AGF-profil: Drømmer om at slutte karrieren her

Med et stadionbyggeri undervejs er lysten til at blive i AGF karrieren ud stor for en af klubbens nøglespillere.



ÅRHUS (Tipsbladet): I takt med, at transferdeadline nærmer sig, tager spekulationerne såvel som reelle forhandlinger om køb og salg til.

En af dem, der ikke er så mange rygter omkring, er midtstopperen Frederik Tingager, der i tidligere sæsoner har lignet et oplagt salgsemne, men som nu mere og mere ligner en spiller, AGF ikke kan og vil undvære.

Og det samme gælder den modsatte vej.

På et formstærkt AGF-hold og en solrig træningsdag i august er det svært ikke at være særdeles tilfreds med fodboldlivet, men for midtstopperen Tingager stikker det dybere end det.

– Det er en kæmpe drøm at slutte af på det nye stadion, og det er også en af grundene til, jeg forlængede min aftale med AGF. Vi kommer til at få den bedste atmosfære, ligesom fansene fortjener at få et fort på det nye stadion. Jeg glæder mig helt vildt til at se det, siger Frederik Tingager.

Frederik Tingager er en af de første på cheftræner Uwe Röslers holdkort og en spiller, den tyske træner sætter stor pris på. Rösler har ligesom Tingager et mål om at være med, når AGF spiller første hjemmekamp på det nyopførte stadion, og midtstopperen har ingen planer om at skulle noget andet end AGF.

– Jeg ved jo, alt kan ske i fodbold. Jeg har en lang kontrakt her, og det er helt klart en drøm at slutte af her. Ingen tvivl om der. Århus betyder meget for mig, og min familie er glade for at være her. Og så ved jeg ikke, hvad der sker. Det kan jo være, jeg ikke er her i morgen, jeg ved det ikke, siger Frederik Tingager med et bredt smil.

AGF flytter til et midlertidigt stadion i Vejlby i den nordlige del af Århus efter nytår, der i disse uger og måneder er ved at blive gjort klar.

Her skal AGF efter planen spille på den ombyggede arena med plads til 12.000 tilskuere, indtil den ny hjemmebane på den nuværende lokation nede i skovene ved Marselisborg efter planen er klar i sommeren 2026.

Frederik Tingager forlængede i begyndelsen af året sin kontrakt i AGF indtil 2028. Bliver den i dag 31-årige stopper i AGF indtil da, vil han have været i klubben i ni år siden en fri transfer fra Eintracht Braunschweig.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her kan du se de danske hold i Europa

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Osula får stor rolle i Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det kommer til at blive virkelig hårdt’

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FC København – Lyngby BK

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

AGF – Brøndby IF

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

Viborg FF – OB