ÅRHUS (Tipsbladet): Til nogen overraskelse har AGF's rutinerede målmand Jesper Hansen stået kampene i den første måned af sæsonen, mens den markante tilførsel på pladsen Leopold Wahlstedt er begyndt AGF-tilværelsen på bænken.
Hansen har gjort det godt i buret, mens Leopold Wahlstedt kom et stykke ind i AGF's opstart efter lang tids pause.
Spørgsmålet om Wahlstedts manglende spilletid og plads på bænken bliver bemærket i AGF-fankredse og dukker jævntligt op som spørgsmål til AGF's kampe, men selv om Wahlstedt meget gerne vil spille snarest muligt, er den svenske målmand hverken helt eller halvt ved at gå op i limningen over en start, hvor spilletiden ikke er kommet så hurtigt som forventet.
– Da jeg kom til AGF var det efter syv ugers ferie, som jeg har sagt tidligere. Selvfølgelig har jeg trænet i min ferie, men ikke ret meget fodboldrelateret. Jeg havde kun trænet et par dage med Blackburn, Så da jeg ankom var det nok lidt for tidligt, at jeg kom i kamp mod FC Midtjylland, det er fair at sige, siger Leopold Wahlstedt til torsdagens AGF-træning, hvor han sluttede af som sidste mand efter nogle ekstra øvelser.
– Og så spillede Jesper den første kamp i sæsonen, hvilket var helt naturligt, fordi jeg kom så sent. Han har gjort det godt, så nu er det op til Uwe at afgøre, hvem der skal spille, siger Leopold Wahlstedt.
Den svenske målmand skiftede sidste sommer til Blackburn Rovers anført af Jon Dahl Tomasson, efter et skifte til Brøndby IF havde været så tæt på, som det nærmest overhovedet kunne komme, ligesom AGF også var på banen i 2023.

Da Tomasson undervejs i sæsonen 2023/24 stoppede i Blackburn og derefter blev landstræner for Sverige, fik Wahlstedt også sværere ved at få spilletid, og på den led er det mindre unaturligt, at svenskeren, især efter cheftræner Uwe Röslers mening og vurdering, har haft brug for et tilløb i sin nye klub.
– Min seneste kamp før ankomsten til AGF var i marts, det var mine sidste 90 minutter i en betydende fodboldkamp. Så der var noget med min kampform, der måske ikke var den bedste, men nu har jeg haft virkelig gode træninger med resten af målmandsgruppen. Jeg arbejder ekstra hver eneste dag, og jeg føler mig rigtig fit nu, siger Leopold Wahlstedt om situationen, han altså også prøvede i lange stræk i Blackburn sidste år.
– Jeg har prøvet de her situationer før i min karriere, hvor jeg ikke spillede fra start. Det var det samme i Odd og i Blackburn. Så man skal være mentalt stærk. Det bedste at gøre er bare at arbejde så hårdt som muligt, så man er i den bedst mulige form, når chancen kommer. Jeg skal være den bedste version af mig selv, siger Leopold Wahlstedt, der erklærer sig klar til at spille.
– Jeg er rigtig glad for at være i AGF. Her er gode faciliteter og mennesker i trænerstaben og truppen. Jeg vil selvfølgelig gerne spille. Det er derfor, jeg er her. Men jeg kan ikke gøre andet end at arbejde hårdt og vise træneren, at jeg er klar. Det er op til ham [Rösler], siger den 25-årige svensker, der tidligere i karrieren har spillet for Odd Grenland i Norge og mindre klubber i Sverige efter nogle år i AIK Stockholms ungdomsafdeling.
Jesper Hansen erklærede sig overfor Tipsbladet klar til pladsen og spilletiden allerede før sæsonen – genlæs det interview her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
HELT VILDT