AGF sidst på talentliste: Ikke et kæmpe problem

TALENTER OG UDLÆNDINGE: AGF giver klart mindst spilletid til egenudviklede spillere i Superligaen. Har AGF så ikke et kæmpestort problem? Ikke nødvendigvis.



Hvem bruger hvilke spillere i Superligaen?

Det har vi set på i vores serie om de spillere, der var banen for de 12 Superliga-klubber i efteråret, og her skiller AGF sig markant ud.

Som tallene viser, er AGF den klub, der har givet mindst spilletid til egenudviklede spillere i Superligaen i denne sæson, og så er topscoreren på listen Thomas Kristensen endda væk og har været det i adskillige måneder, da han blev solgt på deadlinedag i sommer til Udinese.

De spiller i udlandet
Så er det ikke et kæmpe problem for AGF?

Ved allerførste øjekast jo.

For når de egenudviklede spillere fra talentafdelingen på Fredensvang, der snart opgraderes med et decideret akademi, hvor teenagerne hvor på stedet, ikke spiller for Superliga-holdet, skal man jo i sagens natur have spilleminutterne andetsteds fra.

Det betyder som regel lidt ældre, eller en del ældre, spillere hentet fra andre danske klubber og fra udlandet, og i AGF er det en skønsom blanding af danskere hentet fra udenlandske klubber og i andre danske klubber, og udlændinge.

Og vi skal passe på med at konkludere, at den er rivrav-ruskende gav i AGF med talenterne, bare fordi man havde færrest egenudviklede minutter i efteråret, i øvrigt cirka samme sted, AGF har befundet sig i rangeringen i flere år.

For AGF har de seneste år solgt Albert Grønbæk, Adam Daghim og Thomas Kristensen, så på den måde skal man til Bodø, Salzburg og Udine for at se cremen af AGF's ungdomsarbejde.

Var de tre der ikke, så situationen i sandhed dyster ud for AGF – nu kan man i stedet koncentrere sig om at arbejde målrettet mod at få de unge mere og gerne tidligere i spil.

Og så hjælper det heller ikke på tallene, at FC Midtjylland for år tilbage hapsede Mikael Anderson og Mikkel Duelund, da de var store drenge i AGF, så de to østjyder tæller som midtjyder i DBU og UEFA's definition af en egenudviklet spiller.

Det går jo meget godt
Det hører også med til historien, at AGF i høj grad spiller – og skal spille – for at vinde her og nu og komme i Top 6, ikke for at spille med tre-fire egenudviklede spillere og så blive nummer otte eller ni i tabellen.

Som AGF er skruet sammen med med et spillerbudget, der helt klart er til Top 6 hvert år og til flere medaljer, dur det ikke at lege udviklingsklub. Hvilket man så heller ikke kan, når der, og det er også del af historien, ikke er flere af de egenudviklede, der brager igennem og slår de etablerede danske og udenlandske navne af.

Århusianerne opruster kraftigt på talentarbejdet i disse år, ikke kun i form af akademi-byggeriet men også ansættelser i ungdomsafdelingen, og der skal helt til at ske noget – det må bare ikke ske på bekostning af resultaterne her og nu, hvor man også har et gigantisk og ikke ukompliceret stadionbyggeri at bokse med.

AGF i efteråret 2023
Klubtrænet: 4,8%
Mest spilletid blandt nuværende klubtrænede i AGF: Jacob Andersen, 234 minutter på 7 kampe

Landetrænet: 59,2%
Mest spilletid blandt nuværende landetrænede i AGF: Frederik Tingager, 1.530 minutter på 17 kampe

Udlandet: 36%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede i AGF: Felix Beijmo, 1.419 minutter på 17 kampe

Spillere
Klubtrænet: 4 (6)
Landetrænet: 13 (13)
Udlandet: 8 (9)

I parentes står antal spillere i kategorien i hele sæsonen 2022/23.

AGF i sæsonen 2022/23
Klubtrænet: 6,5%
Landetrænet: 59,4%
Udlandet: 34,1%

AGF i sæsonen 2021/22
Klubtrænet:15,3%
Landetrænet: 49,2%
Udlandet: 35,5%



Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Italienske medier hylder ham

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Eriksen ude med hård kritik

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Erstatter han Andreas Christensen?

Fælder hård Schmeichel-dom

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Forlænger med stort angriber-talent

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller