AGF – Randers FC

AGF tager mod rivalerne fra Randers, når de mødes søndag på Ceres Park Vejlby. Værterne rækker ud efter et spinkelt håb om Europa via en 4. plads.



Superliga

Dommer: L. L. Graagaard

Søn 11. maj kl. 16.00

Stream: TV2 Sport

Spilforslag

AGF vinder

Odds 2,12

Odds fra maj 2, 2026. Odds kan være ændret.

AGF tager mod rivalerne fra Randers, når de mødes søndag på Ceres Park Vejlby. Værterne rækker ud efter et spinkelt håb om Europa via en 4. plads i Superligaen, mens Randers aktuelt har bare to point op til Brøndby på 3. pladsen. 

Holdnyt:
AGF:

Det har været skidt, hvad AGF har leveret i mesterskabsspillet. 

De Hvii har nu hejst det hvide flag fire kampe i rap og tabt med præcis 3-1. To gange til FCK, en gang til FCM og nok værst også en gang til Randers.

I udekampen mod FCM i seneste runde fik Tobias Bech raget en karantæne til sig, og det kan give gevaldige rokader og en formationsændring.

Om det så kan puste fornyet liv ind i de noget tamme aarhusianere vil vise sig. 

De kan i hvert fald se frem til, at Patrick Mortensen er tilbage, efter den målfarlige frontløber blev sparet i seneste runde. 

Til gengæld er Gift Links meldt ude for resten af sæsonen, så han kan tage plads på lægterne sammen med karantæneramte Bech.

AGF kan måske finde opmuntring i det faktum, at de kun har tabt én af de seneste otte hjemmekampe mod Randers. 

De kommer måske så lidt ned på jorden igen, når de nærlæser tallene og indser, at fem af de øvrige syv er endt remis. 

Men selv en uafgjort kamp vil være fremskridt for AGF i deres nuværende forfatning, men hvis de stadig drømmer om europæisk bold via 4. pladsen og playoff, skal de nok have alle tre point.

Randers FC:

3-2 mod FCN i seneste runde betyder, at Hestene fra Randers er et mulehår foran de øvrige bundhold i mesterskabsspillet. 

Dermed er kronjyderne førstebejler til både den måske attraktive 4. plads og jo også til Brøndby, der på 3. pladsen er bare to point foran Randers.

Der blev nok klemt en del tårer i Randers og omegn, da klubbens mangeårige anfører, tyske Björn Kopplin, i denne uge meddelte, at han stopper karrieren efter sæsonen. 

Der er dog ikke tid til at græde hverken over tysk karrierestop eller spildt mælk i hestestalden. 

Hvis de mener alvorligt, at de vil sigte efter bronzemedaljerne, ligner dette deres mest oplagte sted at få point i de resterende runder. 

De to afsluttende kampe byder for Randers på først FCK og i sidste runde ude mod FCM. Ikke umiddelbart lette udfordringer. 

Randers har tabt alle holdets tre foreløbige udekampe i mesterskabsspillet. 

Med nederlaget i grundspillets sidste runde i Herning er de altså på fire nederlag på fremmed græs på stribe. Den går jo ikke.  

Florian Danho og Mohamed Touré sidder stadig ude med skader for Randers, der kan glæde sig over at have André Rømer til rådighed igen efter karantæne i seneste runde.

Karantæner:

AGF: Tobias Bech
Randers: Ingen

Bud på startopstillinger:

AGF: (4-2-3-1): Wahlstedt – Bejimo, Mølgaard, Dalsgaard, Bach – Poulsen, Arnstad – Madsen, Anderson, Brandhof – Mortensen

Randers: (4-4-2): Izzo – Olsen, Høegh, Dammers, Dyhr – Greve, Björkengren, Pedersen, Nordlige – Campbell, Odey

Dom:

Uha-uha. AGF fik i seneste hjemmekamp mod FCK spoleret den ellers ubesejrede hjemmestatistik for sæsonen. 

Kommer de tilbage på sporet med det samme? Eller er magien tabt?

De har i hvert fald alle muligheder mod udesvage Randers, der har tabt de fire seneste kampe væk fra Kronjylland. 

AGF får et boost med kaptajn Mortensen tilbage, og de må komme med fuldt tryk på alle cylindre. 

Dommen lyder hjemmesejr på 3-1.

Kampodds:

Odds are subject to change. Last updated maj 2, 2026 23:32 pm

Ligatabel:

Seneste resultater

Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

10. gang i træk

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCK lurer på landsholdsspiller

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Manchester United – Liverpool

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Martin Jørgensen lander nyt job

Et markant problem for Silkeborg

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig