Målet er at overgå den succesfulde bronzesæson, som AGF havde før sommerpausen.
Det er den klare melding fra AGF-profilen Nicolai Poulsen ovenpå aarhusianernes åbningssejr på 1-0 hjemme mod oprykkerholdet fra Vejle Boldklub.
– Stemningen i truppen er klart at sigte højere end sidste sæsons præstationer. Vi sætter nye målsætninger og nye krav til os selv.
– Vi er jo ikke bare tilfredse med at komme i top-6. Men først og fremmest handler det om at komme i top-6, før man kan sigte endnu højere, siger Nicolai Poulsen.
Sidste sæson var tyske Uwe Röslers første i spidsen for AGF, og det endte med en succesfuld sæson med en bronzemedalje. AGF-træneren maner dog mere til ro omkring sæsonens målsætninger.
– Det er for tidligt at sige, hvor vi præcist står efter én kamp. Efter fem til otte runder er det mere klart for mig, hvor vi står. Men vi håber, at vi er stærkere end i sidste sæson, siger Uwe Rösler.
Første skridt blev dog taget søndag, da AGF tog alle tre point i sæsonåbneren mod oprykkerne fra Vejle hjemme på Ceres Park. Selv om Vejle havde modtaget et rødt kort, lykkedes gæsterne med at presse AGF til slut, og det skabte utilfredshed.
– Jeg var ikke tilfreds med slutfasen af kampen. Vi manglede lederskab på banen og en bedre organisation i holdet. Vejle var gode, men var stadig en mand i undertal, og alligevel skabte holdet kaos for os, siger Uwe Rösler.
Samme opfattelse deler Nicolai Poulsen.
– Det var måske en lidt urytmisk kamp, men sådan er det altid i premierekampe. Det er ikke altid det hele, der sidder i skabet, men det, der skal sidde i skabet, er, at man vinder, og det formåede vi at gøre, siger Nicolai Poulsen.
AGF går et tætpakket program i møde, hvor holdet på torsdag skal spille kvalifikationskamp til Conference League mod belgiske Club Brugge, hvorefter FC Nordsjælland venter i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Danskerne har stor tiltro til Norge
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFER