AGF-topscorer om sølvkamp: Tror ikke FCK gør rent bord

Patrick Mortensen tror fortsat på sølv, da han tvivler på, at FC København vinder sine sidste to kampe.



Sølvdrømmene led onsdag aften et knæk for AGF, der måtte nøjes med 1-1 ude mod FC Nordsjælland.

AGF spillede sig i søndags forbi FC København og op som nummer to i 3F Superligaen, men onsdagens resultat betyder, at FCK igen har serveretten i sølvkampen.

Københavnerne kan nemlig overtage andenpladsen med en sejr i torsdagens udekamp mod AaB og dermed gå ind til sidste spillerunde med de bedste kort på hånden i forhold til sølvmedaljerne.

AGF-topscorer Patrick Mortensen tvivler dog på, at FCK både slår AaB og FC Nordsjælland, som løverne møder i egen hule i sidste runde.

– Hvis vi leverer en fin præstation og vinder over Brøndby på søndag, så tror jeg ikke, at FCK vinder de sidste to. Men nu ligger det i FCK’s hænder, og så må vi se, hvordan det ser ud i morgen.

– Vi skal være stolte over, at vi har sikret os medaljer for første gang i 23 år. Det er stor præstation i sig selv, men når vi kan vinde sølv, vil vi selvfølgelig gerne gøre det, siger Patrick Mortensen.

På forhånd havde AGF efter alt at dømme solgt sæsonen for en tredjeplads, men med tanke på det gode udgangspunkt, som klubben sikrede sig ved at slå FCK med 4-2 i søndags, erkender cheftræner David Nielsen, at bronzemedaljer nu vil være en smule skuffende.

– Selvfølgelig vil det være det, men sådan er det. Man vil jo altid gerne have så meget som muligt, siger cheftræneren og tilføjer:

– Vi må gøre det, vi kan. Nu har vi været i København to gange med tre dages mellemrum, og vi fik desværre ikke seks point. Vi fik fire, men det er stadigvæk en stærk præstation.

– Både spillerne og jeg kommer til at presse alt ud af den her sæson, og om det så bliver bronze- eller sølvmedaljer, må tiden vise, for det afhænger af andre hold.

– At vi har presset det helt frem hertil, så vi står foran den sidste kamp og kan få sølvmedaljer, er en enorm præstation af spillerne, siger David Nielsen.

AGF har i skrivende stund to points forspring til FCK på tredjepladsen.

/ritzau/





Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Vil kapre Mason Greenwood-transfer

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uventet transferdrejning

Spanien – Belgien

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Bekræfter dansk kæmpetransfer

– Det vil være VM’s største overraskelse!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Vilde scener – 135 var mødt op

Superligaen er knækket

Har droppet stor dansk transfer

Scorer heftig lønstigning

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Knuser transferrekord

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber