AGF-spillers kontrakt udløber til sommer: Det kan gå mange veje

Jakob Ankersen har kun kontrakt med AGF for resten af sæsonen. Han har endnu ikke hørt fra klubben, om den vil forlænge, så alt er lige nu i spil.



Det er ni dage, siden vi tog hul på det nye år, så i ni dage har Jakob Ankersen frit kunnet forhandle kontrakt med andre end AGF. For hans nuværende aftale udløber til sommer.

Ankersen har endnu ikke hørt noget fra klubben, som han har spillet for siden sommeren 2017. Dengang vendte han hjem til Danmark efter ophold i IFK Göteborg og Zulte Waregem.

Kantspilleren afviser dog ikke at blive i Århus, men han ved simpelthen ikke, om det ender sådan.

– Det kan gå mange veje, og der er ingenting, der er afgjort. Lige nu er jeg AGF-spiller, og jeg har ikke lagt mig fast på noget omkring min fremtid. Og så vil jeg stadig sige, at jeg har det godt med at være i AGF, for det er en god klub med gode folk og faciliteter, siger Jakob Ankersen til Århus Stiftstidende.

Jakob Ankersen er langt fra den eneste AGF’er, hvis kontrakt udløber til sommer. Det samme gælder seks af hans holdkammerater.

Som tipsbladet.dk skrev forleden, har Youssef Toutouh og Nimo Gribenco fået at vide, at de allerede i januar kan finde nye klubber. Mustafa Amini har fået tilbudt en forlængelse, men den har han takket nej til.

Intet er meldt ud om Kasper T. Kristensen og Daniel Thøgersen, men sidstnævnte er i foråret udlejet til Kolding IF, og deri kan der jo også ligge et signal. 

Sidst, men ikke mindst, udløber Kevin Diks lejeaftale til sommer. Den tidligere Feyenoord-spiller fik bare fire indskiftninger i Superligaen i efteråret, men skulle også spille sig tilbage fra en lang skadespause.

Læs også:AGF bekræfter: Youssef Toutouh har fået løbepas






LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Åbner for sommertransfer

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Australien – Egypten

– Schwartau-handel giver ingen mening

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Argentina – Kap Verde