AGF-profil vil have mere end bronzemedaljer

Efter bronzemedaljer i sidste sæson er håbet i AGF at levere endnu mere, fastslår Nicolai Poulsen.



Målet er at overgå den succesfulde bronzesæson, som AGF havde før sommerpausen.

Det er den klare melding fra AGF-profilen Nicolai Poulsen ovenpå aarhusianernes åbningssejr på 1-0 hjemme mod oprykkerholdet fra Vejle Boldklub.

– Stemningen i truppen er klart at sigte højere end sidste sæsons præstationer. Vi sætter nye målsætninger og nye krav til os selv.

– Vi er jo ikke bare tilfredse med at komme i top-6. Men først og fremmest handler det om at komme i top-6, før man kan sigte endnu højere, siger Nicolai Poulsen.

Sidste sæson var tyske Uwe Röslers første i spidsen for AGF, og det endte med en succesfuld sæson med en bronzemedalje. AGF-træneren maner dog mere til ro omkring sæsonens målsætninger.

– Det er for tidligt at sige, hvor vi præcist står efter én kamp. Efter fem til otte runder er det mere klart for mig, hvor vi står. Men vi håber, at vi er stærkere end i sidste sæson, siger Uwe Rösler.

Første skridt blev dog taget søndag, da AGF tog alle tre point i sæsonåbneren mod oprykkerne fra Vejle hjemme på Ceres Park. Selv om Vejle havde modtaget et rødt kort, lykkedes gæsterne med at presse AGF til slut, og det skabte utilfredshed.

– Jeg var ikke tilfreds med slutfasen af kampen. Vi manglede lederskab på banen og en bedre organisation i holdet. Vejle var gode, men var stadig en mand i undertal, og alligevel skabte holdet kaos for os, siger Uwe Rösler.

Samme opfattelse deler Nicolai Poulsen.

– Det var måske en lidt urytmisk kamp, men sådan er det altid i premierekampe. Det er ikke altid det hele, der sidder i skabet, men det, der skal sidde i skabet, er, at man vinder, og det formåede vi at gøre, siger Nicolai Poulsen.

AGF går et tætpakket program i møde, hvor holdet på torsdag skal spille kvalifikationskamp til Conference League mod belgiske Club Brugge, hvorefter FC Nordsjælland venter i Superligaen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Flere slagter dansker efter grim aktion

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Snød FC København for keeper

‘Horsens var et helvede’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Han bestemmer det hele

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’