ÅRHUS (Tipsbladet): Til nogen overraskelse har AGF's rutinerede målmand Jesper Hansen stået kampene i den første måned af sæsonen, mens den markante tilførsel på pladsen Leopold Wahlstedt er begyndt AGF-tilværelsen på bænken.
Hansen har gjort det godt i buret, mens Leopold Wahlstedt kom et stykke ind i AGF's opstart efter lang tids pause.
Spørgsmålet om Wahlstedts manglende spilletid og plads på bænken bliver bemærket i AGF-fankredse og dukker jævntligt op som spørgsmål til AGF's kampe, men selv om Wahlstedt meget gerne vil spille snarest muligt, er den svenske målmand hverken helt eller halvt ved at gå op i limningen over en start, hvor spilletiden ikke er kommet så hurtigt som forventet.
– Da jeg kom til AGF var det efter syv ugers ferie, som jeg har sagt tidligere. Selvfølgelig har jeg trænet i min ferie, men ikke ret meget fodboldrelateret. Jeg havde kun trænet et par dage med Blackburn, Så da jeg ankom var det nok lidt for tidligt, at jeg kom i kamp mod FC Midtjylland, det er fair at sige, siger Leopold Wahlstedt til torsdagens AGF-træning, hvor han sluttede af som sidste mand efter nogle ekstra øvelser.
– Og så spillede Jesper den første kamp i sæsonen, hvilket var helt naturligt, fordi jeg kom så sent. Han har gjort det godt, så nu er det op til Uwe at afgøre, hvem der skal spille, siger Leopold Wahlstedt.
Den svenske målmand skiftede sidste sommer til Blackburn Rovers anført af Jon Dahl Tomasson, efter et skifte til Brøndby IF havde været så tæt på, som det nærmest overhovedet kunne komme, ligesom AGF også var på banen i 2023.

Da Tomasson undervejs i sæsonen 2023/24 stoppede i Blackburn og derefter blev landstræner for Sverige, fik Wahlstedt også sværere ved at få spilletid, og på den led er det mindre unaturligt, at svenskeren, især efter cheftræner Uwe Röslers mening og vurdering, har haft brug for et tilløb i sin nye klub.
– Min seneste kamp før ankomsten til AGF var i marts, det var mine sidste 90 minutter i en betydende fodboldkamp. Så der var noget med min kampform, der måske ikke var den bedste, men nu har jeg haft virkelig gode træninger med resten af målmandsgruppen. Jeg arbejder ekstra hver eneste dag, og jeg føler mig rigtig fit nu, siger Leopold Wahlstedt om situationen, han altså også prøvede i lange stræk i Blackburn sidste år.
– Jeg har prøvet de her situationer før i min karriere, hvor jeg ikke spillede fra start. Det var det samme i Odd og i Blackburn. Så man skal være mentalt stærk. Det bedste at gøre er bare at arbejde så hårdt som muligt, så man er i den bedst mulige form, når chancen kommer. Jeg skal være den bedste version af mig selv, siger Leopold Wahlstedt, der erklærer sig klar til at spille.
– Jeg er rigtig glad for at være i AGF. Her er gode faciliteter og mennesker i trænerstaben og truppen. Jeg vil selvfølgelig gerne spille. Det er derfor, jeg er her. Men jeg kan ikke gøre andet end at arbejde hårdt og vise træneren, at jeg er klar. Det er op til ham [Rösler], siger den 25-årige svensker, der tidligere i karrieren har spillet for Odd Grenland i Norge og mindre klubber i Sverige efter nogle år i AIK Stockholms ungdomsafdeling.
Jesper Hansen erklærede sig overfor Tipsbladet klar til pladsen og spilletiden allerede før sæsonen – genlæs det interview her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
NYHEDER