ÅRHUS (Tipsbladet): Til nogen overraskelse har AGF's rutinerede målmand Jesper Hansen stået kampene i den første måned af sæsonen, mens den markante tilførsel på pladsen Leopold Wahlstedt er begyndt AGF-tilværelsen på bænken.
Hansen har gjort det godt i buret, mens Leopold Wahlstedt kom et stykke ind i AGF's opstart efter lang tids pause.
Spørgsmålet om Wahlstedts manglende spilletid og plads på bænken bliver bemærket i AGF-fankredse og dukker jævntligt op som spørgsmål til AGF's kampe, men selv om Wahlstedt meget gerne vil spille snarest muligt, er den svenske målmand hverken helt eller halvt ved at gå op i limningen over en start, hvor spilletiden ikke er kommet så hurtigt som forventet.
– Da jeg kom til AGF var det efter syv ugers ferie, som jeg har sagt tidligere. Selvfølgelig har jeg trænet i min ferie, men ikke ret meget fodboldrelateret. Jeg havde kun trænet et par dage med Blackburn, Så da jeg ankom var det nok lidt for tidligt, at jeg kom i kamp mod FC Midtjylland, det er fair at sige, siger Leopold Wahlstedt til torsdagens AGF-træning, hvor han sluttede af som sidste mand efter nogle ekstra øvelser.
– Og så spillede Jesper den første kamp i sæsonen, hvilket var helt naturligt, fordi jeg kom så sent. Han har gjort det godt, så nu er det op til Uwe at afgøre, hvem der skal spille, siger Leopold Wahlstedt.
Den svenske målmand skiftede sidste sommer til Blackburn Rovers anført af Jon Dahl Tomasson, efter et skifte til Brøndby IF havde været så tæt på, som det nærmest overhovedet kunne komme, ligesom AGF også var på banen i 2023.

Da Tomasson undervejs i sæsonen 2023/24 stoppede i Blackburn og derefter blev landstræner for Sverige, fik Wahlstedt også sværere ved at få spilletid, og på den led er det mindre unaturligt, at svenskeren, især efter cheftræner Uwe Röslers mening og vurdering, har haft brug for et tilløb i sin nye klub.
– Min seneste kamp før ankomsten til AGF var i marts, det var mine sidste 90 minutter i en betydende fodboldkamp. Så der var noget med min kampform, der måske ikke var den bedste, men nu har jeg haft virkelig gode træninger med resten af målmandsgruppen. Jeg arbejder ekstra hver eneste dag, og jeg føler mig rigtig fit nu, siger Leopold Wahlstedt om situationen, han altså også prøvede i lange stræk i Blackburn sidste år.
– Jeg har prøvet de her situationer før i min karriere, hvor jeg ikke spillede fra start. Det var det samme i Odd og i Blackburn. Så man skal være mentalt stærk. Det bedste at gøre er bare at arbejde så hårdt som muligt, så man er i den bedst mulige form, når chancen kommer. Jeg skal være den bedste version af mig selv, siger Leopold Wahlstedt, der erklærer sig klar til at spille.
– Jeg er rigtig glad for at være i AGF. Her er gode faciliteter og mennesker i trænerstaben og truppen. Jeg vil selvfølgelig gerne spille. Det er derfor, jeg er her. Men jeg kan ikke gøre andet end at arbejde hårdt og vise træneren, at jeg er klar. Det er op til ham [Rösler], siger den 25-årige svensker, der tidligere i karrieren har spillet for Odd Grenland i Norge og mindre klubber i Sverige efter nogle år i AIK Stockholms ungdomsafdeling.
Jesper Hansen erklærede sig overfor Tipsbladet klar til pladsen og spilletiden allerede før sæsonen – genlæs det interview her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
Nu drømmer de stort i AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
NYHEDER