Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
AGF:
‘’De Hvii’e’’ er Superligaens mest scorende hold, efter de i sæsonens indledning leverede den ene målfest efter den anden, men i de seneste to kampe er den ellers velsmurte målmaskine gået i stå.
Først med en bleg offensiv præstation i 1-1’eren hjemme mod Silkeborg, og senest med en skuffende og målløs affære ude mod Lyngby, hvor AGF ellers dominerede stort på bolden, men sjældent blev helt farlige nok.
Giftige Gift Links har siddet ude med en skade i begge opgør, og måske fraværet af den energiske sydafrikaner er en del af årsagen til det dalende offensive output.
I det store hele er der dog god grund til tilfredshed hos AGF, som kun har tabt en enkelt af sæsonens hidtidige ni kampe, og aktuelt indtager rækkens andenplads med kun tre point op til FC Midtjylland.
Onsdag aften fandt AGF tilbage på sejrssporet med en 2-0 sejr over VSK Aarhus i pokalturneringen, men det resultat skal der nok ikke lægges alt for meget i.
Uwe Rösler må igen se bort fra Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Henrik Dalsgaard. Gift Links er ikke blevet klar, og så er Leopold Wahlstedt ude i længere tid efter sin skade i midtugen.
Randers FC:
Gæsterne fra Kronjylland har heller ingen grund til at skamme sig over deres start på sæsonen, som blandt andet har budt på point mod sidste sæsons fire bedste hold FCK, Brøndby, FC Nordsjælland og FC Midtjylland.
Rasmus Bertelsens tropper er uden nederlag i de seneste fire Superligakampe, og i sidste weekend var de snublende tæt på endelig at bryde den forfærdelige indbyrdes statistik mod FC Midtjylland.
For anden runde i streg førte Randers efter kampens første 90 minutter, men måtte for anden gang i rap tage til takke med blot et enkelt point efter en sen scoring imod. Senest mod et FC Midtjylland-mandskab, som endda var en mand i undertal i kampens afsluttende fase.
Aktuelt indtager kronjyderne sjettepladsen i Superligaen, og hvis de kan holde kadencen, bør der være fine forudsætninger for at nå Mesterskabsspillet.
Pokalfodbold bliver der til gengæld ikke mere af i denne sæson, da Randers onsdag aften løb ind i et chokerende 1-0 nederlag til Brabrand fra 3.division.
Tammer Bany er tilbage i truppen, mens Edgar Babayan, Björn Kopplin, Frederik Lauenborg og Nikolas Dyhr sidder ude med skader.
Det giver et hovedbrud på venstreback, hvor Rasmus Bertelsen kan blive tvunget til at se i retning af Oliver Zandén, der fik sine første minutter i midtugens pokalfiasko.
Karantæner:
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Anderson – Mortensen, Bech
Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Bany, Greve, Nordli – Danho
Dom:
Det er næsten altid helt tæt, når AGF og Randers kæmper om håneretten i Østjylland.
Otte af de seneste ni indbyrdes opgør er enten endt med uafgjort eller en etmålssejr til et af de to mandskaber, og endnu en tæt affære virker yderst sandsynlig igen lørdag.
AGF er gået en smule død ovenpå den formidable sæsonstart, og Randers har vist, at de kan drille selv de bedste hold i rækken.
1-1 på Ceres Park.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.90 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
