AGF-topscorer om sølvkamp: Tror ikke FCK gør rent bord

Patrick Mortensen tror fortsat på sølv, da han tvivler på, at FC København vinder sine sidste to kampe.



Sølvdrømmene led onsdag aften et knæk for AGF, der måtte nøjes med 1-1 ude mod FC Nordsjælland.

AGF spillede sig i søndags forbi FC København og op som nummer to i 3F Superligaen, men onsdagens resultat betyder, at FCK igen har serveretten i sølvkampen.

Københavnerne kan nemlig overtage andenpladsen med en sejr i torsdagens udekamp mod AaB og dermed gå ind til sidste spillerunde med de bedste kort på hånden i forhold til sølvmedaljerne.

AGF-topscorer Patrick Mortensen tvivler dog på, at FCK både slår AaB og FC Nordsjælland, som løverne møder i egen hule i sidste runde.

– Hvis vi leverer en fin præstation og vinder over Brøndby på søndag, så tror jeg ikke, at FCK vinder de sidste to. Men nu ligger det i FCK’s hænder, og så må vi se, hvordan det ser ud i morgen.

– Vi skal være stolte over, at vi har sikret os medaljer for første gang i 23 år. Det er stor præstation i sig selv, men når vi kan vinde sølv, vil vi selvfølgelig gerne gøre det, siger Patrick Mortensen.

På forhånd havde AGF efter alt at dømme solgt sæsonen for en tredjeplads, men med tanke på det gode udgangspunkt, som klubben sikrede sig ved at slå FCK med 4-2 i søndags, erkender cheftræner David Nielsen, at bronzemedaljer nu vil være en smule skuffende.

– Selvfølgelig vil det være det, men sådan er det. Man vil jo altid gerne have så meget som muligt, siger cheftræneren og tilføjer:

– Vi må gøre det, vi kan. Nu har vi været i København to gange med tre dages mellemrum, og vi fik desværre ikke seks point. Vi fik fire, men det er stadigvæk en stærk præstation.

– Både spillerne og jeg kommer til at presse alt ud af den her sæson, og om det så bliver bronze- eller sølvmedaljer, må tiden vise, for det afhænger af andre hold.

– At vi har presset det helt frem hertil, så vi står foran den sidste kamp og kan få sølvmedaljer, er en enorm præstation af spillerne, siger David Nielsen.

AGF har i skrivende stund to points forspring til FCK på tredjepladsen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Meldes færdig i dansk klub

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Han er VM’s bedste spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

‘Spanien var det bedste hold’

FC København kan miste endnu en stjerne

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København

Flere slagter dansker efter grim aktion

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber