FC Midtjylland og AGF bragede søndag aften sammen i 3F Superligaen, og i en helt forrygende kamp vandt gæsterne med 4-3 efter en scoring af angriberen Nicklas Helenius i overtiden.
AGF forærede FCM to scoringer i starten af anden halvleg, men gæsternes islænding Jon Thorsteinsson var storspillende og lavede tre mål for gæsterne, inden Helenius sikrede sejren.
Resultatet betyder, at FCM nu har otte point ned til FCK på andenpladsen, mens AGF ligger nummer tre med ni point ned til FC Nordsjælland og Brøndby.
FCM spiller i næste runde guldduel ude mod FCK. Der resterer syv runder i mesterskabsspillet.
Kampen startede i et højt tempo og med god intensitet. Der blev gået til den i tacklingerne og diskuteret højlydt, og kampens første scoring var heller ikke uden kontrovers.
FCM-backen Paulinho slog sig i en duel i eget felt og blev liggende. Der blev ikke dømt frispark, så AGF spillede videre, og til sidst kunne Jon Thorsteinsson score på et fladt indlæg.
Føringen holdt dog ikke mere end et par minutter, så fik FCM hjørnespark, hvor bolden endte hos Alexander Scholz, som hamrede bolden i nettet med en flot helflugter.
AGF var tæt på at komme foran kort før pausen, men FCM-målmand Jesper Hansen diskede op med en fornem redning og sørgede for 1-1 ved pausen.
I stedet for en pauseføring kom AGF helt skidt ud til anden halvleg, hvor der for alvor blev delt gaver ud af AGF-backen Alexander Munksgaard og kantspilleren Jakob Ankersen.
Først lagde Alexander Munksgaard bolden tilbage til en fri Ronnie Schwartz, så FCM-angriberen nemt kunne score, inden Jakob Ankersen scorede selvmål efter et hjørnespark.
Efter chokstarten kom AGF fint med i kampen igen, og med et kvarter igen fik holdet reduceret ved Jon Thorsteinsson, som trak ind i banen og sparkede bolden i mål.
Mindre end ti minutter før tid kom udligningen også, da Jon Thorsteinsson slap fri i feltet og sendte bolden i kassen tæt under mål, og i kampens overtid var islændingen i oplæggerens rolle.
Her fandt han Nicklas Helenius uden for feltet, og AGF-angriberens afrettede skud snød FCM-målmand Jesper Hansen og gik i nettet.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
AVIS
