AGF-topscorer om sølvkamp: Tror ikke FCK gør rent bord

Patrick Mortensen tror fortsat på sølv, da han tvivler på, at FC København vinder sine sidste to kampe.



Sølvdrømmene led onsdag aften et knæk for AGF, der måtte nøjes med 1-1 ude mod FC Nordsjælland.

AGF spillede sig i søndags forbi FC København og op som nummer to i 3F Superligaen, men onsdagens resultat betyder, at FCK igen har serveretten i sølvkampen.

Københavnerne kan nemlig overtage andenpladsen med en sejr i torsdagens udekamp mod AaB og dermed gå ind til sidste spillerunde med de bedste kort på hånden i forhold til sølvmedaljerne.

AGF-topscorer Patrick Mortensen tvivler dog på, at FCK både slår AaB og FC Nordsjælland, som løverne møder i egen hule i sidste runde.

– Hvis vi leverer en fin præstation og vinder over Brøndby på søndag, så tror jeg ikke, at FCK vinder de sidste to. Men nu ligger det i FCK’s hænder, og så må vi se, hvordan det ser ud i morgen.

– Vi skal være stolte over, at vi har sikret os medaljer for første gang i 23 år. Det er stor præstation i sig selv, men når vi kan vinde sølv, vil vi selvfølgelig gerne gøre det, siger Patrick Mortensen.

På forhånd havde AGF efter alt at dømme solgt sæsonen for en tredjeplads, men med tanke på det gode udgangspunkt, som klubben sikrede sig ved at slå FCK med 4-2 i søndags, erkender cheftræner David Nielsen, at bronzemedaljer nu vil være en smule skuffende.

– Selvfølgelig vil det være det, men sådan er det. Man vil jo altid gerne have så meget som muligt, siger cheftræneren og tilføjer:

– Vi må gøre det, vi kan. Nu har vi været i København to gange med tre dages mellemrum, og vi fik desværre ikke seks point. Vi fik fire, men det er stadigvæk en stærk præstation.

– Både spillerne og jeg kommer til at presse alt ud af den her sæson, og om det så bliver bronze- eller sølvmedaljer, må tiden vise, for det afhænger af andre hold.

– At vi har presset det helt frem hertil, så vi står foran den sidste kamp og kan få sølvmedaljer, er en enorm præstation af spillerne, siger David Nielsen.

AGF har i skrivende stund to points forspring til FCK på tredjepladsen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Spår FCK-fiasko

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Randers FC – Silkeborg IF

‘De har haft det værste transfervindue’

Dansk stjerne i milliontransfer

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AC Horsens – FC Nordsjælland

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’