Sølvdrømmene led onsdag aften et knæk for AGF, der måtte nøjes med 1-1 ude mod FC Nordsjælland.
AGF spillede sig i søndags forbi FC København og op som nummer to i 3F Superligaen, men onsdagens resultat betyder, at FCK igen har serveretten i sølvkampen.
Københavnerne kan nemlig overtage andenpladsen med en sejr i torsdagens udekamp mod AaB og dermed gå ind til sidste spillerunde med de bedste kort på hånden i forhold til sølvmedaljerne.
AGF-topscorer Patrick Mortensen tvivler dog på, at FCK både slår AaB og FC Nordsjælland, som løverne møder i egen hule i sidste runde.
– Hvis vi leverer en fin præstation og vinder over Brøndby på søndag, så tror jeg ikke, at FCK vinder de sidste to. Men nu ligger det i FCK’s hænder, og så må vi se, hvordan det ser ud i morgen.
– Vi skal være stolte over, at vi har sikret os medaljer for første gang i 23 år. Det er stor præstation i sig selv, men når vi kan vinde sølv, vil vi selvfølgelig gerne gøre det, siger Patrick Mortensen.
På forhånd havde AGF efter alt at dømme solgt sæsonen for en tredjeplads, men med tanke på det gode udgangspunkt, som klubben sikrede sig ved at slå FCK med 4-2 i søndags, erkender cheftræner David Nielsen, at bronzemedaljer nu vil være en smule skuffende.
– Selvfølgelig vil det være det, men sådan er det. Man vil jo altid gerne have så meget som muligt, siger cheftræneren og tilføjer:
– Vi må gøre det, vi kan. Nu har vi været i København to gange med tre dages mellemrum, og vi fik desværre ikke seks point. Vi fik fire, men det er stadigvæk en stærk præstation.
– Både spillerne og jeg kommer til at presse alt ud af den her sæson, og om det så bliver bronze- eller sølvmedaljer, må tiden vise, for det afhænger af andre hold.
– At vi har presset det helt frem hertil, så vi står foran den sidste kamp og kan få sølvmedaljer, er en enorm præstation af spillerne, siger David Nielsen.
AGF har i skrivende stund to points forspring til FCK på tredjepladsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFER
