FC Midtjylland og AGF bragede søndag aften sammen i 3F Superligaen, og i en helt forrygende kamp vandt gæsterne med 4-3 efter en scoring af angriberen Nicklas Helenius i overtiden.
AGF forærede FCM to scoringer i starten af anden halvleg, men gæsternes islænding Jon Thorsteinsson var storspillende og lavede tre mål for gæsterne, inden Helenius sikrede sejren.
Resultatet betyder, at FCM nu har otte point ned til FCK på andenpladsen, mens AGF ligger nummer tre med ni point ned til FC Nordsjælland og Brøndby.
FCM spiller i næste runde guldduel ude mod FCK. Der resterer syv runder i mesterskabsspillet.
Kampen startede i et højt tempo og med god intensitet. Der blev gået til den i tacklingerne og diskuteret højlydt, og kampens første scoring var heller ikke uden kontrovers.
FCM-backen Paulinho slog sig i en duel i eget felt og blev liggende. Der blev ikke dømt frispark, så AGF spillede videre, og til sidst kunne Jon Thorsteinsson score på et fladt indlæg.
Føringen holdt dog ikke mere end et par minutter, så fik FCM hjørnespark, hvor bolden endte hos Alexander Scholz, som hamrede bolden i nettet med en flot helflugter.
AGF var tæt på at komme foran kort før pausen, men FCM-målmand Jesper Hansen diskede op med en fornem redning og sørgede for 1-1 ved pausen.
I stedet for en pauseføring kom AGF helt skidt ud til anden halvleg, hvor der for alvor blev delt gaver ud af AGF-backen Alexander Munksgaard og kantspilleren Jakob Ankersen.
Først lagde Alexander Munksgaard bolden tilbage til en fri Ronnie Schwartz, så FCM-angriberen nemt kunne score, inden Jakob Ankersen scorede selvmål efter et hjørnespark.
Efter chokstarten kom AGF fint med i kampen igen, og med et kvarter igen fik holdet reduceret ved Jon Thorsteinsson, som trak ind i banen og sparkede bolden i mål.
Mindre end ti minutter før tid kom udligningen også, da Jon Thorsteinsson slap fri i feltet og sendte bolden i kassen tæt under mål, og i kampens overtid var islændingen i oplæggerens rolle.
Her fandt han Nicklas Helenius uden for feltet, og AGF-angriberens afrettede skud snød FCM-målmand Jesper Hansen og gik i nettet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
NYHEDER
Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
NYHEDER
