AGF – Randers FC

Sæsonens 10. spillerunde åbner med et brag, når AGF og Randers lørdag ramler sammen til rivalopgør. Hvem vinder håneretten over Østjylland?



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16:00
Spillested: Ceres Park
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
AGF:
‘’De Hvii’e’’ er Superligaens mest scorende hold, efter de i sæsonens indledning leverede den ene målfest efter den anden, men i de seneste to kampe er den ellers velsmurte målmaskine gået i stå.

Først med en bleg offensiv præstation i 1-1’eren hjemme mod Silkeborg, og senest med en skuffende og målløs affære ude mod Lyngby, hvor AGF ellers dominerede stort på bolden, men sjældent blev helt farlige nok.

Giftige Gift Links har siddet ude med en skade i begge opgør, og måske fraværet af den energiske sydafrikaner er en del af årsagen til det dalende offensive output.

I det store hele er der dog god grund til tilfredshed hos AGF, som kun har tabt en enkelt af sæsonens hidtidige ni kampe, og aktuelt indtager rækkens andenplads med kun tre point op til FC Midtjylland.

Onsdag aften fandt AGF tilbage på sejrssporet med en 2-0 sejr over VSK Aarhus i pokalturneringen, men det resultat skal der nok ikke lægges alt for meget i.

Uwe Rösler må igen se bort fra Tobias Mølgaard, Kevin Yakob, Michael Akoto og Henrik Dalsgaard. Gift Links er ikke blevet klar, og så er Leopold Wahlstedt ude i længere tid efter sin skade i midtugen.

Randers FC:
Gæsterne fra Kronjylland har heller ingen grund til at skamme sig over deres start på sæsonen, som blandt andet har budt på point mod sidste sæsons fire bedste hold FCK, Brøndby, FC Nordsjælland og FC Midtjylland.

Rasmus Bertelsens tropper er uden nederlag i de seneste fire Superligakampe, og i sidste weekend var de snublende tæt på endelig at bryde den forfærdelige indbyrdes statistik mod FC Midtjylland.

For anden runde i streg førte Randers efter kampens første 90 minutter, men måtte for anden gang i rap tage til takke med blot et enkelt point efter en sen scoring imod. Senest mod et FC Midtjylland-mandskab, som endda var en mand i undertal i kampens afsluttende fase. 

Aktuelt indtager kronjyderne sjettepladsen i Superligaen, og hvis de kan holde kadencen, bør der være fine forudsætninger for at nå Mesterskabsspillet.

Pokalfodbold bliver der til gengæld ikke mere af i denne sæson, da Randers onsdag aften løb ind i et chokerende 1-0 nederlag til Brabrand fra 3.division.

Tammer Bany er tilbage i truppen, mens Edgar Babayan, Björn Kopplin, Frederik Lauenborg og Nikolas Dyhr sidder ude med skader.

Det giver et hovedbrud på venstreback, hvor Rasmus Bertelsen kan blive tvunget til at se i retning af Oliver Zandén, der fik sine første minutter i midtugens pokalfiasko.

Karantæner:
AGF: Ingen
Randers FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (3-5-2): Hansen – Jensen-Abbew, Tingager, Kahl – Beijmo, Arnstad, Poulsen, Madsen, Anderson – Mortensen, Bech

Randers FC (4-2-3-1): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Zandén – Rømer, Björkengren – Bany, Greve, Nordli – Danho

Dom:
Det er næsten altid helt tæt, når AGF og Randers kæmper om håneretten i Østjylland.

Otte af de seneste ni indbyrdes opgør er enten endt med uafgjort eller en etmålssejr til et af de to mandskaber, og endnu en tæt affære virker yderst sandsynlig igen lørdag.

AGF er gået en smule død ovenpå den formidable sæsonstart, og Randers har vist, at de kan drille selv de bedste hold i rækken.

1-1 på Ceres Park.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.90 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Bach Bak i svime over Uhre

Brentford har gjort det igen

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Raser over Rasmus Højlund-episode

– Lange forhandlinger med FC København

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

– Så kan det ikke være et svært valg

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Dansker med kongemål mod Napoli

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne