Målet er at overgå den succesfulde bronzesæson, som AGF havde før sommerpausen.
Det er den klare melding fra AGF-profilen Nicolai Poulsen ovenpå aarhusianernes åbningssejr på 1-0 hjemme mod oprykkerholdet fra Vejle Boldklub.
– Stemningen i truppen er klart at sigte højere end sidste sæsons præstationer. Vi sætter nye målsætninger og nye krav til os selv.
– Vi er jo ikke bare tilfredse med at komme i top-6. Men først og fremmest handler det om at komme i top-6, før man kan sigte endnu højere, siger Nicolai Poulsen.
Sidste sæson var tyske Uwe Röslers første i spidsen for AGF, og det endte med en succesfuld sæson med en bronzemedalje. AGF-træneren maner dog mere til ro omkring sæsonens målsætninger.
– Det er for tidligt at sige, hvor vi præcist står efter én kamp. Efter fem til otte runder er det mere klart for mig, hvor vi står. Men vi håber, at vi er stærkere end i sidste sæson, siger Uwe Rösler.
Første skridt blev dog taget søndag, da AGF tog alle tre point i sæsonåbneren mod oprykkerne fra Vejle hjemme på Ceres Park. Selv om Vejle havde modtaget et rødt kort, lykkedes gæsterne med at presse AGF til slut, og det skabte utilfredshed.
– Jeg var ikke tilfreds med slutfasen af kampen. Vi manglede lederskab på banen og en bedre organisation i holdet. Vejle var gode, men var stadig en mand i undertal, og alligevel skabte holdet kaos for os, siger Uwe Rösler.
Samme opfattelse deler Nicolai Poulsen.
– Det var måske en lidt urytmisk kamp, men sådan er det altid i premierekampe. Det er ikke altid det hele, der sidder i skabet, men det, der skal sidde i skabet, er, at man vinder, og det formåede vi at gøre, siger Nicolai Poulsen.
AGF går et tætpakket program i møde, hvor holdet på torsdag skal spille kvalifikationskamp til Conference League mod belgiske Club Brugge, hvorefter FC Nordsjælland venter i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
England – DR Congo
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIVE
VM-LIVE: Norge er videre!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER