AGF-spillers kontrakt udløber til sommer: Det kan gå mange veje

Jakob Ankersen har kun kontrakt med AGF for resten af sæsonen. Han har endnu ikke hørt fra klubben, om den vil forlænge, så alt er lige nu i spil.



Det er ni dage, siden vi tog hul på det nye år, så i ni dage har Jakob Ankersen frit kunnet forhandle kontrakt med andre end AGF. For hans nuværende aftale udløber til sommer.

Ankersen har endnu ikke hørt noget fra klubben, som han har spillet for siden sommeren 2017. Dengang vendte han hjem til Danmark efter ophold i IFK Göteborg og Zulte Waregem.

Kantspilleren afviser dog ikke at blive i Århus, men han ved simpelthen ikke, om det ender sådan.

– Det kan gå mange veje, og der er ingenting, der er afgjort. Lige nu er jeg AGF-spiller, og jeg har ikke lagt mig fast på noget omkring min fremtid. Og så vil jeg stadig sige, at jeg har det godt med at være i AGF, for det er en god klub med gode folk og faciliteter, siger Jakob Ankersen til Århus Stiftstidende.

Jakob Ankersen er langt fra den eneste AGF’er, hvis kontrakt udløber til sommer. Det samme gælder seks af hans holdkammerater.

Som tipsbladet.dk skrev forleden, har Youssef Toutouh og Nimo Gribenco fået at vide, at de allerede i januar kan finde nye klubber. Mustafa Amini har fået tilbudt en forlængelse, men den har han takket nej til.

Intet er meldt ud om Kasper T. Kristensen og Daniel Thøgersen, men sidstnævnte er i foråret udlejet til Kolding IF, og deri kan der jo også ligge et signal. 

Sidst, men ikke mindst, udløber Kevin Diks lejeaftale til sommer. Den tidligere Feyenoord-spiller fik bare fire indskiftninger i Superligaen i efteråret, men skulle også spille sig tilbage fra en lang skadespause.

Læs også:AGF bekræfter: Youssef Toutouh har fået løbepas




Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Den største genistreg i Superligaen?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

OB – Randers FC

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Steve Cooper storroser stjerne

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’