på den ombyggede arena med plads til 12.000 tilskuere, indtil den ny hjemmebane på den nuværende lokation nede i skovene ved Marselisborg efter planen er klar i sommeren 2026.
Frederik Tingager forlængede i begyndelsen af året sin kontrakt i AGF indtil 2028. Bliver den i dag 31-årige stopper i AGF indtil da, vil han have været i klubben i ni år siden en fri transfer fra Eintracht Braunschweig.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
TOPNYHED