AGF-profil: Drømmer om at slutte karrieren her

Med et stadionbyggeri undervejs er lysten til at blive i AGF karrieren ud stor for en af klubbens nøglespillere.



ÅRHUS (Tipsbladet): I takt med, at transferdeadline nærmer sig, tager spekulationerne såvel som reelle forhandlinger om køb og salg til.

En af dem, der ikke er så mange rygter omkring, er midtstopperen Frederik Tingager, der i tidligere sæsoner har lignet et oplagt salgsemne, men som nu mere og mere ligner en spiller, AGF ikke kan og vil undvære.

Og det samme gælder den modsatte vej.

På et formstærkt AGF-hold og en solrig træningsdag i august er det svært ikke at være særdeles tilfreds med fodboldlivet, men for midtstopperen Tingager stikker det dybere end det.

– Det er en kæmpe drøm at slutte af på det nye stadion, og det er også en af grundene til, jeg forlængede min aftale med AGF. Vi kommer til at få den bedste atmosfære, ligesom fansene fortjener at få et fort på det nye stadion. Jeg glæder mig helt vildt til at se det, siger Frederik Tingager.

Frederik Tingager er en af de første på cheftræner Uwe Röslers holdkort og en spiller, den tyske træner sætter stor pris på. Rösler har ligesom Tingager et mål om at være med, når AGF spiller første hjemmekamp på det nyopførte stadion, og midtstopperen har ingen planer om at skulle noget andet end AGF.

– Jeg ved jo, alt kan ske i fodbold. Jeg har en lang kontrakt her, og det er helt klart en drøm at slutte af her. Ingen tvivl om der. Århus betyder meget for mig, og min familie er glade for at være her. Og så ved jeg ikke, hvad der sker. Det kan jo være, jeg ikke er her i morgen, jeg ved det ikke, siger Frederik Tingager med et bredt smil.

AGF flytter til et midlertidigt stadion i Vejlby i den nordlige del af Århus efter nytår, der i disse uger og måneder er ved at blive gjort klar.

Her skal AGF efter planen spille på den ombyggede arena med plads til 12.000 tilskuere, indtil den ny hjemmebane på den nuværende lokation nede i skovene ved Marselisborg efter planen er klar i sommeren 2026.

Frederik Tingager forlængede i begyndelsen af året sin kontrakt i AGF indtil 2028. Bliver den i dag 31-årige stopper i AGF indtil da, vil han have været i klubben i ni år siden en fri transfer fra Eintracht Braunschweig.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Voldsomt skænderi i FC København

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Chokpris på Victor Froholdt

Henter kæmpe Superliga-flop



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

FC Midtjylland – Brøndby IF

Vil gøre det onde ved Brøndby

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Lamine Yamal med karrierens første

Viborg FF – FC Nordsjælland

Vejle Boldklub – AGF

FC København – Randers FC

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Sønderjyske – OB

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Traditionsklub henter Stephen Odey

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Arsenal – Chelsea

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Legender tager afsked med Sepp Piontek