AGF – Randers FC

Sæsonens 10. spillerunde åbner med et brag, når AGF og Randers lørdag ramler sammen til rivalopgør. Hvem vinder håneretten over Østjylland?



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
AGF:
‘’De Hvii’e’’ er Superligaens mest scorende hold, efter de i sæsonens indledning leverede den ene målfest efter den anden, men i de seneste to kampe er den ellers velsmurte målmaskine gået i stå.

Først med en bleg offensiv præstation i 1-1’eren hjemme mod Silkeborg, og senest med en skuffende og målløs affære ude mod Lyngby, hvor AGF ellers dominerede stort på bolden, men sjældent blev helt farlige nok.

Giftige Gift Links har siddet ude med en skade i begge opgør, og måske fraværet af den energiske sydafrikaner er en del af årsagen til det dalende offensive output.

I det store hele er der dog god grund til tilfredshed hos AGF, som kun har tabt en enkelt af sæsonens hidtidige ni kampe, og aktuelt indtager rækkens andenplads med kun tre point op til FC Midtjylland.

Onsdag aften fandt AGF tilbage på sejrssporet med en 2-0 sejr over VSK Aarhus i pokalturneringen, men det resultat skal der nok ikke lægges alt for meget i.

Uwe Rösler må igen se bort fra Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Henrik Dalsgaard. Gift Links er ikke blevet klar, og så er Leopold Wahlstedt ude i længere tid efter sin skade i midtugen.

Randers FC:
Gæsterne fra Kronjylland har heller ingen grund til at skamme sig over deres start på sæsonen, som blandt andet har budt på point mod sidste sæsons fire bedste hold FCK, Brøndby, FC Nordsjælland og FC Midtjylland.

Rasmus Bertelsens tropper er uden nederlag i de seneste fire Superligakampe, og i sidste weekend var de snublende tæt på endelig at bryde den forfærdelige indbyrdes statistik mod FC Midtjylland.

For anden runde i streg førte Randers efter kampens første 90 minutter, men måtte for anden gang i rap tage til takke med blot et enkelt point efter en sen scoring imod. Senest mod et FC Midtjylland-mandskab, som endda var en mand i undertal i kampens afsluttende fase. 

Aktuelt indtager kronjyderne sjettepladsen i Superligaen, og hvis de kan holde kadencen, bør der være fine forudsætninger for at nå Mesterskabsspillet.

Pokalfodbold bliver der til gengæld ikke mere af i denne sæson, da Randers onsdag aften løb ind i et chokerende 1-0 nederlag til Brabrand fra 3.division.

Tammer Bany er tilbage i truppen, mens Edgar Babayan, Björn Kopplin, Frederik Lauenborg og Nikolas Dyhr sidder ude med skader.

Det giver et hovedbrud på venstreback, hvor Rasmus Bertelsen kan blive tvunget til at se i retning af Oliver Zandén, der fik sine første minutter i midtugens pokalfiasko.

Karantæner:
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Anderson – Mortensen, Bech

Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Bany, Greve, Nordli – Danho

Dom:
Det er næsten altid helt tæt, når AGF og Randers kæmper om håneretten i Østjylland.

Otte af de seneste ni indbyrdes opgør er enten endt med uafgjort eller en etmålssejr til et af de to mandskaber, og endnu en tæt affære virker yderst sandsynlig igen lørdag.

AGF er gået en smule død ovenpå den formidable sæsonstart, og Randers har vist, at de kan drille selv de bedste hold i rækken.

1-1 på Ceres Park.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.90 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




LIVE

LIVE: Skidt nyt for FC Midtjylland

Afsløring: Neestrup fyret – Svensson ny FCK-træner

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

De nye Wieghorst og Hjulmand?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Klar på chokskifte

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Vild stime før Danmark-brag



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Stor profil glad for Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Ser I med, Brøndby?

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Medie: Det peger i den retning for Garananga

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Det skal blive bedre, Isaksen!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

‘Vil du være multimillionær?’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Sendt hjem fra FC København-træning

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk