AGF-profil om bænkeplads: Skal være mentalt stærk

AGF-målmand Leopold Wahlstedt er klar på at spille, så snart AGF-cheftræner Uwe Rösler smider ham i ilden.



ÅRHUS (Tipsbladet): Til nogen overraskelse har AGF's rutinerede målmand Jesper Hansen stået kampene i den første måned af sæsonen, mens den markante tilførsel på pladsen Leopold Wahlstedt er begyndt AGF-tilværelsen på bænken.

Hansen har gjort det godt i buret, mens Leopold Wahlstedt kom et stykke ind i AGF's opstart efter lang tids pause.

Spørgsmålet om Wahlstedts manglende spilletid og plads på bænken bliver bemærket i AGF-fankredse og dukker jævntligt op som spørgsmål til AGF's kampe, men selv om Wahlstedt meget gerne vil spille snarest muligt, er den svenske målmand hverken helt eller halvt ved at gå op i limningen over en start, hvor spilletiden ikke er kommet så hurtigt som forventet.

– Da jeg kom til AGF var det efter syv ugers ferie, som jeg har sagt tidligere. Selvfølgelig har jeg trænet i min ferie, men ikke ret meget fodboldrelateret. Jeg havde kun trænet et par dage med Blackburn, Så da jeg ankom var det nok lidt for tidligt, at jeg kom i kamp mod FC Midtjylland, det er fair at sige, siger Leopold Wahlstedt til torsdagens AGF-træning, hvor han sluttede af som sidste mand efter nogle ekstra øvelser.

– Og så spillede Jesper den første kamp i sæsonen, hvilket var helt naturligt, fordi jeg kom så sent. Han har gjort det godt, så nu er det op til Uwe at afgøre, hvem der skal spille, siger Leopold Wahlstedt.

Den svenske målmand skiftede sidste sommer til Blackburn Rovers anført af Jon Dahl Tomasson, efter et skifte til Brøndby IF havde været så tæt på, som det nærmest overhovedet kunne komme, ligesom AGF også var på banen i 2023.

267662

Foto: Alamy

Da Tomasson undervejs i sæsonen 2023/24 stoppede i Blackburn og derefter blev landstræner for Sverige, fik Wahlstedt også sværere ved at få spilletid, og på den led er det mindre unaturligt, at svenskeren, især efter cheftræner Uwe Röslers mening og vurdering, har haft brug for et tilløb i sin nye klub.

– Min seneste kamp før ankomsten til AGF var i marts, det var mine sidste 90 minutter i en betydende fodboldkamp. Så der var noget med min kampform, der måske ikke var den bedste, men nu har jeg haft virkelig gode træninger med resten af målmandsgruppen. Jeg arbejder ekstra hver eneste dag, og jeg føler mig rigtig fit nu, siger Leopold Wahlstedt om situationen, han altså også prøvede i lange stræk i Blackburn sidste år.

– Jeg har prøvet de her situationer før i min karriere, hvor jeg ikke spillede fra start. Det var det samme i Odd og i Blackburn. Så man skal være mentalt stærk. Det bedste at gøre er bare at arbejde så hårdt som muligt, så man er i den bedst mulige form, når chancen kommer. Jeg skal være den bedste version af mig selv, siger Leopold Wahlstedt, der erklærer sig klar til at spille.

– Jeg er rigtig glad for at være i AGF. Her er gode faciliteter og mennesker i trænerstaben og truppen. Jeg vil selvfølgelig gerne spille. Det er derfor, jeg er her. Men jeg kan ikke gøre andet end at arbejde hårdt og vise træneren, at jeg er klar. Det er op til ham [Rösler], siger den 25-årige svensker, der tidligere i karrieren har spillet for Odd Grenland i Norge og mindre klubber i Sverige efter nogle år i AIK Stockholms ungdomsafdeling.

Jesper Hansen erklærede sig overfor Tipsbladet klar til pladsen og spilletiden allerede før sæsonen – genlæs det interview her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber


Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Åge Hareide er alvorligt syg

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Vanvittige scener i Parken!

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Ny kæmpeklub er interesseret

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

GOG buldrer forbi bundhold

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Danske tenniskvinder rykker ned

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Peter Christiansen har fundet afløseren

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Riemer giver Højlund-opdatering

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Superliga-profil får trænerlicens

Aflyser pressemøde i Parken

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova

Skotland dummer sig i Grækenland

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst