Hvem bruger hvilke spillere i Superligaen?
Det har vi set på i vores serie om de spillere, der var banen for de 12 Superliga-klubber i efteråret, og her skiller AGF sig markant ud.
Som tallene viser, er AGF den klub, der har givet mindst spilletid til egenudviklede spillere i Superligaen i denne sæson, og så er topscoreren på listen Thomas Kristensen endda væk og har været det i adskillige måneder, da han blev solgt på deadlinedag i sommer til Udinese.
De spiller i udlandet
Så er det ikke et kæmpe problem for AGF?
Ved allerførste øjekast jo.
For når de egenudviklede spillere fra talentafdelingen på Fredensvang, der snart opgraderes med et decideret akademi, hvor teenagerne hvor på stedet, ikke spiller for Superliga-holdet, skal man jo i sagens natur have spilleminutterne andetsteds fra.
Det betyder som regel lidt ældre, eller en del ældre, spillere hentet fra andre danske klubber og fra udlandet, og i AGF er det en skønsom blanding af danskere hentet fra udenlandske klubber og i andre danske klubber, og udlændinge.
Og vi skal passe på med at konkludere, at den er rivrav-ruskende gav i AGF med talenterne, bare fordi man havde færrest egenudviklede minutter i efteråret, i øvrigt cirka samme sted, AGF har befundet sig i rangeringen i flere år.
For AGF har de seneste år solgt Albert Grønbæk, Adam Daghim og Thomas Kristensen, så på den måde skal man til Bodø, Salzburg og Udine for at se cremen af AGF's ungdomsarbejde.
Var de tre der ikke, så situationen i sandhed dyster ud for AGF – nu kan man i stedet koncentrere sig om at arbejde målrettet mod at få de unge mere og gerne tidligere i spil.
Og så hjælper det heller ikke på tallene, at FC Midtjylland for år tilbage hapsede Mikael Anderson og Mikkel Duelund, da de var store drenge i AGF, så de to østjyder tæller som midtjyder i DBU og UEFA's definition af en egenudviklet spiller.
Det går jo meget godt
Det hører også med til historien, at AGF i høj grad spiller – og skal spille – for at vinde her og nu og komme i Top 6, ikke for at spille med tre-fire egenudviklede spillere og så blive nummer otte eller ni i tabellen.
Som AGF er skruet sammen med med et spillerbudget, der helt klart er til Top 6 hvert år og til flere medaljer, dur det ikke at lege udviklingsklub. Hvilket man så heller ikke kan, når der, og det er også del af historien, ikke er flere af de egenudviklede, der brager igennem og slår de etablerede danske og udenlandske navne af.
Århusianerne opruster kraftigt på talentarbejdet i disse år, ikke kun i form af akademi-byggeriet men også ansættelser i ungdomsafdelingen, og der skal helt til at ske noget – det må bare ikke ske på bekostning af resultaterne her og nu, hvor man også har et gigantisk og ikke ukompliceret stadionbyggeri at bokse med.
AGF i efteråret 2023
Klubtrænet: 4,8%
Mest spilletid blandt nuværende klubtrænede i AGF: Jacob Andersen, 234 minutter på 7 kampe
Landetrænet: 59,2%
Mest spilletid blandt nuværende landetrænede i AGF: Frederik Tingager, 1.530 minutter på 17 kampe
Udlandet: 36%
Mest spilletid blandt udenlandsk trænede i AGF: Felix Beijmo, 1.419 minutter på 17 kampe
Spillere
Klubtrænet: 4 (6)
Landetrænet: 13 (13)
Udlandet: 8 (9)
I parentes står antal spillere i kategorien i hele sæsonen 2022/23.
AGF i sæsonen 2022/23
Klubtrænet: 6,5%
Landetrænet: 59,4%
Udlandet: 34,1%
AGF i sæsonen 2021/22
Klubtrænet:15,3%
Landetrænet: 49,2%
Udlandet: 35,5%
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Biereth og Dolberg bryder måltørke
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Bo Svensson favorit til stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Her er Kamil Wilczek i dag
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Newcastle spænder ben for Manchester City
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
OPTAKT
Randers FC – OB
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Liverpool ydmyget
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord