AGF – Randers FC

Sæsonens 10. spillerunde åbner med et brag, når AGF og Randers lørdag ramler sammen til rivalopgør. Hvem vinder håneretten over Østjylland?



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
AGF:
‘’De Hvii’e’’ er Superligaens mest scorende hold, efter de i sæsonens indledning leverede den ene målfest efter den anden, men i de seneste to kampe er den ellers velsmurte målmaskine gået i stå.

Først med en bleg offensiv præstation i 1-1’eren hjemme mod Silkeborg, og senest med en skuffende og målløs affære ude mod Lyngby, hvor AGF ellers dominerede stort på bolden, men sjældent blev helt farlige nok.

Giftige Gift Links har siddet ude med en skade i begge opgør, og måske fraværet af den energiske sydafrikaner er en del af årsagen til det dalende offensive output.

I det store hele er der dog god grund til tilfredshed hos AGF, som kun har tabt en enkelt af sæsonens hidtidige ni kampe, og aktuelt indtager rækkens andenplads med kun tre point op til FC Midtjylland.

Onsdag aften fandt AGF tilbage på sejrssporet med en 2-0 sejr over VSK Aarhus i pokalturneringen, men det resultat skal der nok ikke lægges alt for meget i.

Uwe Rösler må igen se bort fra Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Henrik Dalsgaard. Gift Links er ikke blevet klar, og så er Leopold Wahlstedt ude i længere tid efter sin skade i midtugen.

Randers FC:
Gæsterne fra Kronjylland har heller ingen grund til at skamme sig over deres start på sæsonen, som blandt andet har budt på point mod sidste sæsons fire bedste hold FCK, Brøndby, FC Nordsjælland og FC Midtjylland.

Rasmus Bertelsens tropper er uden nederlag i de seneste fire Superligakampe, og i sidste weekend var de snublende tæt på endelig at bryde den forfærdelige indbyrdes statistik mod FC Midtjylland.

For anden runde i streg førte Randers efter kampens første 90 minutter, men måtte for anden gang i rap tage til takke med blot et enkelt point efter en sen scoring imod. Senest mod et FC Midtjylland-mandskab, som endda var en mand i undertal i kampens afsluttende fase. 

Aktuelt indtager kronjyderne sjettepladsen i Superligaen, og hvis de kan holde kadencen, bør der være fine forudsætninger for at nå Mesterskabsspillet.

Pokalfodbold bliver der til gengæld ikke mere af i denne sæson, da Randers onsdag aften løb ind i et chokerende 1-0 nederlag til Brabrand fra 3.division.

Tammer Bany er tilbage i truppen, mens Edgar Babayan, Björn Kopplin, Frederik Lauenborg og Nikolas Dyhr sidder ude med skader.

Det giver et hovedbrud på venstreback, hvor Rasmus Bertelsen kan blive tvunget til at se i retning af Oliver Zandén, der fik sine første minutter i midtugens pokalfiasko.

Karantæner:
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Anderson – Mortensen, Bech

Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Bany, Greve, Nordli – Danho

Dom:
Det er næsten altid helt tæt, når AGF og Randers kæmper om håneretten i Østjylland.

Otte af de seneste ni indbyrdes opgør er enten endt med uafgjort eller en etmålssejr til et af de to mandskaber, og endnu en tæt affære virker yderst sandsynlig igen lørdag.

AGF er gået en smule død ovenpå den formidable sæsonstart, og Randers har vist, at de kan drille selv de bedste hold i rækken.

1-1 på Ceres Park.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.90 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Stor ros til FC Midtjylland

Belønnes af FC København

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

– Det er lidt kaotisk

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

I spil til stort job

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Les Dogues kvæler kroater

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Spørger på Jonas Wind