AGF-spillers kontrakt udløber til sommer: Det kan gå mange veje

Jakob Ankersen har kun kontrakt med AGF for resten af sæsonen. Han har endnu ikke hørt fra klubben, om den vil forlænge, så alt er lige nu i spil.



Det er ni dage, siden vi tog hul på det nye år, så i ni dage har Jakob Ankersen frit kunnet forhandle kontrakt med andre end AGF. For hans nuværende aftale udløber til sommer.

Ankersen har endnu ikke hørt noget fra klubben, som han har spillet for siden sommeren 2017. Dengang vendte han hjem til Danmark efter ophold i IFK Göteborg og Zulte Waregem.

Kantspilleren afviser dog ikke at blive i Århus, men han ved simpelthen ikke, om det ender sådan.

– Det kan gå mange veje, og der er ingenting, der er afgjort. Lige nu er jeg AGF-spiller, og jeg har ikke lagt mig fast på noget omkring min fremtid. Og så vil jeg stadig sige, at jeg har det godt med at være i AGF, for det er en god klub med gode folk og faciliteter, siger Jakob Ankersen til Århus Stiftstidende.

Jakob Ankersen er langt fra den eneste AGF’er, hvis kontrakt udløber til sommer. Det samme gælder seks af hans holdkammerater.

Som tipsbladet.dk skrev forleden, har Youssef Toutouh og Nimo Gribenco fået at vide, at de allerede i januar kan finde nye klubber. Mustafa Amini har fået tilbudt en forlængelse, men den har han takket nej til.

Intet er meldt ud om Kasper T. Kristensen og Daniel Thøgersen, men sidstnævnte er i foråret udlejet til Kolding IF, og deri kan der jo også ligge et signal. 

Sidst, men ikke mindst, udløber Kevin Diks lejeaftale til sommer. Den tidligere Feyenoord-spiller fik bare fire indskiftninger i Superligaen i efteråret, men skulle også spille sig tilbage fra en lang skadespause.

Læs også:AGF bekræfter: Youssef Toutouh har fået løbepas




Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Klar transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Usbekistan – Colombia

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Frankrig – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Deadline overskredet: FC København melder ud

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Irak – Norge

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Argentina – Algeriet

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Østrig – Jordan

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner