AGF-profil vil have mere end bronzemedaljer

Efter bronzemedaljer i sidste sæson er håbet i AGF at levere endnu mere, fastslår Nicolai Poulsen.



Målet er at overgå den succesfulde bronzesæson, som AGF havde før sommerpausen.

Det er den klare melding fra AGF-profilen Nicolai Poulsen ovenpå aarhusianernes åbningssejr på 1-0 hjemme mod oprykkerholdet fra Vejle Boldklub.

– Stemningen i truppen er klart at sigte højere end sidste sæsons præstationer. Vi sætter nye målsætninger og nye krav til os selv.

– Vi er jo ikke bare tilfredse med at komme i top-6. Men først og fremmest handler det om at komme i top-6, før man kan sigte endnu højere, siger Nicolai Poulsen.

Sidste sæson var tyske Uwe Röslers første i spidsen for AGF, og det endte med en succesfuld sæson med en bronzemedalje. AGF-træneren maner dog mere til ro omkring sæsonens målsætninger.

– Det er for tidligt at sige, hvor vi præcist står efter én kamp. Efter fem til otte runder er det mere klart for mig, hvor vi står. Men vi håber, at vi er stærkere end i sidste sæson, siger Uwe Rösler.

Første skridt blev dog taget søndag, da AGF tog alle tre point i sæsonåbneren mod oprykkerne fra Vejle hjemme på Ceres Park. Selv om Vejle havde modtaget et rødt kort, lykkedes gæsterne med at presse AGF til slut, og det skabte utilfredshed.

– Jeg var ikke tilfreds med slutfasen af kampen. Vi manglede lederskab på banen og en bedre organisation i holdet. Vejle var gode, men var stadig en mand i undertal, og alligevel skabte holdet kaos for os, siger Uwe Rösler.

Samme opfattelse deler Nicolai Poulsen.

– Det var måske en lidt urytmisk kamp, men sådan er det altid i premierekampe. Det er ikke altid det hele, der sidder i skabet, men det, der skal sidde i skabet, er, at man vinder, og det formåede vi at gøre, siger Nicolai Poulsen.

AGF går et tætpakket program i møde, hvor holdet på torsdag skal spille kvalifikationskamp til Conference League mod belgiske Club Brugge, hvorefter FC Nordsjælland venter i Superligaen.

/ritzau/





Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM




LIVE

TransferLIVE: Afviser Liverpool

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afslører: Storklub missede Højlund

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Han afløser Mourinho

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

FCK henter svensk talent

Supercomputer: De vinder VM

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Bud på 1,12 milliard afvist

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.