Målet er at overgå den succesfulde bronzesæson, som AGF havde før sommerpausen.
Det er den klare melding fra AGF-profilen Nicolai Poulsen ovenpå aarhusianernes åbningssejr på 1-0 hjemme mod oprykkerholdet fra Vejle Boldklub.
– Stemningen i truppen er klart at sigte højere end sidste sæsons præstationer. Vi sætter nye målsætninger og nye krav til os selv.
– Vi er jo ikke bare tilfredse med at komme i top-6. Men først og fremmest handler det om at komme i top-6, før man kan sigte endnu højere, siger Nicolai Poulsen.
Sidste sæson var tyske Uwe Röslers første i spidsen for AGF, og det endte med en succesfuld sæson med en bronzemedalje. AGF-træneren maner dog mere til ro omkring sæsonens målsætninger.
– Det er for tidligt at sige, hvor vi præcist står efter én kamp. Efter fem til otte runder er det mere klart for mig, hvor vi står. Men vi håber, at vi er stærkere end i sidste sæson, siger Uwe Rösler.
Første skridt blev dog taget søndag, da AGF tog alle tre point i sæsonåbneren mod oprykkerne fra Vejle hjemme på Ceres Park. Selv om Vejle havde modtaget et rødt kort, lykkedes gæsterne med at presse AGF til slut, og det skabte utilfredshed.
– Jeg var ikke tilfreds med slutfasen af kampen. Vi manglede lederskab på banen og en bedre organisation i holdet. Vejle var gode, men var stadig en mand i undertal, og alligevel skabte holdet kaos for os, siger Uwe Rösler.
Samme opfattelse deler Nicolai Poulsen.
– Det var måske en lidt urytmisk kamp, men sådan er det altid i premierekampe. Det er ikke altid det hele, der sidder i skabet, men det, der skal sidde i skabet, er, at man vinder, og det formåede vi at gøre, siger Nicolai Poulsen.
AGF går et tætpakket program i møde, hvor holdet på torsdag skal spille kvalifikationskamp til Conference League mod belgiske Club Brugge, hvorefter FC Nordsjælland venter i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: USA med stort tilbud
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage