AGF-profil: Drømmer om at slutte karrieren her

Med et stadionbyggeri undervejs er lysten til at blive i AGF karrieren ud stor for en af klubbens nøglespillere.



ÅRHUS (Tipsbladet): I takt med, at transferdeadline nærmer sig, tager spekulationerne såvel som reelle forhandlinger om køb og salg til.

En af dem, der ikke er så mange rygter omkring, er midtstopperen Frederik Tingager, der i tidligere sæsoner har lignet et oplagt salgsemne, men som nu mere og mere ligner en spiller, AGF ikke kan og vil undvære.

Og det samme gælder den modsatte vej.

På et formstærkt AGF-hold og en solrig træningsdag i august er det svært ikke at være særdeles tilfreds med fodboldlivet, men for midtstopperen Tingager stikker det dybere end det.

– Det er en kæmpe drøm at slutte af på det nye stadion, og det er også en af grundene til, jeg forlængede min aftale med AGF. Vi kommer til at få den bedste atmosfære, ligesom fansene fortjener at få et fort på det nye stadion. Jeg glæder mig helt vildt til at se det, siger Frederik Tingager.

Frederik Tingager er en af de første på cheftræner Uwe Röslers holdkort og en spiller, den tyske træner sætter stor pris på. Rösler har ligesom Tingager et mål om at være med, når AGF spiller første hjemmekamp på det nyopførte stadion, og midtstopperen har ingen planer om at skulle noget andet end AGF.

– Jeg ved jo, alt kan ske i fodbold. Jeg har en lang kontrakt her, og det er helt klart en drøm at slutte af her. Ingen tvivl om der. Århus betyder meget for mig, og min familie er glade for at være her. Og så ved jeg ikke, hvad der sker. Det kan jo være, jeg ikke er her i morgen, jeg ved det ikke, siger Frederik Tingager med et bredt smil.

AGF flytter til et midlertidigt stadion i Vejlby i den nordlige del af Århus efter nytår, der i disse uger og måneder er ved at blive gjort klar.

Her skal AGF efter planen spille på den ombyggede arena med plads til 12.000 tilskuere, indtil den ny hjemmebane på den nuværende lokation nede i skovene ved Marselisborg efter planen er klar i sommeren 2026.

Frederik Tingager forlængede i begyndelsen af året sin kontrakt i AGF indtil 2028. Bliver den i dag 31-årige stopper i AGF indtil da, vil han have været i klubben i ni år siden en fri transfer fra Eintracht Braunschweig.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby


Raser over Patrick Dorgu-beslutning

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank

Lurer på dyr dansk stjerne

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Frederik Birk bryder tavsheden

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Solgt for 285 millioner

Afsløring: FC København binder stortalent

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Spøger i kæmpeklub

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet