Sølvdrømmene led onsdag aften et knæk for AGF, der måtte nøjes med 1-1 ude mod FC Nordsjælland.
AGF spillede sig i søndags forbi FC København og op som nummer to i 3F Superligaen, men onsdagens resultat betyder, at FCK igen har serveretten i sølvkampen.
Københavnerne kan nemlig overtage andenpladsen med en sejr i torsdagens udekamp mod AaB og dermed gå ind til sidste spillerunde med de bedste kort på hånden i forhold til sølvmedaljerne.
AGF-topscorer Patrick Mortensen tvivler dog på, at FCK både slår AaB og FC Nordsjælland, som løverne møder i egen hule i sidste runde.
– Hvis vi leverer en fin præstation og vinder over Brøndby på søndag, så tror jeg ikke, at FCK vinder de sidste to. Men nu ligger det i FCK’s hænder, og så må vi se, hvordan det ser ud i morgen.
– Vi skal være stolte over, at vi har sikret os medaljer for første gang i 23 år. Det er stor præstation i sig selv, men når vi kan vinde sølv, vil vi selvfølgelig gerne gøre det, siger Patrick Mortensen.
På forhånd havde AGF efter alt at dømme solgt sæsonen for en tredjeplads, men med tanke på det gode udgangspunkt, som klubben sikrede sig ved at slå FCK med 4-2 i søndags, erkender cheftræner David Nielsen, at bronzemedaljer nu vil være en smule skuffende.
– Selvfølgelig vil det være det, men sådan er det. Man vil jo altid gerne have så meget som muligt, siger cheftræneren og tilføjer:
– Vi må gøre det, vi kan. Nu har vi været i København to gange med tre dages mellemrum, og vi fik desværre ikke seks point. Vi fik fire, men det er stadigvæk en stærk præstation.
– Både spillerne og jeg kommer til at presse alt ud af den her sæson, og om det så bliver bronze- eller sølvmedaljer, må tiden vise, for det afhænger af andre hold.
– At vi har presset det helt frem hertil, så vi står foran den sidste kamp og kan få sølvmedaljer, er en enorm præstation af spillerne, siger David Nielsen.
AGF har i skrivende stund to points forspring til FCK på tredjepladsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Salah sender særlig besked
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
OPTAKT
Arsenal – Burnley
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Så er det officielt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
