FC Midtjylland og AGF bragede søndag aften sammen i 3F Superligaen, og i en helt forrygende kamp vandt gæsterne med 4-3 efter en scoring af angriberen Nicklas Helenius i overtiden.
AGF forærede FCM to scoringer i starten af anden halvleg, men gæsternes islænding Jon Thorsteinsson var storspillende og lavede tre mål for gæsterne, inden Helenius sikrede sejren.
Resultatet betyder, at FCM nu har otte point ned til FCK på andenpladsen, mens AGF ligger nummer tre med ni point ned til FC Nordsjælland og Brøndby.
FCM spiller i næste runde guldduel ude mod FCK. Der resterer syv runder i mesterskabsspillet.
Kampen startede i et højt tempo og med god intensitet. Der blev gået til den i tacklingerne og diskuteret højlydt, og kampens første scoring var heller ikke uden kontrovers.
FCM-backen Paulinho slog sig i en duel i eget felt og blev liggende. Der blev ikke dømt frispark, så AGF spillede videre, og til sidst kunne Jon Thorsteinsson score på et fladt indlæg.
Føringen holdt dog ikke mere end et par minutter, så fik FCM hjørnespark, hvor bolden endte hos Alexander Scholz, som hamrede bolden i nettet med en flot helflugter.
AGF var tæt på at komme foran kort før pausen, men FCM-målmand Jesper Hansen diskede op med en fornem redning og sørgede for 1-1 ved pausen.
I stedet for en pauseføring kom AGF helt skidt ud til anden halvleg, hvor der for alvor blev delt gaver ud af AGF-backen Alexander Munksgaard og kantspilleren Jakob Ankersen.
Først lagde Alexander Munksgaard bolden tilbage til en fri Ronnie Schwartz, så FCM-angriberen nemt kunne score, inden Jakob Ankersen scorede selvmål efter et hjørnespark.
Efter chokstarten kom AGF fint med i kampen igen, og med et kvarter igen fik holdet reduceret ved Jon Thorsteinsson, som trak ind i banen og sparkede bolden i mål.
Mindre end ti minutter før tid kom udligningen også, da Jon Thorsteinsson slap fri i feltet og sendte bolden i kassen tæt under mål, og i kampens overtid var islændingen i oplæggerens rolle.
Her fandt han Nicklas Helenius uden for feltet, og AGF-angriberens afrettede skud snød FCM-målmand Jesper Hansen og gik i nettet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
‘Rødt kort er svært at vurdere’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT
