AGF slår FC Midtjylland i fantastisk topkamp

I en medrivende kamp vandt AGF med 4-3 ude over FC Midtjylland. AGF’s Jon Thorsteinsson scorede hattrick.



FC Midtjylland og AGF bragede søndag aften sammen i 3F Superligaen, og i en helt forrygende kamp vandt gæsterne med 4-3 efter en scoring af angriberen Nicklas Helenius i overtiden.

AGF forærede FCM to scoringer i starten af anden halvleg, men gæsternes islænding Jon Thorsteinsson var storspillende og lavede tre mål for gæsterne, inden Helenius sikrede sejren.

Resultatet betyder, at FCM nu har otte point ned til FCK på andenpladsen, mens AGF ligger nummer tre med ni point ned til FC Nordsjælland og Brøndby.

FCM spiller i næste runde guldduel ude mod FCK. Der resterer syv runder i mesterskabsspillet.

Kampen startede i et højt tempo og med god intensitet. Der blev gået til den i tacklingerne og diskuteret højlydt, og kampens første scoring var heller ikke uden kontrovers.

FCM-backen Paulinho slog sig i en duel i eget felt og blev liggende. Der blev ikke dømt frispark, så AGF spillede videre, og til sidst kunne Jon Thorsteinsson score på et fladt indlæg.

Føringen holdt dog ikke mere end et par minutter, så fik FCM hjørnespark, hvor bolden endte hos Alexander Scholz, som hamrede bolden i nettet med en flot helflugter.

AGF var tæt på at komme foran kort før pausen, men FCM-målmand Jesper Hansen diskede op med en fornem redning og sørgede for 1-1 ved pausen.

I stedet for en pauseføring kom AGF helt skidt ud til anden halvleg, hvor der for alvor blev delt gaver ud af AGF-backen Alexander Munksgaard og kantspilleren Jakob Ankersen.

Først lagde Alexander Munksgaard bolden tilbage til en fri Ronnie Schwartz, så FCM-angriberen nemt kunne score, inden Jakob Ankersen scorede selvmål efter et hjørnespark.

Efter chokstarten kom AGF fint med i kampen igen, og med et kvarter igen fik holdet reduceret ved Jon Thorsteinsson, som trak ind i banen og sparkede bolden i mål.

Mindre end ti minutter før tid kom udligningen også, da Jon Thorsteinsson slap fri i feltet og sendte bolden i kassen tæt under mål, og i kampens overtid var islændingen i oplæggerens rolle.

Her fandt han Nicklas Helenius uden for feltet, og AGF-angriberens afrettede skud snød FCM-målmand Jesper Hansen og gik i nettet.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Flere slagter dansker efter grim aktion

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Snød FC København for keeper

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

‘Horsens var et helvede’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han bestemmer det hele

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’