AGF – Randers FC

Sæsonens 10. spillerunde åbner med et brag, når AGF og Randers lørdag ramler sammen til rivalopgør. Hvem vinder håneretten over Østjylland?



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
AGF:
‘’De Hvii’e’’ er Superligaens mest scorende hold, efter de i sæsonens indledning leverede den ene målfest efter den anden, men i de seneste to kampe er den ellers velsmurte målmaskine gået i stå.

Først med en bleg offensiv præstation i 1-1’eren hjemme mod Silkeborg, og senest med en skuffende og målløs affære ude mod Lyngby, hvor AGF ellers dominerede stort på bolden, men sjældent blev helt farlige nok.

Giftige Gift Links har siddet ude med en skade i begge opgør, og måske fraværet af den energiske sydafrikaner er en del af årsagen til det dalende offensive output.

I det store hele er der dog god grund til tilfredshed hos AGF, som kun har tabt en enkelt af sæsonens hidtidige ni kampe, og aktuelt indtager rækkens andenplads med kun tre point op til FC Midtjylland.

Onsdag aften fandt AGF tilbage på sejrssporet med en 2-0 sejr over VSK Aarhus i pokalturneringen, men det resultat skal der nok ikke lægges alt for meget i.

Uwe Rösler må igen se bort fra Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Henrik Dalsgaard. Gift Links er ikke blevet klar, og så er Leopold Wahlstedt ude i længere tid efter sin skade i midtugen.

Randers FC:
Gæsterne fra Kronjylland har heller ingen grund til at skamme sig over deres start på sæsonen, som blandt andet har budt på point mod sidste sæsons fire bedste hold FCK, Brøndby, FC Nordsjælland og FC Midtjylland.

Rasmus Bertelsens tropper er uden nederlag i de seneste fire Superligakampe, og i sidste weekend var de snublende tæt på endelig at bryde den forfærdelige indbyrdes statistik mod FC Midtjylland.

For anden runde i streg førte Randers efter kampens første 90 minutter, men måtte for anden gang i rap tage til takke med blot et enkelt point efter en sen scoring imod. Senest mod et FC Midtjylland-mandskab, som endda var en mand i undertal i kampens afsluttende fase. 

Aktuelt indtager kronjyderne sjettepladsen i Superligaen, og hvis de kan holde kadencen, bør der være fine forudsætninger for at nå Mesterskabsspillet.

Pokalfodbold bliver der til gengæld ikke mere af i denne sæson, da Randers onsdag aften løb ind i et chokerende 1-0 nederlag til Brabrand fra 3.division.

Tammer Bany er tilbage i truppen, mens Edgar Babayan, Björn Kopplin, Frederik Lauenborg og Nikolas Dyhr sidder ude med skader.

Det giver et hovedbrud på venstreback, hvor Rasmus Bertelsen kan blive tvunget til at se i retning af Oliver Zandén, der fik sine første minutter i midtugens pokalfiasko.

Karantæner:
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Anderson – Mortensen, Bech

Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Bany, Greve, Nordli – Danho

Dom:
Det er næsten altid helt tæt, når AGF og Randers kæmper om håneretten i Østjylland.

Otte af de seneste ni indbyrdes opgør er enten endt med uafgjort eller en etmålssejr til et af de to mandskaber, og endnu en tæt affære virker yderst sandsynlig igen lørdag.

AGF er gået en smule død ovenpå den formidable sæsonstart, og Randers har vist, at de kan drille selv de bedste hold i rækken.

1-1 på Ceres Park.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.90 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

– Presset er på Danmark!

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Dansker drillet af Mourinho

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Glem 4-4-4-4-0

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

AGF – Brøndby IF

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Stiktosset – her er Delaneys svar

Alexander Lind blæst bagover

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

FC Midtjylland misser gylden chance



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Viser målform før vigtig landskamp

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Han ville være guf for større Superliga-klubber

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?