– Han er den bedste angriber i Superligaen

AGF vil have medaljer efter en stærk start på foråret. I den forbindelse er Patrick Mortensen meget afgørende.



13 mål og topscorer i Superligaen.

Det er status for AGF's spydspids Patrick Mortensen 23 kampe inde i superligasæsonen. Mandag blev det til endnu et mål for angriberen, da han sparkede AGF i front på et straffespark mod Randers midtvejs i første halvleg.

Han har næsten scoret halvdelen af AGF's mål i sæsonen, og holdets cheftræner, Uwe Rösler, erkender, at AGF er meget afhængige af topscoreren.

– Partick Mortensen er virkelig vigtig for os, og jeg er rigtig glad for at have ham.

– Han scorer ikke bare mål, men han er også vigtig i opspillet og mange andre dele af spillet.

– I øjeblikket er vi også en smule for afhængige af ham, og vi bliver nødt til at få spredt målene lidt mere ud på holdet, siger Rösler.

Offensivspilleren Peter Bjur fik i kampen mod Randers sin startdebut for AGF. Han er glad for at spille sammen med Patrick Mortensen, som han anser som Superligaens bedste angriber.

– Det var virkelig dejligt at have Mortensen løbende oppe i angrebet. Det er altid dejligt at spille med spillere med så høj kvalitet.

– Jeg synes, at han er den bedste angriber i Superligaen. Det er betryggende at vide, at der er en i boksen, der bare sparker dem ind, hvis han får chancen.

– Han betyder rigtig meget for os. Han er anfører, scorer de fleste mål og bidrager med rigtig meget i omklædningsrummet, siger Peter Bjur

Efter 1-1-resultatet mandag mod Randers ligger AGF nummer fire i Superligaens mesterskabsspil med 36 point, og holdet har fire point op til Viborg på tredjepladsen.

Ifølge Uwe Rösler går AGF efter medaljer, og den ambition deler Peter Bjur.

– Vi har en god mulighed for at kigge op ad i tabellen og kigge efter medaljer.

– Det skal være målet, når vi ligger nummer fire i tabellen. Alt andet ville være for uambitiøst.

– Vi tager en kamp ad gangen, men vi kan sagtens tillade os at kigge efter medaljer, nu hvor vi ikke har tabt i seks kampe i streg, siger Peter Bjur.

AGF er ubesejrede siden vinterpausen, og har hentet næstflest point i foråret efter Superligaens førerhold, FC København.

I næste runde skal AGF en tur til Viborg, hvor aarhusianerne for alvor kan nærme sig medaljepladserne med en sejr.

/ritzau/





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Nærmer sig vild FCK-præstation

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

De vil have Jelert

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Vildt Superliga-rygte afvises



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Surt show – dumpet!

Ny FC København-stjerne imponerer

Jagter dansk landsholdsspiller

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

FC København spiller sig videre i Europa

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Revser FC København: ‘Arrogant’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding