AGF-profil om bænkeplads: Skal være mentalt stærk

AGF-målmand Leopold Wahlstedt er klar på at spille, så snart AGF-cheftræner Uwe Rösler smider ham i ilden.



ÅRHUS (Tipsbladet): Til nogen overraskelse har AGF's rutinerede målmand Jesper Hansen stået kampene i den første måned af sæsonen, mens den markante tilførsel på pladsen Leopold Wahlstedt er begyndt AGF-tilværelsen på bænken.

Hansen har gjort det godt i buret, mens Leopold Wahlstedt kom et stykke ind i AGF's opstart efter lang tids pause.

Spørgsmålet om Wahlstedts manglende spilletid og plads på bænken bliver bemærket i AGF-fankredse og dukker jævntligt op som spørgsmål til AGF's kampe, men selv om Wahlstedt meget gerne vil spille snarest muligt, er den svenske målmand hverken helt eller halvt ved at gå op i limningen over en start, hvor spilletiden ikke er kommet så hurtigt som forventet.

– Da jeg kom til AGF var det efter syv ugers ferie, som jeg har sagt tidligere. Selvfølgelig har jeg trænet i min ferie, men ikke ret meget fodboldrelateret. Jeg havde kun trænet et par dage med Blackburn, Så da jeg ankom var det nok lidt for tidligt, at jeg kom i kamp mod FC Midtjylland, det er fair at sige, siger Leopold Wahlstedt til torsdagens AGF-træning, hvor han sluttede af som sidste mand efter nogle ekstra øvelser.

– Og så spillede Jesper den første kamp i sæsonen, hvilket var helt naturligt, fordi jeg kom så sent. Han har gjort det godt, så nu er det op til Uwe at afgøre, hvem der skal spille, siger Leopold Wahlstedt.

Den svenske målmand skiftede sidste sommer til Blackburn Rovers anført af Jon Dahl Tomasson, efter et skifte til Brøndby IF havde været så tæt på, som det nærmest overhovedet kunne komme, ligesom AGF også var på banen i 2023.

267662

Foto: Alamy

Da Tomasson undervejs i sæsonen 2023/24 stoppede i Blackburn og derefter blev landstræner for Sverige, fik Wahlstedt også sværere ved at få spilletid, og på den led er det mindre unaturligt, at svenskeren, især efter cheftræner Uwe Röslers mening og vurdering, har haft brug for et tilløb i sin nye klub.

– Min seneste kamp før ankomsten til AGF var i marts, det var mine sidste 90 minutter i en betydende fodboldkamp. Så der var noget med min kampform, der måske ikke var den bedste, men nu har jeg haft virkelig gode træninger med resten af målmandsgruppen. Jeg arbejder ekstra hver eneste dag, og jeg føler mig rigtig fit nu, siger Leopold Wahlstedt om situationen, han altså også prøvede i lange stræk i Blackburn sidste år.

– Jeg har prøvet de her situationer før i min karriere, hvor jeg ikke spillede fra start. Det var det samme i Odd og i Blackburn. Så man skal være mentalt stærk. Det bedste at gøre er bare at arbejde så hårdt som muligt, så man er i den bedst mulige form, når chancen kommer. Jeg skal være den bedste version af mig selv, siger Leopold Wahlstedt, der erklærer sig klar til at spille.

– Jeg er rigtig glad for at være i AGF. Her er gode faciliteter og mennesker i trænerstaben og truppen. Jeg vil selvfølgelig gerne spille. Det er derfor, jeg er her. Men jeg kan ikke gøre andet end at arbejde hårdt og vise træneren, at jeg er klar. Det er op til ham [Rösler], siger den 25-årige svensker, der tidligere i karrieren har spillet for Odd Grenland i Norge og mindre klubber i Sverige efter nogle år i AIK Stockholms ungdomsafdeling.

Jesper Hansen erklærede sig overfor Tipsbladet klar til pladsen og spilletiden allerede før sæsonen – genlæs det interview her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

AGF-profil overvejer karrierestop

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

Den første i næsten 40 år

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Færdig i FC Midtjylland?

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

OB straffer angriber

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok